Savaitės rinkų apžvalga (05.03 – 05.07)

Image

JAV

Praėjusią savaitę stipriau reagavo Nasdaq 100 indeksas į  J. Yellen komentarus. JAV iždo sekretorė buvo teigusi, jog palūkanos ateityje turės būti keliamos, siekiant išvengti ekonomikos perkaitimo. Tiesa, vėliau šiuos komentarus buvo bandyta užglaistyti teigiant, jog ji nenorėjo sukelti nesusipratimo dėl siūlymo kelti palūkanas bei visiškai palaiko FED nepriklausomybę elgtis taip, kaip centriniam bankui atrodo tinkama. J. Yellen yra buvusi FED vadovė ir ėjo šias pareigas prieš dabartinį centrinio banko prezidentą J. Powellą. Ugnį dar pakurstė ir Dalaso FED banko vadovas R. Kaplanas, kuris pareiškė, jog yra tinkamas laikas pradėti diskusijas dėl centrinio banko turto supirkimo programos koregavimo.

FED tuo tarpu pasidalino pusmetine finansinio stabilumo ataskaita, kurioje atkreipė dėmesį, jog apskritai finansinė sistema yra paankamai geroje būklėje ir yra stabili. Tiesa, centrinis bankas įspėjo, jog pavojų yra. Grėsmę finansinės sistemos stabilumui gali kelti išaugusios akcijų kainos, kurios iš esmės atspindi žemus JAV iždo popierių pajamingumus. Pasak FED, kai kurių turto klasių santykiniai rodikliai yra gerokai aukštesni nei jų vidutinės istorinės reikšmės, o tai gali sukelti stipresnį jų kritimą, jeigu investuotojų rizikos apetitas drastiškai pasikeistų.

Kai kurie rinkos dalyviai prognozuoja, jog gegužės mėnesį galime matyti indeksų atsitraukimą nuo šiuo metu pasiektų aukštumų. Daugelis investuotojų yra girdėję seną posakį „Sell in May and go away“, t.y „parduok gegužę ir eik ilsėtis“. Remiantis Bank of America duomenimis, posakis iš tikrųjų yra logiškas. Vertinant gegužės – spalio mėnesių laikotarpį nuo 1928 metų, S&P 500 indekso pokytis būna teigiamas 66% kartų ir sugeneruoja viso labo 2,2% vidutinę grąžą per visą šį laikotarpį.

JAV ekonominiai rodikliai

JAV prekybos balanso deficitas kovo mėnesį pasiekė dar vieną istorinį rekordą. Didžiausios pasaulyje ekonomikos prekybos deficitas išaugo iki 74,4 mlrd. USD. Vasarį deficitas siekė 70,51 mlrd. USD. Tiesa, ekonomistai ir prognozavo panašų rezultatų. Buvo tikimasi, kad JAV prekybos deficitas sudarys 74,5 mlrd. USD. Tam daugiausiai įtakos turėjo rekordinis importas. Kovo mėnesį importo apimtys šoktelėjo 6,3% iki didžiausio lygio JAV istorijoje. Augo kasdienio vartojimo prekių importas, taip pat pramonės prekių, transporto priemonių. Tuo pačiu kartu su didėjusiomis importo apimtimis stipriai išaugo ir eksportas, kurio apimtys didėjo 6,6% ir pasiekė pastarųjų 13-os mėnesių aukštumas.

Image
JAV prekybos balanso pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com

Nuvylė paskelbtas JAV ISM paslaugų sektoriaus PMI indeksas. Indekso reikšmė balandį krito iki 62,7 punkto, kai kovą siekė 63,7 punkto. Ekonomistai prognozavo, kad indekso augimas po rekordinio mėnesio toliau tęsis, o indekso reikšmė pasieks 64,2 punkto. Traktuojama, kad indekso reikšmei esant aukščiau 50 punktų, aktyvumas sektoriuje didėja ir situacija gerėja.

Image
JAV ISM paslaugų sektoriaus PMI indeksas. Šaltinis: tradingeconomics.com

Stiprokai su lūkesčiais prasilenkė sukurtos naujos darbo vietos. Jų skaičius praėjusį mėnesį siekė 266 tūkst. Tai gerokai mažiau nei kovo mėnesį (770 tūkst.) ir nei buvo prognozuota (990 tūkst.). Daugiausiai naujų darbuotojų buvo įdarbinta svetingumo (331 tūkst.), kitų paslaugų (44 tūkst.), finansų (19 tūkst) sektoriuose. Darbo vietų mažėjimas buvo fiksuotas kurjerių ir pristatymo paslaugų sektoriuje (77 tūkst.) ir kt. Bendras nedarbo lygis JAV išaugo nuo 6% kovo mėnesį iki 6,1% balandį.

JAV Įmonės

Ketvirčio rezultatais pasidalino Pfizer. Bendrovė praėjusį ketvirtį uždirbo 0,93 USD pelno akcijai ir sugeneravo 14,58 mlrd. USD siekiančius pardavimus. Analitikai prognozavo, kad pelnas akcijai sieks 0,77 USD, o pajamos sudarys 13,51 mlrd. USD. Bendrai per ketvirtį buvo uždirbta 4,88 mlrd. USD gryno pelno. Tai 1,52 mld. USD daugiau nei per tą patį laikotarpį prieš metus. Pajamos per metus išaugo 45%. Pfizer prgnozuoja, kad visų šių metų pelnas akcijai sieks 3,55 – 3,65 USD (buvo 3,10 – 3,20 USD), o pardavimai sudarys 70,5 – 72,5 mlrd. USD (buvo 59,4 – 61,4 mlrd. USD). Covid-19 vakcinos pardavimų apimtys turėtų sudaryti net 26 mlrd. USD, kai anksčiau bendrovė prognozavo, kad jos sieks 15 mlrd. USD.

Pfizer taip pat paskelbė, jog bendrovės Covid-19 pardavimų apimtys sudarė 3,5 mlrd. USD. Kompanija planuoja kartu su Vokietijos BioNTech pateikti prašymą JAV maisto ir vaistų administracijai pilnos apimties Covid-19 vakcinos naudojimui JAV. Jeigu toks leidimas būtų suteiktas, kompanija galėtų siūlyti vakciną amerikiečiams tiesiogiai ir pati savo nuožiūra keisti jos kainą. FDA patvirtino vakcinos naudojimą ekstremaliais atvejais praėjusių metų gruodžio mėnesį. Nuo to laiko, Pfizer išplatino milijonus vakcinos dozių JAV su tikslu pristatyti 300 mln. dozių iki šių metų liepos mėnesio pabaigos.

S. Arabijos naftos gigantė Sausi Aramco pranešė, jog praėjusį ketvirtį uždirbo 21,7 mlrd. USD pelno. Prieš metus per tą patį laikotarpį pelnas siekė 16,6 mlrd. USD. Nepaisant vasario ir kovo mėnesiais kiek sumažėjusių naftos gavybos apimčių, per ketvirtį bendrovės uždirbtas pelnas gerokai viršijo ir analitikų lūkesčius, kurie siekė 17,24 mlrd. USD. Apskritai, bendrovės rezultatai grįžo ir prieš pandeminius laikus. 2019 metų paskutinį ketvirtį pelnas siekė 22,2 mlrd. USD. Žinoma, tam daugiausiai įtakos turėjo pakankamai stabilios naftos kainos, kurios laikėsi 60 – 65 lygyje nuo sausio mėnesio pabaigos. Saudi Aramco laikysis savo dividendų politikos ir už praėjusį ketvirtį išmokės 18,8 mlrd. USD dividendų.

Rezultatus paskelbė JAV biotechnologijų kompanija Moderna. Praėjęs ketvirtis bendrovei buvo pelningas pirmą kartą per visą jos istoriją. Buvo uždirbta 1,2 mlrd. USD pelno arba 2,84 USD pelno akcijai. Prieš metus tas pats ketvirtis buvo nuostolingas, o patirti nuostoliai sudarė 124 mln. USD. Per metus ketvirčio pardavimai išaugo 8 mln. USD iki 1,9 mlrd. USD. Analitikai prognozavo, kad pajamos sieks 2 mlrd. USD, o pelnas akcijai sudarys 2,39 USD. Moderna pajamos iš Covid-19 vakcinos sudarė didžiąją dalį visų bendrovės pardavimų, t.y. apie 1,7 mlrd. USD. Moderna pagerino visų šių metų rezultatų prognozes. Kompanija prognozuoja, kad bendri metiniai pardavimai sieks 19,2 mlrd. USD. Tai 0,8 mlrd. USD daugiau nei buvo prognozuojama anksčiau. Pasak Moderna, yra aktyviai deramasi su valstybių vyriausybėmis dėl vakcinos tiekimo 2022 metais. Šią savaitę Pfizer paskelbė, jog jos vakcinos metiniai pardavimai sudarys 26 mlrd. USD. Moderna vadovas S. Bancel teigė, jog yra didelė tikimybė, jog paplis dar daugiau Covid-19 atmainų variantų per ateinančius mėnesius Pietų pusrutulio regione įsivyraujant rudenio ir žiemos sezonui.

[simple_subscribe_form]

Europa

Senajame žemyne daugiausia dėmesio sulaukė Anglijos centrinio banko posėdis. Banko monetarinės politikos komiteto nariai balsavo už tai, jog bazinės palūkanos nebūtų keičiamos ir liktų 0,10% lygyje. 8 iš 9 komiteto narių pritarė tolimesniam esamos turto programos supirkimo apimčių lygio išlaikymui. Bendras turto supirkimo programos, apie kurią paskelbta praėjusių metų lapkritį, dydis siekia 895 mlrd. GBP. Centrinis bankas tuo pačiu atnaujino ir ekonomikos augimo prognozes. Prognozuojama, kad Jungtinės Karalystės ekonomikos augimas šiais metais sieks net 7,25%. Ankstesnėje banko prognozėje buvo kalbama apie 5% BVP augimą. Nors per pirmą ketvirtį šalies ekonomika augo kiek lėčiau nei tikėtasi, t. y. 1,5% tempu, tačiau tikimasi, jog per antrą ketvirtį augimas bus gerokai spartesnis. Centrinis bankas prognozuoja, kad JK ekonomika į prieš pandeminius lygis grįš kitų metų pirmą ketvirtį. Šalies ekonomikos praėjusiais metais susitraukė 10%. Tai didžiausias nuosmukis per daugiau nei tris dešimtmečius.

Europos ekonominiai rodikliai

Lūkesčius gerokai pranoko paskelbti Vokietijos mažmeninės prekybos rezultatai. Didžiausioje euro zonos ekonomikoje mažmenininkų pardavimai kovo mėnesį, lyginant su vasariu, išaugo 7,7%. Ekonomistai tikėjosi, kad augimas sieks vos 2,9%. Lyginant su praėjusių metų kovu, augimas sudarė net 11%. Tai didžiausias teigiamas pokytis nuo 1995 metų, kai tokie duomenys buvo pradėti rinkti.

Image
Vokietijos mažmeninės prekybos pokyčiai per metus. Šaltinis: tradingeconomics.com / Federal Statistical Office

IHS Markit paskelbė patikslintą euro zonos balandžio mėn. paslaugų sektoriaus PMI indeksą. Kaip ir indikavo preliminarūs duomenys, indekso reikšmė praėjusį mėnesį pirmą kartą nuo praėjusių metų rugpjūčio perlipo 50 punktų ribą ir siekė 50,5 punkto. Aukštesnė nei 50 punktų reikšmė indikuoja apie sektoriaus aktyvumo augimą ir jo plėtrą. Itin spartus atsidavimas fiksuotas Ispanijoje. Prancūzijoje taip pat registruota paslaugų sektoriaus plėtra. Tuo tarpu Vokietijoje, Italijoje indeksų reikšmės neviršijo 50 punktų ribos. Bendra tiek gamybos, tiek paslaugų sektorių indekso (Composite PMI) reikšmė balandį išaugo iki 53,8 punkto. Tai 0,6 punkto daugiau nei kovą.

Lūkesčius pranoko paskelbti euro zonos mažmenininkų duomenys. Pasak Eurostat, regione mažmeninės prekybos apimtys kovo mėnesį, lyginant su vasariu, išaugo 2,7%. Analitikai prognozavo, kad augimas sieks 1,5%. Lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, mažmenininkų pardavimų apimtys euro zonoje išaugo 12%. Didžiausias metinis apyvartos augimas tarp ES narių buvo fiksuotas Slovėnijoje (24%), Danijoje (22,6%), Prancūzijoje (21,3%). Nuosmukis buvo registruotas Vengrijoje (-2,1%), Portugalijoje (-1,1%), Maltoje (-0,1%). Lietuvoje mažmeninės prekybos apimtys per metus išaugo 18,9%.

Taip pat paskelbta, jog Vokietijos eksporto apimtys kovą toliau augo, t.y. jau 11 mėnesis iš eilės, kai fiksuojamas augimas. Šį kartą augimo tempas siekė 1,2%. Šalis, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, eksportavo net 16,1% daugiau prekių ir paslaugų. Importo apimtys, lyginant su vasariu, didėjo 6,5%, o per metus išaugo 15,5%. Bendras prekybos balanso perviršis krito iki 14,3 mlrd. EUR. Tai gerokai mažiau nei prognozavo analitikai, kurie tikėjosi, kad perviršis sudarys 22,3 mlrd. EUR.

Europos įmonės

Danijos farmacijos gigantė Novo Nordisk, kuri yra didžiausia pasaulyje vaistų diabetui gydyti gamintoja, pagerino šių metų rezultatų prognozes. Bendrovė tikisi, kad šiais metais pajamos augs 6 – 10% (buvo 5 – 9%), o veiklos pelno augimas sieks 5 – 9% (buvo 4 – 8%). Novo Nordisk taip pat paskelbė praėjusio ketvirčio rezultatus. Jie buvo prastesni nei praėjusiais metais. Ketvirčio pajamos sudarė 33,8 mlrd.. DKK. Tai 0,2% mažiau nei prieš metus. Tiesa, uždirbta 0,72 mlrd. DKK daugiau pelno, t.y. 12,62 mlrd. DKK. Novo Nordisk taip pat nusprendė 1 mlrd. DKK padidinti savų akcijų supirkimo programą, kurios apimtys prieš tai buvo numatytos, jog sudarys 17 mlrd. DKK.

Volkswagen pranešė, jog per pirmą ketvirtį uždirbo 3,41 mlrd. EUR pelno, kai prieš metus per tą patį ketvirtį buvo uždirbta 517 mln. EUR. Veiklos pelnas išaugo nuo 904 mln. EUR iki 4,81 mlrd. EUR. Rezultatams daugiausiai įtakos turėjo augę automobilių pardavimai, pristatyti nauji modeliai, taip pat fiksuotų kaštų mažinimo programa. Volkswagen ketvirčio pardavimai siekė 62,38 mlrd. EUR. Analitikai prognozavo, kad jie sudarys 62,28 mlrd. EUR. Prieš metus per pirmą ketvirtį pajamos sudarė 55,05 mlrd. EUR. Automobilių gamintoja prognozuoja, kad šiais metais veiklos pelningumas sieks 5,5 – 7%, kai ankstesnėje prognozėje buvo kalbama apie 5 – 6,5%. Nepaisant lūkesčius pranokusių rezultatų, Volkswagen įspėjo, kad puslaidininkių rinkoje susidaręs pasiūlos deficitas turės įtakos antro ketvirčio rezultatams. Bendros Volkswagen automobilių pristatymų apimtys praėjusį ketvirtį siekė 2,4 mln. vienetų. Tai 21% daugiau nei prieš metus. Įspūdingą augimą demonstravo elektromobilių verslo dalis. Elektrą varomų automobilių pristatymai daugiau nei padvigubėjo ir pasiekė 133 tūkst. Iš jų 59,90 tūkst. automobilių buvo pilnai varomi baterijomis, 73,4 tūkst. hibridiniai plug-in variantai. Kovo mėnesį Volkswagen paskelbė apie ambicingus elektrifikacijos planus. Bendrovė planuoja, kad 2030 metais elektromobilių pardavimų dalis Europos rinkose sudarys 70% visų regione parduodamų automobilių. Iki 2030 metų Volkswagen taip pat planuoja pastatyti 6 naujas baterijų gamyklas.

Rezultatais pasidalino dar viena Vokietijos automobilių gamintoja BMW. Bendrovės pelnas pirmą ketvirtį šoktelėjo iki 2,81 mlrd. EUR. Tai gerokai daugiau nei per tą patį ketvirtį prieš metus, kai buvo uždirbta vos 554 mln. EUR. Pajamos išaugo nuo 23,25 mlrd. EUR prieš metus iki 26,78 mlrd. EUR praėjusį ketvirtį. BMW pardavė daugiau automobilių, taip pat jų ir pardavimo kainos buvo didesnės nei praėjusiais metais. Automobilių gamintoja dar kartą patvirtino anksčiau skelbtas šių metų rezultatų prognozes. BMW prognozuoja, kad pandemijos veiksniai turės įtakos šių metų rezultatams, tačiau vis tiek tikisi, jog pelnas bus gerokai didesnis nei 2020 metais, taip pat ir automobilių pristatymo apimtys. Kompanija tikisi, jog EBIT marža sudarys 6 – 8%.

Image

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai