Savaitės rinkų apžvalga (01.03 – 01.07)

JAV

Praėjusią savaitę investuotojai stiprokai sureagavo į paskelbtą praėjusio Federalinių rezervų banko posėdžio ataskaitą. Nors jau po gruodžio susitikimo buvo aišku, kad JAV centrinis bankas imsis griežtinti toną, tačiau investuotojus kiek sunerimti privertė didesnis nei manyta FED vadovų nuogąstavimas dėl infliacijos. FED posėdžio metu buvo diskutuojama ne tik apie dabartinės turto supirkimo programos užbaigimą bei palūkanų kėlimą, bet ir apie stipriai išsipūtusio centrinio banko balanso mažinimą kuris pasiekė rekordinius 8,67 trln. USD. Ataskaita parodė, jog beveik visi valdybos nariai padidino prognozes dėl būsimos infliacijos ne tik šiais metais, bet dauguma mano, jog kainų augimas bus spartesnis nei šiuo metu prognozuojamas ir kitais metais.

Nors dar gruodį rinkos dalyviai prognozavo, kad yra didesnė tikimybė, jog artimiausias palūkanų kėlimas įvyks gegužės mėnesį, tačiau skaičiavimai paskelbus vakarykštę ataskaitą gerokai pasikeitė. Remiantis CME FedWatch Tool, tikimybė, jog palūkanos bus pakeltos 25 baziniais punktais jau per sausio 26 d. vyksiantį sutikimą siekia 91,9%.

JAV bazinių palūkanų prognozės kovo mėn. FED posėdžio metu. Šaltinis: CME FedWatch Tool

Investuotojų visada išlieka ir Covid-19 susirgimo ir hospitalizacijos skaičius. Paskelbta jog, šiuo metu JAV „pirmauja“ viso pasaulio mastu dienos susirgimais, tačiau hospitalizacijos skaičius dar nėra pasiekęs savo praėjusių metų piko.

Covid-19 duomenys JAV. šaltinis: Johns Hopkins University

Praėjusią savaitę pagrindinis JAV akcijų indeksas S&P 500 buvo pasiekęs ir rekordinės aukštumas, tačiau po FED posėdžio pasikoregavo kiek daugiau nei 2%. Analitikų atkreipiamas dėmesys, kad 10% korekcijos JAV akcijų rinkoje investuotojai jau nepatyrė beveik 400 pastarųjų dienų. Nors laikotarpis gali atrodyti ilgokas, tačiau vertinant istorinius pokyčius, toks periodas nėra pats ilgiausias. Ilgiausiai trukęs (apie 1700 dienų) laikotarpis be bent 10% korekcijos buvo registruotas praėjusio šimtmečio dešimtajame dešimtmetyje.

JAV ekonominiai rodikliai

Praėjusią savaitę iš ekonominių rodiklių daugiausiai dėmesio sulaukė darbo rinkos duomenys. Didžiausioje pasaulio ekonomikoje praėjusį mėnesį iš viso buvo sukurta 199 tūkst. naujų darbo vietų. Darbdaviai toliau nuogąstauja dėl darbuotojų trūkumo. Gruodį įdarbintų amerikiečių skaičius buvo gerokai mažesnis nei prognozavo ekonomistai. Jie tikėjosi, kad naujų darbo vietų skaičius sieks 426 tūkst. Daugiausiai darbuotojų įdarbino laisvalaikio ir svetingumo sektoriuose dirbančios kompanijos (53 tūkst.). Verslo paslaugų sektoriuje sukurta 53 tūkst. darbo vietų, gamyboje – 26 tūkst., o statybų sektoriuje – 22 tūkst. Iš viso darbo vietų skaičius, išskyrus žemės ūkio sektorių, JAV nuo pandemijos pradžios 2020 metų balandį, išaugo 18,8 mln. Tiesa, skaičius vis dar yra 3,6 mln. mažesnis nei prieš prasidedant pandemiją.

Nepaisant mažesnio nei prognozuota naujų darbo vietų skaičiaus, nedarbo lygis JAV praėjusį mėnesį krito iki 3,9%. Buvo prognozuojama, kad nedarbas sieks 4,1%. Lyginant su lapkričio mėnesiu, nedarbo lygis šalyje sumažėjo 0,3 procentinio punkto. Bendrai nedarbas JAV sumažėjo iki viso pandeminio laikotarpio žemumų ir yra arti apskritai pastarųjų penkių dešimtmečių žemiausio lygio. Prieš prasidedant pandemijai JAV nedarbo lygis buvo kritęs iki 3,5%. Vidutinis darbo užmokestis JAV praėjusį mėnesį taip pat augo labiau nei skaičiuota. Lyginant su lapkričiu, atlyginimo teigimas pokytis siekė 0,6%, o lyginant su 2020 metų gruodžiu, augimas sudarė 4,7%. Buvo tikimasi 0,4% mėnesinio ir 4,2% metinio augimo.

Gruodžio mėnesio JAV darbo rinkos rodikliai. Šaltinis: MarketWatch / Bureau of Labor Statistics

JAV Įmonės

Brango automobilių gamintojos Ford akcijos. Bendrovė pranešė, jog planuoja beveik padvigubinti elektra varomo pikapo F-150 Lighting gamybos apimtis. Mičigano valstijoje esančioje gamykloje Ford per metus planuoja pagaminti iki 150 tūkst. šio modelio automobilių per metus. Apimtys turėtų būti pasiektos iki kitų metų vidurio. Pasak Ford, kompanija sulaukė daug paklausos iš klientų. Tai yra jau antras kartas, kai bendrovė didina planuojamas gamybos apimtis šiam modeliui. Iš pat pradžių Ford skaičiavo, jog per metus galėtų būti pagaminta apie 40 tūkst. F-150 pikapų. Ford jau sulaukė apie 200 tūkst. naujojo modelio rezervacijų. Praėjusį mėnesį dėl didžiulės paklausos naujų rezervacijų priėmimas buvo sustabdytas. F-150 Lighting kainos rėžis priklausomai nuo komplektacijos sudarys 39 – 90 tūkst. USD. Ford akcijos per pastaruosius metus pabrango net 155%. Kompanija rinkoje yra vertinama daugiau nei 90 mlrd. USD.

Būta gerų naujienų Beyond Meat akcijoms. Paskelbta, jog JAV esančiuose KFC restoranuose nuo kitos savaitės bus pristatytas naujas patiekalas – Beyond Fried Chicken, t.y. augalinės kilmės kepta vištiena. Remiantis Statista duomenimis, JAV yra beveik 4 tūkst. KFC restoranų. Visame pasaulyje jų suskaičiuojama daugiau nei 25 tūkst. Daugelis jų veikia frančizės būdu. Beyond Meat augalinės kilmės mėsainius praėjusiais metais jau pradėjo testuoti ir kai kuriuose McDonald’s restoranuose. Pasak Volstryto analitikų, šiais metais tikimasi, jog bendrovė stipriai išplės savo produktų pasiūlą didesnėje dalyje JAV McDonald’s restoranų. Skaičiuojama, kad šalyje šiuo metu yra kiek daugiau nei 13,5 tūkst. McDonald’s vietų. Tokios bendradarbiavimo sutartys indikuoja apie pozityvias Beyond Meat kompanijos perspektyvas. Tiesa, bendrovės akcijų kaina per pastaruosius metus krito 45%. Beyond Meat rinkos kapitalizacija šiuo metu sudaro apie 4,11 mlrd. USD. Per trečią kalendorinį praėjusių metų ketvirtį bendrovės pardavimai siekė 106,43 mln. USD. Tai yra 28,77% mažiau nei per tą patį laikotarpį 2020 metais. Įmonės nuostoliai siekė 54,82 mln. USD.

[simple_subscribe_form]

Europa

Senajame žemyne pagrindiniai indeksai taip pat traukėsi manant, kad ECB paseks FED pėdomis ir ims griežtinti monetarinę politiką greičiau nei buvo tikėtasi. Taip pat investuotojus neramino ir paskelbti infliacijos duomenys, kurią atidžiai stebi ECB, o jai stipriai viršijus prognozę didintų tikimybę, kad obligacijų supirkimo programa būtų nutraukta greičiau nei tikėtasi, o palūkanų  norma būtų keliama greičiau.

Europos ekonominiai rodikliai

Lūkesčius pranoko lapkričio mėnesio mažmenininkų pardavimų pokyčiai. Mažmeninės prekybos apimtys euro zonoje paskutinį rudens mėnesį, lyginant su spaliu, išaugo 1%. Buvo prognozuojamas 0,4% nuosmukis. Spalį mėnesinis augimo tempas siekė 0,3%. Lyginant su tuo pačiu mėnesiu 2020 metais, mažmeninės prekybos indekso reikšmė euro zonoje išaugo 7,8% ir jau gerokai bei seniai viršijo prie pandemiją pasiektas aukštumas. Praėjusių metų lapkritį, lyginant su 2020 metų tuo pačiu mėnesiu, didžiausias mažmeninės prekybos augimas buvo registruojamas Slovėnijoje (+41,4%), Prancūzijoje (+22,7%), Lenkijoje (14,5%). Didžiausią nuosmukį fiksavo Latvija (-3,6%), Vokietija (-2,8%), Suomija (-1,9%). Lietuvoje mažmenininkų pardavimų apimtys per metus išaugo 14,1%, o Estijoje – 13,3%.

Metiniai mažmeninės prekybos pokyčiai euro zonoje ir Europos Sąjungoje. Šatinis: Eurostat

Remiantis išankstiniais Eurostat duomenimis, euro zonoje praėjusį mėnesį vartotojų kainų indekso augimo tempas padidėjo iki 5%. Tai 0,1 procentinio punkto daugiau nei lapkritį ir 0,2 procentinio punkto daugiau nei prognozavo ekonomistai. 5% siekianti metinė infliacija yra pasiekusi aukščiausią lygį euro zonos istorijoje. Pasak Eurostat, didžiausią poveikį bendram vartotojų kainų indekso šuoliui turėjo pabrangę energetikos ištekliai, kurių kainos praėjusį mėnesį per metus išaugo 26%. Maisto produktų, alkoholio ir tabako gaminiai per atitinkamą laikotarpį brango 3,2% (lapkritį – 2,2%). Paslaugų kainos fiksavo 2,4% metinį augimą. Tai yra 0,3 procentinio punkto mažiau nei lapkritį. Atmetus energetikos išteklių kainų pokyčių įtaką, metinė infliacija euro zonoje gruodį siekė 2,8%.

Infliacijos pokyčiai euro zonoje. Šaltinis: tradingeconomics.com / Eurostat

Europos įmonės

Buvo matyti kainos pokyčių Vokietijos oro linijų bendrovės Lufthansa akcijose. JAV banko Citigroup analitikai atnaujino savo rekomendaciją Lufthansa akcijų atžvilgiu. Rekomendacija pakeista iš „parduoti“ į „pirkti“. Praėjusiais metais kompanijos vertybinių popierių kaina krito 20%. Neigiamos įtakos turėjo toliau plitęs koronavirusas, kuris mažino keleivių srautus. Trys pirmi praėjusių kalendorių metų ketvirčiai Lufthansa vis dar buvo nuostolingi. Grynieji nuostoliai per devynis mėnesius sudarė 1,87 mlrd. EUR. Tiesa, trečiąjį ketvirtį buvo patirta jau tik 72 mln. EUR nuostolių, kai prieš metus per tą patį laikotarpį jie buvo pasiekę net 1,97 mlrd. EUR. Trečio ketvirčio pardavimai jau išaugo iki 5,21 mlrd. EUR. Tai 62,16% daugiau nei per ketvirtį 2020 metais.

Žaliavos ir valiutos

Įvyko dar vienas OPEC ir organizacijos sąjungininkių susitikimas. Nuspręsta toliau laikytis anksčiau numatyto plano. Nuo vasario mėnesio buvo sutarta padidinti bendras naftos gavybos apimtis 400 tūkst. barelių per dieną. Tokio sprendimo tikėjosi daugelis rinkos dalyvių. OPEC+ karteliui priklausančias valstybes dėl pernelyg ilgai uždelstų gavybos ribojimų atlaisvinimo jau ilgokai spaudė JAV bei kitos daug naftos suvartojančios šalys, kuriose rimtai įsisiūbavo infliacija. Nepaisant šiandienos sprendimo, naftos kaina kyla į viršų. WTI rūšies barelio kaina viršija 77 USD, o Brent perlipo 80 USD ribą.

Ekonominiai rodikliai ir kiti įvykiai

Laikas///////RodiklisRezultatasPrognozė///Ankstesnis
Pirmadienis//
11:00🟨Patikslintas euro zonos gruodžio mėn. gamybos sektoriaus PMI 58,058,058,0
16:45🟨Patikslintas JAV gruodžio mėn. gamybos sektoriaus PMI5,757,757,8
Antradienis//
09:00🟨Vokietijos lapkričio mėn. mažmenininkų pardavimai (mėn./mėn.)0,6%-0,5%-0,3%
17:00🟧JAV gruodžio mėn. ISM gamybos sektoriaus PMI58,760,461,1
Trečiadienis//
11:00🟨Patikslintas euro zonos gruodžio mėn. paslaugų sektoriaus PMI53,153,353,3
15:15🟧JAV gruodžio mėn. ADP duomenys apie sukurtas darbo vietas privačiame sektoriuje807 tūkst.358 tūkst.534 tūkst.
17:30🟧JAV naftos atsargų pokyčiai per praėjusią savaitę (bareliais)-2,1 mln.-2,7 mln.-3,6 mln.
21:00🟥Praėjusio FED posėdžio ataskaita
Ketvirtadienis
09:00🟨Vokietijos lapkričio mėn. nauji gamyklų užsakymai (mėn./mėn.)3,7%2,5%-6,9%
15:30🟧JAV bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę207 tūkst.199 tūkst.198 tūkst.
17:00🟧JAV gruodžio mėn. ISM paslaugų sektoriaus PMI62,067,269,1
Penktadienis
12:00🟨Išankstinis euro zonos gruodžio mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis)5,0%4,8%4,9%
12:00🟨Euro zonos lapkričio mėn. mažmenininkų pardavimai (mėn./mėn.)1,0%-0,4%0,2%
15:30🟥JAV gruodžio mėn. vidutinio darbo užmokesčio pokytis (mėn./mėn.)0,6%0,4%0,3%
15:30🟥JAV gruodžio mėn. sukurtos darbo vietos, išsk. žemės ūkį199 tūkst.426 tūkst.210 tūkst.
15:30🟥JAV gruodžio mėn. nedarbo lygis3,9%4,1%4,2%

Įmonių ketvirčio rezultatai

KompanijaIndustrijaRinkos kapitalizacija*EPS prognozėEPS rezultatas
Pirmadienis
Antradienis
time-after-hoursMillerKnoll, Inc.Baldų gamyba2,95 mlrd.0,580,51
Trečiadienis
time-pre-marketRPM International Inc.Statybinių medžiagų gamyba12,96 mlrd.0,860,79
time-pre-marketThe Simply Good Foods CompanyMaisto produktai3,96 mlrd.0,350,29
time-pre-marketUnifirst CorporationDrabužiai3,95 mlrd.2,152,00
Ketvirtadienis
time-pre-marketConstellation Brands Inc.Gėrimai46,76 mlrd.2,823,42
time-pre-marketWalgreens Boots Alliance, Inc.Farmacija44,92 mlrd.1,221,68
time-pre-marketConAgra Brands, Inc.Maisto produktai16,25 mlrd.0,680,64
time-pre-marketLamb Weston Holdings, Inc.Maisto produktai9,21 mlrd.0,350,50
Penktadienis
time-pre-marketAcuity Brands, Inc.Pastatų administravimas7,39 mlrd.2,212,85
EPS (Earnings per share) – pelnas akcijai;
*2021.12.31 duomenys

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.