Investavimas į ETF fondus

Biržoje prekiaujami fondai (ETF)

ETF fondai – tai biržoje prekiaujami investiciniai fondai. Terminas kilęs iš pavadinimo angl. „Exchange traded fund“. Tokį fondą galima apibūdinti kaip paprasto investicinio fondo ir akcijų mišinį. Jeigu tradiciniai paprasti investiciniai fondai (angl. mutual funds) yra platinami bei išperkami fondų valdymo įmonės, tai ETF fondo vienetus galima tiesiogiai pirkti arba parduoti akcijų biržose, taip pat kaip kitus vertybinius popierius, pvz. akcijas, skolos vertybinius popierius ir kt. Tradicinių investicinių fondų vienetų pirkimą ar pardavimą dažniausiai galima atlikti tik tam tikru fondo valdymo įmonės nustatytu metu ir tik ta kaina, kokią apskaičiuoja fondo valdymo įmonė. Tuo tarpu biržoje prekiaujamais investiciniais fondais, kaip ir bet viešai kotiruojamų bendrovių akcijomis, galima prekiauti biržos, kur yra listinguoti fondo vienetai, prekybos valandomis. Prekiaujant tokio tipo fondais yra aišku už kokią kainą fondą vienetą sandorio sudarymo metu galima įsigyti ar parduoti, kadangi galima sekti kainų pokyčius realiu laiku.

ETF pagrindiniu principu iš esmės yra panašus į investicinius fondus, kurie būna sudaryti iš tam tikros rūšies vertybinių popierių. ETF fondus galima skirstyti į dvi pagrindines grupes: pasyviai ir aktyviai valdomus. Pasyviai valdomi ETF stengiasi atkartoti kokios nors šalies, regiono akcijų ar obligacijų indeksą. Taip pat tokio tipo fondai gali sekti įvairių pramonės šakų, sektorių, žaliavų krepšelio ar pavienių metalų, pvz. aukso kainų pokyčius ir t.t. (pvz.: EUWAX Gold seka aukso kainos pokyčius, iShares STOXX Europe 600 Oil & Gas UCITS ETF seka naftos bei dujų sektoriaus kompanijų akcijų pokyčius). Pasyviai valdomų ETF fondų pagrindinis tikslas yra kuo tiksliau atkartoti lyginamojo indekso (angl. benchmark index) pokyčius. Fondas valdomas neturint tikslo aplenkti lyginamąjį indeksą, tad renkantis tokio tipo fondus reikėtų tikėtis ne didesnės grąžos nei vidutinis istorinis lyginamojo indekso rezultatas.  Tuo tarpu aktyviai valdomų ETF fondų tikslas yra iš esmės toks pats kaip ir paprastų investicinių fondų, t.y. siekti aplenkti lyginamąjį indeksą ir gauti didesnį pelną. Skirtumas tas, jog aktyviai valdomo ETF fondo vienetais prekiaujama akcijų biržose.  

ETF fondai leidžia investuotojams realiu laiku stebėti fondo vienetų kainos svyravimus bei atitinkamai reaguoti ir priimti investicinius sprendimus. Be to, pasyviai valdomi ETF fondai turi mažesnius valdymo ir kitus mokesčius, o tai nemažas privalumas juos lyginant su tradiciniais investiciniais fondais, kurių mokesčiai gali „suvalgyti“ nemažą uždarbio dalį.

ETF istorija

Pirmieji ETF fondai pradėti kurti dar praėjusio amžiaus dešimtojo dešimtmečio pradžioje Šiaurės Amerikoje. 1993 metais sausio 22 dieną kompanija State Street Global Investors pristatė SPDR S&P 500 Trust ETF fondą, kuris, nors techniškai ir nebuvo pirmas, tačiau vis dėl to yra laikomas pirmuoju tikru pasyviai valdomu ETF fondu. Šio ETF trumpinys – SPY, fondas dar kitaip vadinamas tiesiog “spyder”. Jis iškart tapo itin populiariu bei išliko vienu aktyviausiai prekiaujamu ETF fondu iki šiandienos.  Šio fondo specifinė struktūra ir prekybos proceso organizavimas tapo pavyzdžiu kitų ETF fondų atsiradimui.  

2002 metais ETF rinka išaugo iki 102 fondų, o jau 2009 metais buvo skaičiuojama beveik 1000 tokio tipo fondų. Remiantis bendrovės ETFGI skaičiavimais, šiuo metu pasaulio biržose yra prekiaujama bent 5000 įvairaus tipo ETF fondais. Daugiau nei 1750 iš jų yra kotiruojama JAV akcijų biržose. 2003 metais ETF fondai pralenkė tradicinius investicinius fondus (angl. mutual funds) naujų įplaukų apimtimis. Šiuo metu bendras ETF fondų valdomas turtas siekia daugiau nei 6 trln. USD. Rinkoje dalyvauja daugiau nei 140 įvairių ETF leidžiančių kompanijų, tarp kurių yra ir didžiausi pasaulio investiciniai bei komerciniai bankai. Jungtinės Karalystės bankas Barclays pristatė savo ETF dar 1996 metais, o viena didžiausių turto valdymo bendrovių pasaulyje Vanguard į šią rinką žengė 2001 metais.

Investavimas į ETF fondus

ETF tipai

Indekso ETF fondai

Tai didžiausi ir populiariausio tipo ETF fondai. Jie seka indeksus, apimančius visą ar didžiąją akcijų rinkos dalį. Turbūt geriausiai žinomas tokio tipo ETF yra SPDR S&P 500. Tai didžiausias pasaulyje pasyviai valdomas biržoje prekiaujamas investicinis fondas, kuris seka pagrindinį JAV akcijų indeksą S&P 500.

Tokio tipo ETF neapsiriboja tik šiuo indeksu, rinkoje galima rasti įvairių fondų, apimančių ir sekančių daugybę skirtingų indeksų. Kai kurie ETF seka viso pasaulio akcijų rinkas, kitų fokusas nukreiptas į tam tikro dydžio ar atskiros valstybės bendroves. Šie fondai pasižymi mažais valdymo mokesčiais ir puikiai tinka diversifikuojant investicinį portfelį.

Sektoriaus ETF fondai

Šio tipo ETF leidžia investuoti į tam tikro sektoriaus akcijas. Pagrindinis JAV akcijų indeksas skirstomas į 11 skirtingų sektorių, t.y. informacinės technologijos, finansinės paslaugos, sveikatos priežiūra ir kt. Toks ETF leidžia rinktis tarp skirtingų pramonės šakų ir investuoti išskirtinai į to sektoriaus bendrovių akcijas, kurioms, pavyzdžiui, prognozuojamas spartesnis augimas nei kitos pramonės šakos atstovams. Atsirinkus ir pataikius į patraukliausią sektorių, investicijų grąžai įtakos nedarys kito sektoriaus rezultatai, kurio bendrovės galimai neauga tokiu sparčiu tempu.

Obligacijų ETF fondai

Obligacijų fondai leidžia investuotojams pasiekti skolos vertybinių popierių rinką. Kaip ir indekso ETF, yra obligacijų fondų, kurie seka viso pasaulio obligacijų rinką, kiti – tam tikrus regionus. Kai kurie orientuojasi į trumpo laikotarpio iždo skolos vertybinius popierius, kiti į ilgesnio laikotarpio obligacijas. Renkantis tokio tipo fondus svarbu įsivertinti į kokio tipo (valstybines ar korporatyvines) laikotarpio, kokia valiuta denominuotas obligacijas fondas investuoja.

Žaliavų ETF fondai

Šio tipo fondai siūlo prieigą prie žaliavų rinkos. Tai kita turto klasė, kurią savo investiciniuose portfeliuose pravartu turėti tiems, kurie siekia itin plačios diversifikacijos. Žaliavos bene geriausiai iš visų turto klasių koreliuoja su infliacija. Renkantis tokio tipo fondus reikia įsivertinti ar sekdamas žaliavos kainos pokyčius, fondas investuoja į fizines atsargas ar perka išvestinius finansinius instrumentus (ateities, pasirinkimo sandorius). Tikėtina, kad, pavyzdžiui, naftą sekantis ETF nepirks fizinės žaliavos atsargų, o turtą naudos ateities sandorių įsigijimui. Tai padidins kaštus, todėl tokio tipo ETF rezultatas ilguoju laikotarpiu gali skirtis nuo realaus naftos kainos pokyčio.

Valiutos ETF fondai

Kaip ir sufleruoja pavadinimas, valiutos ETF fondai leidžia pasiekti skirtingo tipo valiutas, jų krepšelius. Tai viena iš alternatyvų investuojant į pinigų rinkos priemones. Vieni tokio tipo ETF fondai seka tam tikros valstybės valiutos pokyčius, kiti gali sekti, pavyzdžiui, JAV dolerio indekso pokytį kitų pasaulio valiutų krepšelio atžvilgiu.

ETF rinkos dalyviai

  1. iShares by BlackRock – didžiausias ETF tiekėjas, kurio valdomų ETF turtas siekia 1,69 trln. USD turto bei turintis net daugiau nei 800 įvairių, skirtingo tipo ETF. BlackRock yra didžiausia turto valdymo įmonė pasaulyje. Jos bendras valdomo turto dydis siekia apie 6 trln. USD.
  2. The Vanguard Group – vienas didžiausių ETF tiekėjų JAV, valdantis 1,08 trln. USD turto bei siūlantis daugiau nei 80 ETF kuriais prekiaujama įvariose pasaulio vasltybių akcijų biržose. Bendras Vanguar grupės valdomas turto dydis siekia apie 5,4 trln. USD.
  3. State Street Corp. – trečias didžiausias ETF tiekėjas JAV, kurio ETF fonduose saugoma 706,1 mlrd. USD turto. State Street Corp. turi 140 ETF fondų. Kompanija yra trečia pasaulyje pagal valdomą bendrą turtą. Šiuo metu jis sudaro apie 2,5 trln. USD.
  4. Invesco Ltd. – ketvirtas didžiausias ETF tiekėjas JAV, valdantis 222,8 mlrd. USD turto. Invesco Ltd. siūlo daugiau nei 220 įvairių ETF fondų, iš kurių didžiausias Invesco QQQ Trust (QQQ) valdantis 83,81 mlrd. USD turto.
  5. Charles Schwab Corp. – penktas pagal dydį ETF tiekėjas, kurio ETF fondai valdo 159,82 mlrd. USD turto bei turintis 25 skirtingo tipo ETF, kuriais prekiaujama JAV akcijų biržose. Didžiausias Charles Schwab Corp. ETF fondas yra Schwab International Equity ETF (SCHF) turintis 20,12 mlrd. USD turto.

Didžiausi ETF fondai JAV:

  1. SPDR S&P 500 ETF Trust (SPY). Valdomas turtas: 227,47 mlrd. USD
  2. iShares Core S&P 500 ETF (IVV). Valdomas turtas: 153,54 mlrd. USD
  3. Vanguard S&P 500 ETF (VOO). Valdomas turtas: 111,24 mlrd. USD
  4. Vanguard Total Stock Market ETF (VTI). Valdomas turtas: 109,86 mlrd. USD
  5. Invesco QQQ Trust (QQQ). Valdomas turtas: 82,46 mlrd. USD

 2020 m. kovo mėn. duomenys

Didžiausi ETF fondai Europoje:

  1. iShares Core S&P 500 UCITS ETF (SXR8). Valdomas turtas: 25,87 mlrd. EUR
  2. Vanguard S&P 500 UCITS ETF (VUSA). Valdomas turtas: 18,41 mlrd. EUR
  3. iShares Core MSCI World UCITS ETF (IWDA). Valdomas turtas:  16,52 mlrd. Eur.
  4. iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCITS ETF (EMIM). Valdomas turtas: 9,96 mlrd. EUR
  5. iShares Core Euro Corporate Bond UCITS ET (IEAC). Valdomas turtas: 8,99 mlrd. EUR

2020 m. kovo mėn. duomenys

ETF pasirinkimas investuotojams iš Europos

Nuo 2018 metų pradžios Įsigaliojus Europos Parlamento ir Tarybos reglamentui Nr. 1286/2014 dėl mažmeninių investicinių produktų paketų ir draudimo principu pagrįstų investicinių produktų (MIPP ir DIP), neprofesionaliems investuotojams tapo neprieinami daugelis svarbių ETF fondų. Prekyba tomis priemonėmis, kurioms nėra parengtas KID (pagrindinės informacijos dokumentas – key information document), tapo neprieinama per Europos tarpininkus, kuriems galioja PRIIPs (angl. the packaged retail & insurance – based investment products) reglamentas. KID – tai dokumentas kuris yra skirtas padėti investuotojams suprasti investicinio produkto elgseną bei palyginti instrumentą su kitais investiciniais produktais. Europos investuotojai neteko prieigos prie itin populiarių JAV biržose kotiruojamų ETF fondų.

Investuotojams iš Europos lieka rinktis iš Europos akcijų biržose (Vokietijos, Italijos, Olandijos, Jungtinės Karalystės, Prancūzijos) kotiruojamų ETF fondų, kuriems reikalingi dokumentai yra paruošti. Verta atkreipti dėmesį, kad didžioji ETF rinkos dalis Europoje taip pat priklauso didžiausioms investicijų valdymo kompanijoms kaip ir JAV, t.y. Vanguard, iShares by BlackRock ir kt. Tiesa, europietiški ETF mažesni valdomo turtu atžvilgiu, nepasižymi tokiu dideliu likvidumu, taip pat kiek didesni valdymo mokesčiai. Visgi, tai yra ko gero geriausia alternatyva populiariausiems JAV biržose kotiruojamiems ETF.

Kaip dar vieną iš alternatyvų netiesiogiai pasiekti JAV ETF fondus, galima įvardinti prekybą ne pačiais ETF fondais, bet jų kontraktais dėl kainų skirtumo (angl. Contracts for difference). Tiesa, tai pakankamai rizikingas išvestinis finansinis instrumentas. Renkantis tokio tipo finansinius instrumentus, būtina pasitarti su savo finansų makleriu.

Labiau patyrę investuotojai gali siekti gauti profesionalaus investuotojo statusą, kuris tokiu būdu leistų pasiekti ir JAV biržose kotiruojamus ETF. Norint gauti tokį statusą reikia tenkinti bent 2 iš 3 Europos vertybinių popierių ir rinkų reguliacijos institucijos ESMA (angl. European Securities and Market Authority) numatytus kriterijus: 1) ne mažiau kaip 1 metų patirtis finansų sektoriuje dirbant su finansiniais instrumentais; 2) investicinio portfelio vertė viršija 500 tūkst. EUR; 3) nuolat (pvz. 4 ketvirčius iš eilės) sudarinėti numatyto reikšmingo dydžio sandorius.

Populiariausių Europos biržose kotiruojamų ETF fondų sąrašą rasite čia:

https://myriadcapital.lt/etf-fondai

Pavyzdinis investicinis ETF fondų portfelis

Žemiau pateiktame pavyzdyje pavaizduotas portfelis yra sudarytas iš Europos biržose prieinamų ETF fondų. Atitinkamai pagal pasirinktą vieną iš klasikinių investicinio portfelio strategijų, t.y. subalansuotą strategiją (50% akcijų ir 50% obligacijų), įsigyjame pasirinktų ETF fondų dalis.

Remiantis Vanguard Group pateiktais duomenimis, taip subalansuoto fondo metinė vidutinė istorinė grąža (1926 – 2019 m.) siekia 8,29%. Visus šiuos ETF fondus galite rasti mūsų partnerių siūlomose investavimo platformose. Video pamoką kaip investuoti į indeksus rasite čia.

Subalansuotas investicinis portfelis:

Akcijų fondai        
Fondo pavadinimas Valiuta TER* AUM** Dalis
iShares Core MSCI World UCITS ETF EUR 0,20% 22,84 mlrd. 20%
iShares S&P 500 EUR Hedged UCITS ETF EUR 0,20% 3,69 mlrd. 20%
Amundi MSCI Emerging Markets UCITS ETF EUR 0,20% 3,03 mlrd. 10%

Obligacijų fondai
       
Fondo pavadinimas Valiuta TER* AUM** Dalis
iShares $ Treasury Bond 7-10yr UCITS ETF USD EUR 0,07% 4,02 mlrd. 20%
iShares Euro Covered Bond UCITS ETF EUR 0,20% 1,67 mlrd. 15%
iShares J.P. Morgan USD Emerging Markets Bond UCITS ETF EUR 0,50% 8,29 mlrd. 15%

* TER (Total Expense Ratio) – fondo mokesčiai (valdymo ir kt.)

** AUM (Assets Under Management) – valdomo turto dydis EUR. Duomenys – 2020 m. vasario mėn.

Primename, kad tai nėra investavimo rekomendacija. Prieš atliekant investicinius sprendimus būtina pasitarti su finansų konsultantu.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis internete prieinamais šaltiniais ir juose pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai