Savaitės rinkų apžvalga (05.11 – 05.15)

Image

Pirmadienio apžvalga

JAV

Artėja I ketvirčio bendrovių rezultatų skelbimo sezono pabaiga. Iki pirmadienio ketvirčio rezultatus pranešė 85% kompanijų, kurių akcijos įtrauktos į S&P 500 indeksą. Pelnai, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais, vidutiniškai susitraukę 13,6%, o buvo tikimąsi 6,9% mažėjimo. Tai blogiausias rezultatas nuo 2009 metų III ketvirčio (-15,7%). Skaičiuojama, kad antro ketvirčio kompanijų pelnai vidutiniškai bus kritę 41%.

Image

Tądien paskelbta žinutė, kad Niujorko valstijoje ketinama atšaukti dalį įvestų apribojimų, skirtų stabdyti viruso plitimą. Aukų skaičius NY valstijoje nukrito iki žemiausio nuo kovo pabaigos lygio. Taip pat, Niujorko miesto meras informavo, kad dalis įvestų apribojimų išliks galioti visą birželį. Tuo tarpu D. Trumpas užsiminė, kad neturi ketinimų persiderėti jau sutartų prekybos sąlygų su Kinija, o FED pareigūnai ir toliau atmeta galimybę, kad JAV taikys neigiamas palūkanų normas.

Europa

Italijoje paskelbti itin prasti ekonominiai duomenys. Skelbiama, jog kovo mėnesį šalies pramonės produkcijos apimtys, lyginant su vasariu, krito net 28,4%. Tai daugiau ir nei prognozavo analitikai, kurie tikėjosi 20% kritimo. Galima tik spėlioti, kokie prasti bus balandžio duomenys.

Kitos rinkos

Pasirodžius žinutei, kad Saudo Arabiją planuoja išplėsti naftos gavybos ribojimus daug investuotojų dėmesio nesusilaukė, WTI naftos kaina traukėsi 2,43%.

Antradienio apžvalga

JAV

Paskelbti balandžio mėnesio JAV infliacijos duomenys. Šalies vartotojų kainų indeksas praėjusį mėnesį, lyginant su kovu, krito 0,8%. Buvo lauktas 0,7% kritimas. Per metus infliacijos augimas balandį sudarė 0,3%. Atmetus maisto ir energijos išteklių kainų pokyčių įtaką, mėnesio kritimas siekė 0,4%. Tai daugiausiai nuo 1957 metų, kai pradėti tokie skaičiavimai. FED paskelbė, jog nuo antradienio pradės pirkti įmonių obligacijų ETF fondus, kurių vienetais prekiaujama akcijų biržose. Kovo mėnesį buvo skelbiama apie bendrovių skolos vertybinių popierių pirkimo planą. FED daugiausiai pirks fondus, kurie investuoja į investicinio lygio įmonių obligacijas. FED atstovai šiandien taip pat leido suprasti, jog tikimybė, kad palūkanos galėtų būtu mažinamos žemiau 0 kitais metais yra maža. JAV infektologas antradienį įspėjo dėl per greito karantino sąlygų atlaisvinimo ir to pasekmes ekonomikai. Manoma, kad pakartotinis Covid-19 protrūkis paliktų neištaisomų pasekmių JAV ekonomikai.

Stipriau brangsta Tesla akcijos. E. Muskas nurodė atnaujinti veiklą bendrovės gamykloje Fremonto mieste. Tiesa, toks nurodymas nepaiso Alameda apygardos reikalavimų, tad Tesla gali grėsti sankcijos, ypatingai tuo atveju, jeigu gamykloje būtų užfiksuotas Covid-19 užsikrėtimo atvejis. Lėktuvų gamintojos Boeing vadovas D. Calhounas šiandien paskelbė, jog yra labai didelė tikimybė, kad viena iš pagrindinių JAV oro skrydžių bendrovių bankrutuos. Tiesa, konkreti įmonė nebuvo įvardinta. Pasak D. Calhouno, oro skrydžių bendrovių verslo apimtys iki rudens neatsistatys net iki 25% prieš tai buvusio lygio, o iki metų pabaigos veiklos apimtys galbūt pasieks 50% anksčiau buvusio lygio. Trys didžiausios JAV oro skrydžių bendrovės yra American Airlines, United Airlines ir Delta Airlines.

Europa

Daug dėmesio sulaukė Vokietijos pramonės konglomerato ir didžiausios šalies plieno gamintojos Thyssenkrupp naujienos. Bendrovės akcijos vienu metu pigo beveik 20%. Kompanija pranešė, jog praėjusio ketvirčio nuostolis didesnis nei laukta, pardavimai smunka, o naujų užsakymų apimtys sumenkusios 10%. Pasak Thyseenkrupp, nereikia atmesti tikimybės, jog trečio šių bendrovės finansinių metų ketvirčio veiklos nuostolis gali siekti bent 1 mlrd. EUR. Kompanijos akcijos nuo metų pradžios kritusios 65,6%.

Deutsche Bank analitikai skaičiuoja, kad pasaulyje Covid-19 užsikrėtimų atvejų skaičiaus augimas sumažėjo iki 1,8%. Pasak banko, šiuo metu labiausiai asidariusios ekonomikos yra Š. Azijos, Australijos, Skandinavijos, Rytų Europos regionuose. Labiausiai uždarytos išlieka euro zonos valstybės – Ispanija, Portugalija, Prancūzija, Italija.

Trečiadienio apžvalga

JAV

Investuotojų akys buvo nukreiptos į FED spaudos konferenciją. Kaip ir rinka tikėjosi, palūkanos nebuvo sumažintos, nes neigiamų palūkanų efektyvumas yra abejotinas todėl FED šiuo metu šios galimybės nesvarsto. Taip pat, FED vadovas J. Powellas užsiminė, kad ekonomika galimai patirs silpnesnį augimą ilgesnį periodą, o be papildomų biudžeto išlaidų ekonomika patirtų ilgalaikį nuosmukį, todėl jos yra būtinos. Rinkos dalyviai į pranešimą reagavo neigiamai ir per pastarąsias dvi dienas S&P 500 krito 3,76%. Investuotojus taip pat neramina ir kylanti įtampa dėl JAV ir Kinijos, tačiau papildomai apie tai nebuvo kalbėta. Tuo tarpu, Pasak vieno iš labiausiai žinomų apribotos rizikos kapitalo fondų valdytojų S. Druckenmillerio, šiuo metu vertybinių popierių rizikos-pelno santykis yra vienas prasčiausių matytų per jo karjerą. Akcijų įverčiai yra itin aukšti, vertinant bendrą neaiškią ekonomikos situaciją ir artėjantį įmonių bankrotų vajų.

Europa

Italija pagaliau patvirtino 55 mlrd. EUR ekonomikos gelbėjimo paketą į kurį įeina mokesčių mažinimas, verslo paskolos ir pajamų didinimo priemonės vartotojams. Tuo tarpu Jungtinė Karalystė pranešė BVP rodiklį. Šalies ekonomika pirmą ketvirtį, lyginant su paskutiniu praėjusių metų ketvirčiu, traukėsi 2%. Tai daugiausiai nuo pasaulinės finansų krizės 2008-ais metais, tiesa, nuosmukis kiek mažesnis nei laukta. Ekonomistai prognozavo 2,6% kritimą. Kovo mėnesį Jungtinės Karalystės BVP krito 5,8%. Praėjusią savaitę Anglijos centrinis bankas įspėjo, kad britų ekonomika pirmą pusmetį gali susitraukti net 30%. Eurostat paskelbė, jog kovo mėnesį euro zonos pramonės produkcijos apimtys, lyginant su vasariu, krito 11,3%. Buvo prognozuojamas 12,3% sieksiantis nuosmukis. Per metus pramonės sektoriaus

Ketvirtadienio apžvalga

JAV

Praėjusią savaitę JAV naujų bedarbių skaičius paraiškų skaičius siekė 2,98 mln. Tai mažiau nei savaitę prieš (3,17 mln), tačiau vis tiek daugiau nei prognozuota. Ekonomistai tikėjosi, kad bedarbių paraiškų skaičius praėjusią savaitę sudarys 2,5 mln. Bendras naujų bedarbių skaičius nuo kovo 21 d. jau siekia 36,5 mln.

Rinkos dalyviai vertino D. Trumpo komentarus. JAV prezidentas interviu metu teigė, jog turėjo gerus santykius su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu, tačiau „šiuo metu nenori su juo šnekėti“ ir yra itin nusivylęs Kinija. D. Trumpas toliau kritikavo Kiniją dėl kilusios Covid-19 pandemijos ir teigė, jog Kinija galėjo sustabdyti viruso plitimą.

JAV iždas sėkmingai išplatino 22 mlrd. USD vertės 30-ies metų trukmės skolos vertybinius popierius už vidutines 1,342% palūkanas. Paklausa buvo išties nemenka. Bid-to-cover santykis siekė 2,30. Šis santykis parodo kiek aukcione buvo gauta siūlymų pirkti santykiu su parduota obligacijų suma.

Europa

Nemažai dėmesio sulaukė Prancūzijos farmacijos gigantės Sanofi vadovo P. Hudsono pareiškimas, jog JAV valstybei būtų suteiktas prioritetas užsisakyti didesnę dalį Covid-19 vakcinų, jeigu kompanijai vakciną pavyktų sukurti. Toks pareiškimas sukėlė pasipiktinimą tarp Prancūzijos valdžios atstovų. Sanofi vadovas tokį sprendimą grindžia tuo, jog JAV nemažai prisideda prie vakcinos tyrimų finansavimo.

Nežymiai nustebino paskelbti Vokietijos infliacijos duomenys. Metinis infliacijos lygis didžiausioje Europos regiono ekonomikoje praėjusį mėnesį siekė 0,9%. Ekonomistai prognozavo 0,8%. Balandį, lyginant su kovu, vartotojų kainų indekso augimas šalyje siekė 0,4%.

Kitos rinkos

Kinijos mažmeninė prekyba balandį smuko daugiau, negu prognozuota (-7,5%, tikėtasi -6.0%), tačiau rinkos dalyvius nustebino 3,9% išaugusi pramonės produkcija nors buvo tikėtasi 1,5% augimo.

Ketvirtadienį buvo supirkinėjamos energetikos bendrovių akcijos po naftos WTI kainos kilimo 8,98% iki 27.56 USD už barelį. Pastebima, kad finansų ir energetikos sektoriai, skaičiuojant nuo metų pradžios, yra labiausiai kritę – jiems priskiriamų bendrovių akcijos vidutiniškai atpigo apie 40%.

Japonija tądien taip pat išplatino 30-ies metų obligacijų su vidutinėmis 0,449% palūkanomis. Bid-to-cover santykis siekė 3,7. Obligacijų išplatinta už 565,5 mlrd. USD (~5,28 mlrd. USD).

Penktadienio apžvalga

JAV

Investuotojų dėmesio centre buvo valstybių ekonominiai rodikliai. Praėjusį mėnesį JAV mažmenininkų pardavimai dėl pristabdytos ekonomikos krito net 16,4%, lyginant su kovu. Tai rekordiškai daug. Ekonomistai tikėjosi 8,6% sieksiančio kritimo. Pardavimai krito visose mažmeninės prekybos kategorijose, išskyrus prekybą internetu, kur, skaičiuojama, jog pardavimai augo 8,4%. Tuo tarpu pardavimai maisto prekių parduotuvėse sumenko 13%, drabužių – net 78%, elektronikos – 60%, baldų – 59%, vaistinėse – 15%, degalinėse – 29%.

Europa

Remiantis išankstinė Eurostat informacija, per pirmą šių metų ketvirtį euro zonos ekonomika, lyginant su praėjusiu metų paskutiniu ketvirčiu, traukėsi 3,8%. Tai daugiausiai nuo 1995 metų, kuomet buvo pradėti rinkti tokie duomenys. Lyginant su I praėjusių metų ketvirčiu, euro zonoje ekonomika traukėsi 3,2%, o Europos Sąjungoje – 2,6%. Paskutinį kartą stipresnis kritimas buvo fiksuotas 2009 metų III ketvirtį, kai euro zonos regiono ekonomika traukėsi 4,5%. Didžiausios regiono ekonomikos Vokietijos bendras vidaus produktas per ketvirtį smuko 2,2%. Tai atitiko ekonomistų prognozes. Taip pat paskelbtas kovo mėnesio prekybos balansas. Euro zonos eksporto apimtys kovo mėnesį siekė 193,3 mlrd. EUR. Tai 6,2% mažiau nei prieš metus. Importas sumenko 10,1% ir sudarė 165 mlrd. EUR. Bendras regiono prekybos balanso perviršis siekė 28,2 mlrd. EUR. Tai 5,5 mlrd. EUR daugiau nei 2019 metų kovą.

Kitos rinkos

Nemažai dėmesio sulaukė ir Kinijos ekonominiai duomenys. Pozityviai nuteikė kiek atsigavusi pramonė. Produkcijos apimtys balandį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, ūgtelėjo 3,9%, nors buvo prognozuotas 1,5% sieksiantis augimas. Žinoma, tam turėjo įtakos, jog JAV ir Europos šalys praėjusį mėnesį daugiau dėmesio turėjo skirti kovai su virusus, tad Kinija išnaudojo progą didindama gamybos apimtis. Tiesa, nuvylė šalyje kritę mažmenininkų pardavimai – vienas pagrindinių šalies ekonomikos variklių. Jų apimtys balandį sumenko 7,5%, nors buvo lauktas 5,9% kritimas. Nedarbo lygis Kinijoje išaugo nuo 5,8% kovo mėnesį iki 6% praėjusį.

Investuotojai toliau atidžiai stebi naujų koronaviruso susirgimo skaičių pagal tai darydami tolimesnes prognozes kaip elgsis valstybės dėl karantino sąlygų griežtinimo.

Image
Image
Image

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai