JAV
Didėjant nerimui, kad FED kova su infliacija ekonomiką pastūmės į recesiją, pagrindiniai JAV indeksai praėjusią savaitę krito apleisdami praėjusios savaitės prieaugį. Sulig praėjusios savaitės pabaiga rinkos dalyviai užbaigė ir pirmą pusmetį, kuris tiek akcijų, tiek obligacijų bei kitų turto klasių rinkoms buvo istorinis. Per pirmus šešis mėnesius pagrindinis JAV akcijų indeksas S&P 500 fiksavo 20,58% neigiamą pokytį. Tai – didžiausias indekso nuosmukis per pirmą pusmetį nuo 1970 metų. Su dar didesniais iššūkiais susidūrė į technologijų sektorių orientuotų investuotojų investiciniai portfeliai. Nasdaq Composite reikšmė atitinkamai krito 29,51%., t. y. daugiausiai per pirmus šešis metų mėnesius indekso istorijoje.
Remiantis FactSet duomenimis, analitikai prognozuoja, kad vidutinis metinis pelno akcijai augimas tarp S&P 500 kompanijų antrą šių metų ketvirtį sieks 4,3%. Ketvirčio pradžioje prognozė siekė 5,9%. Apie didžiausią augimą turėtų pranešti energetikos sektoriaus bendrovės. Prognozuojama, kad į pagrindinį JAV akcijų indeksą įtrauktų kompanijų pelnas per metus antrą ketvirtį bus išaugę net 215,4%. Dar ketvirčio pradžioje prognozės buvo gerokai „kuklesnės“ ir siekė 137,4%. Prie to prisidėjo toliau stipriai augusi naftos kaina. Didžiausio pelno nuosmukio tikimasi iš finansinio sektoriaus. Prognozuojama, kad bendrovių pelnai vidutiniškai bus susitraukę 21,7%.
JAV apribotos rizikos fondų (angl. hedge funds) valdytojai prognozuoja tolimesnį išsipardavimą akcijų rinkose. Remiantis Morgan Stanley duomenimis, šio mėnesio viduryje JAV fondų „long“ ir „short“ pozicijų skirtumas buvo mažiausias nuo 2010 metų, Įprastai, didžioji dalis apribotos rizikos fondų laiko didesnę dalį „long“ pozicijų bendro investicinio portfelio atžvilgiu. Europoje ir Azijoje fondų atitinkamas skirtumas pasiekė žemiausią lygį per pastaruosius metus. Kiek anksčiau duomenų analitikos bendrovė Breakout Point skelbė, jog viena didžiausių pasaulyje apribotos rizikos fondų valdytoja Bridgewater Associates atidarė 27-ias naujas „short“ pozicijas Europos akcijų biržose, kurių vertė sudarė apie 9,8 mlrd. EUR. Pasak Morgan Stanley, JAV „long-short“ akcijų fondai šiais metais vidutiniškai patyrė 14,1% nuostolių, kai atitinkami Europos investicijų fondų valdytojai skaičiavo vidutinį 8,3% neigiamą pokytį.
Didžioji dalis investicijų valdytojų, bankų ekonomistų prognozuoja būsimą ekonominę recesiją. Terminas „recesija“ plinta ne tik tarp rinkos dalyvių, bet ir visame pasaulyje. Remiantis Google Trends duomenimis, Google paieškoje žodis recesija šį mėnesį pasiekė paieškos aktyvumo rekordą per pastaruosius du dešimtmečius
JAV ekonominiai rodikliai
FED atidžiai stebimas PCE vartotojų kainų indeksas gegužės mėnesį, lyginant su balandžiu ir prognozėmis, nežymiai atsitraukė. Indekso, kuris skaičiuojamas atmetus energijos ir maisto produktų kainų įtaką, reikšmė praėjusį mėnesį per metus paaugo 4,7%. Tai 0,1 procentinio punkto mažiau nei buvo prognozuota ir 0,2 procentinio punkto mažiau nei registruota balandį. Įskaitant energijos ir maisto produktų kainų pokyčius, indekso reikšmė per metus praėjusį mėnesį šoktelėjo 6,3%, t. y. taip pat 0,2 procentinio punkto mažiau nei tikėtasi.
Remiantis San Francisko FED banko skaičiavimais, PCE kainų indekso augimui daugiausiai įtakos šiais metais padarė pasiūlos mažėjimas, kuri pirmą ketvirtį sudarė daugiau nei trečdalį viso kainos pokyčio. Skaičiuojama, kad trečdaliu prie indekso reikšmės augimo tiesiogiai prisidėjo didėjusi paklausa.
Taip pat paskelbti JAV vartotojų pajamų ir išlaidų pokyčiai. Vartojimo augimas didžiausioje pasaulio ekonomikoje gegužės mėnesį toliau lėtėjo. Buvo registruotas 0,2% pokytis, lyginant su balandžiu. Ekonomistai prognozavo, kad jis sieks 0,4%. Balandį augimas siekė 0,6%. Vartotojai daugiau išlaidų skyrė paslaugoms, tarptautinėms kelionėms, tuo tarpu susidomėjimas krito transporto priemonėmis, įskaitant kritusius naujų automobilių pardavimus. Pajamos pamėnesiui augo 0,5%. Tai atitiko prognozes.
JAV Įmonės
JAV sportinių prekių gamintoja Nike paskelbė, jog praėjusį ketvirtį uždirbo 1,4 mlrd. USD grynojo pelno arba 0,90 USD pelno akcijai. Prieš metus per tą patį ketvirtį pelnas siekė 1,5 mlrd. USD arba 0,93 USD akcijai. Ketvirčio pajamos per metus smuktelėjo 1% iki 12,2 mlrd. USD. Rezultatai nežymiai, tačiau pranoko lūkesčius – buvo prognozuota, kad praėjusį, t. y. ketvirtą bendrovės finansinių metų, ketvirtį buvo uždirbta 0,82 USD pelno akcijai ir sugeneruot, i 12,1 mlrd. USD siekiantys pardavimai. Nike pardavimo ir administracinės sąnaudos, lyginant su praėjusiais metais, praėjusį ketvirtį išaugo 8% iki 4 mlrd. USD.
Nike valdyba taip pat patvirtino naują 18 mlrd. USD dydžio savų akcijų supirkimo programą, kuri bus vykdoma per ateinančius keturis metus. 2023 finansinių metų pabaigoje baigsis ankstesnė 15 mlrd. USD dydžio savų akcijų supirkimo programa. Nike yra išleidusi 1,58 mlrd. akcijų. Dabartinėmis kainomis rinkoje per naują programą būtų supirkta 162,89 mln. akcijų, t. y. kiek daugiau nei 10% visų bendrovės išleistų vertybinių popierių.
Stipriau krito mažmenininkės Kohl’s vertybinių popierių kaina. Bendrovė paskelbė, jog derybos dėl kompanijos įsigijimo su Franchise Group buvo nutrauktos nepavykus pasiekti susitarimo. Diskusijos tarp šalių vyko nuo birželio pradžios, kai Kohl’s pranešė sulaukusi patikslinto pasiūlymo iš Franchise Group. Dar balandžio mėnesį buvo skelbta, jog Kohl’s įsigijimu yra susidomėjęs ne vienas pirkėjas, tarp kurių buvo ir pati Franchise Group. Reuters duomenimis, Franchise už Kohl’s iš pradžių siūlė po 69 USD akcijai. Vėliau derybose jau buvo kalbama apie 60 USD akcijai siekiančią kainą, o praėjusią savaitę paskelbta, jog pasiūlymas sumažintas arčiau 50 USD lygio. Po per pirmą ketvirtį po sulauktų pasiūlymų dėl įsigijimo bankų Credit Suisse ir Morgan Stanley analitikai pirmą ketvirtį atnaujino Kohl’s akcijų ir bendrovės valdomo turto vertinimą. Vien Kohl’s valdomas nekilnojamas turtas tuomet buvo vertinamas apie 6 – 7 mlrd. USD, o pats mažmeninės prekybos verslas dar 3 EBITDA‘omis (~6 mlrd. USD pagal 2021 metų rezultatus). Tiesa, pastarojo įverčiai turėjo kiek susitraukti. Bet kokiu atveju rinkoje Kohl’s vertė yra mažesnė – vakar dienos biržos uždarymo akcijos kaina bendrovės rinkos kapitalizacija siekė apie 4,5 mlrd. USD.
Lustų gamintoja Micron Technology pasibaigus prekybai paskelbė, jog per praėjusį trečiąjį bendrovės finansinių metų ketvirtį uždirbo 2,63 mlrd. USD gryno pelno arba 2,34 USD pelno akcijai. Prieš metus tą patį ketvirtį pelnas siekė 1,74 mlrd. USD. Pakoreguotas EPS sudarė 2,59 USD ir pranoko analitikų lūkesčius – 2,45 USD. Praėjusio ketvirčio pajamos per metus išaugo kiek daugiau nei 1,2 mlrd. USD ir sudarė 8,66 mlrd. USD. Micron gerokai apkarpė ketvirto finansinių metų ketvirčio prognozes, taip pat rinkos dalyviams dar labiau sustiprindama abejones dėl lustų ir mikroprocesorių rinkos paklausos augimo perspektyvų. Bendrovė prognozuoja, kad per šį ketvirtį grynas pelnas sieks 1,43 – 1,83 mlrd. USD, o pajamos sudarys 6,8 – 7,6 mlrd. USD. Prieš jas paskelbiant, analitikai tikėjosi 2,60 USD EPS ir 9,15 mlrd. USD pajamų.
[simple_subscribe_form]
Europa
Europos pagrindiniai indeksai krito dėl nuogąstavimų, kad didėjanti infliacija ir augančios palūkanų normos gali paveikti įmonių pajamas ir įstumti ekonomiką į nuosmukį. STOXX Europe 600 indeksas savaitę baigė 1,40%, o Vokietijos DAX indeksas sumažėjo 2,33%, Prancūzijos CAC 40 sumažėjo 2,34%, o Italijos FTSE MIB sumažėjo 3,46%. JK FTSE 100 indeksas nukrito 0,56%, jį palaikė silpnesnis Didžiosios Britanijos svaras JAV dolerio atžvilgiu. Jungtinės karalystės akcijos paprastai laikosi gana gerai, kai svaro kursas krinta, nes daugelis įmonių, įtrauktų į indeksą, yra tarptautinės įmonės, turinčios pajamas užsienyje.
Bloomberg duomenimis, Rusijai paskelbtas „defoltas“, t. y. šalis negali įvykdyti savo skolinių įsipareigojimų. Formaliai apie tai skelbia reitingų agentūros, tiesa, jos jau kurį laiką nereitinguoja nei Rusijos, nei šalies įmonių kredito. Suėjo 30-ies dienų terminas, per kurį skolininkams dar suteikiamas laikas atlikti mokėjimus. Šiam laikotarpiui pasibaigus skolininkas, įvardijamas, kaip nemokus. Rusija turėjo sumokėti apie 100 mln. USD palūkanų. Šį mėnesį palūkanų suma siekia dar 400 mln. USD. Rusija pranešė, jog šiuos įsipareigojimus įvykdė. Šalies vyriausybės obligacijos prasidėjus karui buvo kritusios ir daugiau nei 90%.
Europos ekonominiai rodikliai
Tuo tarpu vartotojų nuotaikos toliau prastėja. Paskelbto Vokietijos GfK vartotojų pasitikėjimo indekso reikšmė pasiekė rekordines žemumas, t. y. -27,4 punkto. Vartotojai daug dėmesio atkreipia į stipriai išaugusius pragyvenimo išlaidas, taip pat prognozuoja, kad Vokietijos ekonomika patirs recesiją.
Švedijos centrinis bankas Sveriges Riksbank padidino bazines palūkanas 50 bazinių punktų iki 0,75% lygio. Centrinio banko vertinimu, normos metų pabaigoje turėtų pasiekti 2%. Prognozuojama, kad Švedijoje šiais metais metinė vidutinė infliacija sieks 7,6%, o kitais metais smuks iki 7,1%. Ankstesnėse prognozėse buvo kalbama apie atitinkamai 6% ir 5% sieksiančią infliaciją. Pasak Riksbank, infliacija šalyje prie tikslinės 2% ribos turėtų sugrįžti tik 2025 metų II ketvirtį.
Remiantis paskelbtais išankstiniais Eurostat duomenimis, euro zonoje infliacija pasiekė dar vieną rekordą. Birželio mėnesį regione registruotas 8,6% metinis vartotojų kainų indekso augimas. Tai yra 0,5 procentinio punkto daugiau nei gegužę ir 0,2 procentinio punkto daugiau nei prognozavo ekonomistai. Tokie infliacijos duomenys tik dar labiau padidina tikimybę sulaukti pagaliau didėsiančių bazinių palūkanų regione. Jas Europos centrinis bankas paskutinį kartą kėlė prieš daugiau nei 10 metų. Praėjusį mėnesį euro zonoje per metus energijos išteklių kainos šoktelėjo 41,9% (gegužę – 39,1%), maisto, alkoholio, tabako produktai brango 8,9% (gegužę – 7,5%). Vienintelių paslaugų kainų augimas, lyginant su gegužė registruotu tempu, nežymiai sumažėjo, t.y. krito 0,1 procentinio punkto ir siekė 3,4%.
Investicinio portfelio formavimas
Jei esate pradedantysis ir nežinote kaip susiformuoti investicinį portfelį, siūlome apsilankyti viename iš mūsų nemokamų video seminarų „Investicinio portfelio formavimas“. Registraciją ir platesnę informaciją apie seminarą rasite čia.
Seminaras skirtas pradedantiesiems, kurie planuoja formuoti individualų investicinį portfelį, tačiau nežino kaip tai padaryti. Seminare bus paaiškinami visi etapai į ką būtina atsižvelgti formuojant investicinį portfelį ir atliekami praktiškai, kad dalyvis po seminaro pilnai mokėtų susiformuoti savo asmeninį portfelį. Taip pat, seminaro eigoje ir seminarui pasibaigus galėsite tiesiogiai bendrauti su finansų makleriu ir užduoti aktualius klausimus.
Seminarai organizuojami nuotoliniu būdu ir yra nemokami. Būtina išankstinė registracija, kurią rasite čia.
Ekonominiai rodikliai ir kiti įvykiai
Laikas | /////// | Rodiklis | Rezultatas | Prognozė/// | Ankstesnis |
Pirmadienis// | |||||
15:30 | JAV gegužės mėn. ilgalaikio vartojimo prekių užsakymai (mėn./mėn.) | 0,7% | 0,1% | 0,5% | |
Antradienis// | |||||
11:00 | ECB prezidentės C. Lagarde pranešimas | – | – | – | |
17:00 | JAV birželio mėn. Conference Board vartotojų pasitikėjimo indeksas | 98,7 | 100,0 | 106,4 | |
Trečiadienis// | |||||
15:00 | Preliminarus Vokietijos birželio mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis) | 7,6% | 8,0% | 7,9% | |
15:30 | Galutinis JAV I ketv. bendrasis vidaus produktas (ketv./ketv., sumetinta x4) | -1,5% | -1,4% | -1,5% | |
16:30 | FED, ECB, BOE vadovų pranešimai | – | – | – | |
Ketvirtadienis | |||||
09:00 | Galutinis Jungtinės Karalystės I ketv. bendrasis vidaus produktas (ketv./ketv.) | 0,8% | 0,8% | 0,8% | |
09:00 | Vokietijos gegužės mėn. mažmenininkų pardavimai (mėn./mėn.) | 0,6% | 0,8% | -5,4% | |
15:30 | JAV naujų bedarbių paraiškų skaičius per praėjusią savaitę | 231 tūkst. | 230 tūkst. | 229 tūkst. | |
12:00 | Euro zonos gegužės mėn. nedarbo lygis | 6,6% | 6,8% | 6,8% | |
15:30 | JAV gegužės mėn. PCE vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis) | 4,7% | 4,8% | 4,9% | |
Penktadienis | |||||
12:00 | < td class="has-text-align-center" data-align="center">Preliminarus euro zonos birželio mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis) | 8,6% | 8,4% | 8,1% | |
17:00 | JAV birželio mėn. ISM gamybos sektoriaus PMI indeksas | 53 | 55,0 | 56,1 |
Įmonių ketvirčio rezultatai
Data | Kompanija | Industrija | Rinkos kapitalizacija* | EPS prognozė | EPS rezultatas | ||||
Pirmadienis | |||||||||
Nike, Inc. (NKE) | Sportinės prekės | 169,96 mlrd. | 0,81 | 0,90 | |||||
Concentrix Corporation | Verslo konsultacijos | 7,38 mlrd. | 2,62 | 2,93 | |||||
Jefferies Financial Group Inc. | Finansai | 6,43 mlrd. | 0,38 | 0,45 | |||||
Antradienis | |||||||||
TD SYNNEX Corporation | IT paslaugos | 8,98 mlrd. | 2,52 | 2,72 | |||||
Trečiadienis | |||||||||
Paychex, Inc. | Žmogiškieji ištekliai | 42,35 mlrd. | 0,79 | 0,81 | |||||
General Mills, Inc. | Maisto produktai | 41,54 mlrd. | 1,01 | 1,12 | |||||
Ketvirtadienis | |||||||||
Micron Technology, Inc. | Mikroprocesoriai | 62,78 mlrd. | 2,45 | 2,59 | |||||
Constellation Brands Inc | Alkoholiniai gėrimai | 44,09 mlrd. | 2,48 | 2,66 | |||||
Walgreens Boots Alliance, Inc. | Farmacija | 35,32 mlrd. | 0,95 | 0,96 | |||||
Penktadienis | |||||||||
– | – | – | – | – | – | ||||
*2022.06.26 duomenys
Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.