Savaitės rinkų apžvalga (10.18 – 10.22)

2021-10-24

JAV

Praėjusią savaitę investuotojų dėmesio centre išliko bendrovių skelbiami ketvirčio rezultatai. Remiantis FactSet duomenimis, ketvirčio rezultatus paskelbė apie 8% į S&P 500 indeksą įtrauktų kompanijų. Iš jų, 80% pranoko analitikų lūkesčius pelno akcijai (EPS) atžvilgu, o 83% – pajamų. Vidutinis rezultatus paskelbusių kompanijų metinis EPS augimas kol kas siekia 30%. Tai bent jau šiuo metu yra trečias geriausias rezultatas nuo 2010 metų. Kaip ir prognozuota, apie didžiausią EPS augimą kol kas pranešė žaliavų, pramonės sektoriuose veikiančios bendrovės. Iš rezultatus paskelbusių kompanijų labiausiai lūkesčius pranoksta finansų sektoriaus kompanijos.

Šiuo metu tarp pavienių sektorių stipriausiai atrodo energetika ir finansai. Dėl stipriai pakilusių dujų ir naftos kainų brangsta ir šiame sektoriuje veikiančių bendrovių akcijos. Remiantis Charles Schwab ir Bloomberg duomenimis, visų šiam sektoriui priskiriamų S&P 500 kompanijų akcijų kainos yra aukščiau paskutinių 50 dienų kainos vidurkio. Tokių finansų sektoriaus bendrovių akcijų dalis sudaro 86%. Labiausiai atsilieka komunalinių paslaugų sektorius. Tik 21% bendrovių akcijos kainos šiuo metu yra aukščiau nei jų 50 dienų vidurkis.

S&P 500 sektorių kompanijos, kurių akcijų kainos viršija 50 dienų vidurkį. Šaltinis: Charles Schwab, Bloomberg

JAV ekonominiai rodikliai

Praėjusią savaitę JAV buvo registruota 290 tūkst. naujų bedarbių paraiškų. Tai dar viena pandemijos laikotarpio žemuma. Mažiau amerikiečių, kurie netekę į darbą kreipėsi dėl nedarbo išmokų, buvo registruota tik prieš prasidedant pandemijai. Ekonomistai prognozavo, kad praėjusią savaitę buvo registruota 8 tūkst. paraiškų daugiau.

FED balansas toliau pučiasi. Spalio 20 dieną JAV centrinio banko turto apimtys pasiekė dar vieną rekordą, t.y. 8,56 trln. USD. Tai daugiau nei dvigubai nei 2020 metų sausio pradžioje, kai FED balansas sudarė 4,17 trln. USD. Per šį laikotarpį JAV dolerio indeksas krito 2,85%.

FED balanso pokyčiai. Šaltinis: Board of Governors of the Federal System

JAV Įmonės

Rinkos dalyviai sulaukė dar naujienų dėl pirmojo bitkoino ETF.

Investuotojai sulaukė paskelbtų Johnson & Johnson rezultatų. Bendrovė per praėjusį ketvirtį sugeneravo 23,34 mlrd. USD siekiančius pardavimus ir uždirbo 3,67 mlrd. USD gryno pelno. Pakoreguotas pelnas akcijai sudarė 2,60 USD. Prieš metus per trečią ketvirtį pardavimai siekė 21,08 mlrd. USD, o grynas pelnas – 3,55 mlrd. USD. Analitikai prognozavo, kad praėjusį ketvirtį bendrovės pajamos siekė 23,64 mlrd. USD, o pakoreguotas pelnas akcijai sudarė 2,37 USD. Bendrovės farmacijos padalinio pajamos per metus išaugo 13,7% iki 12,99 mlrd. USD. Medicinos prietaisų pardavimai didėjo 8% iki 6,64 mlrd. USD. Pasak bendrovės, per ketvirtį buvo parduota Covid-19 vakcinos dozių už 502 mln. USD.

Tabako produktų gamintoja Philip Morris per praėjusius tris mėnesius uždirbo 3,46 mlrd. USD veiklos pelno. Tai 6,5% daugiau nei per tą patį ketvirtį prieš metus. Pakoreguotas pelnas, tenkantis akcijai, išaugo 11,3% iki 1,58 USD. Analitikai prognozavo 0,04 USD prastesnį rezultatą. JAV kompanija per ketvirtį sugeneravo 8,12 mlrd. USD siekiančius pardavimus. Tai 9,1% daugiau nei per ketvirtį prieš metus ir 0,18 mlrd. USD daugiau nei tikėtasi. Philip Morris cigarečių pristatymai per ketvirtį siekė 164,84 mlrd., o kaitinamo tabako produktų – 23,49 mlrd. Pastarųjų pristatymų apimtys per metus išaugo 23,8%, kai cigarečių pardavimai krito 0,4%.

Netflix paskelbė, jog praėjusį ketvirtį uždirbo 3,19 USD pelno akcijai ir sugeneravo 7,48 mlrd. USD siekiančius pardavimus. Per tris mėnesius naujų klientų skaičius, kurie užsisakė mokamą prenumeratą išaugo 4,4 mln. Analitikai prognozavo, kad bus pritraukta 3,5 mln. naujų vartotojų, pajamos siekė 7,48 mlrd. USD, o pelnas akcijai sudarė 2,56 USD. Netflix prognozuoja, kad per einamąjį ketvirtį pritrauks dar 8,5 mln. prenumeratas užsisakiusių vartotojų. Kompanijos rinkos kapitalizacija siekia 282,36 mlrd. USD.

Netflix nauji vartotojai per ketvirtį. Šaltinis: FactSet / CNBC / Netflix

Pasirodė pranešimai, jog finansinių technologijų kompanija PayPal derasi dėl socialinio tinklo Pinterest įsigijimo. Po paskelbtų naujienų vakar trumpam buvo sustabdyta ir PINS akcijų prekyba biržoje. Skelbiama, jog sandorio dydis galėtų siekti 39 mlrd.. USD. Pinterest rinkos kapitalizacija šiuo metu sudaro 40,41 mlrd. USD. PayPal bandymas įsigyti Pinterest atrodo kiek keistokas. Tiesa, pasak Barclays analitikų, tai viena iš bendrovės įėjimo į reklamos rinkos segmentą strategijų, kuri PayPal iškart suteiktų nemažą jos dalį. Pinterest akcijos iki naujienų paskelbimo šiais metais buvo atpigusios 16%. Pasak kompanijos, praėjusio ketvirčio pabaigoje socialinis tinklas turėjo 454 mln. aktyvių mėnesinių vartotojų. Tai mažiau nei prognozavo analitikai, kurie tikėjosi, kad jų skaičius sieks 482 mln. PINS dar 2019 metų balandį įvykdė pirminį viešąją akcijų siūlymą. IPO metu akcija buvo įkainota 19 USD. Tokiu būdu įmonė pritraukė 1,4 mlrd. USD, o bendra kompanijos vertė siekė 12 mlrd. USD.

Pigo Intel akcijos. Bendrovė per trečią ketvirtį uždirbo 6,82 mlrd. USD pelno ir sugeneravo 18,3 mlrd. USD siekiančius pardavimus. Prieš metus per tą patį ketvirtį pelnas siekė 4,28 mlrd. USD, o pajamos buvo 5% mažesnės. Pakoreguotas pelnas, tenkantis vienai akcijai, siekė 1,71 USD. Analitikai prognozavo, kad EPS sieks 1,11 USD, o pajamos – 18,24 mlrd. USD. Nuvylė kompiuterių komponentų pardavimai kurie per metus sumažėjo 2% iki 9,7 mlrd. USD. Kompiuterių gamintojai buvo priversti mažinti gamybos apimtis dėl sutrikdytų tiekimo grandinių. Taip pat analitikus išgąsdino kritęs bendrasis pelningumas. Trečią ketvirtį jis siekė 57,8%, o einamojo ketvirčio prognozė – 53,5%. Prieš metus atitinkamų ketvirčių pelningumai siekė 56,5% ir 58,4%.

Daug dėmesio sulaukė naujienos iš buvusio JAV prezidento D. Trumpo. Paskelbta, jog D. Trumpas planuoja įkurti savo socialinį tinklą Truth Social. Taip pat pranešta, jog D. Trumpo valdoma medijos bendrovė Trump Media & Technology Group susijungs su SPAC tipo bendrove Digital World Acquisition ir tokiu būdu pateks į akcijų biržą. Po naujienų Digital World Acquisition (simbolis DWAC) akcijos sprogo į viršų.

Europa

Senajame žemyne investuotojų dėmesys taip pat išliko ties III ketvirčio įmonių skelbiamais rezultatais. Geresni kaip įprasta skelbiami įmonių rezultatai nustelbė riziką, kad ECB gali artimiausiu metu kelti palūkanų normas dėl kylančios infliacijos. Pagrindiniai Europos indeksai kilo išskyrus Jungtinę karalystę, kurios akcijų rinką atspindintis FTSE 100 indeksas, kuris truputėli traukėsi.

Europos ekonominiai rodikliai

Eurostat paskelbė patikslintus infliacijos duomenis. Euro zonoje metinis infliacijos augimo tempas praėjusį mėnesį, lyginant su rugpjūčiu, išaugo 0,4 procentinio punkto ir siekė 3,4%. Prieš metus pirmąjį rudens mėnesį euro zonoje vyravo defliacija. Tuomet vartotojų kainų indeksas krito 0,3%. Europos Sąjungoje infliacija augo dar sparčiau. Praėjusį mėnesį metinis augimo tempas sudarė 3,6%. Žemiausia infliacija tarp ES narių valstybių rugsėjį buvo registruota Maltoje (0,7%), Portugalijoje (1,3%), Graikijoje (1,9%). Sparčiausias kainų augimas buvo fiksuotas Lietuvoje ir Estijoje (po 6,4%), Lenkijoje (5,6%), Vengrijoje (5,5%).

Metiniai infliacijos pokyčiai ES šalyse rugsėjo mėn. Šaltinis: Eurostat
Metiniai infliacijos pokyčiai ES ir euro zonoje. Šaltinis: Eurostat

Euro zonos regiono verslo aktyvumo indeksas pasiekė pastarojo pusmečio žemumas. Remiantis praėjusios savaitės paskelbtais analitikos bendrovės IHS Markit duomenimis, bendro paslaugų ir gamybos sektorių PMI (Purchasing Managers’ Index) reikšmė šį mėnesį krito iki 54,3 punkto. Rugsėjį ji sudarė 56,2 punkto. Paslaugų sektoriaus aktyvumas kai kuriose regiono valstybėse jau labiau įsivyravus rudeniškiems orams krito į šešių mėnesių žemumas, tuo tarpu gamybos – aštuonių mėnesių žemumas. Ekonomikos vystymąsi toliau apsunkina tiekimo grandinių trikdžiai, infliacija, Covid-19. Tiesa, pozityvo suteikia, kad naujų darbo vietų kūrimo tempas yra sparčiausias per pastaruosius dešimtmečius.

Europos įmonės

Europos biržose išsiskyrė stipriau svyruojančios Prancūzijos biotechnologijų bendrovės Valneva akcijos. Kompanija paskelbė kuriamos Covid-19 vakcinos klinikinių tyrimų rezultatus, kurie buvo teigiami. Bendrovės atliktoje 3-ioje klinikinių tyrimų fazėje dalyvavo 4012 dalyvių, kuriems Valneva VLA2001 vakcina sukėlė stipresnė imuniteto atsaką su mažiau šalutinių simptomų nei jau naudojama Jungtinės Karalystės mokslininkų sukurta AstraZeneca vakcina. Valneva yra viena iš bendrovių, kuriančių Covid-19 vakciną ir ją testuojančių, lyginant vakcinos veiksmingumą su jau naudojamomis vakcinomis, kurių klinikiniai tyrimai buvo atlikti naudojant placebo metodą. Valneva jau planuoja atlikti klinikinius tyrimus ir su vaikų amžiaus pacientais. Bendrovės akcijų kaina pastaraisiais mėnesiais pasižymi itin dideliu kintamumu.

Prancūzijos automobilių gamintoja Renault pranešė, jog per trečią ketvirtį pardavė 599 tūkst. pagamintų transporto priemonių. Tai 22,3% mažiau nei per tą patį laikotarpį prieš metus. Bendrovė suskaičiavo, kad dėl gamybai reikalingų komponentų trūkumo nepagamino net 170 tūkst. vienetų. Bendrai per šiuos metu dėl šių sunkumų grupės įmonės nepagamins beveik 500 tūkst. transporto priemonių. Renault pajamos praėjusį ketvirtį siekė 9 mlrd. EUR. Tai 13,4% mažiau nei per laikotarpį prieš metus. Europos rinkoje Renault parduotų elektromobilių dalis siekė net 31,3% iš visų keleivinių automobilių pardavimų. Pasak kompanijos, rugsėjo pabaigoje užsakymų portfelio dydis buvo didžiausias per pastaruosius 15 metų ir yra lygus 2,8 mėnesių pardavimų apimtimis. Renault akcijos šiais metais kol kas yra atpigusios 12,1%. Bendrovės rinkos kapitalizacija sudaro 9,1 mlrd. EUR.

Renault grupės pardavimai pagal prekės ženklus. Šaltinis: Renault Group

Vienas didžiausių Jungtinės Karalystės bankų Barclays pranešė, jog per praėjusį ketvirtį uždirbo 1,96 mlrd. GBP ikimokestinio pelno. Prieš metus per tą patį ketvirtį pelnas siekė 1,15 mlrd. GBP. Analitikai prognozavo, kad jis sudarys 1,60 mlrd. GBP. Grynas ketvirčio pelnas siekė 1,45 mlrd. GBP. Per metus 34% išaugo pajamos iš investicinės bankininkystės veiklos. Jos praėjusį ketvirtį siekė 2,7 mlrd. GBP. Pajamos iš prekybos vertybiniais popieriais padidėjo 28% ir sudarė 2,47 mlrd. GBP.

Kitos rinkos

Nuvylė paskelbti Kinijos ekonominiai duomenys. Antros didžiausios pasaulio ekonomikos bendrasis vidaus produktas per trečią ketvirtį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, augo 4,9%. Ekonomistai prognozavo 5 – 5,2% sieksiantį ekonomikos augimą. Antrą ketvirtį Kinijos ekonomika paaugo 7,9%, o per pirmąjį net 18,3%. Tam daugiausiai įtakos turėjo smukęs pramonės sektoriaus aktyvumas. Praėjusį mėnesį pramonės produkcijos indekso reikšmė, lyginant su 2020 metų rugsėju, ūgtelėjo 3,1%, kai buvo lauktas 3,9% augimas. Rugpjūtį augimas siekė 5,3%, o liepą – 6,4%. Nemažai gamyklų rugsėjį buvo priverstos pristabdyti gamybos apimtis dėl rekordines aukštumas pasiekusios anglies kainos, taip pat elektros energijos tiekimo trikdžių. BVP įtakai jau turėjo daryti ir kilusi krizė nekilnojamo turto rinkai. Bendrovės Moody’s skaičiavimais, nekilnojamo turto ir su juo susijusiu subvektorių dalis Kinijos ekonomikoje sudaro apie ketvirtadalį. Pozityvo suteikė gerėjusi situacija darbo rinkoje. Rugsėjį nedarbo lygis Kinijoje sumažėjo 0,2 procentinio punkto ir sudarė 4,9%.

Rinkos dalyviai sulaukė dar vienos staigmenos iš Turkijos. Šalies centrinis bankas šiandien per spalio mėnesio posėdį sumažino bazines palūkanas 200 bazinių punktų iki 16%. Buvo prognozuojama, kad palūkanos bus mažinamos, tačiau gerokai mažesniu dydžiu, t. y. 50 bazinių punktų. Nepaisant šalyje siaučiančios infliacijos, Turkijos centrinis bankas, kuriam nemažą įtaką daro ir valstybės prezidentas R. T. Erdogan, ne griežtina, o laisvina monetarinę politiką. Praėjusią savaitę Turkijos prezidentas atleido keletą centinio banko vadovų, kurie oponavo bazinių palūkanų mažinimui. Turkijos lira po tokio sprendimo stipriai pinga. JAV dolerio atžvilgiu Turkijos valiuta toliau blogina istorinius lygius. Šiais metais Turkijos lira pagrindinės pasaulio rezervinės valiutos atžvilgiu susilpnėjo kiek daugiau nei 21%.

Bazinių palūkanų pokyčiai Turkijoje. Šaltinis: tradingeconomics.com / Bank of The Republic of Turkey

Ekonominiai rodikliai ir kiti įvykiai

Laikas///////RodiklisRezultatas//Prognozė///Ankstesnis
Pirmadienis//
05:00🟥Kinijos III ketv. bendrasis vidaus produktas (metinis pokytis)4,9%5,0%7,9%
05:00🟧Kinijos rugsėjo mėn. mažmenininkų pardavimai (metinis pokytis)4,4%3,5%2,5%
05:00🟧Kinijos rugsėjo mėn. pramonės produkcijos indeksas (mėn./mėn.)3,1%3,9%5,3%
05:00🟨Kinijos rugsėjo mėn. nedarbo lygis4,9%5,1%5,1%
16:15🟧JAV rugsėjo mėn. pramonės produkcijos indeksas (mėn./mėn.)-1,3%0,3%0,4%
Antradienis//
03:30🟥Paskutinio Australijos centrinio banko posėdžio ataskaita
15:30🟨JAV rugsėjo mėn. išduoti gyv. namų statybos leidimai (sumetinta, x12)1,59 mln.1,67 mln.1,72 mln.
15:30🟨JAV rugsėjo mėn. pradėti statyti gyv. namai (sumetinta, x12)1,56 mln.1,61 mln.1,62 mln.
Trečiadienis//
09:00🟥Jungtinės Karalystės rugsėjo mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis)3,1%3,2%3,2%
12:00🟧Patikslintas euro zonos rugsėjo mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis)3,4%3,4%3,4%
17:30🟧JAV naftos atsargų pokyčiai per praėjusią savaitę (bareliais)-0,4 mln.2,1 mln.6,1 mln.
Ketvirtadienis
15:30🟧JAV spalio mėn. Filadelfijos gamybos sektoriaus indeksas23,824,330,7
15:30🟧JAV bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę290 tūkst.298 tūkst.293 tūkst.
17:00🟨Euro zonos rugsėjo mėn. vartotojų pasitikėjimo indeksas-5-5-4
Penktadienis
09:00🟧Jungtinės Karalystės rugsėjo mėn. mažmeninikų pardavimai (mėn./mėn.)-0,2%0,7%-0,9%
11:00🟥Išankstinis euro zonos spalio mėn. gamybos sektoriaus PMI 58,557,358,6
11:00🟥Išankstinis euro zonos spalio mėn. paslaugų sektoriaus PMI54,755,456,4
16:45🟧Išankstinis JAV spalio mėn. gamybos sektoriaus PMI59,260,560,7
16:45🟧Išankstinis JAV spalio mėn. gamybos sektoriaus PMI58,255,354,9

Įmonių ketvirčio rezultatai

KompanijaIndustrijaRinkos kapitalizacija*EPS prognozėEPS rezultatas
Pirmadienis
time-pre-marketState Street CorporationFinansai139,69 mlrd.1,922,00
time-after-hoursEquity Lifestyle Properties, Inc.NT15,48 mlrd.0,610,65
time-pre-marketAlbertsons Companies, Inc.Mažmeninė prekyba13,23 mlrd.0,450,64
time-after-hoursSteel Dynamics, Inc.Plieno gamyba12,58 mlrd.4,954,96
time-after-hoursZions BancorporationFinansai10,15 mlrd.1,381,45
Antradienis
time-pre-marketJohnson & JohnsonFarmacija421,48 mlrd.2,372,60
time-pre-marketProcter & Gamble CompanyBuitinės prekės349,79 mlrd.1,591,61
time-after-hoursNetflix, Inc.Vaizdo turinys280,52 mlrd.2,563,19
time-pre-marketPhilip Morris International IncTabakas154,06 mlrd.1,541,58
time-after-hoursIntuitive Surgical, Inc.Medicinos prietaisai118,14 mlrd.1,031,19
time-pre-marketThe Bank Of New York MellonFinansai48,83 mlrd.1,021,04
Trečiadienis
time-after-hoursTesla, Inc.Automobiliai819,76 mlrd.1,571,86
time-pre-marketVerizon Communications Inc.Telekomunikacijos214,95 mlrd.1,361,41
time-pre-marketAbbott LaboratoriesMedicinos prietaisai208,43 mlrd.0,921,40
time-pre-marketNextEra Energy, Inc.Energetika159,80 mlrd.0,720,75
time-after-hoursInternational Business Machines IT104,90 mlrd.2,492,52
time-pre-marketAnthem, Inc.Draudimas95,26 mlrd.6,386,79
time-after-hoursLam Research CorporationMikroprocesoriai79,96 mlrd.8,138,36
time-after-hoursCSX CorporationTransportas75,37 mlrd.0,380,43
time-after-hoursCrown Castle International CorporationNT74,02 mld.1,641,77
Ketvirtadienis
time-after-hoursIntel CorporationMikroprocesoriai218,67 mlrd.1,111,71
time-pre-marketDanaher CorporationSveikatos apsauga214,48 mlrd.2,132,39
time-pre-marketAT&T Inc.Telekomunikacijos182,93 mlrd.0,790,87
time-pre-marketUnion Pacific CorporationTransportas144,34 mlrd.2,532,57
time-after-hoursSnap Inc.IT121,17 mlrd.0,080,17
time-pre-marketBlackstone Inc.Finansai87,29 mlrd.0,861,28
time-pre-marketFreeport-McMoran, Inc.Kalnakasyba54,51 mlrd.0,830,89
time-after-hoursChipotle Mexican Grill, Inc.Restoranai51,71 mlrd.6,197,02
Penktadienis
time-pre-marketHoneywell International Inc.Pramonė131,67 mlrd.2,002,02
time-pre-marketAmerican Express CompanyFinansai136,25 mlrd.1,772,27
time-pre-marketHCA Healthcare, Inc.Sveikatos apsauga77,64 mlrd.3,924,57
EPS (Earnings per share) – pelnas akcijai;
*2021.10.15 duomenys

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu