JAV
Po permainingos dideliu kintamumu pasižymėjusios prekybos savaitės pasaulio akcijų kiek smuktelėjo. Tam įtakos turėjo įvykiai Ukrainoje, bei griežtesnis JAV centrinio banko valdybos narių tonas. Buvo paskelbta kovo mėnesio Federalinių rezervų posėdžio ataskaita. JAV centrinis bankas turėtų pradėti mažinti savo 9 trln. USD dydžio balansą jau gegužės mėnesį. Tai yra kiek anksčiau nei prognozavo ekonomistai. Artimiausias FED posėdis vyks gegužės 4 dieną. Centrinis bankas planuoja kas mėnesį mažinti savo balansą po 95 mlrd. USD. Iš jų, kiekvieną mėnesį būtų parduodama 60 mlrd. USD vertės JAV iždo obligacijų ir 35 mlrd. USD hipoteka užtikrintų skolos vertybinių popierių. Šiuo metu apie 60% FED balanso sudaro vyriausybės obligacijos, o kita balanso dalis tenka hipoteka užtikrintoms obligacijoms. Šios obligacijos yra laikomos centrinio banko turtu. Kita pusė, t.y. įsipareigojimai yra ekonomikoje cirkuliuojantys JAV doleriai ir centriniame banke laikomi bankų ir kitų institucijų indėliai. Kovo mėnesį FED įsipareigojimai sudarė 7,65 trln. USD. Iš jų – 5,3 trln. USD dydžio depozitai.
Taip pat prie blogesnių naujienų prisidėjo ir prognozuojama JAV recesija apie kurią užsiminė pirmas iš didžiųjų bankų – Deutsche Bank. Banko vyr. JAV ekonomistas M. Luzzetti įspėjo jog Federalinių rezervų banko kova su infliacija griežtinant monetarinę politiką iššauks didžiausios pasaulio ekonomikos recesiją, kuri turėtų įvykti kitais metais. Vokietijos bankas prognozuoja, kad FED per ateinančius tris posėdžius didins bazines palūkanas po 50 bazinių punktų, o palūkanų normos kitų metų viduryje turėtų siekti 3,5%. Taip pat prognozuojama, kad bent 2 trln. USD turėtų būti sumažintas ir JAV centrinio banko balansas, kurio dydis šiuo metu siekia apie 8,9 trln. USD. Pasak Deutsche Bank, JAV BVP neigiamas pokytis turėtų būti užfiksuotas per kitų metų paskutinį ir 2024 metų pirmą ketvirčius. Prognozuojama, kad nedarbo lygis išaugs nuo dabartinių 3,6% iki 5% 2024 metais. Vis dėlto tokia situacija darbo rinkoje neturėtų „panardinti“ JAV ekonomikos į gilią recesiją. 2009 metais pasaulio finansų krizės metu JAV nedarbo lygis buvo išaugęs iki 10%, o 2020 metais prasidėjus pandemijai šoktelėjo net iki 14,7%. Praėjusiais metais JAV bendrojo vidaus produkto augimas siekė 5,7%, t. y. daugiausiai nuo 1984 metų. 2020 metais nuosmukis sudarė 3,4%.
Tuo tarpu sankcijos Rusijai taip pat tęsėsi. JAV iždas pranešė, jog Rusijai nebelis Rusijai atlikti mokėjimų JAV doleriais pagal turimus įsipareigojimus iš Rusijos vyriausybės valdomų sąskaitų JAV finansų institucijose. Taip Rusijai bus apsunkinamos galimybės vykdyti savo įsipareigojimus pagal išleistas obligacijas. Tuo tarpu Europos Sąjunga rengia naują sankcijų paketą, pagal kurį iš Rusijos į ES bus stabdomas anglies importas.
Svarbu paminėti ir tai, kad jau šią savaitę prasideda ką tik pasibaigusio pirmo šių metų kalendorinio ketvirčio įmonių rezultatų skelbimo sezonas. Tradiciškai pirmieji naujausias finansines ataskaitas skelbs didieji JAV bankai. Trečiadienį (balandžio 13 d.) rezultatus planuoja skelbti J. P. Morgan Chase, Wells Fargo, taip pat turto valdymo kompanija BlackRock. Remiantis FactSet duomenimis, analitikai prognozuoja, kad finansų sektoriaus bendrovėms pirmas ketvirtis pelno akcijai metinio pokyčio atžvilgiu buvo prasčiausias tarp visų S&P 500 sektorių. Skaičiuojama, kad vidutiniškai į indeksą įtrauktų finansų sektoriaus bendrovių pelnai akcijai per metus bus susitraukę 24,2%. Metų pradžioje prognozė siekė -21,3%. Bendrai visoms S&P 500 bendrovėms prognozuojamas vidutinis 4,7% metinis pirmo ketvirčio pelno akcijai augimas. Tai 1 procentiniu punkto mažiau nei buvo tikimasi prieš ketvirčiui prasidedant. Praėjusį kartą lėtesnis pelno akcijai augimo tempas buvo registruotas 2020 metų ketvirtą ketvirtį, kai metinis augimas siekė 3,8%. Sparčiausią augimą toliau turėtų išlaikyti energetikos sektorius. Skaičiuojama, kad jame veikiančių bendrovių pelnai per metus bus vidutiniškai išaugę net 245,1%.
Pasak FactSet, bendrai per visus šiuos metus analitikai vidutiniškai prognozuoja, jog S&P 500 kompanijų pelnai augs 9,5% tempu. Atsižvelgus į griežtėjančią monetarinės politikos aplinką, pasaulinius tiekimo grandinių trikdžius, politinę situaciją toks augimas atrodo labai solidus.
JAV Įmonės
Stipriau svyravo socialinio tinklo Twitter vertybinių popierių kaina. Paskelbta, jog Tesla vadovas E. Musk pateikė ataskaitą JAV vertybinių popierių ir biržų komisijai (SEC) dėl nupirktų Twitter akcijų. E. Musk priklauso 73,5 mln. Twitter akcijų, t. y. apie 9,2% visos kompanijos. Akcininkai SEC turi pranešti apie turimas akcijas, kai jų valdoma dalis viršija 5%. Twitter yra išleidusi apie 799 mln. akcijų. E. Musk yra vienas labiausiai sekamų Twitter vartotojų. Jo sekėjų skaičius viršija 80 mln. Pastaruoju metu Tesla vadovas Twitter socialinį tinklą kritikavo dėl perteklinių ribojimų.
Starbucks akcijos taip pat susilaukė dėmesio. Paskirtas laikinas buvęs kompanijos vadovas H. Schultz pranešė stabdantis vykdomą savų akcijų supirkimą. Pasak vadovo, programos stabymas leis didesnę dalį pelno investuoti į valdomas kavines ir gerinti jų darbuotojų sąlygas. Praėjusių metų spalio mėnesį Starbucks buvo patirtinusi 20 mlrd. USD dydžio savų akcijų supirkimo programą ir dividendų išmokėjimą akcinkams per ateinančius tris metus. Tiesa, 2021 finansinius metus bendrovė baigė taip ir nesupirkusi nei vienos akcijos. Starbucks oajamos praėjusiais metais siekė 29,06 mlrd. USD ir buvo 23,59% didesnės nei 2020 metais. 2019 metais pardavimai siekė 26,5 mlrd. USD. Praėjusiais metais bendrovės grynasis pelnas siekė 4,2 mlrd. USD.
Legendinio investuotojo W. Buffet kontroliuojama Berkshire Hathaway toliau apsipirkinėja. JAV vertybinių popierių ir biržų komisijai pateiktoje ataskaitoje bendrovė atskleidė, jog yra įsigijusi apie 121 mln. kompiuterių ir kitų elektronikos prietaisų gamintojos HP akcijų. Tai yra apie 11,4% visų bendrovės išleistų akcijų paketas. Vakarykšte uždarymo kaina valdomų akcijų paketo vertė siekė apie 4,2 mlrd. SUD. Šiandien akcijų kaina po pasirodžiusių naujienų stipriai šoktelėjo. Sausio 31 dieną HP išleistų akcijų skaičius siekė 1,06 mlrd. Investicija į HP yra jau trečia didelė investicija nuo vasario 26 dienos, kai W. Buffet pristatė metinį pranešimą Berkshire akcininkams.
[simple_subscribe_form]
Europos ekonominiai rodikliai
Rusijos ekonomika pradeda trūkinėti. Paskelbto S&P Global Russia Manufacturing PMI indekso reikšmė kovo mėnesį krito iki 44,1 punkto. Reikšmė žemenės nei 50 punktų indikuoja apie gamybos sektoriaus traukimąsi. Tai jau antras mėnesis iš eilės, kai gamyba Rusijoje traukiasi. Praėjusį mėnesį registruotas indekso reikšmės kritimas yra didžiausias nuo 2020 metų gegužės, kai ekonomiką stipriai veikė prasidėjusi pandemija. Rusijos gamybininkai nebeteko didelės dalies užsakymų iš užsienio pirkėjų, taip pat stipriai sumažėjo ir paklausa vietinėje rinkoje. Ekonomistai prognozuoja stiprų šalies ekonomikos nuosmukį. Goldman Sachs prognozuoja, kad šiais metais Rusijos bendrasis vidaus produktas susitrauks 10%. Institute for International Finance skaičiuoja, jog nuosmukis sieks 15%, Capital Economics tikisi 12% kritimo.
Taip pat, per neplanuotą vykusį posėdį Rusijos centrinis bankas sumažino bazines palūkanų normas 300 bazinių punktų iki 17%. Po vakarų valstybių įvestų sankcijų Rusijai pradėjus karą prieš Ukrainą, centrinis bankas palūkanas buvo padidinęs nuo 9,5% iki 20%, siekdamas suvaldyti galimus padarinius rublio kursui. Šiandien išplatintame pranešime palūkanų mažinimas grindžiamas dėl ekonominio aktyvumo mažėjimo, siekiant išlaikyti finansinį stabilumą. Rusijos centrinis bankas paskelbė, jog per kitus posėdžius taip pat toliau galimai bus mažinamos palūkanos.
Lenkijos centrinis bankas nustebino sprendimu aukščiau nei tikėtasi pakelti bazines palūkanas. Jos šiandien šalyje pakeltos 100 bazinių punktų iki 4,5%. Ekonomistai prognozavo, kad palūkanos bus didinamos 50 bazinių punktų. Bazinių palūkanų norma šiuo metu šalyje siekia aukščiausią lygį nuo 2012 metų lapkričio. Lenkijos centrinis bankas griežtinti monetarinę politiką pradėjo dar praėjusių metų spalio mėnesį. Tuomet palūkanos buvo padidintos nuo 0,1% iki 0,5%. Praėjusį mėnesį metinis infliacijos lygis šalyje šoktelėjo iki 10,9% – daugiausiai nuo 2000 metų liepos ir gerokai aukščiau nei centrinio banko tikslinė 2,5% riba.
Mažmeninės prekybos apimtys euro zonos vasario mėnesį, lyginant su sausiu, ūgtelėjo 0,3%. Sausį augimas siekė 0,2%. Ekonomistai prognozavo, kad mažmenininkų apyvarta bus padidėjusi 0,6%. Dėl šoktelėjusių naftos kainų, transporto priemonių kuro pardavimų apyvarta regione vasario mėnesį išaugo 3,2%, kai sausį nuosmukis siekė 1,8%. Lyginant su praėjusių metų vasariu, mažmeninės prekybos apimtys euro zonoje išaugo 5%. Labai tikėtina, kad kovą ir per ateinančius mėnesius mažmenininkų pardavimų augimo tempas lėtės dėl karo Ukrainoje ir jo įtakos regione.
Europos įmonės
Oro skrydžių kompanija JetBlue Airways pateikė 3,6 mlrd. USD dydžio pasiūlymą dėl konkurentės Spirit Airlines įsigijimo. Spirit Airlines pranešė, jog valdyba vertina gautą pasiūlymą ir pateiks rekomendaciją, labiausiai atitinkančią akcininkų interesus. JetBlue už vieną akciją siūlo po 33 USD.
Vokietijos automobilių gamintoja Volkswagen pranešė, jog iki dešimtmečio pabaigos baigs didžiosios dalies vidaus degimo variklių modelių automobilių gamybos. Šiuo metu Volkswagen grupės bendrovės gamina apie 100 skirtingų modelių automobilių. Iki 2030 metų kompanija planuoja sumažinti gaminamų modelių skaičių Europos rinkoms apie 60%. Pasak Volkswagen finansų vadovo A. Antlitz, tokia strategija bus orientuota koncentruojantis į didesniu pelningumu pasižyminčių modelių gamybą. Tai iš esmės visiškai priešinga strategija ankstesnei, kai Volkswagen grupės bendrovių modelių gama pastaruosius dešimtmečius būdavo itin plati, o tai versdavo kai kuriuos ne tokius populiarius modelius pardavinėti itin mažomis pelo maržomis.
Kitos rinkos
Turkijoje dešimtą mėnesį iš eilės auga vartotojų kainų indeksas. Paskelbta jog metinis infliacijos lygis šalyje praėjusį mėnesį šoktelėjo iki 61,14% Tai yra sparčiausias metinis kainų augimo tempas nuo 2002 metų kovo mėnesio. Ekonomistai prognozavo, kad metinė infliacija sieks 61,6%. Prieš metus kovo mėnesį metinis kainų indekso augimo tempas sudarė 16,19%. Infliacija taip stipriai šoktelėjo dėl silpnėjusios liros ir stipriai šoktelėjusių energijos išteklių kainų. Šalyje energijos išteklių kainos praėjusį mėnesį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, išaugo 99,12%.
Australijos centrinis bankas per šiandien vykusį posėdį nusprendė palikti bazines palūkanas tame pačiame lygyje, t.y. rekordinėse 0,1% siekiančiose žemumose. Tai jau 16-as mėnesis iš eilės, kai palūkanos laikosi istoriškai žemuose lygiuose. Tokio sprendimo laukė ir ekonomistai. Tiesa, centrinio banko vadovas P. Lowe leido suprasti, jog galima tikėtis būsimo palūkanų kėlimo. Paskutinį kartą Australijoje bazinės palūkanų normos buvo keliamos prieš daugiau nei dešimtmetį. Šalyje, kaip ir kitose pasaulio valstybėse, taip pat pastebimai išaugo infliacija.
Ekonominiai rodikliai ir kiti įvykiai
Laikas | /////// | Rodiklis | Rezultatas | Prognozė/// | Ankstesnis |
Pirmadienis// | |||||
09:00 | Vokietijos vasario mėn. prekybos balansas | 11,5 mlrd. | 11,3 mlrd. | 9,4 mlrd. | |
17:00 | JAV vasario mėn. nauji gamyklų užsakymai (mėn./mėn.) | -0,5% | -0,5% | 1,4% | |
Antradienis// | |||||
07:30 | Australijos centrinio banko sprendimas dėl palūkanų | 0,10% | 0,10% | 0,10% | |
15:30 | JAV vasario mėn. prekybos balansas | -89,2 mlrd. | -88,5 mlrd. | -89,7 mlrd. | |
17:00 | JAV kovo mėn. ISM paslaugų sektoriaus PMI indeksas | 58,3 | 58,6 | 56,5 | |
Trečiadienis// | |||||
09:00 | Vokietijos vasario mėn. nauji gamyklų užsakymai (mėn./mėn.) | -2,2% | -0,2% | 1,8% | |
17:30 | JAV naftos atsargų pokyčiai per praėjusią savaitę (bareliais) | 2,4 mln. | -2,9 mln. | -3,4 mln. | |
21:00 | Praėjusio FED posėdžio ataskaita | – | – | – | |
Ketvirtadienis | |||||
09:00 | Vokietijos vasario mėn. pramonės produkcijos indeksas (mėn./mėn.) | 0,2% | 0,1% | 2,7% | |
12:00 | Euro zonos vasario mėn. mažmenininkų pardavimai (mėn./mėn.) | 0,3% | 0,6% | 0,2% | |
14:30 | Praėjusio ECB posėdžio ataskaita | – | – | – | |
15:30 | JAV bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę | 166 tūkst. | 201 tūkst. | 202 tūk st. | |
Penktadienis | |||||
15:30 | Kanados kovo mėn. nedarbo lygis | 5,3% | 5,4% | 5,5% |
Įmonių rezultatai
Kompanija | Industrija | Rinkos kapitalizacija* | EPS prognozė | EPS rezultatas | |||||
Pirmadienis | |||||||||
– | – | – | – | – | – | ||||
Antradienis | |||||||||
Acuity Brands, Inc. | Pramonė | 6,88 mlrd. | 2,15 | 2,57 | |||||
Novagold Resources Inc. | Kalnakasyba | 2,54 mlrd. | -0,02 | -0,03 | |||||
Array Technologies, Inc. | Saulės elektrinės | 1,83 mlrd. | -0,06 | -0,25 | |||||
Trečiadienis | |||||||||
RPM International Inc. | Pramonė | 10,69 mlrd. | 0,30 | 0,38 | |||||
Levi Strauss & Co | Drabužiai | 8,21 mlrd. | 0,42 | 0,46 | |||||
The Simply Good Foods Company | Maisto produktai | 3,86 mlrd. | 0,28 | 0,36 | |||||
Ketvirtadienis | |||||||||
Constellation Brands Inc | Gėrimai | 43,45 mlrd. | 2,16 | 2,37 | |||||
ConAgra Brands, Inc. | Maisto produktai | 16,02 mlrd. | 0,56 | 0,58 | |||||
Lamb Weston Holdings, Inc. | Maisto produktai | 8,65 mlrd. | 0,44 | 0,73 | |||||
Penktadienis | |||||||||
– | – | – | – | – | – |
*2022.04.01 duomenys
Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.