Savaitės rinkų apžvalga (03.30 – 04.03)

Savaitės finansų rinkų apžvalga (03.30 – 04.03)

Pirmadienio rinkų apžvalga

D. Trumpas pranešė, jog iki balandžio pabaigos pratęsia rekomendacijas dėl socialinės izoliacijos šalyje. Pasak prezidento, mirčių nuo Covid-19 pikas galimai bus pasiektas balandžio viduryje. Sent Luiso FED vadovas pareiškė, kad JAV gali padidinti valstybės skolą dar 10 proc. kovai su pandemijos pasekmėmis. Tuo tarpu Italijoje pastebimas naujų viruso susirgimo atvejų skaičiaus mažėjimas, PSO atkreipė dėmesį, kad šalys kurios prieš 3 savaites ėmėsi priemonių, situacija artimiausiu metu turėtų stabilizuosis.

Savaitės pradžioje buvo skelbiama naujiena, kad kai kuriose pasaulio naftos saugyklose jau beveik nebeliko vietos dėl itin stipriai smukusios naftos paklausos ir kartu augančios pasiūlos. Dėl šios priežasties WTI nafta tądien dar atpigo ir dienos gale užsidarė 20,03 USD už barelį kaina, o dienos eigoje buvo pasiekęs net 19,27 USD už barelį kainą. Tokios naftos kainos nematytos 18 metų. JAV prezidentas pareiškė, kad yra susirūpinęs dėl tokio kainos nuosmukio ir kontaktavo dėl šio klausimo su Rusijos prezidentu. D. Trumpas tikisi padaryti įtaka  V. Putinui dėl vykstančio naftos kainų karo su Saudo Arabija.

Taip pat, ECB išplatino rekomendacijas euro zonos regione veikiantiems bankams sustabdyti dividendų mokėjimą ir savų akcijų supirkimą bent iki šių metų spalio 1 dienos. Tokiu atveju sukauptas kapitalas galėtų būti nukreiptas palaikyti namų ūkius, smulkiojo verslo subjektus, taip pat padėtų mažinti neigiamą didėsiančių blogų įsiskolinimų bankams įtaką.

Antradienio rinkų apžvalga

JAV prezidentas savo kalboje įspėjo savo tautiečius, kad pratęstu karantino laikotarpiu amerikiečiams ateinančias dvi savaitės bus skausmingos, nes mirčių ir susirgusių skaičius per tą laikotarpį didės, dėl to yra labai svarbu, kad visi laikytųsi karantino. Pastebima, kad didžiausias susirgusiųjų skaičius antradienį išlieka JAV.

COVID-19 sergančiųjų pagal šalis grafikas

Tądien taip pat buvo pasibaigęs 2020 m. I ketvirtis. Visų šalių finansų rinkos reagavo skirtingai neatsižvelgiant į tai, kuri šalis iš visų sergančiųjų turi daugiausiai koronavirusu sergančiųjų. Atkreipiamas dėmesys, nors Kinija pagal sergančiųjų skaičių tuo metu buvo ketvirta ir visų sergančiųjų Kinijoje sudarė 10 proc., finansų rinka I ketvirtį užbaigė mažiausiu pokyčiu iš visų šalių, t. y. -10,29 proc.

indeksų pokyčiai pagal šalis grafikas

FED antradienį informavo, kad užsienio šalių centriniams bankams sudarys galimybes (naudojant atpirkimo sandorius) skolintis JAV dolerius. Tai bus galima padaryti įkeičiant JAV vyriausybės VP. Šios priemonės tikslas yra užtikrinti galimybę gauti finansavimą JAV doleriais. Taip pat kiek pozityvo tądien suteikė ir Kinijos paskelbti duomenys. Šalies gamybos sektoriaus pirkimo vadybininkų indekso reikšmė šį mėnesį stipriai atšoko ir pasiekė 52 punktų ribą. Dar vasarį indeksas buvo kritęs į žemiausią lygį istorijoje, t.y. 35,7 punkto. Primename, kad aukštesnė nei 50 punktų indekso reikšmė indikuoja apie sektoriaus plėtrą. Investuotojus nustebino ir Vokietija – kovo mėnesį nedarbo lygis didžiausioje Europos ekonomikoje iš esmės nepasikeitė ir sudarė 5%. Bedarbių bendras skaičius padidėjo 1 tūkst. iki 2,26 mln. iš viso. Dėl aktyvios Vokietijos vyriausybės politikos siekiant išlaikyti darbo vietas pasiteisino – leidžia įmonėms krizės metu lakinai perkelti atlyginimų mokėjimų naštą valstybei, taip išsaugojant darbo vietas.

Trečiadienio rinkų apžvalga

Niujorko gubernatorius akcentavo, kad pandemijos pikas gali būti pasiektas tik balandžio pabaigoje, o Italijos ministras pirmininkas, kad karantinas yra pratęsiamas papildomomis dviem savaitėmis. Visgi, spėta ir pasidžiaugti, kad aukų skaičius Italijoje nukrito iki žemiausio per šešias dienas. Taip pat, tądien Europos Komisija paskelbė apie priemones, kurios bus skirtos šalims, kurios labiausiai susidurs su darbo vietų praradimo problema. Pastebima, kad Italijos pramonės vadybininkų pirkimo indeksas (PMI) nukrito iki 40,3, o tai yra istoriškai žemiausias lygis. Tuo tarpu Euro zonos pramonės PMI nežymiai sumenko iki 44,5. Primenama, kad žemesnė nei 50 punktų riba indikuoja traukimąsi. Eurostat taip pat paskelbė jog vasarį Euro zonoje netikėtai sumažėjo nedarbo lygis – krito nuo 7,4% iki 7,3%. Visgi tikimasi, kad kovo mėnesio rezultatai bus žymiai prastesni. Žiniasklaidoje atsirado gandai, kad Kinija planuoja pasinaudoti maža naftos kaina ir pasipildyti atsargas. Naftos kaina į šiai žiniai didelės reikšmės neskyrė.

Ketvirtadienio rinkų apžvalga

Investuotojų akys buvo nukreiptos į JAV naujų (praėjusios savaitės skelbiamų) bedarbių paraiškų naujienas. Jų skaičius išaugo iki 6,648 mln. (buvo tikimąsi 3,6 mln.). Palyginimui – praėjusios krizės metu pašalpos besikreipiančiųjų skaičius siekė 500 – 600 tūkst., todėl tai yra įspūdingi skaičiai. Per paskutines dvi savaites bedarbių paraiškų sudarė beveik 10 mln., o turint omenyje, kad JAV iš viso dirba 152 mln. gyventojų, tai sudaro apie 6,6 proc. visų dirbančiųjų.

JAV bedarbių paraiškų skaičius nuo 2000 m. grafikas

Visgi, investuotojų nuotaikos nebuvo sugadintos ekonominių naujienų. Tądien stipriai kilo energetikos bendrovių akcijos, kurios bendrai kilo 6,7 proc. ir ūgtelėjo visi pagrindiniai JAV akcijų indeksai, o dauguma kitų šalių indeksų kainos užsidarė su nedideliu nuostoliu. Pasirodžius žiniai, kad prie derybų stalo gali sėsti Saudo Arabija ir Rusija ketvirtadienį naftos kaina WTI šoktelėjo nuo 21,20 iki 27,30 USD už barelį, o tai yra 29 proc. staigus kainų šuolis. Dienos eigoje kaina pasikoregavo ir užsidarė 25,32 USD už barelį kaina (24,67 proc. kilimu). Po trijų šalių vadovų pokalbio telefonu JAV prezidentas pareiškė, kad tikisi naftos gamybos sumažinimo tarp 10-15 mln. barelių. Į tokias naujienas JAV USD kursas EUR atžvilgiu kilo beveik 1 proc., iki 1,086 USD už EUR. Taip pat, ketvirtadienį pastebima, kad Koronavirusu segančiųjų skaičius pasaulyje jau perkopė 1 mln.

Penktadienio rinkų apžvalga

Investuotojai laukė JAV nedarbo lygio skelbiamų duomenų. Nors buvo žinoma, kad skelbiami duomenys apima tik iki kovo 12 d. surinktus duomenis į kuriuos nebuvo įskaičiuoti paskutinių dviejų savaičių 10 mln. bedarbių paraiškų. Visgi, nedarbo lygis išaugo daugiau nei buvo tikėtasi iki 4,4 proc. (3,8 proc. prognozė). Investicinio banko Morgan Stanley analitikai pasidalino JAV BVP prognoze. Analitikai mano, kad pirmą ketvirtį JAV ekonomika trauksis 3,4%, o per antrą susitraukimas gali siekti net 37,9%. Visgi, jau trečią ketvirtį prognozuojamas stiprus 20,2 proc. kilimas. Bendrai per metus BVP prognozuojama trauksis 5,5%. Tai būtų didžiausias ekonomikos lėtėjimas nuo 1946 metų. Tuo tarpu Tyrimų bendrovė IHS Markit paskelbė galutinius praėjusio mėnesio euro zonos ir regionui priklausančių didžiųjų valstybių paslaugų sektoriaus PMI indeksus.

Rezultatas prasilenkė tiek su ekonomistų lūkesčiais, tiek su prognozėmis. Euro zonos paslaugų sektoriaus aktyvumas per kovą krito į rekordines žemumas. Indekso reikšmė sudarė 29,7 punkto, kai pagal išankstinius duomenis, ji siekė 31,4 punkto. Žemiausiai indekso reikšmė krito Italijoje (20,2 punkto), Ispanijoje (26,7 punkto). Euro kursas JAV dolerio atžvilgiu šiandien ir toliau smunka žemyn. Vien per šią savaitę euras JAV dolerio atžvilgiu nuvertėjo 2,99%. Tuo tarpu nafta penktadienį toliau kilo ir savaitę WTI sugebėjo užbaigti 28,34 USD už barelį kaina arba 31,75 proc. kilimu, kurio pagrindą sudarė pastarosios dvi dienos.

svarbūs ekonominiai rodikliai ir kiti ivykiai lentelė

Šis rinkodaros pranešimas parengtas remiantis investing.com. forexfactory.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo. todėl negarantuoja jos teisingumo. išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija. nes rinkodaros pranešimas parengtas. nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų. rizikos tolerancijos. finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams. kuriems priimtina aukšta rizika. jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui. siekiančiam aukštesnės grąžos. turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims. kurie siekia investuotos sumos apsaugos. garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai