JAV
Po septynias savaites iš eilės trukusio nuosmukio (ilgiausios nuostolių serijos nuo 2001 m.) praėjusią savaitę akcijų rinkos smarkiai pakilo. Tam įtakos turėjo geros naujienos susijusios su infliacijos augimo tempo lėtėjimu ir nemažėjančiais žmonių pinigų leidimo įpročiais.
Remiantis FactSet duomenimis rezultatus paskelbė jau 97% bendrovių, kurių akcijos yra įtrauktos į S&P 500 indeksą. Iš jų, 77% bendrovių paskelbti pelno akcijai (EPS) rezultatai pranoko analitikų prognozes. Bendras pirmo ketvirčio vidutinis metinis EPS augimo tempas siekia 9,2%. Tai yra gerokai daugiau nei buvo prognozuojama ketvirčio pabaigoje, kai augimo prognozė siekė 4,6%. EPS per metus labiausiai augino energetikos sektoriuje veikiančios kompanijos. Jų pelnai pirmą ketvirtį vidutiniškai paaugo 268,2%. Tai daugiau nei 20 procentinių punktų daugiau nei buvo tikimasi. Prasčiausiai šiuo atžvilgiu atrodo nebūtino vartojimo prekių sektorius. Jame veikiančių bendrovių EPS nuosmukis per metus vidutiniškai sudarė net 33,2%. Tai gerokai viršijo ir prognozes. Buvo prognozuojama, kad pelnai bus kritę 15,1%.
JAV ekonominiai rodikliai
Nuosmukis šiais metais fiksuojamas ne tik akcijų ar obligacijų, bet ir nekilnojamo turto rinkoje. JAV naujų namų pardavimai balandį buvo mažiausi nuo 2020 metų ir taip pat gerokai prasilenkė su lūkesčiais. Praėjusį mėnesį JAV sumetintos (x12) naujų namų pardavimų apimtys siekė 591 tūkst. Tai 16,6% mažiau nei kovą ir beveik 160 tūkst. mažiau nei prognozuota. Nepaisant pardavimų mažėjimo, parduotų namų kainos mediana ir vidurkis buvo gerokai aukštesni nei tuo pat metu praėjusiais metais. Kainos mediana balandį siekė 450,6 tūkst. USD, t.y. apie 74 tūkst. USD daugiau nei prieš metus, o vidurkis sudarė 570,3 tūkst. USD, t.y. apie 136 tūkst. USD daugiau nei praėjusių metų balandį.
JAV paskelbtas infliacijos indeksas, kurį atidžiai stebi bei vertina ir Federalinių rezervų bankas. PCE praėjusį mėnesį lyginant su kovu, paaugo 0,3%. Tai atitiko ekonomistų prognozes. Vertinant pokyčius per metus, jau trečią mėnesį iš eilės pradedamas registruoti indekso augimo tempo kritimas. Balandį metinis PCE kainų indekso augimas siekė 4,9%, t.y. mažiausiai per pastaruosius keturis mėnesius.
JAV Įmonės
Išsipardavimė sukėlė Snap, kurios vertybinių popierių kaina sesijos pradžioje krito ir daugiau nei 40%. Tai didžiausias neigiamas vienos dienos kainos pokytis bendrovės istorijoje. Vakar vėlai vakare Snap vadovas E. Spiegel įspėjo, jog bendrovei nepavyks pasiekti pačios išsikeltų šio ketvirčio finansinių rezultatų tikslų. Pasak E. Spiegel, makro aplinkos sąlygos suprastėjo itin greitai ir dar labiau per laikotarpį nuo tada, kai Snap paskelbė ketvirčio prognozes. Šiuo metu pajamos, lyginant su praėjusiais metais, auga ne taip pat sparčiai, kaip tikėtasi. Snap taip pat pranešė apie planus lėtinti naujų darbutojų įdarbinimo apimtis, siekiant suvaldyti bendrovės išlaidas. Balandį paskelbti pirmo ketvirčio rezultatai taip pat prasilenkė su analitikų lūkesčiais. Snap po pirmo ketvirčio rezultatų prognozavo, kad antro ketvirčio pajamų augimas sudarys 20 – 25%. Tuomet paskelbtos augimo prognozes ir taip buvo mažesnės nei tikėjosi Volstryto analitikai (28%).
Pirmo ketvirčio rezultatais pasidalino JAV elektronikos prekių mažmenininkė Best Buy. Bendrovė pelnas sumažėjo, tačiau pajamos pranoko analitikų lūkesčius. Best Buy per praėjusį finansinį ketvirtį, kuris bendrovei baigėsi balandžio 30 dieną, sugeneravo 10,6 mlrd. USD siekiančius pardavimus ir uždirbo 341 mln. USD grynojo arba 1,57 USD pakoreguoto pelno akcijai. Prieš metus per tą patį ketvirtį pardavimai buvo 1 mlrd. USD, o pakoreguotas pelnas 0,75 USD didesni. Analitikų prognozes pajamos viršijo 0,2 mlrd. USD.
Nvidia paskelbti ketvirčio rezultatai pranoko prognozes, tačiau su lūkesčiais prasilenkė prognozės. Bendrovė prognozuoja, kad šio ketvirčio pardavimai sieks 7,94 – 8,26 mlrd. USD, kai analitikai prieš paskelbiant rezultatus prognozavo, kad jie turėtų sudaryti 8,4 mlrd. USD. Pasak Nvidia, pajamas apie 500 mln. USD sumažins Rusijos karo Ukrainoje įtaka ir Covid-19 karantinas Kinijoje. Rusijos rinkoje duomenų centro verslo pardavimai siekia 100 mln. USD. Per pirmą ketvirtį Nvidia sugeneravo 8,29 mlrd. USD siekiančias pajamas. Tai buvo rekordiškai daug per visą kompanijos istoriją. Prieš metus per tą patį ketvirtį pardavimai siekė 5,66 mlrd. USD. Tiesa, per pirmą šių metų ketvirtį Nvidia uždirbo 0,29 mlrd. USD mažiau nei pelno nei prieš metus, t.y. 1,62 mlrd. USD. Pakoreguotas pelnas akcijai siekė 1,36 USD. Analitikai prognozavo, kad pakoreguotas EPS sieks 1,29 USD, o pajamos sudarys 8,09 mlrd. USD.
Praėjusio ketvirčio finansinėmis ataskaitomis pasidalino ir Kinijos elektroninės komercijos milžinė Alibaba. Per paskutinį bendrovės finansinių metų ketvirtį Alibaba uždirbo 7,95 RMB akcijai (1,18 USD), kai analitikai laukė 7,10 RMB. Prieš metus pakoreguotas pelnas buvo 2,37 RMB didesnis. Tuo tarpu pajamos išaugo 17,7 mlrd. RMB ir sudarė 204,1 mlrd. RMB (30,32 mlrd. USD). Tai taip pat pranoko analitikų prognozes (199,5 mlrd. RMB). Alibaba ketvirčio pabaigoje turėjo 1,31 mlrd. aktyvių vartotojų visame pasaulyje, kurie bendrovės paslaugomis naudojosi per pastaruosius 12-a mėnesių. Nepaisant lūkesčius pranokusių rezultatų, Alibaba nepaskelbė finansinių prognozių dėl COvid-19 situacijos Kinijoje.
[simple_subscribe_form]
Europa
Europos Centrinio Bank prezidentė C. Lagarde teigė, jog yra tikėtina, kad jau iki trečio ketvirčio pabaigos euro zonoje bazinės palūkanų normos nebebus neigiamos. Pasak jos, turto supirkimo programa, kuri vis dar yra vykdoma, bus užbaigta trečio ketvirčio pradžioje. ECB jau anksčiau indikavo, jog palūkanos nebus keliamos tol, kol galutinai nebus nutraukta turto supirkimo programa. Šiandienos C. Lagarde pareiškimas ir aiški indikacija būsimos palūkanų normos atžvilgiu yra itin retas reiškinys, atsižvelgiant į buvusią ilgalaikę ECB komunikacinę poziciją. Žinoma, taip elgtis verčia istoriškai aukšta infliacija, be to, ECB gerokai vėluoja ir pačios monetarinės politikos griežtinimu, lyginant su kitų pasaulio valstybių centriniais bankais. ECCB prezidentė atkreipė dėmesį ir į silpną eurą, kuris taip pat turi daug įtakos infliacijos pokyčiams. Dalis infliacijos dėl susilpnėjusio euro kurso „importuojama“ tiesiogiai į euro zoną. ECB vadovai anksčiau taip pat vengdavo tiesiogiai komentuoti valiutos kurso pokyčius.
Europos Centrinio Banko posėdžio protokole paaiškėjo, kad ECB valdančiosios tarybos nariai daugiausiai buvo sunerimę dėl infliacijos masto ir jos plitimo. Pagrindiniai debatai vyko ne dėl monetinės politikos griežtinimo, o dėl griežtinimo spartos ir laikotarpio. Beveik visi centrinio banko vadovai jau atvirai pasisakė apie palūkanų normų didinimą liepos mėnesio posėdžio metu. Tai būtų pirmas palūkanų kėlimas euro zonoje per daugiau nei dešimtmetį. Artimiausias ECB valdančiosios tarybos posėdis yra numatytas birželio 9 dieną. Jame turėtų būti priimtas ir C. Lagarde minėtas sprendimas dėl turto supirkimo programos užbaigimo. Remiantis Reuters duomenimis, rinkoje prognozuojama, kad ECB iki metų pabaigos nuo dabartinio lygio bazines palūkanas pakels 100 bazinių punktų.
Balandžio mėnesį Europos Sąjungos valstybėse buvo registruota 684 506 nauji keleiviniai automobiliai. Pasak Europos automobilių gamintojų asociacijos, praėjusį mėnesį naujų automobilių registracijų apimtys regione buvo 20,6% mažesnės nei prieš metus. Neįskaitant pandeminių metų balandžio, šių metų mėnesio rezultatas buvo prasčiausias per visą tokio tipo duomenų rinkimo istoriją. Sausio – balandžio mėnesių laikotarpiu Europos Sąjungos šalyse iš viso įregistruota 2,93 tūkst. naujų keleivinių automobilių. Tai yra 14,4% mažiau nei per laikotarpį prieš metus.
Europos ekonominiai rodikliai
Remiantis patikslintais duomenimis, Vokietijos bendrasis vidaus produktas pirmą ketvirtį, lyginant su ketvirtu praėjusių metų ketvirčiu, augo 0,2%. Tai atitiko prognozes. Lyginant su 2019 metų paskutiniu ketvirčiu, prieš prasidedant pandemijai, Vokietijos bendrasis vidaus produktas praėjusio ketvirčio pabaigoje vis dar buvo 0,9% mažesnis. Per metus didžiausia ekonomika Europoje paaugo 4%.
Rusijos centrinis bankas per šiandien surengtą neeilinį monetarinės politikos posėdį netikėtai nusprendė sumažinti bazines palūkanų normas 300 bazinių punktų iki 11%. Balandį Rusijoje palūkanų normos buvo sumažintos nuo 20% iki 14%. Šalyje centrinis bankas ja pastebi kainų augimo stabilizaciją ir „Sulėtėjimą“. Remiantis Rusijos oficialiais duomenimis, balandį metinė infliacija šalyje siekė 17,8%, o pasak preliminarių banko skaičiavimų, šį mėnesį sulėtėjo iki 17,5%. Kainų augimo tempas lėtėja labiau nei prognozavo centrinis bankas. Prognozuojama, kad metinis infliacijos lygis šalyje kitais metais kris iki 5 – 7%.
Europos įmonės
Siemens Energy pateikė pasiūlymą dėl likusios jai nepriklausančios kompanijos Siemens Gamesa Renewable Energy akcijų dalies įsigijimo. Už akcijas siūloma po 18,05 EUR. Siemens Energy siekia įsigyti 32,9% likusią akcijų dalį. Siemens Gamesa akcijos listinguotos Ispanijos biržoje. Jų kaina šiais metais yra kritusi daugiau nei 23%, įskaitant šiandienos kainos prieaugį. Bendrovė yra viena didžiausių vėjo turbinų gamintoja pasaulyje. Tiesa, situacija rinkoje, tiekimo grandinių sutrikdymai kompanijai tapo didžiuliais iššūkiais. Per paskutinius keturis ketvirčius bendrovė patyrė 1,35 mlrd. EUR nuostolių.
Volkswagen vadovas H. Diess pareiškė, jog tikisi iki 2025 metų aplenkti Tesla pagal parduodamų elektromobilių apimtis ir šioje rinkoje tapti didžiausia pardavėja pasaulyje. Pasak H. Diess, jau pastebimi pozityvūs ženklai tiekimo grandinėse, tikimasi, kad antroje metų pusėje situacija mikroprocesorių rinkoje jau bus geresnė, o tai turėtų leisti Volkswagen dar labiau padidinti gamybos apimtis. Volkswagen vadovas pripažino, kad Tesla yra rinkos lyderė, tačiau prognozuoja, kad ji susidurs su iššūkiais, siekiant stipriai išauginti gamybą. Tesla praėjusiais metais pardavė 936,17 tūkst. elektromobilių, t.y. 87,4% daugiau nei metus prieš. Volkswagen grupės baterijomis varomų automobilių pardavimų apimtys buvo daugiau nei dvigubai mažesnės ir sekė 452,9 tūkst.
Kitos rinkos
N. Zelandijos centrinis bankas padidino bazines palūkanų normas 50 bazinių punktų. Jos pasiekė 2% Tai jau penktas palūkanų kėlimas šalyje iš eilės. Šiandienos sprendimas atitiko ekonomistų prognozes. Centrinis bankas indikavo, jog palūkanos ir toliau bus didinamos. Prognozuojama, kad kitais metais normos N. Zelandijoje turėtų pasiekti jau 4%. Dabartinis palūkanų lygis yra aukščiausios nuo 2016 metų. N. Zelandijos centrinis bankas politikos griežtinimo ciklą pradėjo dar praėjusių metų spalį ir buvo viena iš pirmųjų tą darančių institucijų pasaulyje. Prognozuojama, kad šalyje infliacija pasieks piką ties 7% šį birželė. Tai gerokai aukščiau nei centrinio banko tikslinė riba, kurios rėžis siekia 1 – 3%.
Ekonominiai rodikliai ir kiti įvykiai
Laikas | /////// | Rodiklis | Rezultatas | Prognozė/// | Ankstesnis |
Pirmadienis// | |||||
11:00 | Vokietijos gegužės mėn. Ifo verslo pasitikėjimo indeksas | 93,0 | 91,5 | 91,8 | |
Antradienis// | |||||
11:00 | Išankstinis euro zonos gegužės mėn. gamybos sektoriaus PMI indeksas | 54,4 | 54,8 | 55,8 | |
11:00 | Išankstinis euro zonos gegužės mėn. paslaugų sektoriaus PMI indeksas | 56,3 | 57,3 | 58,9 | |
16:45 | Išankstinis JAV gegužės mėn. gamybos sektoriaus PMI indeksas | 57,5 | 57,9 | 59,2 | |
16:45 | Išankstinis JAV gegužės mėn. paslaugų sektoriaus PMI indeksas | 53,5 | 55,4 | 55,6 | |
17:00 | JAV balandžio mėn. naujų naų pardavimai (sumetinta, x12) | 591 tūkst. | 750 tūkst. | 763 tūkst, | |
Trečiadienis// | |||||
05:00 | N. Zelandijos centrinio banko sprendimas dėl palūkanų | 2,00% | 2,00% | 1,50% | |
09:00 | Patikslintas Vokietijos I ketv. bendrasis vidaus produktas (ketv./ketv.) | 0,2% | 0,2% | 0,2% | |
15:30 | JAV balandžio mėn. ilgalaikio vartojimo prekių užsakymai (mėn./mėn.) | 0,3% | 0,6% | 1,1% | |
17:30 | JAV naftos atsargų pokyčiai per praėjusią savaitę (bareliais) | -1,0 mln. | -2,2 mln. | -3,4 mln. | |
21:00 | Praėjusio FED posėdžio ataskaita | – | – | – | |
Ketvirtadienis | |||||
15:30 | Preliminarus JAV I ketv. bendrasis vidaus produktas (ketv./ketv., sumetinta x4) | -1,5% | -1,3% | -1,4% | |
15:30 | JAV bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę | 210 tūkst. | 217 tūkst. | 218 tūkst. | |
Penktadienis | |||||
11:00 | Euro zonos balandžio mėn. M3 pinigų kiekio pokytis (metinis) | 6,0% | 6,3% | 6,3% | |
15:30 | JAV balandžio mėn. PCE kainų indeksas (atmetus maisto produktų ir energetikos kainų pokyčių įtaką) | 0,3% | 0,3% | 0,3% | |
17:00 | Patikslintas JAV gegužės mėn. Mičigano universiteto vartotojų pasitikėjimo indeksas | 58,4 | 59,1 | 59,1 |
Įmonių rezultatai
Data | Kompanija | Industrija | Rinkos kapitalizacija* | EPS prognozė | EPS rezultatas | ||||
Pirmadienis | |||||||||
Zoom Video Communications, Inc. | IT | 25,33 mlrd. | 0,87 | 1,03 | |||||
Heico Corporation | Aeronautika | 18,12mlrd. | 0,61 | 0,62 | |||||
Advance Auto Parts Inc. | Automobilių dalys | 11,94 mlrd. | 3,50 | 3,57 | |||||
Nordson Corporation | Pramonė | 11,92 mlrd. | 2,27 | 2,43 | |||||
Antradienis | |||||||||
Intuit Inc. | IT | 99,92 mlrd. | 6,70 | 7,65 | |||||
NetEase, Inc. | IT | 61,46 mlrd. | 0,98 | 1,23 | |||||
AutoZone, Inc. | Automobilių dalys | 36,51 mlrd. | 25,70 | 29,03 | |||||
Agilent Technologies, Inc. | IT | 23,84 mlrd. | 1,12 | 1,13 | |||||
Best Buy Co., Inc. | Mažmeninė prekyba | 17,01 mlrd. | 1,56 | 1,57 | |||||
Trečiadienis | |||||||||
NVIDIA Corporation | IT | 424,13 mlrd. | 1,29 | 1,36 | |||||
Snowflake Inc. | IT | 43,34 mlrd. | -0,39 | -0,53 | |||||
Splunk Inc. | IT | 15,39 mlrd. | -1,87 | -0,32 | |||||
Amerco | Draudimas | 10,06 mlrd. | 7,38 | 4,42 | |||||
Ketvirtadienis | |||||||||
Costco Wholesale Corporation | Mažmeninė prekyba | 190,32 mlrd. | 3,05 | 3,17 | |||||
Marvell Technology, Inc. | Puslaidininkiai | 46,79 mlrd. | 0,37 | 0,52 | |||||
Dollar General Corporation | Mažmeninė prekyba | 30,87 mlrd. | 2,33 | 2,41 | |||||
Workday, Inc. | IT | 17,65 mlrd. | 0,81 | 0,83 | |||||
Dell Technologies Inc. | Technologijos | 32,93 mlrd. | 1,12 | 1,84 | |||||
Dollar Tree, Inc. | Mažmeninė prekyba | 30,11 mlrd. | 2,00 | 2,37 | |||||
Macy’s Inc | Mažmeninė prekyba | 5,42 mrld. | 0,82 | 1,08 | |||||
Penktadienis | |||||||||
Big Lots, Inc. | Mažmeninė prekyba | 0,83 mlrd. | 1,10 | 1,37 |
*2022.05.20 duomenys
Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.