Kas vyksta sidabro rinkoje?

Silver squeeze next on the list for WallStreetBets, or is it?

Pastarąjį mėnesį itin išpopuliarėjusio internetinio forumo „Reddit“ bendruomenė „WallStreetBets“ įnešė nemažai sumaišties į finansų rinkas ir privertė atsigręžti į smulkiuosius investuotojus. Daugiausiai dėmesio sulaukė kompanijos GameStop, AMC Holdings, kurių akcijų kainos pokyčiai buvo pažymėti įspūdingais šuoliais ir vėliau sekusiais nuosmukiais. Įpusėjus šiems įvykiams, buvo pradėta vis daugiau kalbėti apie sidabrą.

Žiniasklaidoje pasirodžius pranešimams, jog „Reddit“ bendruomenė po GameStop šuolio nusitaikė ir į sidabro rinką, metalo kontraktų kaina vienu metu buvo viršijusi ir 30 USD už unciją. Paskutinį kartą tokį kainos lygį matėme 2013 metų pradžioje. Visgi tolimesnio metalo kainos augimo bent jau kol kas nebeišvydome. Po trumpam pasiektų aukštumų kaina buvo kritusi ir iki 22 USD už unciją. Tikėtis, kad forumo bendruomenė gali stipriai daryti įtaką likvidžiai sidabro kontraktų ir metalą sekančių fondų biržai pakankamai sudėtinga. GameStop rinkos kapitalizacija aukščiausiame kainos lygyje viršijo 24 mlrd. USD, tuo tarpu visa sidabro rinka yra gerokai didesnė (1,4 – 1,6 trln.). Bet kokiu atveju sidabras  šios istorijos metu patraukė nemažai dėmesio. Kaina pastarosiomis dienomis perlipo 26 USD už unciją, o įtempta situacija fizinio metalo rinkoje dėl dar labiau išaugusios paklausos ir ralis žaliavų rinkoje, verčia daryti prielaidą, kad sidabro kainos augimo potencialą dar išvysime.

Image
Sidabro ateities sandorių kainų pokyčiai. Šaltinis: CNBC

Fizinio sidabro rinka

„Silver Institute“ duomenimis, fizinio sidabro rinka 2020 metais buvo deficitinė. Bendra pasiūla siekė 978,1 mln. uncijų, tuo tarpu paklausa, įskaitant ir investicijas į sidabro fondus – 1083,4 mln. Daugiausiai (50%) paklausos sudarė pramonė. Nepaisant toliau plintančios elektrifikacijos (sidabras yra laidžiausias elektrai metalas), industrinė metalo paklausa, lyginant su 2019 m., netgi sumažėjo 7%. Tai pakankamai nemažas pokytis. Apskritai, sidabro paklausa pramonėje yra ganėtinai tolygi ir stipriai nešokinėja, bei iš esmės yra pati save reguliuojanti. Kuo labiau išauga sidabro kaina, tuo labiau mažėja jo paklausa pramonėje ir atvirkščiai.

Daug įdomesnės tendencijos nei pramonės sektoriuje buvo ir vis dar yra pastebimos investicinio sidabro produktų paklausos atžvilgiu. Skaičiuojama, kad praėjusiais metais iš visos fizinio sidabro paklausos, investicijos į fizinio sidabro monetas, luitas siekė 215,8 mln. t. Tai 16% daugiau nei 2019 m. Dar 120 mln. sidabro tonų buvo įsigyta biržose prekiaujamų investicinių fondų. Tokį paklausos augimą galima paaiškinti besaike centrinių bankų skatinimo politika, kuri iššaukė tradicinių valiutų nuvertėjimą. Nors sidabras ko gero yra vis dar laikomas labiau industriniu metalu, tačiau jis suranda vietą ir kaip alternatyva tradicinėms atsiskaitymo priemonėms, pvz. JAV doleriui. Kylant sidabro kainai, jo kaip atsiskaitymo ir alternatyvos pinigams paklausa auga, tuo tarpu dolerio paklausa ir vertė, atvirkščiai, mažėja. Valiutos ar kito turto nesinori atsisakyti kai jų vertė auga, jų norima turėti daugiau, todėl jų paklausa kartu su augančia verte taip pat didėja.

Investicinių monetų ir luitų trūkumas

Tiek investicinių sidabro monetų, tiek luitų užsakymų šiuo metu tenka laukti neįprastai ilgai. Kalyklos nesuspėja tenkinti  išaugusios paklausos, o kainų skirtumai tarp pirkimo ir pardavimo fizinio investicinio metalo rinkoje yra didžiausi per pastarąjį dešimtmetį. Didižiųjų JAV investicinių metalų pardavėjų, tokių kaip „Apmex“, „JM bullion“, internetinėse parduotuvėse pačias populiariausias sidabrines monetas „American Silver Eagle“ galima užsisakyti po 34 – 39 USD už unciją. Londone ATS Bullion prekyvietėje sidabrinių monetų apskritai įsigyti neįmanoma. Tuo tarpu straipsnio rengimo metu sidabro ateities sandorių biržoje kainos siekia 28 USD. Fizinio metalo kaina visada prekiaujasi su premija, lyginant su ateities kontraktais dėl papildomų kaštų ir kt. veiksnių, tačiau skirtumas  tarp kainų šiuo metu yra neįprastai didelis. Tokius kainų skirtumus kai kurie rinkos dalyviai aiškina rinkos manipuliacija. Tarp rinkos dalyvių senai sklando konspiracijos teorijos, kaip bankai metų iš metus manipuliuoja sidabro rinka ir laiko „užspaustą“ metalo kainą. Skaičiuojama, kad sidabro kaina, turėtų būti kelis ar ne keletą kartų didesnė, ypač atsižvelgus į infliaciją ir kiekybinio skatinimo mastus. Kartais konspiracijos teorijos būna ne iš piršto laužtos ir iš tikrųjų pasitvirtina. Didžiausias JAV bankas JPMorgan Chase praėjusiais metais dėl manipuliavimo brangiųjų metalų ateities sandorių biržose buvo nubaustas 920 mln. JAV dolerių bauda.

Image
Sidabro monetų kainos 03.08. Šaltinis: JM Bullion 

Sidabro fondų problemos

Sidabro ETF fondai, kurių vienetais prekiaujama biržose, „Reddit“ sagos metu sausio pabaigoje ir vasario pradžioje sulaukė itin didelių kapitalo įplaukų. Didžiausias sidabro fondas „iShares Silver Trust“ (SLV) sausio 29 dieną fiksavo beveik 1 mlrd. USD įplaukas. Tai išties nemažai, ypač įvertinus tai, jog bendras fondo dydis siekia 16,5 mlrd. USD. SLV yra sukurtas, siekiant atkartoti sidabro kainos pokyčius. Fondo akcijos yra listinguotos NYSE Arca biržoje. SLV visas gautas įplaukas konvertuoja į fizinį sidabrą, kuri saugo fondo turto saugotojas. Įdomu tai, jog visą fondo turtą saugo tas pats bankas, kuris jau buvo paminėtas. Tai – JPMorgan Chase Bank Londone veikiantis skyrius. Bankas buvo pripažintas kaltu dėl nelegalių veiksmų rinkoje 2008 -2016 m. laikotarpiu. JPMorgan išstatydavo pirkimo ar pardavimo pavedimus, kurių neketindavo vykdyti, taip siekdamas sukelti įspūdį apie išaugusį susidomėjimą iš pirkėjų ar pardavėjų. Nemaža dalis investuotojų yra įsitikinę, kad tokia praktika ir toliau egzistuoja. Tokiam tikėjimui pagrindo suteikia ir pastaruoju metu stipriai išaugęs skirtumas tarp fizinio sidabro ir ateities sandorių kontraktų kainų.

SLV ir kitų fondų turtas dažniausiai yra laikomas Londono saugyklose. Šias saugyklas prižiūri LBMA (London Bullion Market Assocation). Tai ne oficiali ir nevyriausybinė institucija. SLV fondo prospekte aiškiai apibrėžta, kad fondo sidabro atsargų saugojimui nėra taikoma vyriausybinio reguliavimo priežiūra. Būtent šioje vietoje, sidabru tikintys investuotoju, angliškai save vadinantys „silver bugs“, ir mato dar vieną konspiraciją. Pasak jų, tikėtina, kad saugyklose gali būti saugomas realybę ne visada atitinkantis kiekis fizinio sidabro, o augant fondo įplaukoms, realios metalo atsargos iš tikrųjų nėra atitinkamai didinamos, nes pakankamos sidabro luitų pasiūlos rinkoje yra itin mažai.

Po itin išaugusių įplaukų, SLV fondo valdytojai suskubo keisti fondo prospektą ir jame įrašė, jog sidabro paklausai stipriai viršijant pasiūlą, fondui gali nepavykti įsigyti reikiamo sidabro kiekio, todėl fondo akcijų kaina rinkoje gali prasilenkti su grynąją fondo turto verte. Sidabrui stipriai pabrangus, SLV akcijų kaina rinkoje taip pat išaugtų, investuotojams tikintiems, kad fondo turto vertė auga kartu brangstančiu sidabru. Tiesa, jeigu fondas nebūtų įsigijęs reikiamo kiekio sidabro, o laikytų turtą grynaisiais pinigais ar kt., tikroji vienetų vertė liktų be sidabro kainos prieaugio. Tokiu atveju investuotojai iš esmės pirkdami SLV vienetus sumokėtų premiją už orą.

Remiantis BullionStar duomenimis, LBMA prižiūrimose saugyklose vasario pradžioje net 85% saugomo sidabro priklausė ETF fondams. Didžioji dalis tenka SLV. Toliau augant įplaukoms į šiuos fondus, atsiranda tikimybė, jog fondai tiesiog neberas galimybių įsigyti reikiamą kiekį sidabro atsargų, o tokiu atveju skirtumai tarp realybės ir jų turto vertės gali išsikreipti. Siekiant to išvengti, investuotojams, norintiems investuoti į sidabrą, derėtų ieškoti fizinio sidabro monetų arba luitų. Tiesa, įvertinus fizinių produktų premijas rinkos teks investuoti ilgam ir laukti tradicinių valiutų nuvertėjimo bei galutinio kracho. Trumpalaikėms spekuliacijoms tiks ir fondai, visgi prieš investuojant būtina atidžiai perskaityti fondo prospektą ir įsigilinti ką iš tikrųjų įsigyjate. Europos investuotojams, neturintiems prieigos prie JAV biržose kotiruojamų ETF, galima investuoti į WisdomTree (PHAG, PHPP) fondus.  

Tai nėra investavimo rekomendacija.

Straipsnis spausdintas „Investuok” žurnalo kovo mėnesio numeryje.

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai