Savaitės rinkų apžvalga (12.21- 12.25)

JAV

JAV Kongresas pagaliau patvirtino 900 mlrd. USD dydžio ekonomikos gelbėjimo planą. Valstybės išlaidos bus skirtos kovai su pandemijos pasekmėmis JAV ir šalies ekonomikai. Analitikų vertinimui, šis paketas ir jame pasiūlytos pagalbos priemonės JAV ekonomikos augimą paspartins bent 1,5 procentinio punkto. Į paketa įtrauktos ir vienkartinės 600 USD siekiančios išmokos amerikiečiams. Pasak šalies iždo sekretoriaus S. Mnuchino pinigai bus išmokėti jau kitą savaitę.

Pfizer ir BioNTech šiandien patvirtino, jog pasiekė antrą susitarimą su JAV vyriausybe dėl papildomo 100 mln. Covid-19 vakcinos dozių tiekimo. Bendras sandorio dydis siekia 1,95 mlrd. USD. Per pirmąjį susitarimą taip pat buvo sutarta dėl 100 mln. vakcinos vienetų. sutarta, kad bent 70 mln. papildomų vakcinos dozių bus pristatyta ne vėliau kaip iki kitų metų birželio 30 dienos, o likusi dalis iki liepos mėnesio pabaigos. Pasak Pfizer ir BioNTech, JAV gali dar papildomai įsigyti 400 mln. vakcinos dozių.

JAV ekonominiai rodikliai

Praėjusią savaitę daug ekonominių rodiklių nebuvo skelbta. Visgi, vienas svarbesnių paskelbtas galutinis JAV BVP duomenys. Per trečią ketvirtį, lyginant su antru, JAV ekonomika augo 33,4%. Tai sumetinti duomenys, t.y. pokytis padaugintas iš 4 (ketvirčių metuose skaičiaus). Per antrą ketvirtį atitinkamai JAV BVP rodiklis krito 31,4%. Abiejų ketvirčių rezultatai buvo istoriniai. Per ateinančius ketvirčius situacija turėtų stabilizuotis, o tokių didelių pokyčių turėtume nebepamatyti. JAV ekonomika pandemijos akivaizdu pasirodė ir atsilaikė geriau nei buvo tikimasi. Žinoma, prie to itin prisidėjo monetarinės ir fiskalinės politikos pagalbos ekonomikai priemonės. FED ankstesnėje ataskaitoje prognozavo, kad šių metų bendras JAV ekonomikos nuosmukis sieks 3,7%. Tiesa, neseniai prognozė buvo pakoreguota ir dabar skaičiuojama, kad šalies BVP susitraukimas sudarys 2,4%.


JAV bendrojo vidaus produkto pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com

JAV Įmonės

Praėjusi savaitė buvo pirma, kai Tesla akcijos įtrauktos į pagrindinį JAV akcijų indeksą. Bendrovės vertybiniai popieriai kiek pingo nepaisant šiais metais itin didelio Tesla akcijų brangimo, kai kurie analitikai nusiteikę tolimesniam skrydžiui aukštyn. Wedbush analitikai pakėlę savo tikslinę rekomenduojamą Tesla akcijos kainą nuo 560 USD iki 715 USD. Tesla akcijos nuo metų pradžios pabrangusios apie 730%.

Brango Apple akcijos. Reuters paskelbė, jog jau 2024 metais bendrovė turėtų pristatyti savo sukurtą savaeigį elektromobilį. Pati bendrovė pasirodžiusių pranešimų nekomentuoja. Pasak žiniasklaidos, Apple bandymai sukurti savo automobilio konceptą prasidėjo jau 2014 metais. Projektas pavadintas Project Titan. Skelbiama, jog revoliuciją turėtų sukelti naujo dizaino Apple sukurtos baterijos, kurių savikaina būtų itin maža, lyginant su šiuo metu rinkoje prieinamomis baterijomis. Taip pat tuo pačiu būtų stipriai padidintas ir su baterija nuvažiuojamas atstumas. Apple akcijos šiais metais pabrangusios apie 75%.

Stipriau pigo fuboTV akcijos. BMO capital Market analitikai pablogino savo rekomendaciją bendrovės atžvilgiu ir sumažino tikslinę rekomendacinę kainą nuo 50 USD iki 33 USD. Vakar uždarymo metu už vieną akciją mokėta 62 USD. fuboTV siūlo klientams sporto, naujienų ir kito turinio vaizdo transliacijų platformą. Šiais metais kompanijos akcijos itin stipriai šovė į viršų ir nuo metų pradžios yra pabrangusios beveik 600%.

[simple_subscribe_form]

Europa

ES ir JK pagaliau pasiekė Brexit prekybos susitarimą. Į istorinį susitarimą įeina nuliniai tarifai ir kvotos (netaikoma paslaugų sektoriui, o tai sudaro 80 proc. JK ekonomikos), penkerių su puse metų pereinamasis žuvų kvotų laikotarpis ir išlaikoma sąžininga konkurencija su JK, kuri turi atitikti ES standartus. Skirtas laikas susitarti turėjo baigtis iki šių metų galo, tačiau pavyko jį pasiekti keleta dienų ankščiau. Vis tik JK ir ES ekonominiai santykiai nuo sausio 1 d., kai įsigalios naujasis prekybos susitarimas, kiek pasunkės ir bus sudėtingesni nei yra iki šiol.

Daugiausiai nerimo kilo dėl JK pradėjusios plisti naujos Covid-19 viruso atmainos. Bendras užsikrėtimų virusu skaičius šalyje pasiekė 35,9 tūkst. Tai daugiausiai per visą pandemiją. Spartesnį viruso plitimą medicinos ekspertai sieja su nauja viruso atmaina. Skelbiama, kad viruso atmainos užkrečiamumas gali būti iki 70% didesnis nei įprasto viruso. Nemažai Europos valstybių, tarp jų Prancūzija, Italija, Olandija, Lietuva ir kt., jau sustabdė visas keliones į ir iš Jungtinės Karalystės. Tiesa, jau pasirodė pranešimai, kad vakcinos efektyvios kovojant ir su nauja viruso atmaina, tad tokios naujienos rinkos dalyvius turėtų kiek apraminti.

Pozityvi naujiena, jog Europos vaistų agentūra patvirtino Pfizer ir BioNTech sukurtos vakcinos naudojimą. Vakciną leista naudoti žmonėms, vyresniems nei 16 metų. Prancūzija, Italija, Austrija, Vokietija skiepijimą vakcina tikisi pradėti gruodžio 28 dieną.

Europos ekonominiai rodikliai

Daug svarbių ekonominių rodiklių praėjusią savaitę nebuvo skelbta. Remiantis patikslintais duomenimis, Jungtinės Karalystės ekonomiką per trečią ketvirtį, lyginant su antru, augo net 16%. Preliminariai skelbti duomenys indikavo apie 15,5% augimą. Tai sparčiausias ekonomikos augimas per ketvirtį šalies istorijoje. Nors ekonomika ir kiek atsigavo po antrą ketvirtį patirto smūgio, tačiau bendrai prieš pandeminio lygio dar tikrai nėra pasiekusi. Jungtinės Karalystės BVP lygis ketvirčio pabaigoje buvo 8,6% mažesnis nei 2019 metų pabaigoje.

Jungtinės Karalystės BVP pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com

Europos įmonės

Po pasirodžiusių naujienų apie naują viruso atmainą ir uždaromas šalių sienas stipriausiai tarp Europos akcijų pigo kelionių, oro skrydžių, naftos sektorių bendrovių akcijos. Tarp žymesnių vardų atsidūrė International Consolidated Airlines (British Airways), Deutsche Lufthansa, easyJet, Ryanair Holdings. Taip pat stipriau pigo energetikos sektoriaus kompanijų, tokių kaip Total, BP, Royal Dutsch Shell, akcijos. Tuo tarpu stipriau brango ir aktyviau prekiaujama maisto pristatymo paslaugas teikiančių kompanijų, pvz. Ocado, Just Eat Takeaway, vertybiniais popieriais.

Į viršų kilo Vokietijos automobilių gamintojos Daimler akcijos. Šalies verslo dienraštis Handelsblatt pranešė, jog Daimler planuoja atskirti ir biržoje listinguoti savo sunkvežimių verslo dalį. Tai galėtų būti padaryta jau kietų pabaigoje. Daimler tokios naujienos kol kas nepatvirtino. Praėjusiais metais tokius verslo atskyrimus atliko ir kita Vokietijos automobilių gamintoja Volkswagen. Į biržą buvo atvesta bendrovė Traton, kuri užsiima sunkiosios transporto technikos gamyba. Daimler akcijos šiais metais pakilusios apie 20%.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai