Svarbiausi savaitės įvykiai
Pirmadienį
Rinkas pasiekė naujienos dėl OPEC ir trečiųjų šalių nesusitarimo dėl naftos gavybos ribojimo pasekmės. WTI naftos kaina per savaitgalį atsidarė net su 20% mažesne kaina, o dienos eigoje net buvo pasiekusi 27,34 dolerius už barelį kainą. Taip pigiai nafta nekainavo nuo 2016 m., o rinka tokių greitų kainos pokyčių nematė tris dešimtmečius, kai 1991 metais vyko karinis konfliktas Persijos įlankoje. Pirmadienį JAV apsikrėtusiųjų skaičius buvo pasiekęs 564, o JAV akcijų indeksai demonstravo seniai matytą akcijų išpardavimą – S&P 500 nukrito 7,6%. Pirmadienį JAV akcijų indeksų ateities sandoriai prieš prekybinėmis JAV valandomis krito iki 5%, o tai didžiausia leistina kritimo riba, kurią pasiekus laikinai stabdoma prekyba. Be to, augant paklausai saugiais laikomiems aktyvams, Japonijos jenos kursas JAV dolerio atžvilgiu pakilo į 3-jų metų nematytas aukštumas, o JAV 10-ies metų vyriausybės obligacijų pajamingumas buvo laikinai sumažėjęs iki istorinių žemumų, t.y.0,318%.
Antradienį
Finansų rinka naudojosi proga stipriai atpigusiomis akcijų kainomis. S&P 500 kaina pakilo 4,94% ir sugebėjo kompensuoti patirtus pirmadienio patirtus nuostolius. WTI kaina taip pat kilo aukštyn 10,38% iki 34,36 dolerių už barelį dėl pirmadienį stipriai atpigusios kainos. Nors ir JAV naftos atsargų pokyčiai per praėjusią savaitę (bareliais) padidėjo nuo 2,0 mln. iki 7,7 mln. rinko vertino, kad kaina yra pakankamai patraukli įsigijimui ir tokiose žemumose ilgai negali būti. Be to, pagal patikslintus Eurostat duomenis, euro zonos ekonomika paskutinį praėjusių metų ketvirtį, lyginant su trečiu, augo 0,1%. Lyginant su tuo pačiu ketvirčiu 2018 metais, BVP augimas siekė 1%. Per metus didžiausias ekonomikos augimas ketvirtą ketvirtį tarp Europos Sąjungos valstybių buvo fiksuotas Airijoje (6,3%), Vengrijoje (4,6%), Maltoje (4,3%). Lėčiausias augimo tempas buvo fiksuotas Vokietijoje (0,5%), Suomijoje (0,6%), Švedijoje (0,8%). Lietuvoje augimas siekė 3,8%.
Trečiadienį
Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė koronaviruso pandemiją (pripažinta, kad liga plinta pasauliniu lygiu). Per keletą savaičių užsikrėtusiųjų skaičius didėjo itin sparčiai ir paskelbtais duomenimis didėjo net 13 kartų (neįskaičiuojant Kinijos, nes ten pastebimas užsikrėtusiųjų skaičiau mažėjimas). Situacija pablogino ir Vokietijos kanclerės A. Merkel pranešimas, kad užsikrėsti šia liga gali maždaug 60-70 proc. visų Vokietijos šalies gyventojų. Situacija pablogino ir JAV prezidento administracijos pranešimas, kad kelionės yra draudžiamos iš 26 Europos šalių į JAV 30 dienų. Po šio pranešimo stipriai pigo kelionės bendrovių akcijos. Taip pat, Finansų rinkos prarado antradienį pigių kainų supirkimo nuotaikas. Visos rinkos koregavosi iki 2% ribose, išskyrus JAV (S&P500 indeksą) – krito 4,98%.
Ketvirtadienį
S&P500 oficialiai perėjo į „meškų rinką“ (kai nuo aukščiausios reikšmės kaina nukrenta daugiau nei 20%). Remiantis istoriniais bendrovės Dow Jones Market Data pateikiamais duomenimis, vidutiniškai Dow Jones meškų rinkoje „prabūna“ 206 prekybos sesijas, S&P 500 indeksas užtrunka 146 dienas. Ketvirtadienį pastebimas dolerio stiprus indekso DXY kainos kilimas ko negalima pasakyti Aukso atveju. Aukso kaina tądien krito -3,17% iki 1590.30 dolerio už unciją. Manoma, kad aukso kaina koreguojasi kartu su akcijų rinka dėl fondų valdytojų noro sudengti patirtus staigius nuostolius, su tikslu pagerinti rezultatus. Be to, ECB paskelbė nemažinantis palūkanų (bazinė išlieka 0%, o finansų įstaigų likučiai bankuose išlieka -0,5%), tačiau didinantis 120 mlrd. EUR turto supirkimo programą, kuri galios iki šių metų pabaigos. Šiuo metu supirkimas siekia 20 mlrd. EUR per mėnesį. Europos akcijos ketvirtadienį pigo itin stipriai (indeksai pasiekė 6-ių metų žemumas). Šalys imasi vis griežtesnių priemonių stabdyti koronaviruso epidemijos plitimą. Italijoje paskelbtas karantinas, uždaromos beveik visos kavinės, barai ir kt. Šalies akcijų indekso reikšmė nuo metų pradžios jau krito daugiau nei 28%. Tądien JAV buvo paskelbta keletas makroekonominių rodiklių. Labiau nei prognozuota krito šalies gamintojų kainų indeksas. Jo reikšmė vasario mėnesį, lyginant su sausiu, smuko 0,6%. Ekonomistai prognozavo 0,1% sieksiantį kritimą. Praėjusią savaitę naujų bedarbių paraiškų skaičius siekė 211 tūkst. Kiek anksčiau buvo pranešta, jog pagal patikslintus Eurostat duomenimis, euro zonos ekonomika paskutinį praėjusių metų ketvirtį, lyginant su trečiu, augo 0,1%. Lyginant su tuo pačiu ketvirčiu 2018 metais, bendrojo vidaus produkto augimas siekė 1%.
Penktadienį
Pastebima stipriai padidėjusi tikimybė dėl FED palūkanų normų mažinimo ir dvigubai didesniais rėžiais nei prieš savaitę. Pagal CME FedWatch Tool duomenimis skiriama 54,2% tikimybė, jog per ateinantį FED posėdį kovo 17 – 18 dienomis, palūkanos bus mažinamos papildomais 50 bazinių punktų (nuo 1,00 – 1,25 iki 0,25 – 0,50 procentų ribose) ir 45,8% tikimybė 100 bazinių punktų (iki 0,00 – 0,25 procentų ribose). Palūkanų normų mažinimą rinka turėtų įvertinti kaip teigiamą poveikį akcijų turto klasei. Visgi, po paskutinio netikėto mažinimo kovo 3 d. 50 bazinių punktų investuotojai vertino kritiškai. Šiuo metu pastebimas spartesnis indeksų atšokimas dėl vakar patirtų didelės vertės pokyčių. Bloomberg duomenimis, gali būti surengtas išankstinis FED posėdis dėl išankstinio palūkanų normų mažinimo tai kaip buvo padaryta kovo 3 d.
Laukiama:
-16:00 Preliminarus JAV kovo mėn. vartotojų pasitikėjimo indekso
Dažnas klausimas užduodamas investuotojų – ką daryti tokioje rinkos situacijoje?
Kadangi toliau yra tikimasi didesnio rinkos kintamumo dėl vis dar nežinomo tikro koronaviruso poveikio ekonomikai – nepanikuoti. Siūloma prisiminti savo išsikeltus pradinius investavimo tikslus ir nepersistengti skaitant naujienas. Jeigu jūsų investavimo tikslai buvo ir tebėra ilgalaikiai, strategija neturėtų būti keičiama į trumpalaikių tikslų, siekiu pasinaudoti didesniais rinkos svyravimais.
Šis rinkodaros pranešimas parengtas. remiantis investing.com. forexfactory.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo. todėl negarantuoja jos teisingumo. išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija. nes rinkodaros pranešimas parengtas. nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų. rizikos tolerancijos. finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams. kuriems priimtina aukšta rizika. jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui. siekiančiam aukštesnės grąžos. turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims. kurie siekia investuotos sumos apsaugos. garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.