„S&P 500” dividendų aristokratai

2022-10-13

Ekonomikoje toliau siaučianti infliacija, kuri pasiekė istorines aukštumas, verčia ieškoti papildomų investicijų generuojamų pajamų. „Augimo akcijomis“ dažniausiai laikomos technologijų sektoriaus bendrovės, nors ir per pastaruosius metus gerokai atpigusios, toliau atrodo pakankamai rizikingai. Be to, iš jų geriausiu atveju investicinės grąžos galima sulaukti tik pakilus jų vertei. Tuo tarpu vertės akcijų įverčiai išlieka patrauklūs. Dėl stipriai pabrangusių pinigų rinkos dalyviai pakeitė savo požiūrį. Investuotojų dėmesys jau kuris laikas nukreiptas ne į įmonių vartotojų ar klientų skaičiaus augimą, o generuojamus realius pinigų srautus ir jų panaudojimą tiek toliau investuojant į verslą, tiek juo pasidalinant su investuotojais.

„Dividendų aristokratai“

Investuojantieji į įmonių akcijas grąžos tikisi iš kapitalo prieaugio arba išmokamų dividendų. Remiantis „S&P Dow Jones Indices” duomenimis, nuo 1926 metų JAV akcijų rinkos grąža bendrai sudarė du trečdaliai kapitalo vertės prieaugio ir trečdalis išmokėtų dividendų. Pastarieji daugeliui investuotojų neatrodo tokie reikšmingi pakilimo rinkose metu, tačiau pastovios įmonių pelno dalies išmokos itin praverčia nuosmukio biržose laikotarpiu. Išmokėtus dividendus išleidžiant tiesiog pragyvenimui, ar įsigyjant tų pačių atpigusių vertybinių popierių.

Visgi tikrai ne visos kompanijos, kurių akcijomis viešai prekiaujama biržose, moka dividendus. Dar mažiau tokių įmonių, kurios turi dividendų politiką, nuosekliai jos laikosi ir pastoviai didina išmokamą pelno dalį. Tokios įmonės dažnai įvardijamos, kaip „dividendų aristokratais“. Tradiciškai JAV „dividendų aristokratais“ yra laikomos į pagrindinį šalies akcijų indeksą „S&P 500“ įtrauktos kompanijos, kurios nuosekliai pastaruosius 25 metus ir ilgiau didino investuotojams išmokamą pelno dalį.

“S&P 500 Dividend Aristocrats” indeksas

Tokioms įmonėms “pagerbti” ir jas sekti yra sukurta nemažai skirtingų indeksų. Vienas iš pagrindinių ir populiariausių – “S&P 500 Dividend Aristocrats”. Į indeksą yra įtrauktos 64-ų kompanijų akcijos. Šių įmonių rinkos kapitalizacija turi būti  didesnė nei 3 mlrd. JAV dolerių. Taip pat įtrauktos įmonių akcijos turi būti likvidžios – prekybos akcijomis apyvarta turi viršyti bent 5 mln. JAV dolerių per dieną.

Praėjusio ketvirčio pabaigoje (rugsėjo 30 d.) 64-ų į indeksą įtrauktų kompanijų rinkos kapitalizacijos vidurkis sudarė 79,54 mlrd. JAV dolerių (mediana – 38,06 mlrd. JAV dolerių). Mažiausios įmonės vertė rinkoje siekė 6,24 mlrd. JAV dolerių, o didžiausios – 429,51 mlrd. JAV dolerių. Didžiausių įmonių pagal kapitalizaciją dešimtukas bendrai sudarė 18,1% visos indekso kapitalizacijos.

“S&P 500 Dividend Aristocrats” indekse yra 10 iš 11 pagrindinio “S&P 500” indekso sektorių kompanijų. Vienintelis sektorius, kurio atstovės nėra, yra komunikacijos. Šiam sektoriui priskiriamos tokios kompanijos, kaip „Google“ valdytoja „Alphabet“, „Meta Platforms“, „Netflix“ ir kt.

Tarp 10-es sektorių didžiausia dalis „dividendų aristokratų“ indekse tenka plačiai vartojamų prekių (angl. consumer staples) sektoriui (21,6%). Toliau rikiuojasi pramonės (18,3%), žaliavų (12,7%), sveikatos apsaugos (11,2%), finansų (10,9%) sektoriai. Įdomu tai, jog energetika užima mažiausią, t.y. 3,4%, indekso dalį, nors tarp visų komponentų būtent šio sektoriaus kompanija yra didžiausia pagal rinkos kapitalizaciją. Tai – didžiausia JAV energetikos bendrovė “Exxon Mobil”.

Aristokratai ar “S&P 500?

Ilgesnę investavimo patirtį viešose kapitalo rinkose turintys investuotojai žino, kaip sudėtinga metų iš metus aplenkti pagrindinius akcijos indeksus, aktyviai valdant savo investicinius portfelius. Iš tiesų, tik nedaugeliui tai ir pavyksta padaryti, net ir renkantis tą patį dividendinį investavimą ir investuojant į dividendus mokančias kompanijų akcijas ar jas sekančius ETF fondus. Didžioji dalis tiek profesionalių, tiek mažmeninių investuotojų portfelių rezultatus lygina su pagrindinio JAV akcijų indekso „S&P 500” pokyčiais. Indeksas tikrai gerai atspindi dabartinės didžiausios pasaulio ekonomikos pokyčius ir dėsnius. Tai byloja ir didelė jame skirta dalis technologijų kompanijoms, kurių kuriamos ir vystomos inovacijos užima vis svarbesnę visuomenės gyvenimo dalį. Būtent technologijų kompanijų šuolis pastaruosius metus buvo vienas iš pagrindinių indekso augimo „variklių.

Istoriškai „dividendų aristokratų“ indeksas nuo 2012 metų arba nežymiai lenkdavo arba vos atsilikdavo nuo „S&P 500”, tačiau atotrūkis itin išaugo kilus pandemijai. 2020 metus „S&P 500“ dėl stipriai brangusių technologijų įmonių akcijų užbaigė fiksuodamas 18,4% bendrą teigiamą pokytį, įskaitant įmonių išmokėtus dividendus (angl. „Total Return), kai “S&P 500 Dividend Aristocrats” prieaugis sudarė vos 8,68%. Tuo tarpu 2012 – 2018 metų laikotarpiu, dividendų aristokratų indekso bendra grąža, t.y. indekso reikšmės prieaugis ir kompanijų išmokėtų dividendų suma, vidutiniškai 0,54 procentinio punkto lenkdavo pagrindinio JAV akcijų indekso grąžą (nors aplenkė indeksą tik 3 kartus per 7 metus).  

Šiais metais išsiskiriantys aristokratai

KompanijaTrumpinysYTDSektoriusRinkos kapitalizacijaAkcijos kainaPer 12 mėn. išmokėta dividendųDividendinis pajamingumas
„Realty Income Corporation”„O“-19,72%NT36,78 mlrd.57,472,985,19%
„International Business Machines”„IBM“-4,01%IT117,57 mlrd.128,306,585,13%
„Amcor”„AMCR“-9,33%Pakavimas16,54 mlrd.10,890,484,41%
„AbbVie“„ABBV“5,56%Farmacija252,68 mlrd.142,935,643,95%
„Exxon Mobil”„XOM“69,85%Energetika444,85 mlrd.103,933,523,39%

Šiais metais rinkoje pakankamai sudėtinga surasti kompanijų, kurios ne tik pralenkė pagrindinius akcijų indeksus, bet ir nuo metų pradžios atnešė bent kažkokią grąžą kapitalo prieaugio atžvilgiu. Apskritai tarp 11-os “S&P 500” sektorių, vienintelė energetika kol kas nuo metų pradžios registruoja teigiamą pokytį. Visų kitų sektorių akcijų pokyčiai šiais metais yra neigiami. Išsipardavimas neaplenkė ir į „S&P 500 Dividend Aristocrats“ įtrauktų kompanijų. Tarp indekso komponentų yra akcijų šiais metais atpigusių ir po daugiau nei 60%, nors įmonės ir laikomos stabilumu išsiskiriančiais verslais. Juk vien ko vertas faktas – ne kiekvienas verslas 25 metus iš eilės ir daugiau sugeba akcininkams didinti išmokamus dividendus.

„Realty Income Corporation”

Vienu aukščiausiu dividendiniu pajamingumu tarp „S&P 500 Dividend Aristocrats“ indekso komponentų investuotojus vilioja “Realty Income Corporation”. Tai yra viena didžiausių JAV komercinio nekilnojamo turto valdytoja. Bendrovės turtas geografiškai yra daugiausiai JAV, tiesa, bendrovė valdo ir kelis šimtus objektų Ispanijoje bei Jungtinėje Karalystėje. “Realty Income Corporation” portfelyje yra daugiau nei 11,4 tūkst. valdomų objektų. Bendrovė turi daugiau nei 1,1 tūkst. klientų.

“Realty Income Corporation” yra viena iš nedaugelio kompanijų, kuri investuotojams dividendus išmoka kas mėnesį. Per praėjusius dvylika mėnesių akcininkams iš viso buvo išmokėta 2,98 JAV dolerių dividendų. Skaičiuojant nuo straipsnio rengimo metu rinkoje esančios akcijos kainos (57,47 JAV dolerių), dividendinis pajamingumas siekia tikrai neblogą lygį, t.y. 5,19%. Per paskutinius penkis metus “Realty Income Corporation” dividendus vidutiniškai augino po 3,94%. Palyginimui, JAV vidutinis atlyginimas per tą patį laikotarpį augo po 4,51%.

Nors dividendinė grąža investuotojus tikrai turėtų džiuginti, tačiau „Realty Income“ akcijos pigo kartu su visa kritusia rinka. Nuo metų pradžios iki straipsnio rengimo dienos akcijų kaina krito 19,72%. Tiesa, investuojantieji tik dėl diviendų pernelyg nesijaudina dėl tokio kainos pokyčio, o dar ir stengiasi išnaudoti patrauklią galimybę. “Realty Income” toliau didina išmokamus dividendus, o artėjant recesijai primena, kad net ir per finansų krizę, pandemiją ir kitas krizes taip pat mokėjo vis didesnes pelno dalies išmokas savo akcininkams.

“International Business Machines”

Daugiau nei prieš 100 metų įkurta ir daugeliui investuotojų pažįstama informacinių technologijų kompanija “International Business Machines”, nors jau senokai verslo augimo sparta nusileidžia kitoms ją ir dydžiu pralenkusioms šio sektoriaus bendrovėms, tačiau toliau išsiskiria mokamais dosniais dividendais.

 “International Business Machines” arba “IBM” dividendus išmoka kas ketvirtį (kovą, birželį, rugsėjį ir gruodį). Per praėjusius keturis ketvirčius įmonė išmokėjo 6,58 JAV dolerių dividendų vienai akcijai. Dividendinis pajamingumas sudaro 5,13%, skaičiuojant dabartine akcijos kaina, t.y. 128,30 JAV dolerių (spalio 21 d.). Per praėjusius penkis metus “IBM” dividendų metinis vidutinis augimas siekė 3,6%, o per pastarąjį dešimtmetį tempas vidutiniškai sudarė net 8,8%. Kompanija stipriai dividendus padidino 2013 metais, kai pelno dalies išmoka per metus išaugo net 28,8%. Taip pat dviženklis dividendų augimo tempas buvo registruotas 2015 ir 2016 metais.

“IBM” akcijos šiais metais, nors ir nežymiai atpigusios (-4,01%), tačiau tokiu kainos pokyčiu gerokai lenkia kitas technologijų sektoriaus įmones ir pagrindinius akcijų indeksus. Bendrovės skelbti ketvirčių rezultatai pranoko analitikų lūkesčius. “IBM” per trečią ketvirtį uždirbo 1,81 JAV dolerių pakoreguoto pelno akcijai ir sugeneravo 14,11 mlrd. JAV dolerių. Pajamos per metus išaugo 6,5%. Bendrovė prognozuoja, kad visų metų pajamos bus išaugusios panašiu tempu, o per metus sugeneruotas laisvas pinigų srautas sieks 10 mlrd. JAV dolerių. „IBM“ išleistų akcijų skaičius siekia apie 903 mln. Per praėjusius keturis ketvirčius bendrovė iš viso išmokėjo dividendų už beveik 6 mlrd. JAV dolerių.

“Amcor”

“Amcor” yra viena didžiausių įvairių rūšių pakuočių gamintoja pasaulyje. Bendrovė dėl stabilaus ir ilgą istoriją turinčio verslo yra laikoma viena iš “dividendų aristokračių”, nors iš tikrųjų į „S&P 500 Dividend Aristocrats“ indeksą buvo įtraukta tik 2020 metais. „Amcor“ yra Australijos įmonė, įkurta dar 1860 metais. Bendrovės akcijos Niujorko biržoje buvo listinguotos 2019 metais. Tuomet „Amcor“ įvykdė JAV pakuočių gamintojos „Bernis Company“ įsigijimą, kurio vertė siekė 5,25 mlrd. JAV dolerių.   

Niujorko biržoje „Amcor“ vertybiniais popieriais pirmą kartą prekyba įvyko 2019 metų birželio 11 dieną, nors kompanijos akcijos Australijoje yra listinguojamos viešai jau daugiau nei 30 metų. Įdomu tai, jog pirmą prekybos sesiją Niujorke akcijų kaina biržos uždarymo metu siekė 11,25 JAV dolerių. Po daugiau nei 3 metų laikotarpio straipsnio rengimu metu akcijos kaina laikosi beveik tokiame pačiame lygyje. Per šį laikotarpį bendrovė iš viso išmokėjo 1,53 JAV dolerių dividendų, t.y. iš viso apie 14%. Tai nėra itin didelė grąža, tačiau verta paminėti, kad bendrovės akcijų kaina prasidėjus pandemijai buvo kritusi beveik 50% iki 5,80 JAV dolerių. Nors daugelis patyrusių investuotojų nerekomenduoja bandyti „pagauti dugną“, tačiau pasitaikius tokiai progai ir nusipirkus akcijas bent kiek žemiau jos istorinio vidurkio, dividendinis pajamingumas atrodytų dar patraukliau, nei dabartinis.

„Amcor“ dividendus augina vidutiniškai po keletą procentų per metus. Dividendai išmokami kas ketvirtį. Per praėjusius keturis ketvirčius išmokėta 0,48 USD dividendų akcijai. Dabartine akcijos kaina dividendinis pajamingumas siektų 4,41% – pakankamai nebloga grąža, įvertinus tai, jog tai yra stabilus, kokybiškas ir savo rinkoje konkurencingas verslas. „Amcor“ verslą plečia daugiausiai per kitų kompanijų įsigijimus. Vasaros pabaigoje bendrovė įsigijo gamyklą Čekijoje. Finansiniai rezultatai taip pat gerėja. Per 2022 fiskalinius bendrovės metus (baigėsi birželį) „Amcor“ pardavimai siekė 14,54 mlrd. JAV dolerių ir, lyginant su praėjusiais metais, išaugo 13%. Bendrovė uždirbo 805 mln. JAV dolerių grynojo pelno.

“AbbVie”

Sparčiausiai tarp aptariamo penketuko įmonių dividendus pastarąjį dešimtmetį augino vaistų gamintoja “AbbVie”. Bendrovės mokami dividendai nuo 2013 iki 2022 metų augo vidutiniškai po 16,3% per metus. Pastaraisiais penkiais metais augimo tempas buvo dar spartesnis ir vidutiniškai siekė po daugiau nei 18%. Tiesa, augimo tempo vidurkį gerokai padidino net 40% pakelti dividendai 2018 metais. 2020 ir 2021 metais dividendus bendrovė augino po 10%.

“AbbVie”, kuri dažno dividendinių akcijų investuotojo yra įvardijama, kaip „dividendų karaliene“, buvo įkurta 2013 metais, kai dalis verslo buvo atskirta nuo sveikatos apsaugos kompanijos „Abbott Laboratories“. Abiejų kompanijų akcijos yra listinguotos viešai. „AbbVie“ rinkoje yra vertinama gerokai didesne verte nei „Abbott Laboratories“. Bendrovių rinkos kapitalizacijos atitinkamai sudaro 252,68 mlrd. ir 169,31 mlrd. JAV dolerių. „Abbvie“ per praėjusius dvylika mėnesių sugeneravo 57,35 mlrd. JAV dolerių pajamų ir uždirbo 12,57 mlrd. JAV dolerių grynojo pelno, kai „Abbott Laboratories“ pajamos siekė 45,55 mlrd. JAV dolerių, o pelnas sudarė 8,55 mlrd. JAV dolerių.

„Abbvie“ lenkia „Abbot Laboratories“ ne tik pajamomis ir pelnu, bet ir pelningumu. Tiek bendrasis, tiek veiklos ir grynasis pelningumas yra didesnis „Abbvie“ vaistų gamybos versle. Tai labiausiai priimtina ir į dividendines akcijas investuojantiems investuotojams. Per praėjusius keturis ketvirčius „AbbVie“ išmokėjo 5,64 JAV dolerių dividendų akcijai. Skaičiuojant 142,93 JAV dolerių akcijos kaina, dividendinis pajamingumas siekia beveik 4%. Palyginimui, “Abbot Laboratories” siūlo beveik perpus mažesnį pajamingumą. Be to, „AbbVie“ šiais metais itin pasiteisino, kaip ir gynybinė pozicija investiciniame portfelyje. Bendrovės akcijos nuo metų pradžios iki straipsnio rengimo dienos buvo pabrangusios 5,56%, kai pagrindinis JAV akcijų indeksas „S&P 500“ kritęs daugiau nei 20%.

“Exxon Mobil”

Penketuką užbaigia JAV naftos ir gamtinių dujų rinkos gigantė “Exxon Mobil”. Tiek įmonei, tiek visai energetikos rinkai pastarieji metai buvo pažymėti istoriniais įvykiais ir pokyčiais. Dar prieš keletą metų vyraujant pandemijai “Exxon Mobil” akciją buvo galima nusipirkti už vos 30 JAV dolerių, t.y. mažiausia kaina per pastaruosius dvidešimt metų. Vėl atvėrus ekonomiką ir naftos paklausai sugrįžus į buvusius lygius prieš pandemiją, nuo 30 JAV dolerių lygio akcijos kaina šoktelėjo daugiau nei 250%. Straipsnio rengimo metu už jas mokama kiek mažiau nei 104 JAV doleriai, t.y. daugiausiai per visą įmonės istoriją.

„Exxon Mobil“ yra viena mylimiausių kompanijų tarp dividendinių akcijų investuotojų. Bendrovės dividendų politikos laikymosi gali pavydėti bet kuri kita kompanija. „Exxon Mobil“ mokėdavo dividendus ir juos didindavo net ir per sudėtingiausius įmonei laikotarpius. Grįžti toli į praeitį tikrai nereikia. Bendrovės išmokėti dividendai per „pandeminius“ 2020 metus augo 1,5%, nors naftos kainos buvo istorinėse žemumose, o pavasarį trumpam netgi buvo tapusios neigiamos.

Dėl susiklosčiusios situacijos energetikos rinkoje šiais metais dar įspūdingiau atrodo sugeneruota „Exxon Mobil“ akcijų kainos prieaugio grąža. Bendrovės vertybinių popierių kaina nuo metų pradžios yra išaugusi net 70%. Tai yra vienas didžiausių teigiamų kainos pokyčių tarp viso „S&P 500” indekso kompanijų. Bendrovę kainos pokyčiu lenkia tik keletas kitų mažesnės kapitalizacijos energetikos sektoriaus įmonių.

Per praėjusius keturis ketvirčius „Exxon Mobil“ išmokėjo 3,52 JAV dolerių dividendų akcijai. Dividendinis pajamingumas siektų 3,39% dabartine akcijos kaina. Per pastaruosius dešimt metų bendrovė išmokamus dividendus vidutiniškai augino po 6,6% per metus. Neabejotinai, kompanija ir toliau laikysis dividendų politikos juos auginti. Bendrovės finansiniai rezultatai šiais metais įspūdingai augo, nors antroje metų pusėje naftos kainos ir koregavosi. „Exxon Mobil“ per antrą ketvirtį uždirbo net 17,85 mlrd. JAV dolerių siekiantį grynąjį pelną. Jis per metus išaugo daugiau nei tris kartus. Pajamos atitinkamai, lyginant su praėjusių metų laikotarpiu padidėjo beveik 50 mlrd. JAV dolerių ir sudarė 115,68 mlrd. JAV dolerių.

Primename, kad tai yra informacinio pobūdžio pranešimas, kuris nėra ir negali būti traktuojama kaip investavimo rekomendacija ar tyrimas.

Straipsnis buvo spausdintas liepos – lapkričio mėnesio žurnalo „Investuok“ numeryje.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu