Savaitės rinkų apžvalga (12.20 – 12.24)

JAV

Investuotojus neramina omicron varianto plitimas. Valstybės vis ryžtingiau imasi atnaujinti karantino suvaržymus ir ribojimus. Neigiamą įtaką daro ir situacija JAV Senate, kur stringa prezidento J. Biden vyriausybės išlaidų plano Build Back Better, skirto socialiniams reikalams, sveikatos apsaugai, kovai su klimato pokyčiais, priėmimas. Demokratų partija tikėjosi šį planą patvirtini dar iki Kalėdų, tiesa, tokiam įstatymui nepritaria vienas iš JAV Demokratų Senato narių J. Manchin, kuris atkreipė dėmesį į didžiules JAV skolas, stipriai išaugusią infliaciją.

Tuo tarpu JAV maisto ir vaistų administracija išskirtine tvarka patvirtino Pfizer sukurtą Paxlovid vaistą nuo koronaviruso. Paxlovid, tai pirmasis patvirtintas oraliniu būdu vartojamas vaistas nuo COVID-19. Iki šiol šio vaisto yra užsisakę Jungtinės Karalystės 2,75 mln. ir JAV 10 mln. vaisto tablečių vientų.

JAV ekonominiai rodikliai

Remiantis galutiniais patikslintais duomenimis, JAV ekonomikos sumetintas trečio ketvirčio augimas siekė 2,3%. Tai 0,2 procentinio punkto daugiau nei indikavo preliminarūs duomenys. Antrą ketvirtį augimo tempas sudarė 6,7%. Atnaujintas rodiklis buvo didesnis dėl sparčiau augusių nei iš pradžių atrodė vartotojų išlaidų, kurių apimtys praėjusį ketvirtį augo 2% tempu (preliminariais duomenimis – 1,7%). Tiesa, jų įtaką kiek sumenkino patikslinti eksporto duomenys. JAV eksporto apimtys trečią ketvirtį, lyginant su antru, susitraukė 5,3%. Tai 2,3 procentinio punkto didesnis nuosmukis nei rodė buvo skelbiama pagal preliminarius duomenis. Importo apimtys per atitinkamą laikotarpį išaugo 4,7%. Analitikai prognozuoja tolimesnį JAV ekonomikos augimą. Tiesa, pastarieji įvykiai JAV Senate dėl nepriimto vieningo sprendimo dar vienam išlaidų paketui patvirtinti bei plintanti omicron atmaina privertė kai kuriuos bankus koreguoti prognozes. Vienas didžiausių šalies investicinių bankų Goldman Sachs prognozuoja, kad JAV ekonomika per kitų metų pirmus tris ketvirčius atitinkamai augs 2%, 3% ir 2,75% tempu. Ankstesnėje prognozėje buvo tikimasi 3%, 3,5% ir 3% augimo tempų.

JAV ekonomikos augimo pokyčiai. Šaltinis: tradingeconmics.com / U. S. Bureau of Economic Analysis

JAV Įmonės

Programinės įrangos kūrėja Oracle patvirtino, kad pasiekė susitarimą dėl bendrovės Cerner įsigijimo po 95 USD už akciją. Iš viso už Cerner bus sumokėta 28,3 mlrd. USD, o įskaitant skolas, ir daugiau nei 30 mlrd. USD. Sandorį tikimasi užbaigti kitais metais. Cerner įsigijimas Oracle padės išplėsti savo veiklą sveikatos apsaugos srityje, kuriai Oracle galės pasiūlyti ir debesių kompiuterijos paslaugas. Cerner specializuojasi informacinių paslaugų tiekimo srityje būtent sveikatos apsaugos sektoriuje veikiančioms kompanijos. Šis įsigijimas yra didžiausias Oracle kompanijos istorijoje ir apskritai vienas didžiausių IT paslaugų rinkos tiekėjų įsigijimų. Cerner rezultatai po įsigijimo sandorio užbaigimo bus įtraukti į Oracle veiklos rezultatus. Bendrovė tikisi, jog Cerner suteiks didžiulį pajamų augimo srautą. Cerner pajamos 2020 metais siekė 5,51 mlrd. USD, tiesa, buvo 3,28% mažesnės nei 2019 metais, kai sudarė 5,69 mlrd. USD. Bendrovė praėjusiais metais uždirbo 780,09 mln. USD. Jos akcijų kaina nuo metų pradžios buvo pakilusi 15,3%. Oracle vertybiniai popieriai šiais metais pabrango 44,75%. Bendrovė rinkoje yra vertinama 258 mlrd. USD. Oracle pajamos praėjusiais metais siekė 40,48 mlrd. USD, buvo uždirbta 13,75 mlrd. USD grynojo pelno.

Duodamas interviu bendrovės vadovas E. Musk teigė, jog iš esmės įvykdė savo pažadą parduoti 10% dalį iš jam priklausančių Tesla akcijų paketo. Remiantis JAV vertybinių popierių ir biržų komisijai pateiktomis ataskaitomis, E. Musk per pastarąjį mėnesį iš viso pardavė apie 13,5 mln. akcijų. Skaičiuojama, kad akcijos parduotos už daugiau nei 14 mlrd. USD. Tiesa, tuo pačiu buvo įvykdyti (angl. exercise) E. Musk priklausę opcionai, pagal kuriuos jis įsigijo 16,4 mln. akcijų vos po 6,24 USD už akciją. Tokiu būdu bendra E. Musk priklausanti Tesla akcijų dalis netgi išaugo. Tesla akcijos šiais metais jau pabrango beveik 40%. Bendrovės rinkos kapitalizacija sudaro 903,78 mlrd. USD.

Nike paskelbti praėjusio ketvirčio rezultatai pranoko analitikų lūkesčius. Sportinių prekių gamintoja per ketvirtį uždirbo 1,34 mlrd. USD grynojo pelno arba 0,83 USD pelno akcijai. Prieš metus ketvirčio pelnas akcijai sudarė 0,78 USD, o analitikai prognozavo, kad jis bus 0,20 USD mažesnis nei paskelbtas. Nike per tris mėnesius sugeneravo 11,36 mlrd. USD siekiančius pardavimus. Tai 0,12 mlrd. USD daugiau nei per ketvirtį prieš metus ir 0,11 mlrd. USD daugiau nei tikėtasi. Analitikai daug dėmesio atkreipė į bendrovės rezultatus Kinijojs rinkoje, kur susiduriama su nemažai problemų. Tai atsispindi ir pardavimuose, kurie per metus sumažėjo 24% iki 1,84 mlrd. USD. Azijos valstybėse Nike prekių atsargos sumažėjo dėl pandemijos padarinių, kurie privertė pristabdyti veiklą šiame regione esančiose bendrovės gamyklose. Kompanija prognozuoja, kad šio ketvirčio pajamų augimo tempas bus vienženklis.

[simple_subscribe_form]

Europa

Regione ir vėl stiprokai plinta virusas. Nyderlanduose įsigaliojo visuotinis karantinas. Šalyje uždarytos mokyklos, universitetai, barai, restoranai. Karantinas galios bent iki sausio 14 dienos. Prancūzijoje ir Austrijoje sugriežtinti kelionių ribojimai. Ispanijos ir Italijos vyriausybės šią savaitę taip pat spręs dėl priemonių viruso plitimo stabdymui įvedimo. Jungtinėje Karalystėje vakar dar kartą užregistruota daugiausiai naujų užsikrėtimų per dieną šalyje per visą pandemiją.

Europos ekonominiai rodikliai

Paskelbti ir patikslinti Jungtinės Karalystės BVP duomenys. Šalies ekonomika praėjusį ketvirtį, lyginant su antru, augo 1,1%. Tai mažiau nei prognozuota. Preliminarūs duomenys indikavo apie 1,3% siekiantį augimą. Remiantis JK statistikos departamento duomenimis, Jungtinės Karalystės ekonomikos dydis praėjusio ketvirčio pabaigoje buvo 1,5% mažesnis nei prieš pandemiją 2019 metų ketvirto ketvirčio pabaigoje. Praėjusiais metais šalies BVP susitraukė 9,4%. Ekonomikos augimui trečią šių metų ketvirtį įtakos turėjo 2,7% augusios namų ūkių vartojimo apimtys.

Jungtinės Karalystės BVP augimo pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com / Office for Natonal Statistics

Europos įmonės

Vienas didžiausių Prancūzijos bankų BNP Paribas paskelbė, jog Kanados bankui Bank of Montreal parduos jam priklausantį banką Bank of the West. Bank of Montreal už įsigijimą sumokės 16,3 mlrd. USD. Sandoris bus atsiskaitytas grynaisiais. Įsigijimas Kanados bankui toliau vykdyti plėtrą JAV rinkoje. Bendras abiejų bankų turtas po įsigijimo sieks apie 870 mlrd. USD. Tikimasi, kad sandoris bus užbaigtas kitais metais. Bank of the West veikla yra orientuota į komercinę ir mažmeninę bankininkystę. Bankas turi apie 89 mlrd. USD indėlių, 105 mlrd. USD turto ir apie 500 padalinių JAV vidurio vakarų ir vakarų regione. BNP Paribas šis bankas priklausė dar nuo 1979 metų. Prancūzijos bankas teigė, jog banko veikla korporatyvinės ir institucinės bankininkystės srityse JAV toliau bus vystoma, nepaisant Bank of West pardavimo. Bank of West ikimokestinio pelno dalis visos BNP Paribas grupės atžvilgiu pastaraisiais metais sudarydavo apie 5%. BNP Paribas planuoja gautas lėšas už pardavimą panaudoti plėtrai, įsigijimams Europoje ir savų akcijų supirkimo programų vykdymui, siekiant padidinti akcininkų grąžą.

Nike paskelbti praėjusio ketvirčio rezultatai pranoko analitikų lūkesčius. Sportinių prekių gamintoja per ketvirtį uždirbo 1,34 mlrd. USD grynojo pelno arba 0,83 USD pelno akcijai. Prieš metus ketvirčio pelnas akcijai sudarė 0,78 USD, o analitikai prognozavo, kad jis bus 0,20 USD mažesnis nei paskelbtas. Nike per tris mėnesius sugeneravo 11,36 mlrd. USD siekiančius pardavimus. Tai 0,12 mlrd. USD daugiau nei per ketvirtį prieš metus ir 0,11 mlrd. USD daugiau nei tikėtasi. Analitikai daug dėmesio atkreipė į bendrovės rezultatus Kinijojs rinkoje, kur susiduriama su nemažai problemų. Tai atsispindi ir pardavimuose, kurie per metus sumažėjo 24% iki 1,84 mlrd. USD. Azijos valstybėse Nike prekių atsargos sumažėjo dėl pandemijos padarinių, kurie privertė pristabdyti veiklą šiame regione esančiose bendrovės gamyklose. Kompanija prognozuoja, kad šio ketvirčio pajamų augimo tempas bus vienaženklis.

Stipriau brangsta mikroprocesorių gamintojos Micron Technology akcijos. Bendrovė paskelbė, jog per trečią ketvirtį uždirbo 2,31 mlrd. USD grynojo pelno arba 2,16 USD pakoreguoto pelno, tenkančio vienai akcijai. Prieš metus grynasis pelnas siekė 803 mln. USD. Ketvirčio pardavimai išaugo nuo 5,77 mlrd. USD iki 7,69 mlrd. USD. Analitikai prognozavo, kad pakoreguotas pelnas akcijai sieks 2,11 USD, o pajamos sudarys 7,68 mlrd. USD. DRAM atminties lustų pardavimai siekė 5,59 mlrd. USD. Tai sudaro net 73% visų kompanijos pajamų. Jie per metus išaugo 38%. NAND lustų padavimai sudarė 24% visų pajamų. Jų apimtys išaugo 19% iki 1,89 mlrd. USD. Micron Technology prognozuoja, kad šio ketvirčio pakoreguotas pelnas, tenkantis vienai akcijai, sieks 1,85 – 2,05 USD, o pajamos sudarys 7,3 – 7,7 mlrd. USD. Analitikai prieš paskelbiant rezultatus ir prognozes, prognozavo 1,84 USD pelno akcijai ir 7,29 mlrd. USD pardavimus.

Žaliavos

Per gruodžio pradžioje vykusi susitikimą OPEC+ nusprendė toliau laikytis anksčiau patvirtino gavybos didinimo plano. Sausį gavyba bus padidinta dar 400 tūkst. barelių per dieną, kaip ir buvo planuota. Gavybos apimčių atstatymas buvo pradėtas dar vasaros pabaigoje. Prieš susitikimą rinkos dalyviai nuogąstavo, jog gavybos atlaisvinimas galėtų būti pristabdytas. OPEC+ jau kurį laiką kritikuoja JAV ir kitos valstybės dėl stipriai išaugusių naftos kainų. Tuo tarpu OPEC+ bado pirštu į trapią situaciją naftos paklausos atžvilgiu, kuriai grėsmę kelia ir naujoji omicron atmaina. Daug dėmesio gruodžio pradžioje sulaukė didžiausio JAV banko JPMorgan prognozė. Pasak banko, Brent naftos kaina kitais metais gali „ištestuoti“ ir 125 JAV dolerių už barelį kainos lygį, o 2023 šoktelti net ir iki 150 JAV dolerių. Banko analitikai skaičiuoja, kad OPEC+ realūs nepanaudoti gavybos pajėgumai kitais metais sieks tik 2 mln. b.p.d., kai rinkos dalyvių skaičiavimuose minimi 4,8 mln. b.p.d.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai