Savaitės rinkų apžvalga (02.22 – 02.26)

Image

JAV

Investuotojų nuotaikoms įtakos turi toliau besitęsiantis JAV obligacijų išsipardavimas. Ko gero labiausia stebimų 10-ies metų JAV obligacijų pajamingumai vienu metu buvo pakilęs iki 1,614%, tačiau savaitės gale apsistojo ties 1,4%. Tai aukščiausias lygis nuo praėjusių metų vasario mėnesio. Pasak Japonijos finansinės grupės Nomura analitikų, pajamingumams pasiekus 1,5% ribą, akcijų rinkose gali įvykti bent 8% kritimas kas panašu pildosi paskutiniosiomis savaitės dienomis. Obligacijos išparduodamos baiminantis prognozuojamos infliacijos, kurią anksčiau ar vėliau pagaliau turėtų iššaukti itin agresyvi fiskalinė vyriausybių skatinimo politika bei taip pat itin laisvos centrinių bankų monetarinės politikos nuostatos.

Nemažus svyravimus patyrė technologinių kompanijų įmonės. Investuotojams šis sektorius ir jam prisikariamų kompanijų santykiniai rodikliai ir įverčiai atrodo pernelyg dideli ir nepatrauklūs.  Investuotojams šiuo metu patrauklesni atrodo pandemijos paveikti sektoriai, t. y. oro linijų bendroves, kino teatrai, kurie, lyginant su technologijų kompanijoms, atrodo nepakankamai įvertinti. Prie to prisideda ir toliau besitęsianti vakcinacija, kuri suteikia vilčių grąžinti ekonomiką į įprastas vėžes.

J. Powellas Tuo tarpu davė indikaciją, jog centrinis bankas nemažins turto supirkimo programos apimčių, nepaisant pastaruoju metu išaugusių obligacijų pajamingumų. Pasak jo, infliacija toliau išlieka nepakankama, o ekonomikos perspektyvos neaiškios.       O pagalbos paketas mano, kad galutinai bus patvirtintas iki kovo 14 dienos. Būtent tuomet baigsis ankstesnės pagalbos paketo programų galiojimas.

Taip pat, JAV maisto ir vaistų administracijai (FDA) paskelbė, jog kompanijos Johnson & Johnson’s Covid-19 vakcina nekelia jokio susirūpinimo dėl saugumo. Kompanija kuria vakciną, kuriai reikalinga tik viena dozė. Nepriklausomas vakcinų ir kitų biologinių produktų patariamasis komitetas artimiausiu metu svarstys dėl bendrovės vakcinos tinkamumo ir naudojimo. Tiesa, FDA sprendimas nepriklauso nuo patariamojo komiteto verdikto, tačiau tiek Pfizer/BioNtech, tiek Moderna vakcinų atvejais komiteto diskusijos rezultatus ir galutinis FDA sprendimas sutapo.

JAV ekonominiai rodikliai

Šalies ekonomika paskutinį praėjusių metų ketvirtį, lyginant su trečiu ketvirčiu, augo 4,1%. Tai sumetinti duomenys, t.y. padauginti iš 4. Preliminarūs duomenys, kurie buvo paskelbti anksčiau, indikavo apie 4% siekiantį augimą.

Pozityviai nuteikia JAV darbo rinkos naujienos. Praėjusią savaitę šalyje užregistruota 730 tūkst. naujų bedarbių paraiškų. Tai mažiausiai per pastaruosius tris mėnesius. Ekonomistai prognozavo, kad dėl bedarbio išmokų kreipsis 828 tūkst. amerikiečių.

Pagrindinės JAV ekonomikos varomosios jėgos, t.y. vartotojų išlaidų apimtys praėjusį mėnesį, lyginant su vasariu, šoktelėjo 2,4%. Tai didžiausias teigiamas pokytis nuo birželio mėnesio. Vartotojai buvo linkę labiau išlaidauti, tiesa, žinoma, kad tam turėjo įtakos ir vyriausybės pagalbos išmokos, nes amerikiečių pajamos sausį šoktelėjo net 10%.

JAV Įmonės

Rezultatus paskelbė didžiausią prekių namams parduotuvių tinklą JAV valdanti Home Depot. Jie pranoko analitikų lūkesčius. Bendrovė per ketvirtį, kuris baigėsi sausio 31 dieną, uždirbo 2,86 mlrd. USD pelno arba 2,65 USD akcijai. Prieš metus per tą patį ketvirtį pelnas siekė 2,48 mlrd. USD. Analitikai prognozavo, kad praėjusio ketvirčio pelnas akcijai sieks 2,63 USD. Bendrai per metus ketvirčio pardavimai išaugo 25,1% iki 32,26 mlrd. USD. Buvo prognozuojama, kad pajamos sieks 30,63 mlrd. USD. Amerikiečiai ir toliau nemažai investavo į buities gerinimą, per pandemiją itin daug laiko praleisdami namuose. Home Depot taip pat paskelbė, jog padidins ketvirčio dividendus akcijai nuo 1,50 USD iki 1,65 USD. Jie bus išmokėti kovo 25 dieną tiems akcininkams, kurie bus akcijų savininkai iki kovo 11 dienos.

Vakar vakare rezultatus paskelbė JAV mokėjimų kompanija Square. Bendrovė per praėjusį ketvirtį sugeneravo 3,16 mlrd. USD siekiančius pardavimus. Praėjusiais metais per tą patį laikotarpį pajamos siekė vos 1,31 mlrd. USD. Ketvirčio pelnas sudarė 294 mln. USD, kai prieš metus per tą laikotarpį uždirbta 391 mln. USD. Pakoreguotas pelnas akcijai siekė 0,32 USD ir 0,08 viršijo analitikų prognozes. Daug dėmesio sulaukė naujiena, jog Square praėjusį ketvirtį įsigijo 3318 bitkoinus už maždaug 170 mln. USD. Bendrovė jau prieš šį įsigijimą turėjo 50 mln. USD dydžio bitkoinų investicijų. Kompanija per savo siūlomą Cash App programėlę leidžia atlikti finansines operacijas kriptovaliutomis.

Vėl daug dėmesio rinkose sulaukia GameStop, AMC, Koss akcijos. GameStop akcijų kaina buvo padvigubėjusi. Kompanijų akcijos vis dar yra stipriai „shortintos“, nepaisant to, jog po paskutinio šuolio mėnesio pradžioje buvo skelbiama, jog fondai uždarė arba sumažino savo „short“, t.y parduotų į skolą akcijų pozicijas.

Išsiskirė stipriau į viršų šoktelėjusi Rocket Companies akcijų kaina. Bendrovės paskelbti rezutlatai pranoko lūkesčius. Praėjusio ketvirčio pajamos siekė 4,8 mlrd. USD. Tai 162% daugiau nei prieš metus. Bendrai per visus metus sugeneruot 15,7 mlrd. USD siekiantys pardavimai. 2019 metais bendrovės pajamos siekė 5,1 mlrd. USD. Rocket Companies uždirbo 9,1 mlrd. USD pelno. Praėję metai JAV būsto paskolų rinkai, kurioje ir dirba Rocket Companies, buvo itin sėkmingi. Rocket Companies finansavo daugiausiai būsto paskolų kompanijos istorijoje, t.y. 320,2 mlrd. USD. Tai 121% daugiau nei 2019 metais.

[simple_subscribe_form]

Europa

Europos pagrindiniai indeksai užsidarė žemesne kaina kartu su visa rinka. Europos obligacijų pajamingumai taip pat didėjo kaip ir JAV, o tai neramino investuotojus dėl galimos infliacijos ir kokių veiksmų gali imtis ECB. ECB prezidentė C. Lagarde paskelbė, jog centrinis bankas atidžiai stebi obligacijų rinką ir vertina ilgesnio laikotarpio obligacijų pajamingumų pokyčius. Kartu su kitų indikatorių analize, pajamingumų pokyčių stebėsena padeda įvertinti, ar finansinės sąlygos vis dar yra palankios. Bankai naudoja ilgesnio laikotarpio obligacijų pajamingumus, kaip atskaitos tašką, skaičiuodami paskolų namų ūkiams ir įmonėms palūkanas.

Tuo tarpu JK ministras pirmininkas Borisas Johnsonas pristatė planą, kaip palaipsniui ir negrįžtamai panaikinti uždarymo apribojimus Anglijoje nuo kovo 8 d. Iki birželio 21 d. Manoma, kad beveik visi ekonomikos sektoriai ir daugelis socialinės veiklos greičiausiai bus atnaujinti iki gegužės 17 d.

Europos ekonominiai rodikliai

Lūkesčius pranoko Vokietijos verslo atstovų nuotaikos. Jas sekantis Ifo verslo pasitikėjimo indeksas pakilo iki 92,4 punktų, kai ekonomistai prognozavo, kad reikšmė sieks 90,5 punkto. Tai aukščiausia indekso reikšmė nuo praėjusių metų spalio mėnesio, kai buvo stipriau pradėjusi plsisti antroji viruso plitimo banga. Labiausiai teigiamai ekonomikos perspektyvas vertina gamybos sektoriaus atstovai.

Eurostat paskelbė patikslintus sausio mėnesio infliacijos duomenis. Metinis vartotojų kainų indekso augimas euro zonoje praėjusį mėnesį siekė 0,9%. Tai gerokai daugiau nei gruodį, kai buvo fiksuojamas bendras kainų nuosmukis, siekiantis 0,3%. 2020 metų sausio mėnesį metinis infliacijos lygis regione siekė 1,7%. Didžiausias bendras kainų nuosmukis tarp Europos Sąjungos narių buvo fiksuotas Graikijoje (-2,4%), Slovėnijoje (-0,9%), Kipre (-0,8%). Sparčiausias kainų augimas buvo registruotas Lenkijoje (3,6%), Vengrijoje (2,9%), Čekijoje (2,2%). Lietuvoje bendras kainų augimas siekė 0,2%.

Image
Metinis infliacijos lygis euro zonoje ir ES. Šaltinis: Eurostat

Paskelbtas patikslintas ir galutinis Vokietijos IV ketvirčio bendrasis vidaus produktas. Vokietijos ekonomika praėjusį ketvirtį, lyginant su trečiu praėjusių metų ketvirčiu, augo 0,3%. Paskelbti preliminarūs duomenys indikavo, jog ekonomikos augimas siekė 0,1%. Lyginant su paskutiniu 2019 metų ketvirčiu, ekonomikos metinis nuosmukis siekė 3,7%. Pagal preliminarius duomenis buvo skaičiuojama, kad BVP kritimas sieks 3,9%. Bendras visų metų ekonomikos nuosmukis siekė 4,9%. Remiantis šalies vyriausybės prognozėmis, Vokietijos ekonomika šiais metais turėtų augti 3%.

Remiantis patikslintais duomenimis, Prancūzijos ekonomika praėjusį ketvirtį, lyginant su trečiu 2020 metų ketvirčiu, traukėsi 1,4%. Preliminarūs duomenys indikavo, jog ekonomikos nuosmukis siekė 1,3%. Bendrai praėjusiais metais Prancūzijos BVP krito net 8,2%. 2019 metais buvo fiksuotas 1,5% augimas.

Europos įmonės

Stipriau pinga Vokietijos baterijų gamintojos Varta akcijos. Investicinės kompanijos Berenberg analitikai pablogino Varta akcijų rekomendaciją iš „pirkti“ į „lakyti“. Varta akcijų nuosmukis tęsiasi jau eilę sesijų iš eilės. Praėjusią savaitė kompanijos paskelbti rezultatai prasilenkė su investuotojų ir analitikų lūkesčiais.

Bayer pranešė, jog per paskutinį praėjusių metų paskutinį ketvirtį pelnas sumažėjo 78% ir siekė 308 mln. EUR. 2019 metais per paskutinį metų ketvirtį buvo uždirbta 1,41 mlrd. EUR. Ketvirčio EBITDA siekė 2,39 mlrd. EUR, o pardavimai sudarė 10,0 mlrd. EUR. Tai 0,75 mlrd. EUR mažiau nei prieš metus. Analitikai prognozavo, kad pajamos sieks 10,01 mlrd. EUR. Bayer pasiūlė už visus praėjusius metus išmokėti 2 EUR dividendus akcijai. 2019 metais dividendai akcijai siekė 2,80 EUR. Kompanija prognozuoja, kad šiuo metų pajamos sieks 42 – 43 mln. EUR, o EBITDA sudarys 11,2 – 11,5 mlrd. EUR.

Rezultatais taip pat pasidalino Jungtinės Karalystės bankininkystės grupė Standard Chartered. Bendrovės pelnas praėjusiais metais krito 40% ir prieš mokesčius siekė 2,51 mlrd. USD. 2019 metais buvo uždirbta 4,17 mlrd. USD. Veiklos pelnas krito 3% iki 14,77 mlrd. USD, o grynosios palūkanų pajamos smuko 11% iki 6,88 mlrd. USD. Grynoji palūkanų marža sumažėjo 0,31 procentinio punkto iki 1,31%. Bankas prognozuoja, jog šių metų rezultatai bus panašūs į praėjusių. Istoriškai žemos palūkanos toliau turės itin daug įtakos jų augimui.

British Airways, Iberia, Vueling oro linijas valdanti IAG pranešė, jog praėjusiais metais patyrė 6,92 mlrd. EUR nuostolių. 2019 metais bendrovė sugebėjo uždirbti 1,72 mlrd. EUR pelno. Analitikai prognozavo, kad nuostoliai sieks 6,47 mlrd. USD, tad galutinis rezutlatas prasilenkė su lūkesčiais. Metiniai pardavimai krito iki 7,80 mlrd. USD ir taip pat neatitiko prognozių (8,08 mlrd. USD). 2019 metais bendrovės pajamos siekė 25,51 mlrd. EUR. IAG prognozuoja, kad šių metų pirmo ketvirčio lėktuvų užpildymai sieks vos 20%, lyginant su 2019 metais.

Image

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai