Savaitės rinkų apžvalga (12.07 – 12.11)

2020-12-13

JAV

Toliau stringa procesas dėl fiskalinio pagalbos paketo ekonomikai patvirtinimo. Šalies iždo sekretorius S. Mnuchinas pasiūlė pakoreguotą 908 mlrd. USD dydžio fiskalinės pagalbos paketo planą. Jame numatyta, jog bus skirtos 600 USD išmokos individualiems asmenims ir 1200 USD poroms. Tai perpus mažiau nei buvo skirta kovo mėnesį pristatyme pagalbos pakete. Visgi, JAV Senato daugumos lyderis M. McConnell informavo, jog Senato respublikonai nebus linkę palaikyti paskutinio pasiūlymo dėl 908 mlrd. dydžio pagalbos paketo. Panašu, kad derybų stadija vėl grįžo į buvusią padėtį.

Tuo tarpu virusas toliau stipriai JAV plito. Šalyje praėjusią savaitę vėl registruotas didžiausias hospitalizuotų Covid-19 sergančių pacientų skaičius per visą pandemiją. Naujų užsikrėtimų skaičius per dieną siekė apie 200 tūkst. JAV Tuo tarpu, nepriklausomų medicinos ekspertų balsavo už tai, jog JAV vaisto ir vaistų administracija (FDA) leistų naudoti Pfizer ir BioNTech sukurtą vakciną šalyje ekstremalių pacientų atvejų metu. Tiesa, tai tik rekomendacija. Galutinį patvirtinimą suteikia pati FDA. Vis dėlto, nepriklausomų ekspertų rekomendacija dažniausiai sutampa su galutiniu administracijos sprendimu.

Investicinio banko Goldman Sachs analitikų prognozės ir nuotaikos toliau gerėja. Banko vyr. ekonomistas J. Hatzius paskelbė, jog bankas dar kartą didina savo prognozę dėl kitų metų JAV ekonomikos augimo. Prognozuoja, kad JAV BVP kitais metais augs 5,3%, kai ankstesnėje prognozėje buvo tikimasi 5% sieksiančio augimo. Pasak J. Hatzius, Covid-19 vakcina turės itin daug įtakos ekonomikos atsigavimui, kuris bus ypač jaučiamas labiausiai nuo pandemijos nukentėjusiuose sektoriuose. Dėl mažėsiančių rizikų užsikrėsti, turėtų stipriai išaugti pastaraisiais ketvirčiais sumažėjusių paslaugų paklausa. Prie to taip pat prisidės tai, jog JAV namų ūkių per šią krizę itin stipriai išaugo savo santaupas. Jei vartotojai per ateinančius dvejus metus išleis bent 50% perteklinių sukauptų santaupų, bendros vartojimo apimtys kiekvieną ketvirtį būtų vidutiniškai 0,5% didesnės.

JAV ekonominiai rodikliai

Praėjusią savaitę JAV buvo užregistruota 853 tūkst. naujų bedarbių paraiškų. Tai daugiausiai nuo rugsėjo mėnesio. Prastėjanti situacija darbo rinkoje atspindi augančius koronaviruso atvejus. Praėjusios savaitės rodiklis taip pat buvo gerokai didesnis nei prognozuota. Analitikai skaičiavo, jog naujų bedarbių paraiškų skaičius sieks 723 tūkst.

JAV bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę. Šaltinis: tradingeconomics.com

Taip pat buvo paskelbti šalies infliacijos duomenys. Metinis infliacijos lygis praėjusį mėnesį JAV, lyginant su spaliu, nepasikeitė ir siekė 1,2%. Ekonomistai prognozavo, kad infliacija bus kiek mažesnė ir sudarys 1,1%.

JAV metinis infliacijos lygis. Šaltinis: tradingeconomics.com

JAV Įmonės

Įvyko investuotojų ilgai lauktas Airbnb viešasis pirminis platinimas (IPO). Kompanija akcijas išplatino po 68 USD. Tai daugiau nei anksčiau numatytas rėžis, kuris siekė 56 – 60 USD. Bendrai visa įmonė įvertinta 47 mlrd. USD. Per IPO pritraukta 3,5 mlrd. USD. Akcijomis biržoje bus pradėta prekiauti šiandien. Nepaisant siaučiančios pandemijos, Airbnb praėjusį ketvirtį sugebėjo dirbti pelningai. Grynasis pelnas siekė 219 mln. USD, o pajamos 1,34 mlrd. USD. Palyginimui prieš metus, ketvirčio pardavimai sudarė 1,65 mlrd. USD. 2019 metai kompanijai buvo nuostolingi. Bendri nuostoliai siekė 674 mln. USD. Per metus sugeneruota 4,81 mlrd. USD pajamų. AirBnb akcijomis bus prekiaujama Nasdaq biržoje, trumpiniu ABNB.

Daugiau nei 70% į viršų šoktelėjo bendrovės Eastman Kodak akcijų kaina. Wall Street Journal pranešė, jog JAV federalinės valdžios reguliatorius nerado jokių pažeidimų padarytų proceso metu, kai kompanija per vyriausybines programas gavo 765 mln. paskolą, skirtą Covid-19 vaistų gamybai. Liepos mėnesį Eastman Kodak akcijos pabrango beveik 10 kartų, kai kompanija paskelbė apie sėkmingą susitarimą su JAV valdžia. Visgi vėliau, kai buvo pradėta abejoti viso proceso dėl susitarimo teisėtumu, Kodak akcijos stiprokai buvo atpigusios atpigo.

Aktyviau buvo prekiaujama Tesla akcijomis. Bendrovė pranešė, jog išplatins naujų akcijų už iki 5 mlrd. USD. Taip siekiama pritraukti naujo kapitalo. Tai jau trečias akcijų platinimas šiais metais. Wedbush analitikas D. Ives išlaikė savo tikslinę rekomenduojamą akcijos kainą ties 1000 USD. Pasak jo, šiuo metu yra itin geras laikas platinti akcijas po to, kai pastaraisiais mėnesiais matėme stiprų kainos augimą. Tesla akcijas platins tokie Volstrito bankai kaip Goldman Sachs, Citigroup, Barclays, BNP, Credit Suisse, Morgan Stanley, Wells Fargo, Bank of America ir kt. Tesla akcijos nuo metų pradžios iki šiandien buvo pabrangusios dauigau nei 660%.

JAV biržose išsiskyrė daugiau nei 20% pingančios Gamestop akcijos. Bendrovė pranešė prastokus rezultatus. Praėjusį ketvirtį buvo patirta 18,8 mln. USD nuostolių. Tai 0,29 nuostolio akcijai. Pajamos per metus susitraukė 30%, t.y. nuo 1,44 mlrd. USD tą patį ketvirtį praėjusiais metais iki 1 mlrd. USD praėjusį šių metų ketvirtį. Analitikai tikėjosi didesnio nuostolio, t.y. 0,80 USD, tačiau ir didesnių pajamų (1,09 mlrd. USD). Prie stipresnio išsipardavimo prisidėjo ir tai, jog kompanijos akcijos šiais metais itin stipriai pabrango. Nuo metų pradžios iki šiandien akcijų kaina buvo šoktelėjusi beveik 180%.

Stipriau brango Vokietijos chemijos pramonės gigantės Covestro akcijos. Bendrovė pagerino bendras šių metų rezultatų prognozes dėl aktyvesnio nei tikėtasi paskutinio metų ketvirčio. Covestro prognozuoja, kad šių metų EBITDA sudarys 1,44 – 1,50 mlrd. EUR, kai ankstesnėje prognozėje buvo kalabama apie 1,2 mlrd. EUR. Pasak kompanijos, daugiau nei prognozuota išaugo politeranų ir polikarbonatų produktų segmentų pelno maržos. Covestro akcijos nuo metų pradžios pabrangusios apie 20%.

Išsiskyrė stipriau brangstančios Walt Disney akcijos. Bendrovė pranešė, jog kompanijos sukurta filmų ir kito vaizdo turinio platforma Disney+, kuri jau tapo viena pagrindinių Netflix konkurenčių, iki 2024 metų turėtų pasiekti 230 – 260 mln. bendrą vartotojų skaičių. Tai itin įspūdingas pokytis, lyginant su ankstesnėmis prognozėmis. Kai Disney+ platforma buvo pristatyta rinkai prieš trylika mėnesių, kompanija planavo, jog vartotojų skaičius pasieks 60 – 90 mln. iki 2024 metų. Prie Disney+ sėkmės itin prisidėjo pandemija. Kompanija pranešė, jog praėjusį ketvirtį turėjo 73,7 mln. aktyvių vartotojų. Palyginimui, Netflix vartotojų skaičius tuo metu siekė 195,15 mln. Disney pasiūlant vis daugiau įvairaus turinio, kompanija taip pat pranešė, jog platformos prenumeratos mokestis bus padidintas 1 USD iki 7,99 USD per mėnesį. Disney akcijos nuo metų pradžios pabrangusios apie 7%.

Europa

Šią savaitę toliau tęsiasi Brexit derybos. Su kiekviena diena didėja tikimybė, jog galutinis Brexit įvyks be prekybos susitarimo tarp Europos Sąjungos ir Jungtinės Karalystės. Vis dėlto, toks Brexit nei vienai pusei nebūtų naudingas. Nepavykus susitarti dėl Brexit, daugelio analitikų vertinimu, Jungtinė Karalystė nukentės gerokai daugiau nei ES. Pagrindinė JK rinka ir prekybos partnerė yra būtent ES. JK eksporto apimtys į ES praėjusiais metais sudarė 47% viso šalies eksporto, o importas į JK iš ES siekė net 50%. Tuo tarpu ES priklausančioms valstybėms JK yra gerokai mažiau svarbi rinka. 2019 metų ES šalių eksportas į JK sudarė vos 4% nuo bendro ES eksporto.

Jungtinės Karalystės eksportas šalimis. Šaltinis: COMTRADE, tradingeconomics.com

Europos Komisijos pirmininkė U. von der Leyen regiono valstybių lyderiams pranešė, kad labiau tikėtinas būtent tas scenarijus, kai atėjus kitiems metams Jungtinė Karalystė ir ES išsiskirs apskritai be jokių susitarimų. Tokiu atveju po pasitraukimo JK vykdys prekybą su ES pagal Pasaulio prekybos organizacijos taisykles. Panašų scenarijų prognozuoja ir JK premjeras B. Johnsonas, kuris įspėjo šalį ruoštis gyvenimui be prekybos susitarimų su ES.

Visgi, JK galima pasidžiaugti ir geromis žiniomi – pradėtas Covid-19 vakcinavimas. Pfizer ir BioNTech sukurta vakcina pradėta skiepyti vyresnio amžiaus žmonės ir medicinos darbuotojai. Tiesa, pranešta, jog keletui žmonių pasireiškė alerginė reakcija. Kitose regiono valstybėse taip pat netrukus turėtų prasidėti vakcinavimas. Taip pat laukiama ir kitų, pvz. Oksfordo universiteto ir Astrazeneca, sukurtų vakcinų patvirtinimo naudojimui.

Tuo tarpu Europos centrinis bankas, kaip rinkos dalyviai ir prognozavo, padidino pandeminės turto supirkimo programos dydį 500 mlrd. EUR iki iš viso 1,85 trln. EUR. Bazinės palūkanų normos nepakeistos. Turto supirkimo programa tęsis bent iki 2022 metų kovo mėnesio pabaigos.

Europos ekonominiai rodikliai

Eurostat paskelbė patikslintus euro zonos ir Europos Sąjungos BVP duomenis. Praėjusį ketvirtį euro zonos ekonomika, lyginant su antru ketvirčiu, augo 12,5%, o ES augimas siekė 11,5%. Lyginant su trečiu praėjusių metų ketvirčiu, euro zonos ekonomika traukėsi 4,3%, o ES nuosmukis siekė 4,2%. Antrą ketvirtį metinis ekonomikos nuosmukis euro zonoje siekė net 14,7%, o ES – 13,9%.

Euro zonos ir Europo Sąjungos BVP pokyčiai. Šaltinis: Eurostat

Tarp ES narių valstybių sparčiausiai praėjusį ketvirtį, lyginant su antru, ekonomika augo Prancūzijoje (18,7%), Ispanijoje (16,7%), Italijoje (15,9%). Lėčiausias BVP augimas fiksuotas Graikijoje (2,3%), Estijoje ir Suomijoje (po 3,3%), Lietuvoje (3,8%).

Jungtinė Karalystė pranešė, jog šalies bendrasis vidaus produktas spalio mėnesį, lyginant su rugsėju, augo 0,4%. To tikėjosi ir analitikai. Šalies ekonomika vis labiau artėja prie to, kad grįžtų į prieš pandemiją buvusius lygius, tiesa, pastaraisiais mėnesiais dėl suintensyvėjusio viruso ir įvestų apribojimų, fiksuojamas augimo lėtėjimas.

ES valstybių BVP pokyčiai. Šaltinis: Eurostat

Europos įmonės

Aktyviau buvo prekiaujama Jungtinės Karalystės statybinės įrangos nuomos paslaugas teikiančios bendrovės Ashtead akcijomis. Bendrovė pranešė praėjusio ketvirčio rezultatus. Kompanija per paskutinį ketvirtį (baigėsi spalio 31 d.) uždirbo 313,8 mln. GBP ikimokestinio pelno. Praėjusiais metais per tą patį laikotarpį pelnas siekė 355,5 mln. GBP. Per ketvirtį buvo gauta 1,35 mlrd. GBP pajamų. Tai 0,05 mlrd. GBP mažiau nei prieš metus. Ashtead prognozuoja, kad bendri 2021 finansinių metų rezultatai pranoks išankstines prognozes.

Vienas didžiausių Europos startuolių Revolut pranešė, jog lapkritį dirbo pelningai. Pasak kompanijos vadovo N. Storonsky, Revolut pajamos prasidėjus pandemijai krito apie 40%, tačiau vėliau stipriai atšoko ir ūgtelėjo. Šiuo metu kompanijos pajamos apie 50% didesnės nei buvo prieš pandemiją. Detalūs duomenys neskelbiami, tačiau N. Storonsky patvirtino, jog praėjęs mėnesis Revolut buvo pelningas. Remiantis paskutiniais oficialiais duomenimis, 2019 metais Revolut nuostoliai siekė 106,5 mln. GBP. Pajamos, lyginant su 2018, praėjusiais metais šoktelėjo net 180%. Pasak kompanijos, praėjęs mėnesis nebuvo pirmasis pelningas mėnesis kompanijai, pelningai taip pat buvo dirbama ir 2018 metų gruodį. Revolut yra vienas didžiausių Europos finansinių technologijų vienaragių. Per paskutinį finansavimo etapą kompanija buvo įvertinta 5,5 mlrd. USD. Revolut konkuruoja su kitais neobankais – N26, Monzo, Starling. Revolut šiuo metu turi daugiau nei 13 mln. mažmeninių vartotojų.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu