Savaitės rinkų apžvalga (04.07 – 04.11)

Image

JAV

Praėjusią savaitę pagrindiniai JAV indeksai fiksavo augimą po itin permainingo laikotarpio, kuriame dominuojanti tema išliko prekybiniai tarifai ir jų poveikis rinkoms. Savaitės pradžioje akcijos tęsė ankstesnės savaitės kritimus, nuotaikos buvo itin prastos, kadangi investuotojai su nerimu laukė naujų D. Trumpo administracijos tarifų įsigaliojimo. Visgi trečiadienį rinkos nuotaikos kardinaliai pasikeitė, kuomet JAV prezidentas paskelbė apie 90 dienų tarifų padidinimo pauzę daugeliui valstybių, siekdamas suteikti laiko deryboms. Šis sprendimas išprovokavo stiprų akcijų rinkų šuolį – Nasdaq Composite indeksas per dieną šoktelėjo daugiau nei 12 %, užfiksuodamas antrą geriausią dienos rezultatą istorijoje. Tačiau Kinija buvo išskirta iš šios tarifų pauzės ir sulaukė dar didesnių tarifų – net iki 145 %, o Pekinas atsakė tarifų didinimu iki 125 % JAV prekėms. Nors šis prekybos karas ir jo galimas poveikis pasaulio ekonomikai šiek tiek atvėsino rinkų optimizmą ketvirtadienį, savaitės gale pagrindiniai indeksai vis tiek išlaikė solidžius prieaugiu

JAV obligacijų rinkoje praėjusią savaitę vyravęs nestabilumas ir padidėjęs neapibrėžtumas dėl tarptautinės prekybos turėjo neigiamos įtakos. Daugumos trukmių JAV vyriausybės obligacijų pajamingumai kilo, todėl obligacijų kainos mažėjo. Didžiausias pajamingumo augimas buvo matomas ilgalaikėse obligacijose, kiek mažiau pajamingumas kilo vidutinio ir trumpo laikotarpio vertybiniuose popieriuose. 10 metų trukmės JAV obligacijų pajamingumas penktadienį viršijo 4,5 %, nors ankstesnę savaitę jis buvo nukritęs žemiau 4 % ribos.

Aukšto reitingo (investment-grade) įmonių obligacijos taip pat demonstravo neigiamą grąžą ir atsiliko nuo valstybinių obligacijų. Nauja investicinio reitingo obligacijų emisijų pasiūla rinkoje buvo mažesnė nei tikėtasi, nors paklausa apskritai išliko didelė. Aukšto pajamingumo (high-yield) obligacijos trečiadienį trumpam demonstravo geresnius rezultatus, rinkai teigiamai sureagavus į JAV prezidento Donaldo Trumpo paskelbtą 90 dienų muitų įvedimo atidėjimą, tačiau savaitės pabaigoje kartu su akcijų rinkomis ir obligacijų pajamingumo augimu ši turto klasė vėl patyrė spaudimą ir mažėjo.

JAV ekonominiai duomenys

Federalinis rezervų bankas (FED) trečiadienį paskelbė kovo mėnesio susitikimo protokolą. Protokolas atskleidė, kad FED nariai apskritai mato padidėjusias rizikas ekonomikos augimui ir darbo rinkai bei didėjančią infliacijos riziką, pažymėdami, kad ekonomikos perspektyvas supa itin didelis neapibrėžtumas. Susitikimo dalyviai taip pat sutiko, kad šiemet infliaciją papildomai paskatins tarifų didinimas, todėl dauguma narių pasisakė už „atsargų požiūrį“ į monetarinę politiką, kol nebus aiškus visų vyriausybės priemonių poveikis ekonomikai. FED politikos formuotojai mano, kad jie tebėra gerai pasirengę reaguoti į ekonominius duomenis ir, esant reikalui, koreguoti monetarinę politiką, tačiau taip pat pripažino, kad jie gali susidurti su sudėtingais pasirinkimais, jei infliacija taps labiau įsitvirtinusi, o ekonomikos augimo ir užimtumo perspektyvos toliau silpnės.

Investuotojų dėmesys krypo ir į skelbtus JAV infliacijos duomenis. Didžiausioje pasaulio ekonomikoje metinė infliacija praėjusį mėnesį sumažėjo iki 2,4%. Tai yra 0,4 proc. punkto aukščiau nei buvo registruota mėnesį prieš. Vasario mėnesį JAV vartotojų kainų indekso metinis augimo tempas siekė 2,8%. Metinės infliacijos augimo tempas buvo mažesnis nei prognozuota. Analitikai laukė 2,5%. Atmetus energijos išteklių ir maisto produktų kainų pokyčių įtaką, indekso reikšmė, lyginant su vasariu, sumažėjo 0,3 proc. punkto ir siekė 2,8%. Mėnesinis vartotojų kainų indekso pokytis buvo neigiamas ir siekė -0,1%, kai laukta 0,1% teigiamo pokyčio.

Image

Europa

Europos pagrindiniai akcijų indeksai savaitę baigė neigiamoje teritorijoje, investuotojams nerimaujant dėl išaugusių tarptautinės prekybos įtampų. Bendrasis Europos akcijų indeksas STOXX Europe 600 savaitės pabaigoje fiksavo 1,92 % kritimą. Visgi, savaitės viduryje rinkos kiek atsitiesė ir sugebėjo sumažinti patirtus nuostolius, kai JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė apie sprendimą 90 dienų atidėti atsakomuosius muitus daugumai prekybos partnerių. Nepaisant to, pagrindiniai nacionaliniai indeksai savaitės rezultatuose liko neigiami

Dėl rinkų svyravimų ir padidėjusios įtampos po Donaldo Trumpo paskelbtų naujų tarifų, Europos centriniai bankai sustiprino finansinių institucijų bei rinkų stebėseną. Europos Centrinis Bankas (ECB) paragino komercinius bankus dažniau tikrinti indėlius bei kitus finansavimo šaltinius. Jungtinės Karalystės centrinis bankas („Bank of England“, BoE) kreipėsi į skolintojus dėl informacijos apie rinkų likvidumą ir galimas problemas tarp rizikos draudimo fondų bei kitų klientų. BoE taip pat pakeitė antrojo ketvirčio obligacijų pardavimo grafiką, dėl rinkos nestabilumo atidėdamas ilgalaikių obligacijų aukcionus. Be to, banko Finansinio stabilumo komitetas įspėjo apie galimus tolesnius rinkų koregavimus, pažymėdamas, kad tarptautinės prekybos susiskaldymas bei finansinių rinkų įtampa gali pakenkti finansiniam stabilumui per sumažėjusį ekonomikos augimą.

Europos ekonominiai duomenys

Vokietijos pramonės gamyba vasario mėnesį smuko 1,3% palyginti su ankstesniu mėnesiu, po 2% augimo sausį. Didžiausią neigiamą įtaką gamybai padarė nuosmukiai statybų, energetikos ir maisto pramonės sektoriuose. Visgi iš dalies šiuos praradimus kompensavo elektros įrangos gamybos sektoriaus augimas. Italijos pramonės produkcija vasarį sumažėjo 0,9%, o per trijų mėnesių laikotarpį (nuo gruodžio iki vasario) krito 0,7%.

Italijos statistikos agentūra ISTAT taip pat paskelbė, kad šalies ekonomika per 2024 metus augo 0,7%, nors oficialios prognozės siekė 1,0%. Italijos iždas gerokai sumažino savo 2025 m. BVP augimo prognozę – iki 0,6% nuo ankstesnio rugsėjį numatyto 1,2% lygio. Italija turi didelį prekybos perteklių su JAV, todėl jai būtų taikomas bendras 20% importo tarifas pagal naujus Donaldo Trumpo administracijos planus.

Jungtinės Karalystės ekonomika vasario mėnesį augo 0,5%, gerokai viršydama analitikų prognozes, kurios siekė vos 0,1%. Ekonomikos augimui didžiausią įtaką darė sustiprėjęs paslaugų sektoriaus aktyvumas. Metinis šalies bendrojo vidaus produkto (BVP) augimas siekė 1,4%, taip pat viršydamas rinkos konsensusą. Nepaisant stipresnių ekonomikos rezultatų, finansų rinkos vis dar tikisi, kad Anglijos bankas (BoE) šiemet spartins palūkanų normų mažinimo ciklą.

Norite pradėti investuoti? Atsidarykite investicinę sąskaitą!

  • Patvirtinkite asmens tapatybę ir užpildykite investuotojo anketą čia.

Atsidarius vertybinių popierių sąskaitą turėsite prieigą prie Myriad capital investavimo platformos, kurioje galėsite investuoti į akcijas, obligacijas, ETF fondus ir kt. viso pasaulio rinkose.

Ekonominiai įvykiai ir rodikliai

Laikas///////RodiklisPrognozė///Ankstesnis
Pirmadienis//
09:00🟧Vokietijos vasario mėn. prekybos balansas18,4 mlrd.16,0 mlrd.
12:00🟧Euro zonos vasario mėn. mažmenininkų pardavimai (mėn./mėn.)0,5%-0,3%
Antradienis//
09:45🟧Prancūzijos vasario mėn. prekybos balansas-5,4 mlrd.-6,5 mlrd.
13:00🟧JAV balandžio mėn. NFIB smulkaus verslo indeksas101,3100,7
Trečiadienis//
05:00🟥N. Zelandijos centrinio banko sprendimas dėl palūkanų3,50%3,75%
21:00🟥Praėjusio FED posėdžio ataskaita
Ketvirtadienis
15:30🟥JAV kovo mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis)2,6%2,8%
15:30🟥JAV bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę223 tūkst.219 tūkst.
Penktadienis
09:00🟥Jungtinės Karalystės vasario mėn. BVP pokytis (mėn./mėn.)0,1%-0,1%
15:30🟥JAV kovo mėn. gamintojų kainų indeksas (mėn./mėn.)0,2%0,0%
17:00🟥JAV balandžio mėn. Mičigano univesiteto vartotojų pasitikėjimo indeksas54,057,0

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos t

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai