JAV
Praėjusią savaitę kovatarp akcijų rinkų ir palūkanų normų tęsėsi. 10-ies metų JAV iždo obligacijų pajamingumus pašokdino iki 1,626%. Realios palūkanos, kartu su atsiveriančia ekonomika, po truputį grįžta į prieš pandeminius lygius ir „normalias“ vėžes. Paskutinis kartas, kai 10-ies metų obligacijų pajamingumai JAV viršijo 1,6% lygį, buvo praėjusių metų vasario pradžioje. Praėjusią savaitę konferencijoje kalbėjęs FED vadovas J. Powellas daug dėmesio į pastaruoju metu įkaitusią situaciją obligacijų rinkoje nekreipė daug dėmesio ir rinkos dalyvius susirūpinusius dėl būsimos infliacijos ramino, jog bet koks infliacijos padidėjimas bus labiau laikinas reiškinys. Pasak J. Powello, pagrindinis FED tikslas yra grąžinti JAV darbo rinkos užimtumą į buvusį lygį prieš pandemiją.
Nepaisant pastarosiomis dienomis itin suprastėjusių rinkos dalyvių nuotaikų technologijų sektoriaus bendrovių atžvilgiu, kai kurie analitikai mato tolimesnes šių kompanijų akcijų perspektyvas. Pasak puikiai žinomo investicinės bendrovės Wedbush analitiko D. Ives, skaitmenizacija, kurią į priekį itin pastūmėjo pandemija ir karantinas, dar tik prasideda ir toliau sparčiai vystysis tokiose srityse kaip debesų kompiuterija, kibernetinis saugumas, e-prekyba ir 5G. Šie technologijų sub-sektoriai turi didžiules augimo perspektyvas per ateinantį dešimtmetį. D. Ives rekomenduoja savo klientams portfelyje laikyti tokių kompanijų akcijas kaip Apple, Microsoft, DocuSign, Zscaler, Palo Alto, SailPoint, Nuance. Wedbush analitikai prognozuoja, kad kitais metais technologijų sektoriaus akcijos brangs bent 25%, D. Ives taip pat įvardija Uber ir Lyft, kaip akcijas, kurios turėtų puikiai pasirodyt vėl atsiveriant ekonomikai.
JAV ekonominiai rodikliai
ADP paskelbė, jog vasario mėnesį privačiame sektoriuje JAV buvo sukurta 117 tūkst. naujų darbo vietų. Tai gerokai mažiau nei tikėjosi ekonomistai. Buvo tikimasi, kad privačiame sektoriuje vasarį bus įdarbinta 177 tūkst. naujų darbuotojų. Daugiausiai naujų darbo vietų sukurta paslaugų sektoriuje. Darbo vietų mažėjimas buvo fiksuotas gamybos, statybų sektoriuose.
JAV praėjusią savaitę registruota 745 tūkst. naujų bedarbių paraiškų. Nors tai mažiau nei prognozuota, situacija šalies darbo rinkoje išlieka įtempta. Prieš prasidedant pandemijai tokių paraiškų per savaitę buvo registruojama gerokai mažiau nei šiuo metu. Rytoj bus skelbiami ir itin daug dėmesio sulauksiantys vasario mėnesio darbo duomenys. Ekonomistai prognozuoja, kad JAV praėjusį mėnesį buvo sukurta 185 tūkst. naujų darbo vietų, o nedarbo lygis išliko nepakitęs ir siekė 6,3%.
Šalies ekonomikos aktyvumas praėjusį mėnesį augo kartu su didėjusia naujų darbuotojų paklausa. Vasarį JAV sukurta 379 tūkst. naujų darbo vietų, išskyrus žemės ūkio sektorių. Tai gerokai viršijo ekonomistų lūkesčius. Buvo prognozuojama, kad naujų sukurtų darbo vietų skaičius sieks 197 tūkst. Daugiausiai naujų darbuotojų priėmė laisvalaikio ir pramogų sektoriuje veikiančios bendrovės. Baruose ir restoranuose įdarbinta 286 tūkst. darbuotojų, viešbučiuose darbuotojų skaičius išaugo 36 tūkst. Prie to itin prisidėjo laisvinami ir švelninami karantino ribojimai.
Dėl išaugusio aktyvumo tiek ekonomikoje, tiek darbo rinkoje bendras nedarbo lygis šalyje krito 0,1 procentinio punkto ir siekė 6,2%. Tai gerokai mažiau nei per pandemijos piką, kai nedarbas šalyje buvo šoktelėjęs ir iki 15%, tiesa, nedarbas vis dar didelis, lyginant su priešpandeminiais laikais.
JAV Įmonės
Aktyviau prekiaujama Johnson & Johnson akcijomis. JAV maisto ir vaistų administracija praėjusį savaitgalį patvirtino bendrovės sukurtą Covid-19 vakciną naudojimui. Vakcina amerikiečiai pradėti skiepyti praėjusią savaitę. Pasak bendrovės, iki kovo mėnesio planuojama pristatyti 20 mln. dozių. Johnson & Jonhnson vakcinai užtenka vienos dozės.
Zoom paskelbti rezultatai pranoko lūkesčius. Praėjusį ketvirtį dirbo pelningai ir uždirbo 260,4 mln. USD pelno arba 0,87 pelno akcijai. Prieš metus per tą patį ketvirtį pelnas sudarė vos 15,3 mln. USD, tad augimas itin įspūdingas. Pajamos šoktelėjo net 369% iki 882,5 mln. USD. 2019 metų paskutinį ketvirtį pardavimai sudarė 188,3 mln. USD. Analitikai prognozavo, kad Zoom pardavimai sieks 812 mln. USD, o pelnas akcijai 0,79 USD. Bendrai per visus praėjusius finansinius metus Zoom pelnas sudarė 995,7 mln. USD. 2019 metais buvo uždirbta vos 101,3 mln. USD. Kompanija pajamas išaugino daugiau nei 2 mlrd. USD, t.y. nuo 622,7 mln. USD 2019 metais iki 2,65 mlrd. USD praėjusiais. Zoom prognozuoja, kad šiais metais kompanijos rezultatai toliau augs, tiesa, lėčiau nei praėjusiais. Bendrovė skaičiuoja, kad šių metų pardavimai sudarys 3,76 – 3,78 mlrd. USD, o pakoreguotas pelnas sieks 3,59 – 3,65 USD akcijai. Analitikų prognozėse – 3,51 mlrd. USD siekiantys pardavimai ir 2,96 pelnas akcijai.
Kinijos elektromobilių gamintoja Nio paskelbė, jog per praėjusį ketvirtį patyrė 212,8 mln. USD nuostolių arba 0,14 USD nuostolio akcijai. Tiesa, fiksuotas įspūdingas pajamų augimas. Pardavimai per metus ūgtelėjo net 133% iki 1,02 mlrd. USD. Bendrai visi metiniai Nio pardavimai siekė 2,49 mlrd. USD. Tai 108% daugiau nei 2019 metais. Kompanija per praėjusį ketvirtį pristatė 17,35 tūkst. automobilių, o bendrai per visus metus pristatyta – 43,72 tūkst. Palyginimui, 2019 metais automobilių pristatymai siekė 20,56 tūkst. Nio prognozuoja, kad per šį ketvirtį pristatys 20 – 20,5 tūkst. automobilių, o pajamos sieks 1,13 – 1,16 mlrd. USD. Per paskutinius dvylika mėnesių Nio akcijos pabrango dauigau nei 1000%.
Praėjusią savaitę itin stipriai į viršų šoktelėjusios Rocket Companies, kurios vėliau pigo. Toks išaugęs kintamumas ir vėl aiškinamas Reddit bendruomenės Walstreetbets susidomėjimu šios kompanijos akcijoms. Per antradienio sesiją buvo suprekiauta net 306,4 mln. akcijų. Palyginimui, vidutiniškai per paskutines 30 dienų prekybos sesijų apyvarta siekdavo vos 13 mln. akcijų. Remiantis S3 Analytics duomenimis, Rocket Companies akcijos buvo stipriai „shortinamos“, t. y. parduotos į skolą. Parduotų akcijų į skolą dalis, lyginant su rinkoje laisvai prekiaujamos akcijomis, siekė 45,8%. Rocket Companies praėjusią savaitę skelbė rezultatus. Praėjusio ketvirčio pajamos siekė 4,8 mlrd. USD. Tai 162% daugiau nei prieš metus. Bendrai per visus metus sugeneruot 15,7 mlrd. USD siekiantys pardavimai. 2019 metais bendrovės pajamos siekė 5,1 mlrd. USD. Rocket Companies uždirbo 9,1 mlrd. USD pelno. Praėję metai JAV būsto paskolų rinkai, kurioje ir dirba Rocket Companies, buvo itin sėkmingi. Rocket Companies finansavo daugiausiai būsto paskolų kompanijos istorijoje, t. y. 320,2 mlrd. USD. Tai 121% daugiau nei 2019 metais.
[simple_subscribe_form]
Europa
Tuo tarpu Europos pagrindiniai indeksai kilo dėl įsibėgėjusio vakcinavimo ir pagrindinių ekonomikų diskutavimo apie karantino laisvinimo priemones.
Nemažai dėmesio sulaukė Jungtinėje Karalystėje pristatytas biudžetas ir mokestinės naujovės. Šalies finansų ministras R. Sunak paskelbė, jog kompanijoms pelno mokestis nuo 2023 metų balandžio ūgtels iki 25%. Šiuo metu JK pelno mokestis siekia 19%. Buvo atnaujintos ir ekonomikos augimo prognozės. Prognozuojama, kad Jungtinės Karalystės ekonomikos augimas šiais metais sieks 4%, o kitais – 7,3%. JK ekonomika į priešpandeminį lygį turėtų grįžti kitų metų viduryje.
Europos ekonominiai rodikliai
IHS Markit pranešė galutinius euro zonos ir regionui priklausančių valstybių gamybos sektoriaus aktyvumo duomenis. Situacija šiame sektoriuje išlieka itin gera ir indikuoja apie stiprią plėtrą. Euro zonos gamybos sektoriaus PMI indekso galutinė reikšmė vasarį siekė 57,9 punkto. Tai 0,2 punkto daugiau nei rodė paskelbti preliminarūs duomenys. Sausį indekso reikšmė sudarė 54,8 punkto, tad augimas išties nemenkas. Vasario mėnesį pasiektas aktyvumas gamybos sektoriuje yra didžiausias per pastaruosius tris metus. Stipriai išaugo eksportas, kurio apimčių augimas buvo didžiausias nuo 2018 metų sausio.
Remiantis preliminariais duomenimis, Vokietijoje vartotojų kainų indekso augimas vasarį, lyginant su sausiu, siekė 0,7%, Tai 0,2 procentinio punkto daugiau nei prognozuota. Metinis kainų augimas siekė 1,3%. tai daugiausiai per pastaruosius metus. Praėjusių metų kovo mėnesį metinė infliacija Vokietijoje sudarė 1,4%.
Tuo tarpu Eurostat paskelbė išankstinius Europos infliacijos duomenis. Metinis vartotojų kainų indekso augimas euro zonoje vasario mėnesį siekė 0,9%. Tą prognozavo ir ekonomistai. Sausį infliacija taip pat sudarė 0,9%. Praėjusį mėnesį, lyginant su 2020 metų vasariu, labiausiai brango maisto, alkoholio, tabako produktai (1,4%), paslaugos (1,2%).
Italijos ekonomika praėjusiais metais susitraukė 8,9%. Tai 0,1 procentinio punkto didesnis nuosmukis nei indikavo preliminarūs duomenys. 2019 metais Italijos ekonomika augo 0,3%. Šalį itin stipriai paveikė pandemija. Tai didžiausias ekonomikos nuosmukis nuo karo laikų, tiesa, mažesnis nei prognozavo Italijos vyriausybė, kuri skaičiavo, kad ekonomika trauksis 9%.
Itin nuvylė mažmenininkų rezultatai. Euro zonoje mažmeninės prekybos apimtys sausio mėnesį, lyginant su gruodžiu, krito net 5,9%. Ekonomistai prognozavo, kad nuosmukis bus gerokai mažesnis ir sudarys 1,4%. Fiksuotas apyvartos kritimas yra didžiausias nuo praėjusių metų balandžio mėnesio, kai mažmenininkų pardavimų nuosmukis siekė 11,8%. Lyginant su 2020 metų sausio mėnesiu, pardavimai susitraukę 6,4%. Labiausiai sumenko ne maisto produktų pardavimų apyvartos, kurios krito 12%. Maisto, tabako, alkoholio produktų pardavimai išaugo 1,1%. Tarp ES valstybių narių per metus mažmeninės prekybos apimtys labiausiai susitraukė Austrijoje ir Slovakijoje (po -16,8%), Slovėnijoje (-13,0%), Portugalijoje (-10,9%). Didžiausias augimas buvo fiksuotas Estijoje (8%), Belgijoje (4,2%), Suomijoje (3,8%). Lietuvoje buvo fiksuotas 4% siekiantis nuosmukis.
Taip pat buvo atnaujinti darbo rinkos duomenys. Jie geresni nei tikėtasi. Sausio mėnesį nedarbo lygis euro zonoje, lyginant su gruodžiu, išliko nepakitęs ir siekė 8,1%. Buvo prognozuojama, kad nedarbas regione išaugs iki 8,3%.
Daugiau nei tikėtasi ūgtelėjo Vokietijos gamyklų užsakymai. Šalies gamintojai sausį sulaukė 1,4% daugiau naujų užsakymų nei praėjusių metų gruodį. Ekonomistai prognozavo, kad augimas sieks 0,4%. Gruodį naujų užsakymų apimtys buvo smukusios 2,2%, tad aktyvumas gamybos sektoriuje vėl įgauna pagreitį.
Žaliavos
Nafta brango po OPEC ir trečiųjų šalių susitikimo išlaikyti gavybos ribojimus iki balandžio pabaigos, o S. Arabija pranešė, kad toliau laikysis savanoriškai prisiimto įsipareigojimo apriboti gavybą 1 mln. barelių per dieną. Rusija ir Kazachstanas išsiderėjo išimtis – atitinkamai 130 tūkst. ir 220 tūkst. barelių per dieną.
Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.