JAV
Praėjusią savaitę pagrindinius JAV indeksus neigiamai paveikė infliacijos grėsmė, nors apie tai jau kuris laikas buvo pakankamai aktyviai diskutuota. Skelbta, jog kainų augimas JAV balandį buvo didžiausias per nuo praėjusios finansų krizės laikų. Nors toks infliacijos šuolis ir gali neraminti, vis dėlto, infliacijos baimė ko gero turėtų būti labiau pozityvus veiksnys akcijoms, nei neigiamas. Būtent akcijos gali būti naudojamas kaip vienas iš instrumentų apsisaugoti nuo bendro kainų kilimo. Kita vertus, jeigu toks spartus kainų augimo tempas išsilaikys ilgesnį laikotarpį, nei prognozuojama, galima tikėtis, jog centrinis bankas bus priverstas imtis skubesnių nei planuota monetarinės politikos griežtinimo priemonių.
Tuo tarpu ketvirčio rezultatus jau paskelbė apie 90% kompanijų, kurių akcijos yra įtrauktos į pagrindinį JAV akcijų indeksą S&P 500. Iš jų – 86% bendrovių pelno akcijai ir 76% kompanijų paskelbtos pajamos pranoko analitikų lūkesčius. Jeigu 86% rodiklis liks nepasikeitęs, tai bus didžiausias prognozių viršijimas nuo 2008 metų, kai analitikos bendrovė FactSet pradėjo rinkti tokio tipo duomenis. I ketvirčio vidutinis S&P 500 kompanijų pelno akcijai augimas siekia apie 49%. Tai kol kas sparčiausias metinis pelnų augimo tempas nuo 2010 I ketvirčio, kai buvo fiksuotas 55,4% siekiantis augimas. Dabartinis S&P 500 indekso ateinančių 12 mėn. P/E (price-to-earnings) rodiklis siekia 21,6. Vidutinė pastarųjų 10-ies metų rodiklio reikšmė sudaro 17,9, o 10-ies metų – 16,0.
Tarp pavienių sektorių sparčiausią pelno augimą fiksavo prabangos prekių bedrovės. Jų pelnai, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, šoktelėjo net 202,5%. Toliau rikiuojasi finansinis sektorius, kurio kompanijos pelnus augino 144,7%. Prasčiausiai sekėsi komunalinių paslaugų teikėjoms, kurių pelningumas krito 6,8%.
JAV ekonominiai rodikliai
Pastaruoju metu vis dažniau girdimos kalbos apie infliaciją pasitvirtino. Paskelbta, jog JAV infliacijos augimas praėjusį mėnesį buvo sparčiausias nuo 2008 metų. Didžiausioje pasaulio ekonomikoje balandį vartotojų kainų indekso reikšmė, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, augo 4,2%. Ekonomistai prognozavo, kad augimas bus kiek mažesnis ir sieks 3,6%. Kovo mėnesį metinė infliacija JAV sudarė 2,6%. Infliacijos šuolį lėmė kainų kilimas transporto srityje (be to infliacija būtų siekusi 3%).
Praėjusį mėnesį, lyginant su 2020 metų balandžiu, labiausiai išaugo energetikos produktų kainos, kurios brango 25%. Tarpų jų didžiausias augimas fiksuotas benzino atžvilgiu, kuris pabrango net 49,6%. Tiesa, reikia įvertinti tai, jog praėjusių metų balandį naftos kainos buvo pasiekusios žemumas dėl pandemijos ir karantino suvaržymo. Galima prisiminti ir balandžio antroje pusėje įvykusį istorinį momentą, kai vieno iš mėnesių WTI naftos ateities sandorių kaina buvo tapusi neigiama. Kartu su energijos ištekliais brango ir dėvėti automobiliai bei sunkvežimiai, kurių kainos per metus vidutiniškai JAV išaugo 21%. Apskritai stipriai šoktelėjo ir kitų žaliavų kainos. Medienos kontraktai JAV ateities sandorių biržoje vien per šiuos metus jau pabrango daugiau nei 120%. Vario, kuris yra vienas svarbiausių ekonomikos sudedamųjų dalių, kaina nuo metų pradžios pakilusi daugiau nei 35% ir laikosi istorinėse aukštumose. Spartų žaliavų brangimą išprovokavo ta pati pandemija bei karantinas, kurie turėjo didžiulę įtaką tiekimo grandinių sutrikdymui.
Kiek pozityvo suteikė paskelbti praėjusią savaitę registruotų naujų bedarbių paraiškų skaičiai. Naujų bedarbių skaičius toliau krito. Gauta 473 tūkst. naujų paraiškų. Tai 34 tūkst. mažiau nei savaitę prieš ir mažiausias lygis per visą pandemiją.
JAV mažmenininkų pardavimų apimtys praėjusį mėnesį, lyginant su kovu, nepasikeitė. Buvo laukta, jog augimas sudarys 1%. Žinoma, tam daug įtakos padarė tai, jog kovą buvo fiksuotas itin stiprus mažmeninės prekybos šuolis į viršų, kuris siekė 10,7%, tad pakartoti rezultatą itin sudėtinga. Balandį 5,1% krito pardavimai drabužių parduotuvėse. Nuosmukį kiek atsvėrė didėjusios motorinių transporto priemonių ir dalių pardavimų apimtys, kurios augi 2,9%, taip pat fiksuotas 3% augimas baruose ir restoranuose. 1,1% apyvartos krito degalinėse.
JAV Įmonės
Rezultatai pasidalino Kinijos e-komercijos gigantė Alibaba. Bendrovė per praėjusį ketvirtį patyrė 5,5 mlrd. RMB (836 mln. USD) nuostolių. Nuostolingam ketvirčiui daugiausiai įtakos turėjo kompanijos gauta 18,2 mlrd. RMB (2,8 mlrd. USD) bauda už pažeistus Kinijos antimonopolinius įstatymus. Atmetus baudą ir kitus vienkartinius veiksnius, Alibaba pelnas akcijai siekė 10,32 RMB (1,58 USD). Tai 1,12 RMB daugiau nei per tą patį ketvirtį prieš metus, tačiau mažiau nei prognozavo analitikai, kurie tikėjosi, kad pelnas akcijai sudarys 11,16 RMB. Pajamų atžvilgiu analitikų prognozės buvo pranoktos. Alibaba ketvirčio pardavimai išaugo 64% nuo 114,3 mlrd. RMB prieš metus iki 187,4 mlrd. RMB (28,6 mlrd. USD) per praėjusį ketvirtį.
Disney pranešė, jog per praėjusį ketvirtį uždirbo 0,79 USD pelno akcijai ir sugeneravo 15,61 mlrd. USD pajamų. Analitikai prognozavo, kad pelnas akcijai sudarys 0,27 USD, o pardavimai sieks 15,93 mlrd. USD. Su lūkesčiais prasilenkė ir Disney+ vartotojų skaičius. Iš viso ketvirčio pabaigoje Disney+ turėjo 103,6 mln. vartotojų, kai analitikai laukė, jog šis skaičius sieks 110,3 mln. Nepaisant to, jog pritraukta mažiau vartotojų nei tikėjosi rinkos dalyviai, Disney nepakeitė planų ir toliau prognozuoja, kad iki 2024 metų Disney+ vartotojų bus jau 260 mln. Disney+ vienas vartotojas praėjusį ketvirtį per mėnesį sugeneravo 3,99 USD pajamų. Tai 29% mažiau nei per tą patį ketvirtį prieš metus. Tam daugiausiai įtakos turėjosi pristatyta Disney+ Hotstar, kurio mėnesinis įkainis yra mažesnis nei tradicinės Disney+ transliacijų platformos paslaugos.
Airbnb per pirmą šių metų ketvirtį pajamas, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, padidino 5% iki 886,9 mln. USD. Analitikai prognozavo, kad pardavimai sieks 717,8 mln. USD. Nuostoliai sudarė 1,95 USD akcijai. Bendros Airbnb platformos užsakymų apimtys per metus išaugo 52% ir sudarė 10,3 mlrd. USD. Tai gerokai daugiau nei prognozuota. buvo tikimasi, kad šis skaičius sieks 7,87 mlrd. USD. Vidutinio apsistojimo dienos kaina siekė 160 USD. Daug įtakos rezultatams turėjo pozityvi situacija Š. Amerikos rinkoje. Airbnb prognozuoja tolimesnį augimą ir tikisi, kad šio ketvirčio rezultatai bus gerokai geresni nei praėjusiais metais.
Coinbase savo ruožtu ketvirčio pajamos praėjusį ketvirtį išaugo iki 1,80 mlrd.. USD nuo 585 mln. USD prieš metus. Ketvirtis buvo itin pelningas. Pelnas sudarė 771 mln. USD arba 3,05 USD akcijai. Tai daugiau nei 24 daugiau nei per tą patį ketvirtį prieš metus, kai uždirbta 32 mln. USD pelno.
[simple_subscribe_form]
Europa
Senajame žemyne praėjusią savaitę investuotojai toliau rotuoja kapitalą iš santykinai brangaus turto į mažiau įvertintas turto klases ir akcijų rinkos sektorius. Europoje taip pat kaip ir JAV pastebima auganti infliacija ir tolimesnės jos augimo bei ekonomikos atsigavimo perspektyvos spaudžia skolos vertybinių popierių kainas žemyn, o pajamingumus aukštyn. Vokietijos 10-ies metų laikotarpio obligacijų pajamingumai pasiekė -0,10% lygį. Tai aukščiausias pajamingumas nuo 2019 metų gegužės mėnesio. Kitų valstybių obligacijų pajamingumai pastaraisiais mėnesiais taip pat auga. Italijos 10-ies metų obligacijų pajamingumai perkopė 1% ir padvigubėjo per keletą mėnesių. Tai gali apsunkinti tolimesnį valstybės skolinimąsi, siekiant refinansuoti senesnes kolas ir apskritai valdyti šalies skolą, kuri yra viena didžiausių euro zonoje. Italijos skolos ir BVP santykis praėjusių metų pabaigoje pasiekė 155,8%. Pagal šį rodiklį valstybę lenkia tik Graikija.
Taip pat buvo paviešinta balandžio mėnesio ECB susitikimo ataskaita. ECB vadovai vieningai sutarė, jog euro zonoje finansinės sistemos būklė yra stabili. Tam daug įtakos turėjo ir pandeminė turto supirkimo programa. Iš praėjusio mėnesio posėdžio ataskaitos paaiškėjo, jog ECB valdančiosios tarybos nariai birželį rimčiau įvertins tolimesnes programos vykdymo perspektyvas. Tikėtina, kad gali būti pradėta diskutuoti apie šios programos pabaigą, kuri numatyta kitais metais. Europos Komisija pagerino regiono ekonomikos prognozes. Pasak EK, euro zonos ekonomika šiais metais turėtų augti 4,3%, o 2022 metų augimo tempas siekti 4,4%. Tikimasi, kad regiono valstybės grįš į prieš pandeminį lygį iki kitų metų pabaigos. Prie to labiausiai prisidės augantis vartojimas ir didėjančios investicijų apimtys. Taip pat dėl apskritai atsigaunančios pasaulio ekonomikos auga ir Europos Sąjungos eksporto paklausa. Remiantis EK pateiktomis prognozėmis, infliacija regione šiais metais turėtų išaugti iki 1,7%, o kitais metais smukti iki 1,3%.
Europos ekonominiai rodikliai
Vokietijos ZEW pasitikėjimo ekonomika indekso reikšmė gegužę stiprokai šoktelėjo ir pasiekė 84,4 punkto. Balandį indekso reikšmė siekė 70,7 punkto, o analitikai tikėjosi, kad ji šį mėnesį ūgtels iki 72 punktų. Sudarant indeksą apklausti investuotojai ir analitikai palankiai vertino Vokietijos ekonomikos perspektyvas per artimiausią pusmetį. Nuotaikos yra optimistiškiausios nuo 200 metų. Palankiai vertinamas trečiosios Covid-19 lėtėjimas. Analitikai tikisi spartaus tiek Europos, tiek JAV ekonomikos augimo per likusią šių metų dalį.
Jungtinėje Karalystėje paskelbta, jog šalies ekonomika per pirmą ketvirtį susitraukė 1,5%. Ekonomistai prognozavo, kad nuosmukis sieks 1,6%. Tam, žinoma, daugiausiai įtakos turėjo besitęsęs karantinas. Nepaisant pirmo ketvirčio ekonomikos susitraukimo, prognozuoja, kad Jungtinės Karalystės BVP šiais metais sparčiai augs. Tarptautinis valiutos fondas tikisi, jog šalies ekonomikos plėtrą sieks 5,3%. Kovo mėnesį jau buvo matomi atsigavimo ženklai. JK ekonomika, lyginant su vasariu, augo 2,1%.
Europos įmonės
Rezultatus paskelbė Vokietijos biotechnologijų kompanija BioNTech, kuri kartu su JAV bendrove Pfizer sukūrė pirmą Covid-19 vakciną. BioNTech per ketvirtį sugebėjo sugeneruoti 2,05 mlrd. EUR siekiančias pajamos. Prieš metus per tą patį ketvirtį pardavimai sudarė vos 27,7 mln. EUR. Pelnas išaugo iki 1,13 mlrd. EUR. Daugiausiai prie rezultatų augimo prisidėjo Covid-19 vakcinos pardavimai. Analitikai prognozavo, kad kompanijos pardavimai sieks 1,7 mlrd. EUR. Pasak BioNTech, iki gegužės 6 dienos buvo pristatyta jau daugiau nei 450 mln. vakcinos dozių 91 pasaulio valstybėje. Pagal jau sudarytus kontraktus, bendrovės pajamos šiais metais turėtų siekti 12,4 mlrd. EUR.
Rezultatais pasidalino Vokietijos bankas Commerzbank. Per praėjusį ketvirtį bankas uždirbo 133 mln. EUR pelno. Palyginimui, prieš metus per tą patį ketvirtį nuostoliai sudarė 291 mln. EUR. Pajamos dėl didesnių komisinių išaugo 35% iki 2,49 mlrd. EUR. Analitikai prognozavo, kad ketvirtis bus nuostolingas. Buvo tikimasi, kad nuostoliai sieks 11 mln. EUR, o pajamos sudarys 2,32 mlrd. EUR. Commerzbank tikisi, kad pavyks išlaikyti tolimesnį pajamų augimą, tiesa, ne tokiu tempu, kaip per pirmą ketvirtį.
Žaliavos
Žvelgiant į žaliavų rinką JAV buvo įvykdyta kibernetinė ataka pieš JAV naftotiekių „Colonial Pipeline”. Dėl išpuolio kolonijinis vamzdynas buvo priverstas uždaryti didžiausią naftos produktų dujotiekį rytinėje pakrantėje, kuris gabena apie 400 mln. litrų naftos kasdien. JAV vyriausybė paskelbė nepaprastąją padėtį šiuo klausimu. Kol kas nežinoma, kiek laiko truks išjungimas, nes operatorius vis dar dirba atstatydamas dujotiekio pajėgumus. Jei padėtis nebus išspręsta greitai, gali sustiprėti spaudimas naftos, benzino, ir dujų kainoms.
Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.