Savaitės rinkų apžvalga (03.16 – 03.20)

Image

Akcijų kaina šią savaitę taip pat ritosi žemyn dėl tolimesnio koronaviruso plitimo ir nežinomybės kaip stipriai tai gali atsiliepti pasaulio ekonomikai. Amerikos finansų rinką reprezentuojantis S&P500 indeksai nusirito į 2017 metų pradžios lygį, o Europos indeksas Stoxx600 2012 metų pabaigos lygį. Visgi, šią savaitę JAV išsiskyrė indeksų kainų kritimu nuo kitų valstybių. Taip pat, stipriai didėjo JAV dolerio paklausa – DXY JAV dolerio bendrą kainos kitimą reprezentuojantis indeksas kilo 3,24 proc.
Amerikoje didžiausias kritimas buvo pastebimas pirmadienį, kai Dow Jones Industrial Average pasiekė didžiausią procentnį kritimą nuo 1987 metų, o Nasdaq Composite patyrė visų laikų vertės didžiausią kritimą. Tądien Cboe Volatility (VIX) taip pat pasiekė aukščiausią lygį pralenkdamas 2008 metų krizę. Į tokį staigų akcijų išpardavimą buvo reaguota po sekmadienį surengto išankstinio FED posėdžio dėl palūkanų normų mažinimo. Palūkanų normą buvo sumažinta 100 bazinių punktų (iki 0,00 – 0,25 procentų ribose). Taip pat, dėl staigus nuosmukio pirmadienį ir trečiadienį rinka buvo laikinai vėl sustabdyta, kad būtų palaikoma tvarkinga vertybinių popierių prekyba.
Ligoninių ir oro linijų akcijos patyrė didelį kainų nuosmukį, o energetikos akcijos liko tarp labiausiai kritusių. Naftos kaina buvo ypatingai nepastovi ir užsidarė savaitės gale su beveik 30 proc. mažesne kaina, o trečiadienį WTI naftos kaina buvo pasiekusi net 20,37 dolerių už barelį kainą.

Šią savaitę naujienos lemenčios neigiamai akcijų kainas dar padaugėjo. Svarbiausios iš jų buvo:
• D.Trampas pirmadienį minėjo, kad virusas gali būti nesutramdytas iki vasaros galo, o JAV valdžia paskelbė uždarančios mokyklas, restoranus ir kitų viešųjų įstaigų darbą.
• Pagrindinių JAV bankų ekonomistai sumažino pasaulio augimo prognozes. Žiniasklaidoje buvo daug spėliojama apie galimą JAV recesiją.
• Pagrindiniai JAV automobilių gamintojai sutiko su valdžios prašymu laikinai uždaryti gamyklas.
• Naftos kaina nusirito iki 2002 metų žemumų.
• Per CNBC garsus fondų valdytojas buvo užsiminęs apie galimą recesiją, visgi vėliau patikino, kad tai įmanoma išvengti taikant atitinkamas fiskalines priemones.

Naujienos į kurias rinka reagavo teigiamai:
• FED antradienį paskelbė, kad ruošia trumpalaikes skolinimosi galimybes įmonėms. Fed taip pat paskelbė apie naujas koordinavimo priemones, kad padidintų dolerio pasiūlą ir užkirstų kelią JAV dolerių trūkumui. Be to, rėmė pinigų rinkos fondus, kuriems buvo daromas spaudimas, nes investuotojai pardavinėjo rizikingą turtą norėdami turėti grynuosius.
• JAV iždo sekretorius S. Mnuchin pristatė 1,3 trilijono USD paramos ekonomikai paketą, į kurį įeina ir 500 mlrd. JAV dolerių, kuriuos ketinama išdalinti šalies piliečiams. Paramą JAV namų ūkiai turėtų gauti dviem etapais – balandį ir gegužę.
• Kinija ir P. Korėja skelbė apie didžiulę pažangą stabdant koronaviruso plitimą.
• Naftos kaina ketvirtadienį patyrė didžiausią istorijoje kainos šuolį po pranešimo, kad JAV gali įsikišti Saudo Arabijos ir Rusijos naftos kainų konfliktą ir užbaigė su 23,81 proc. kilimu. Taip pat, energetikos departamentas pateikė oficialų prašymą nupirkti 30 mln. barelių strateginiam naftos rezervui. Visgi, naftos kaina penktadienį vėl smuko.
• Žiniasklaidą pasiekė žinia, kad Gilead Scienes sukurtas antivirusinis vaistas gali būti naudingas kovojant su koronavirusu.
• Anglijos centrinis bankas surengė išankstinį susirinkimą sumažindami palūkanų normą 15 baizinių punktų iki 0,10 proc. ir padidino turto supirkimo programą iki 200 mlrd. GBP.
• ECB ketvirtadienį pranešė, kad prie praėjusios savaitės paskelbto 120 mlrd. turto supirkimo programos pridės papildomai 750 mlrd. EUR.
• Norvegijos centrinis bankas antrą kartą sumažino palūkanų norma 75 baziniais punktais iki 0,25 proc., tai yra žemiausia Norvegijoje palūkanų norma per 200 metų.

Ar tai panašėja į 2008 metų recesiją?

Finansų rinkos kainų kitimas dabar atrodo panašus į 2008 metų, visgi šiuo metu likvidumo sąlygos skiriasi. Pastebima, kad po kol kas dabartinius finansų rinkos svyravimus lemia ne finansinė, o sveikatos krizė.
2008 metais kainų didelis pokytis buvo dėl didelių finansų įstaigų nemokumo nesuvaldytos rizikos, kuri atsirado dėl suteiktų nekokybiškų paskolų. Didieji JAV bankai pasak Edward Jones analitikų šiuo metu laiko 1,3 trilijonų USD nuosavo kapitalo ir 3 trilijonus USD likvidaus turto. Tai rodo, kad JAV bankai kartu su FED pagalba šiuo metu yra pasirengę tęsti skolinimą įmonėms ir vartotojams.

Image

Šis rinkodaros pranešimas parengtas. remiantis investing.com. forexfactory.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo. todėl negarantuoja jos teisingumo. išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija. nes rinkodaros pranešimas parengtas. nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų. rizikos tolerancijos. finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams. kuriems priimtina aukšta rizika. jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui. siekiančiam aukštesnės grąžos. turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims. kurie siekia investuotos sumos apsaugos. garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai