Savaitės rinkų apžvalga (03.07 – 03.11)

Image

JAV

Rusijos ir Ukrainos karas patraukė beveik visų rinkų dėmesį. Po kol kas dar manoma, kad yra mažai vilčių, kad kitą savaitę pavyks išspręsti konfliktą taikiai. Tuo tarpu JAV jau pradėjo taikyti sankcijas Rusijos naftos eksportui ir kitoms žaliavoms. Kintamumas rinkose šiuo metu yra itin išaugęs. VIX indekso reikšmė buvo perkopusi 37 punktų ribą, o WTI rūšies barelio naftos kaina buvo šoktelėjusi virš 130 USD ribos, tačiau savaitės gale nukrito iki 109.2 USD už barelį. Žaliavų kainų augimą ypatingai stebi investuotojai, nes išaugusios jų kainos gali stipriai paveikti infliaciją ir būsimą FED sprendimą kiek didinti palūkanų normas jau ateinančią savaitę. Vakarų valstybės taip pat nuolatos diskutuoja apie galimas sankcijas Rusijos energetikos sektoriui, tačiau dar tam nesiryžt, nes tai Europai būtų itin brangu. Visgi, yra nuolatos diskutuojama kaip JAV su sąjungininkėmis dar galėtų palaužti Rusiją ekonomiškai sankcijomis.

Tuo tarpu IV ketvirčio įmonių skelbiamų rezultatai baigiasi. Remiantis FactSet duomenimis, iš 99% ketvirto ketvirčio rezultatus paskelbusių S&P 500 kompanijų, 76% bendrovių pelno akcijai rezultatai pranoko analitikų prognozes. Lyginant su tuo pačiu ketvirčiu prieš metus, S&P 500 kompanijų pelnai vidutiniškai išaugo 31,4%. Analitikai praėjusių metų pabaigoje prognozavo, kad augimo tempas sieks 21,3%. Pirmo ketvirčio prognozės nežada nieko gero. Analitikai prognozuoja, kad vidutiniškai S&P 500 kompanijų pelnai akcijai, lyginant su 2021 metų pirmu ketvirčiu, bus išaugę 4,8%. Visgi, dauguma sektorių P/E rodiklis artėja prie istorinių vidurkių.

Image
S&P 500 IV ketv. pelno akcijai rezultatai. Šaltinis: FactSet
Image
S&P 500 indekso P/E pagal sektorius rezultatai. Šaltinis: FactSet

JAV ekonominiai rodikliai

Infliacija JAV dar labiau padidėjo. Paskelbta, jog metinis vartotojų kainų indekso augimo tempas didžiausioje pasaulio ekonomikoje praėjusį mėnesį padidėjo iki 7,9%. Paskutinį kartą aukštesnė metinė infliacija JAV buvo registruota 1982 metų sausį. Didžiausia indekso augimo dedamoji toliau išlieka energetikos. Energijos ištekliai JAV vasarį per metus brango 25,6%. Benzino kainos, lyginant su praėjusiais metais, šoktelėjo 38%. Maisto produktų kainos atitinkamai augo 8,6%, kai sausį per metus kainos pakilo 7,4%. Praėjusio mėnesio metinis maisto produktų kainų augimo tempas buvo didžiausias nuo 1981 metų liepos mėnesio.

Image
Metinės infliacijos pokyčiai JAV. Šaltinis: tradingeconomics.com / U.S. Bureau of Labor Statistics

JAV pateiktų būsto paskolų paraiškų skaičius per savaitę iki kovo 4 dienos, šoktelėjo 8,5%. Tai yra pirmas kartas per pastarąsias penkias savaites, kai gauta daugiau naujų paraiškų būsto paskolai gauti. Remiantis Mortgage Bankers Association duomenimis, amerikiečiai pateikė 8,6% daugiau paraiškų namų įsigijimui. Taip pat 8,6% išaugo norinčių refinansuotis turimas paskolas. Vidutinės fiksuotos 30-ies metų būsto paskolos palūkanų normos šalyje krito iki 4,09%. Tai pirmas nuosmukis per pastaruosius tris mėnesius. Prasidėjus karui Ukrainoje, rinkos dalyviai ieškojo saugesnio prieglobsčio JAV skolos vertybiniuose popieriuose, buvo pastebimas JAV vyriausybės obligacijų pajamingumų mažėjimas.

Image
JAV būsto paskolų paraiškų apimčių pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com / Mortgage Bankers Associations of America

JAV Įmonės

Alphabet valdanti Google patvirtino  jog už 23 USD akcijai įsigys kibernetinio saugumo kompaniją Mandiant. Bendra sandorio vertė siekia apie 5,4 mlrd. USD. Pasak Alphabet, įsigijimas padės sustiprinti debesų kompiuterijos paslaugų klientų saugumą. Pranešimai apie galimą įsigijimą jau pasirodė vakar, tiesa, gandų apie Mansiant sandorį jau buvo paskleista vasario pradžioje. Buvo skelbiama, jog bendrovę galėtų įsigyti ir Microsoft. Debesų kompiuterijos paslaugų rinkoje vis labiau dominuoja Aphabet, Amazon, Microsoft. Pasak Wedbush analitiko D. Ives, po tokio Alphabet įsigijimo ir žingsnio kibernetinio saugumo rinkoje, kuri šiuo metu sulaukia itin didelio dėmesio dėl karo ne tik realybėje, bet ir internetinėje erdvėje. Po Google ėjimo, Microsoft ir Amazon jaus spaudimą taip pat vykdyti plėtrą per įsigijimus. D. Ives, kaip galimus įsigijimų taikinius, išskiria tokias bendroves, kaip Varonis, Tenable, CyberArk, Qualys, Rapid7, SailPoint, Ping.

Investicinės bankininkystės bendrovės Cowen analitikai sumažino tikslinę rekomendacinę Nike akcijos kainą nuo 192 iki 144 USD. Pasak bendrovės analitiko J. Kernan, išaugusios žaliavų kainos, taip pat konfliktas Ukrainoje apkarpys Nike pelningumą, taip pat turės neigiamos įtakos pardavimams, ypač Europos regione. Atkreipiamas dėmesys į toliau išliekančias itin dideles laivų krovinių gabenimo kainas. Nors kainos kiek sumažėjo nuo per pandemiją pasiekusių aukštumų, tačiau konteinerio pergabenimo kaina iš Šanchajaus į Los Andželą toliau siekia 10 tūkst. USD, o tai yra 1 – 1,5 tūkst. daugiau nei prieš pandemiją. Nike dėl Rusijos agresijos praėjusią savaitę pranešė, jog laikinai uždarys visas savo parduotuves šioje šalyje ir sustabdys elektroninę prekybą. Remiantis Wall Street Journal duomenimis, Nike Rusijoje turi 116 parduotuvių.

Energetikos bendrovė Shell paskelbė, jog pasitrauks iš verslo projektų Rusijoje bei nebepirks iš šalies naftos ir gamtinių dujų. Pasak Shell, bus nutraukta degalinių, aviacinių degalų tiekimo bei kitų verslų veikla. Bendrovė sulaukė kritikos po to, kai penktadienį įsigijo 100 tūkst. tonų Rusijos Uralo naftos. Shell už naftą sumokėjo 28,50 USD už barelį mažiau nei tuo metu rinkoje buvo Brent rūšies naftos kaina. Pasak bendrovės, visas pelnas iš šio sandorio bus skirtas humanitarinei krizei Ukrainoje.

Daugiau nei 35% šoktelėjo internetinių pažinčių platformų valdytojos Bumble akcijos. Bendrovė pranešė ketvirčio rezultatus. Pasak kompanijos, praėjusių metų ketvirčio pabaigoje Bumble programėle naudojosi 1,64 mln. vartotojų, kurie mokėjo už paslaugas. Tai 0,37 mln. daugiau nei prieš metus. Analitikai prognozavo, kad jų skaičius sieks 1,59 mln. Bendrai per visas Bumble valdomas platformas vartotojų skaičius siekė 2,98 mln. Tai yra 0,05 mln. daugiau nei tikėtasi. Ketvirtis vis dar buvo nuostolingas. Nuostoliai siekė 14,7 mln. USD arba 0,08 USD akcijai. Prieš metus per ketvirtį nuostoliai sudarė 26,1 mln. USD. Pakoreguotas pelnas prieš palūkanas, mokesčius ir amortizaciją sudarė 54,8 mln. USD. Tai yra 1,3 mln. USD daugiau nei prognozuota ir 10,7 mln. USD daugiau nei per ketvirtį prieš metus. Ketvirčio pajamos siekė išaugo nuo 165,6 mln. USD iki 208,2 mln. USD. Tai yra kiek mažiau nei prognozuota. Buvo tikimasi 209,6 mln. USD pardavimų. Bumble pranešė, jog nebeteiks savo paslaugų Rusijos ir Baltarusijos rinkose. Bendros pajamos iš Rusijos, Ukrainos, Baltarusijos rinkoje praėjusiais metais sudarė 2,8% visų pardavimų. Bumble prognozuoja, kad visų šių metų pardavimai sieks 934 – 944 mln. USD, o pakoreguotas EBITDA pelningumas sudarys 26,5 – 27%.

Amazon paskelbė apie akcijų padalijimą. Akcijos bus padalintos santykiu 20:1. Tai reiškia, kad kiekviena turima akcija virs 20 akcijų (1 esama ir 19 naujų). Akcijų padalijimą dar turės patvirtinti patys akcininkai per metinį susirinkimą, kuris vyks gegužės 25 dieną. Nors akcijų padalijimas iš esmės neturi jokios įtakos kainai, tačiau bendrovės imasi tokių sprendimų, siekdamos pritraukti daugiau smulkiųjų investuotojų, kuriems tam tikrais atvejais, pvz. nevaldant didelio investicinio portfelio, nepriimtinos akcijos didelėmis kainomis. Be naujienos apie akcijų padalijimą, Amazon taip pat paskelbė apie patvirtintą 10 mlrd. USD dydžio savų akcijų supirkimo programą. Ji bus vykdoma vietoj 2016 metais autorizuotos 5 mlrd. USD savų akcijų supirkimo programos, per kurią iki šiol bendrovė supirko vertybinių popierių už 2,12 mlrd. USD. Naujoji programa neturi nustatytos pabaigos datos.

[simple_subscribe_form]

Europa

Europos biržose prekyba taip pat vyko itin permainingai. Vokietijos Dax indekso reikšmė sesijos metu buvo kritusi ir daugiau nei 5%, tiesa, vėliau nuo žemumų stipriau atšoko. Stipresniais nuosmukiais išsiskiria bankų, automobilių gamintojų vertybiniai popieriai.

Praėjusią savaitę taip pat įvyko Europos Centrinio banko posėdis. Jame paskelbta, jog centrinis bankas sparčiau mažins turto supirko programos apimtis ir greičiau ją užbaigs. Balandį bus supirkta turto už 40 mlrd. EUR, gegužę pirkimai mažės iki 30 mlrd. EUR, o birželio mėnesį sieks 20 mlrd. EUR. Obligacijų supirkimo apimtys trečiąjį ketvirtį priklausys nuo ekonominių duomenų ir būsimų jos perspektyvų, kurios šiuo metu dėl Ukrainoje vykstančio karo ir jo įtakos bendrai visai Europai tamsėja. ECB sumažino euro zonos augimo prognozę. Prognozuojama, kad šiais metais regiono valstybių ekonomikos bendrai augs 3,7%. Tai yra 0,5 procentinio punkto mažiau nei buvo skaičiuojama anksčiau. Kitais metais euro zonos bendrasis vidaus produktas turėtų didėti 2,9%, o 2024 metais, prognozuojama, sulėtės iki 1,6%. Pasak centrinio banko, šiais metais infliacija išaugs iki 5,1%, anksčiau buvo skaičiuojama, kad ji sieks 3,2%. Šio Vykusio posėdžio metu apie palūkanų normų kėlimą po kol kas nebuvo kalbama.

Europos ekonominiai rodikliai

Lūkesčius gerokai pranoko Vokietijos gamyklų gauti nauji užsakymai Sausio mėnesį, lyginant su gruodžiu, gautų naujų užsakymų apimtys išaugo 1,8%. Buvo laukiama 0,8% siekiančio augimo. Užsakymų apimtys iš užsienio šalių šoktelėjo 9,4%. Iš ne euro zonai priklausančių valstybių sulaukta 17% daugiau užsakymų, tuo tarpu užsakymų apimtys iš euro zonos krito 2,6%.

Image
Vokietijos gamyklų užsakymų pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com / Federal Statistical Office

Eurostat paskelbė patikslintus ketvirto ketvirčio euro zonos ir Europos Sąjungos BVP duomenis. Per paskutinį praėjusių metų ketvirtį euro zonos ekonomika, lyginant su trečiu ketvirčiu, paaugo 0,3%, o Europos Sąjungos augimo tempas siekė 0,4%. Trečią ketvirtį bendrasis vidaus produktas atitinkamai augo 2,3% ir 2,2%. Lyginant su paskutiniu 2020 metų ketvirčiu, euro zonos ekonomikos dydis šoktelėjo 4,6%, o Europos Sąjungos buvo 0,2 procentinio punkto didesnis. Bendrai per visus praėjusius metus tiek euro zonos, tiek Europos Sąjungos bendrasis vidaus produktas paaugo po 5,3% po to, kai 2020 metais atitinkamai buvo registruoti 6,4% ir 5,9% siekiantys nuosmukiai. Remiantis Eurostat duomenimis, didžiausias ketvirto ketvirčio augimas, lyginant su trečiu ketvirčiu, buvo registruotas Slovėnijoje (5,4%), Maltoje (2,3%), Ispanijoje ir Vengrijoje (po 2%). Ekonomikos nuosmukis fiksuotas Airijoje (-5,4%), Austrijoje (-1,5%), Vokietijoje (-0,3%), Kroatijoje, Latvijoje, Rumunijoje (po -0,1%). Lietuvoje BVP augimas siekė 1,1%, o lyginant su ketvirčiu prieš metus, ekonomika išaugo 4,8%.

Image
ES šalių BVP pokyčiai (ketv./ketv.). Šaltinis: Eurostat

Europos įmonės

Daugiau nei 10% brango Vokietijos sportinių prekių gamintojos Adidas akcijos. Nors ketvirto ketvirčio rezultatai prasilenkė su lūkesčiais, nenuvylė paskelbtos visų šių metų augimo prognozės. Adidas per paskutinį praėjusių metų ketvirtį sugeneravo 5,14 mlrd. EUR siekiančius pardavimus. Tai yra 3% mažiau nei per tą patį laikotarpį prieš metus. Bendrovė veiklą apsunkino tiekimo grandinių trikdžiai, taip pat karantinas Vietname, kur buvo uždarytos gamyklos. Bendrai per visus praėjusius metus Adidas pardavimai sudarė 21,23 mlrd. EUR. Tai yra 16% daugiau nei 2020 metais. Bendrasis pelningumas praėjusiais metais siekė 50,7%, o veiklos pelno marža išaugo 5,3 procentinio punkto iki 9,4%. Adidas uždirbo 1,492 EUR grynojo pelno arba 7,47 EUR akcijai. Bendrovės valdyba siūlo išmokėti 3,30 EUR dividendų akcijai]. Šiandien biržos atidarymo metu už akciją buvo mokama 198,24 EUR. Adidas prognozuoja, kad šiais metais Kinijos rinkoje vėl grįš į augimo stadiją, tikimasi, kad bendras metinių pardavimų augimo tempas sieks 11 – 13%, taip pat gerės ir bendrasis bei veiklos pelningumai.

Ketvirto ketvirčio rezultatus paskelbė prabangių prekių gamintoja Hugo Boss. Kompanija per paskutinius tris praėjusių metų ketvirčius uždirbo 70 mln. EUR grynojo pelno. Prieš metus per tą patį laikotarpį pelnas buvo gerokai kuklesnis ir sudarė 20 mln. EUR. Pelnas akcijai išaugo nuo 0,,30 iki 1,02 EUR. Ketvirčio EBITDA šoktelėjo nuo 85 mln. EUR iki 209 mln. EUR. Grupė pardavimai taip stipriai išaugo nuo 583 mln. EUR prieš metus iki 905 mln. EUR praėjusį ketvirtį. Hugo Boss prognozuoja, kad šių metų pajamų augimas sieks 10 – 15%, o bendri metiniai pardavimai pasieks rekordinius 3,1 – 3,2 mlrd.. EUR. Prognozuojamas augimas tarp visų prekės ženklų ir visuose regionuose. Nepaisant tokių prognozių ir paskelbtų rezultatų, rinkos dalyvių lūkesčiai nebuvo pateisinti – akcijos pigo.

Kitos rinkos

Pagrindiniai Kinijos indeksai praėjusią savaitę stipriai krito, nepaisant sumažėjusio Covid-19 užsikrėtimų. Pagrinde tam įtakos turėjo įvykęs pokalbis tarp Kinijos ir JAV vertybinių popierių ir biržos komisijos. JAV vertybinių popierių ir biržos komisija paskelbė penkias įmones, kurios gali būti pašalintos iš JAV biržų jei neatitiks audito nustatytų reikalavimų ir nepateiks visiškos prieigos prie savo buhalterinių įrašų. Visgi, Pekinas tokią prieigą uždraudė.

Žaliavos ir valiutos

Goldman Sachs analitikai dėl įvykių Ukrainoje bei pasekmių naftos rinkoje pakoregavo šių metų kainos prognozes. WTI rūšies naftos tikslinė kaina šiems metams pakelta nuo 98 USD iki 135 USD. Bankas skaičiuoja, jog rinka šiais metais susidurs su vienu didžiausiu pasiūlos šoku istorijoje. Pasak Goldman Sachs, iš rinkos turėtų būti „pašalinta“ apie 1,6 mln. barelių Rusijos eksportuojamos naftos. Jeigu būtų atsisakoma du trečdalius Rusijos siūlomos naftos, naftos kaina dar šiais metais galėtų pasiekti ir 175 USD už barelį. JPMorgan analitikų vertinimu sankcionavus Rusijos naftą Brent barelio kaina pakiltų iki 185 USD.

Image

Jei esate pradedantysis ir nežinote kaip susiformuoti investicinį portfelį, siūlome apsilankyti viename iš mūsų nemokamų video seminarų „Investicinio portfelio formavimas“. Registraciją ir platesnę informaciją apie seminarą rasite čia.

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai