Situacija žaliavų rinkose. Žaliavų investiciniai fondai

2022-09-01

Žaliavų, kaip ir kitų turto klasių, rinkose pandemijos metu ir vėliau prasidėjus karui Ukrainoje stebėjome itin išaugusį kintamumą. Auksas užlipo į istorines aukštumas, o naftos kontraktų kaina dar prieš keletą metų pirmą kartą tapusi neigiama, šiais metais trumpam viršijo 130 JAV dolerių už barelį lygį. Rusijos invazija į Ukrainą biržose taip pat stipriai pašokdino metalų bei grūdų kainas, tiesa, pradėjus strigti daugelio pasaulio valstybių ekonomikoms bei prastėjant augimo perspektyvoms, nuo vasaros pradžios stebėjome  bendrą žaliavų rinkos nuosmukį.

Įvertinus dešimtmečių aukštumas pasiekusią infliaciją, centrinių bankų veiksmus siekiant ją suvaldyti, kaip niekada stiprų JAV dolerį, bei geopolitines problemas, turime kokteilį, kokį ir visko matę rinkų senbuviai seniai degustavo. Šiais metais teigiama grąža tarp pagrindinių turto klasių gali pasigirti tik žaliavos ir JAV doleris, kurie tarpusavy įprastai koreliuoja neigiamai. Žaliavų krepšelio indekso „S&P Global Sachs Commodity Index“ reikšmė šiais metais (iki rugpjūčio 23 d.) buvo pakilusi apie 22%. Kovo mėnesį indekso prieaugis buvo pasiekęs net beveik 46%. Savo ruožtu JAV dolerio indeksas atitinkamai per tą patį laikotarpį sustiprėjo 12,3%, o,  palyginimui, pagrindinio JAV akcijų indekso „S&P 500” nuosmukis per tą patį laikotarpį sudarė apie 12,5%.

Auksas

Padidėjęs kintamumas neaplenkė saugia užuovėja neramumų metų laikomo aukso. Prasidėjus karui Ukrainoje aukso kaina šoktelėjo iki beveik 2100 JAV dolerių už unciją ir pasiekė rekordą, iki kurio kaina vienintelį kartą trumpam taip pat buvo pakilusi prasidėjus pandemijai. Vis dėlto, blizgiojo metalo kaina viršūnėje ilgai neužsibuvo ir dėl pastarąjį pusmetį itin sustiprėjusio JAV dolerio bei didėjusios investuotojų rizikos apetito, aukso uncija atpigo daugiau nei 300 JAV dolerių. Straipsnio rengimo metu rinkoje už ją buvo mokama 1763 JAV doleriai, t.y. apie kelis procentus mažiau nei metų pradžioje. Liepos mėnesį uncijos kaina buvo smuktelėjusi ir dar žemiau, t.y. beveik 100 JAV dolerių, iki 1678 JAV dolerių. Tarp dalies rinkos dalyvių istoriškai vyrauja nuomonė, kad auksas yra gera priemonė apsisaugoti nuo infliacijos. Šie metai, siaučiant infliacijai visame pasaulyje, tokios teorijos iš esmės nepatvirtino, tačiau,  vertinant iš diversifikacijos pusės, blizgiojo metalo dalis portfelyje tikrai turėjo teigiamą įtaką, net jei ir metalo kaina šiuo metu, lyginant su metų pradžia, yra mažesnė. Aukso kainos nuosmukis yra gerokai mažesnis nei akcijų ar tų pačių obligacijų, o jo šuolis pirmoje metų pusėje, portfelio dalį „amortizavo“ akcijų ir obligacijų išsipardavimo metu.

Aukso investiciniai fondai, kurių vienetais yra prekiaujama viešose vertybinių popierių biržose, išlieka vienu iš populiariausių ir patogiausių būdų investuotojams paskirti dalį investicinio portfelio investuojant į šį metalą. Žinoma, pirmoje vietoje pasaulyje pagal populiarumą tolaiu pirmauja aukso monetos, luitai bei juvelyriniai dirbinai. Šie metai aukso fondams tikrai nėra prasti jų veiklos plėtros atžvilgiu. Iki liepos mėnesio į aukso investicinius fondus, kuriais prekiaujama biržose, buvo nukreipta daugiau kapitalo nei išimta, o bendros fondų valdomo turto apimtys šiais metais padidėjo apie 10 mlrd. JAV dolerių. Europos biržoje galima rasti daugiau nei 30 skirtingų su fiziniu auksu, aukso ateities sandoriais, aukso kasėjų akcijomis susietų investicinių fondų. Tarp jų, išsiskiria trys didžiausi, t.y. „Invesco Physical Gold“, „iShares Physical Gold ETC“, „Xetra-Gold“.

„Invesco Physical Gold“ – didžiausias pagal valdomo turto dydį, į auksą investuojantis fondas Europos biržose. Valdomas turtas – 14,52 mlrd. JAV dolerių. Valdymo mokestis – 0,12% per metus. Trumpinys– “SGLD”. Fondo vienetus tuo pačiu trumpiniu galima įsigyti eurais Amsterdamo ir Milano biržose, arba JAV doleriais Londono akcijų biržoje. Fondo turtas investuotas į fizinį auksą.

Kiti aukso fondai „iShares Physical Gold ETC“ ir ,Xetra-Gold“ panašūs į pirmąjį. Taip pat perkamas fizinis auksas. Nors ir nežymiai, tačiau skiriasi valdymo mokesčiai bei, žinoma, fondus valdančios kompanijos.

„iShares Physical Gold ETC“. Valdomas turtas – 13,91 mlrd. USD. Valdymo mokestis – 0,15% per metus. Trumpinys – “EGLN” / “IGLN”. Prekyba atitinkamai eurais ir JAV doleriais Londono akcijų biržoje.

,Xetra-Gold“. Valdomas turtas – 13,09 mlrd. JAV dolerių. Valdymo mokestis – netaikomas, tačiau skaičiuojamas saugojimo mokestis (0,3% per metus). Trumpinys – “4GLD”. Prekyba vyksta eurais Vokietijos akcijų biržoje.

Sidabras

Sidabro kainos kintamumas, lyginant su auksu, tiek istoriškai, tiek šiais metais buvo dar didesnis. Kovo mėnesio pradžioje „mėnulio metalu“ vadinamo sidabro kaina šoktelėjo iki 27,5 JAV dolerių už unciją. Vėliau sekė nuoseklus kainos nuosmukis iki liepos viduryje pasiektų žemumų ties 18 JAV dolerių už unciją lygio.

Sidabras, kaip ir auksas, yra unikali turto klasė. Tai likvidus, tačiau palyginti retas metalas. Visgi tarp abiejų metalų yra nemenkas skirtumas jų panaudojimo atžvilgiu. Didžiausia dalį, t.y. apie 56%, sidabro paklausos sudaro pramonė. Metalas naudojamas saulės energetikoje, išmaniųjų telefonų, kamerų, kompiuterių komponentų gamyboje. Apie 33% metalo paklausos sudaro juvelyrika, papuošalų, sidabrinių įrankių gamyba, likusi dalis, t.y. tik apie 11% tenka su investavimu susijusiai paklausai – monetoms, luitams, įvairiems lydiniams. Aukso rinka paklausos atžvilgiu išsidėsčiusi kitaip. Didžiausia dalį, apie 50%, aukso paklausos sudaro juvelyrinių dirbinių gamyba. Net 40% tenka su investavimu susijusiai paklausai, monetų, luitų gamybai, investicinių fondų investicijoms. Likusi dalis – pramonei.

Europos biržose į sidabrą ar su juo susijusias kompanijų akcijas investuojančių investicinių fondų yra gerokai mažiau nei aukso. Didžiausias į fizinį sidabrą investuojantis investicinis fondas, kurio vienetais prekiaujama regiono biržose, yra „WisdomTree Physical Silver“. Šiuo metu fondas valdo apie 1,5 mlrd. JAV dolerių dydžio turtą. Fondas seka sidabro kainos pokyčius, investuodamas tiesiogiai į fizinį sidabrą. Fondui priklausančius įsigyti sidabro luitus, kurie atitinka Londono luitų rinkos asociacijos (LBMA) taisykles ir reikalavimus. Sidabro luitai saugomi Londone, naudojantis „HSBC“ banko paslaugomis. Fondas buvo įkurtas dar 2007 metais. Pagrindinė valiuta yra JAV doleriai, tiesa, fondo vienetų eurais galima įsigyti tiek Amsterdamo akcijų biržoje trumpiniu „PHAG“. Šio, į sidabrą investuojančio fondo, valdymo mokestis gerokai didesnis nei aukso kolegų ir siekia 0,49% per metus.

Nafta

JAV investicinio banko „Goldman Sachs“ analitikai prognozuoja, kad per paskutinį metų ketvirtį „Brent“ tipo naftos kaina vidutiniškai sudarys 125 JAV dolerių už barelį. Tuo tarpu Jungtinės Karalystės banko „Barclays“ tyrimų komandos skaičiavimais, vidutinė barelio kaina šiais metais sieks 103 JAV dolerius, o „WTI“ rūšies barelis kainuos vidutiniškai 99 JAV dolerius tiek šiais, tiek kitais metais. Jau nuo praėjusių metų augusios naftos kainos, prasidėjus karui dar stipriau šoktelėjo. Pirmosiomis kovo savaitėmis „WTI“ barelio kaina buvo perlipusi 130 JAV dolerių, o už „Brent“ buvo mokama ir netoli 140 JAV dolerių. Praėjusį kartą aukštesnės žaliavos kainos buvo fiksuotos 2008 metų liepą. Tiesa, balandžio mėnesį rinkoje matėme išsipardavimą, kuris grąžino barelio kainą arčiau 90 JAV dolerių lygio. Tuomet kainos kryptis vėl pasikeitė ir birželio viduryje vėl buvo priartėjusios prie kovo mėnesį pasiektų aukštumų.

Rinkos dalyviai atidžiai vertino Europos Sąjungos valstybių priimtų sankcijų visiškai uždrausti importuoti naftą iš Rusijos pasekmes, tiesa, jos pilnai turėtų įsigalioti tik nuo kitų metų. Tuo tarpu rusiška nafta, nepaisydama vakarų bandymų riboti jos pasiūlą, pakankamai lengvai randa eksporto kelius į kitas rinkas. Šalies gavybos apimtys nuo invazijos į Ukrainą kol kas sumažėjo tik 3%. Remiantis IEA duomenimis, liepos mėnesį Rusija išgavo 310 tūkst. barelių per dieną mažiau nei prieš karą, o eksporto apimtys buvo 580 tūkst. barelių per dieną mažesnės. Smuktelėjusį eksportą atsvėrė gerokai pakilusios kainos. IEA skaičiavimais, Rusija iš naftos eksporto birželį gavo 21 mlrd. JAV dolerių pajamų, o liepą – 2 mlrd. JAV dolerių mažiau. Šalies naftos eksportas į Europos valstybes, JAV, Japoniją, P. Korėją nuo invazijos jau susitraukė 2,2 mln. barelių per dieną, tačiau gerokai išaugo prekyba su Indija, Turkija, Kinija. Pastaroji birželio mėnesį tapo didžiausia Rusijos naftos pirkėja, aplenkusi visas Europos Sąjungos valstybes kartu sudėjus.  

Viena didžiausių žaliavų investicinių fondų valdytoja „WisdomTree“ siūlo tiek „Brent“, tiek „WTI“ rūšių naftos kainos pokyčius sekančius fondus. „WisdomTree WTI Crude Oil“ valdo 0,75 mlrd. JAV dolerių dydžio turtą. Fondas seka „Bloomberg WTI Crude Oil Multi-Tenor Total Return“ indeksą, kuris skaičiuoja trijų artimiausių mėnesių „WTI“ naftos ateities sandorių kainų pokyčius. Fondo vienetus galima įsigyti Londono akcijų biržoje, trumpiniu „CRUD“ (JAV doleriais), ir Vokietijoje, trumpiniu „OD7F“ (eurais). Fondo valdymo mokestis – 0,49% per metus.

“Brent” kainos pokyčius seka „WisdomTree Brent Crude Oil“. Valdomas turtas – 0,19 mlrd. JAV dolerių. Valdymo mokestis – 0,49%. Trumpinys – “BRNT” (Londono akcijų birža), „OOEA“ (Vokietija). Sekamas indeksas – “Bloomberg Brent Crude Subindex Total Return”.

Gamtinės dujos

Gamtinių dujų rinkoje šie metai buvo istoriniai. Kontraktų kainos JAV biržose straipsnio rengimo metu, lyginant su tuo pačiu metu prieš metus, buvo pabrangusios 150%. Europoje situacija dar sudėtingesnė. Per tą patį laikotarpį „Dutch TTF Gas“ dujų kontraktų kainos šoktelėjo net 550%. Skaičiuojama, kad pasiektas dujų kainas Europoje atitinkamai perskaičiavus naftos rinkoje, pastarosios kaina siektų 410 JAV dolerių už barelį. Labiausiai nuo Rusijos gamtinių dujų eksporto priklausančios regiono šalys ruošiasi žiemai. Didžiausia regiono ekonomika Vokietija besibaigiant vasarai jau buvo užpildžiusi apie 80% savo gamtinių dujų saugyklų. Pagal šalies vyriausybės patvirtintą planą, saugyklos turėjo būti užpildytos 75% iki rugsėjo, 85% iki spalio, ir 95% iki lapkričio. Tarp ES šalių, 100% saugyklų užpildymu gali pasigirti Portugalija, beveik pilnai rugpjūčio antroje pusėje atsargas sukaupė ir Nyderlandai bei Lenkija. Prancūzijoje užpildytų saugyklų dalis sudarė beveik 90%. Remiantis GIE AGSI informacija, iš valstybių, kurių duomenys turimi, mažiausiai dujų buvo sukaupusi Latvija (55,32%), Bulgarija (58,04%), Vengrija (60,63%), Austrija (62,53%).

Nepaisant kol kas greičiau nei pagal planą pildomų dujų saugyklų Vokietijoje, šalies reguliuojančios institucijos „Bundesnetzagentur“ vertinimu, tolimesni tikslai (85%, 95%) bus sunkiai pasiekiami. Tai priklausys nuo laikotarpio, kada prasidės šiais metais prasidės šildymo sezonas. Taip pat ir tolimesnio dujų tiekimo iš Rusijos. Pagrindiniu dujotiekiu iš Rusijos į Vokietiją „Nord Stream“ dujų tiekimas sudarė vos 20% įprasto eksporto. Prie viso to „Gazprom“ rugpjūčio pabaigoje ėmėsi dar labiau sumažinti vamzdynu dėl techninių darbų. Išleidus šį žurnalo numerį, jau bus paaiškėję daugiau informacijos, ar „Nord Sream“ dujų tiekimo apimtys atlikus darbus vėl bus padidintos. Be to, ši istoriškai karšta vasara ir vyravusi sausra regione taip pat turėjo daug įtakos. Istoriškai nusekusi viena pagrindinių Europos upių Reinas privertė stabdyti laivybą, taip pat stabdė hidroelektrinių, atominių jėgainių veiklą.

Deja, tačiau su gamtinių dujų kontraktų pokyčiais susietų investicinių fondų Europos biržose be „WisdomTree“ iš esmės daugiau jokia kita investicijų valdymo kompanija nesiūlo, arba fondai yra itin maži ir neaktyvūs prekybos atžvilgiu. „WisdomTree Natural Gas“ fondas seka „Bloomberg Natural Gas Subindex“ indeksą. Indeksas yra sudarytas ir atkartoja skirtingų laikotarpių JAV biržose prekiaujamų gamtinių dujų kontaktų kainų pokyčius. „WisdomTree Natural Gas“ valdomo turto vertė sudaro 0,11 mlrd. JAV dolerių. Valdymo mokestis – 0,49%. Trumpinys – “NGAS” (Londono akcijų birža), „OD7L“ (Vokietija).

Pramoniniai metalai

Pramoninių metalų kainų pokyčius sekančio „Bloomberg Industrial Metal Subindex“ indekso reikšmė nuo metų pradžios iki straipsnio rengimo datos (rugpjūčio 23 d.) buvo kritusi 8%. Nepaisant tokio neigiamo bendro pramoninių metalo kainos prieaugio, kintamumas šios rinkos taip pat neaplenkė. Indekso reikšmės aukščiausią ir žemiausią šiais metais pasiektą tašką skiria net 2,4 karto. Kainų šoktelėjimą pirmoje metų pusėje lėmė tas pats karas. Kovo mėnesį tiesiog „sprogo“ nikelio kontraktų kainos Londono metalų biržoje. Kovo pradžioje nikelio sandorių kainos buvo pasiekusios net beveik 100 tūkst. JAV dolerių už toną. Dėl tokio kainos kintamumo Londono metalų birža buvo net sustabdžiusi prekybą ir anuliavusi nemažai jau sudarytų sandorių.

Vario kontraktų kaina per laikotarpį krito 14,5%, nors kainos nuosmukis nuo metų pradžos iki liepos mėnesio vidurio buvo viršijęs ir 25%. Kritusia metalo kaina naudojosi didžiausia jo importuotoja pasaulyje Kinija. Vario importo apimtys Kinijoje buvo 9,3% didesnės nei per laikotarpį prieš metus.

Europos šalių investuotai, ieškantys prieigos prie metalų rinkos, didelio pasirinkimo neturi. Yra galimybė tiesiogiai dalyvauti ateities sandorių biržose, tiesa, dėl nustatytų kontraktų galiojimų terminų ir jų dydžių, metalų ateities sandoriai smulkesniems investuotojams tikrai nėra tinkami. Pavyzdžiui, vario kontrakto (HG) „CME“ biržoje standartinis dydis JAV doleriais dabartinėmis kainomis siektų apie 93 tūkst JAV dolerių. Tokiam kontraktui atidaryti brokeris gali prašyti sąskaitoje turėti 9 – 10 tūkst. JAV dolerių užstatą.

Su pramoniniais metalais susietų investicinių fondų Europos biržose taip pat galima suskaičiuoti ant rankos pirštų. Didžiausią tokio tipą fondą, kurio vienetais prekiaujama akcijų biržose, valdo, atspėjote, ta pati „WisdomTree“. Fondo pavadinimas „WisdomTree Industrial Metals“. Šio fondo valdomo turto vertė sudaro 0,57 mlrd. JAV dolerių. Valdymo mokestis – 0,49%. Trumpinys – “AIGI” (Londono akcijų birža), „OD7Z“ (Vokietija). Fondas seka “Bloomberg Industrial Metals Subindex Total Return” indeksą. Indeksas yra sudarytas, siekiant atkartoti aliuminio, vario, nikelio ir cinko kotraktų kainų pokyčius.

Žemės ūkio kultūros

Žemės ūkio kultūrų kainų pokyčius atspindintis „Rogers International Commodity Agriculture“ indeksas nuo metų pradžios ūgtelėjo apie 9%. Indekso didžiausią dalį sudaro įvairių rūšių kviečiai (19,4%), kukurūzai (13,6%), medvilnė (12%), sojos pupelės (10%) bei kava (5,7%).

Jungtinių Tautų pasaulio maisto kainų indekso (UN Food and Agriculture Organization’s food price index) reikšmė liepos pabaigoje buvo 13% didesnė nei prieš metus, tiesa, vien per liepos mėnesį, lyginant su birželiu, krito 9,6%. Liepą registruotas neigiamas pokytis buvo didžiausias per vieną mėnesį nuo 2008 metų.

Kviečių sandorių kainos nuo metų pradžios pakilo kiek daugiau nei 4%, nors karo pradžioje kainos prieaugis buvo viršijęs ir 70%. Kainos nuosmukiui įtakos turėjo pagaliau iš Ukrainos uostų pajudėję grūdus eksportuojantys laivai. Per pirmą rugpjūčio pusę iš Ukrainos uostų buvo išgabenta daugiau nei 500 tūkst. tonų šalyje užaugintos produkcijos. Tai yra mažiau nei per tą patį laikotarpį ankstesniais metais, tačiau įtampą rinkoje gerokai palengvino. Skaičiuojama, kad 2022/23 sezono metu Ukrainos eksporto apimtys turėtų siekti 30,4 mln. tonų, kai liepos mėnesį buvo prognozuojama, kad sudarys 22,6 mln. tonų. Prieš karą Ukrainos grūdų eksporto apimtys siekdavo 4 – 5 mln. tonų per mėnesį.

Kukurūzų kontraktai šiais metais (iki rugpjūčio 23 d.) brango 10,3%. Medvilnės kaina beveik nepasikeitė, sojos pupelės atitinkamai brango 7,5%, o arabikos kavos pupelių sandorių kainos prieaugis siekė 4,6%.

Žemės ūkio kultūrų kainų pokyčius seka „WisdomTree Agriculture“ fondas. Jo valdomo turto vertė sudaro 0,32 mlrd. JAV dolerių. Valdymo mokestis – 0,49%. Trumpinys – “AIGA” (Londono akcijų birža), „OD7U“ (Vokietija). Fondas seka “Bloomberg Agriculture Subindex Total Return” indeksą. Indeksas yra sudarytas, siekiant atkartoti kukurūzų, kavos, medvilnės, sojos pupelių, cukraus, įvairių rūšių kviečių kotraktų kainų pokyčius.

Žaliavų investiciniai fondai Europos biržose

ŽaliavaFondasTrumpinysValdomas turtas (JAV dolerių)Fondo mokesčiai (TER)
Bendras žaliavų„WisdomTree Enhanced Commodity UCITS ETF“„WCOG“ / „WCOE“1,1 mlrd.0,35%
Auksas„iShares Physical Gold ETC“„IGLN“11,3 mlrd.0,19%
Auksas„Xetra-Gold“„4GLD“10,8 mlrd.0,00%*
Auksas„Invesco Physical Gold“„SGLD“10,3 mlrd.0,19%
Sidabras„WisdomTree Physical Silver“„PHAG“1,5 mlrd.0,49%
Nafta (WTI)„WisdomTree WTI Crude Oil“„CRUD“ / „OD7F“0,8 mlrd.0,49%
Nafta (BRENT)„WisdomTree Brent Crude Oil“„BRNT“ / „OODEA“0,2 mlrd.0,49%
Gamtinės dujos„WisdomTree Natural Gas“„NGAS“ / „OD7L“0,1 mlrd.0,49%
Pramoniniai metalai„WisdomTree Industrial Metals“„AIGI“ / „OD7Z“0,5 mlrd.0,49%
Žemės ūkio kultūros„WisdomTree Agriculture“„AIGA“ / OD7U“0,3 mlrd.0,49%

Primename, kad tai yra informacinio pobūdžio pranešimas, kuris nėra ir negali būti traktuojama kaip investavimo rekomendacija ar tyrimas.

Straipsnis buvo spausdintas rugsėjo mėnesio žurnalo „Investuok“ Nr. 9 (172) numeryje.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu