Savaitės rinkų apžvalga (10.05 – 10.09)

2020-10-11

JAV

Pagrindinių JAV indeksų akcijos kilo praėjusią savaitę, o S&P 500 fiksavo geriausią savaitės kilimą nuo liepos mėnesio pradžios. Akcijų rinkų kilimą lėmė tikėjimas, kad nepaisant iki šiol sunkių derybų, galiausiai bus priimtas dar vienas stimulų paketas. Baltieji rūmai padidino savo fiskalinių paskatų pasiūlymą iki 1,8 trln. USD nuo 1,6 trln. USD. Visgi dar trūksta iki 2,2 trln. USD paketo, kuris jau yra patvirtintas Demokratų spalio 1 d. Tuo tarpu komunalinių paslaugų žaliavų ir energetikos sektorių akcijos kilo labiausiai dėl naftos kainos kilimo, kai OPEC generalinis sekretorius Mohammedas Barkindo pareiškė, kad naftos gamintojams blogiausia jau praeityje.

Dar praėjusią savaitę susirgęs JAV prezidentas D. Trumpas dar antradienį buvo išleistas iš ligoninės ir grįžo į Baltuosius Rūmus, nes pasak gydytojų, nors prezidentas dar nėra pilnai pasveikęs, tačiau jo būklę yra stipriai pagerėjusi. Grįžęs į Baltuosius Rūmus paskelbė, jog patvirtins dalį paketo, įskaitant 1200 USD čekius gyventojams, 25 mlrd. USD dydžio oro linijų bendrovių darbuotojų pagalbos ir 135 mlrd. USD dydžio smulkiųjų verslo pagalbos programas. Dėl pritarimo dalies paketo tvirtinimo kilo Delta Air Lines, American Airlines, United Airlines, JetBlue Airway vertybinių popierių kainos.

Iki JAV rinkimų lieka mažiau nei 4 savaitės. Rinkos dalyviai jau ruošiasi labiau tikėtinai Demokratų partijos ir J. Bideno pergalei, kuri, kaip prognozuojama, turėtų reikšti didesnius mokesčius JAV korporacijoms. Tiesa, kaip atsvara didesniems mokesčiams galėtų būti Demokratų žadamas įspūdingas 5 trln. USD vyriausybės skatinimo planas, kuris turėtų suteikti ekonomikai didelį impulsą. Visgi verta prisiminti praėjusius rinkimus. 2016 metais mažai kas tikėjosi D. Trumpo pergalės prieš H. Clinton. Galvūt ir šiais metais išvysime panašią rinkimų baigtį.

JAV ekonominiai rodikliai

Paskelbtas JAV rugpjūčio mėnesio tarptautinės prekių ir paslaugų prekybos balansas. JAV prekybos deficitas sudarė 67,1 mlrd. USD. Tai 3,7 mlrd. USD daugiau nei liepos mėnesį. Rugpjūtį šalies importo apimtys, lyginant su liepa, išaugo 7,4 mlrd. USD ir siekė 239 mlrd. USD. Eksportas ūgtelėjo 3,6 mlrd. USD iki 171,9 mlrd. USD. Tai didžiausias JAV tarptautinės prekybos deficitas nuo 2006 metų rugpjūčio mėnesio. JAV prekybos deficitas su Kinija traukėsi 6,7% iki 26,4 mlrd. USD. Prie to prisidėjo augusios sojos pupelių eksporto į Kiniją apimtys.

JAV tarptautinės prekybos balansas. Šaltinis: Tradingeconomics.com

Paskelbta, jog praėjusią savaitę šalyje buvo užregistruota 820 tūkst. naujų bedarbių paraiškų. Savaitę prieš paraiškų skaičius siekė 849 tūkst., o ekonomistai prognozavo 820 tūkst. paraiškų. Pastarąsias šešias savaites paraiškų skaičius siekia 840 – 900 tūkst.

JAV Įmonės

Stipriai pigo biotechnologijų bendrovės Iovance Biotherapautics akcijos. Kompanija pranešė, jog bent iki 2021 metų nesikreips į JAV maisto ir vaistų administraciją (FDA) dėl bendrovės vystymo vaisto nuo odos vėžio patvirtinimui.

Stipriau šoktelėjo drabužių gamintojos Levi Strauss & Co. akcijų kaina. Bendrovė pranešė lūkesčius pranokusios rezultatus. Levi netikėtai visiems sugebėjo uždirbti 27 mln. USD pelno. Pakoreguotas pelnas akcijai siekė 0,08 USD. Pardavimai per metus sumažėjo 0,4 mlrd. USD iki 1,1 mlrd. USD. Analitikai prognozavo 822 mln. USD sieksiančių pardavimų ir 0,30 USD nuostolių akcijai.

Greito maisto restoranų tinklo valdytoja McDonald’s ketvirtadienį pranešė, jog trečio ketvirčio pardavimai buvo geresni nei tikėtasi. Nors praėjusio ketvirčio pajamos, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, krito 2,2%, rezultatas geresnis nei tikėjosi analitikai. Buvo prognozuotas 5% pajamų nuosmukis. Kompanija taip pat paskelbė, jog nuo 1,25 iki 1,29 USD padidins ketvirčio dividendus akcijai. McDonald’s akcijos nuo metų pradžios pabrangusios apie 15%.

Daugiau nei 47% į viršų šoktelėjo turto valdymo bendrovės Eaton Vance akcijų kaina. Skelbiama, jog kompaniją už 7 mlrd. USD įsigis investicinis bankas Morgan Stanley. Kiekvienas Eaton Vance akcininkas už vieną akciją gaus 60,75 USD (28,25 USD grynais ir likusią dalį Morgan Stanley vertybiniais popieriais). Tai 48% daugiau nei trečiadienio uždarymo kaina, kuri buvo 40,94 USD. Sandoris padidins Morgan Stanley valdomo turto dalį 500 mlrd. USD, taip pat išplės fiksuoto pajamingumo vertybinių popierių verslo dalį, kuris per metus Morgan Stanley generuoja apie 10% visų pajamų.

Stipriau brango General Electric akcijos. Investicinio banko Goldman Sachs analitikai atnaujino savo reitingą bendrovės akcijų atžvilgiu – „pirkti“. Pasak banko analitikų, dabartinis bendrovės vadovas L. Culpas atlikto tikslingus veiksmus ir darbus per savo du metus General Electric, kurie padarė bendrovę struktūriškai labiau produktyvia. Nepaisant pokyčių, General Electric akcijos nuo metų pradžios iki penktadienio buvo atpigusios apie 40%.

Europos ekonominiai rodikliai

Lūkesčius pranoko paskelbti euro zonos mažmenininkų pardavimai. Remiantis Eurostat duomenimis, regione mažmenininkų pardavimai rugpjūčio mėnesį, lyginant su liepa, ūgtelėjo 4,4%, kai ekonomistai prognozavo 2,4% sieksiantį augimą. Lyginant su 2019 metų rugpjūčiu, pardavimai išaugę 3,7%. Mažmeninės prekybos apimtys po didelio nuosmukio pavasarį grįžo ir viršija prieš pandeminį lygį. Didžiausias mažmenininkų pardavimų augimas tarp ES valstybių buvo fiksuotas Belgijoje (12,9%), Airijoje (9,8%), Olandijoje (8,3%). Pardavimai stipriai krito Bulgarijoje (-12,2%), Maltoje (-7,5%), Slovėnijoje (-6,6%). Lietuvoje per metus prekybos apimtys išaugo 7,7%.

Euro zonos ir Europos Sąjungos mažmeninės prekybos apimtys. Šaltinis: Eurostat

Pozityviai nuteikia paskelbti Vokietijos gamyklų užsakymai. Jų apimtys rugpjūčio mėnesį, lyginant su liepa, augo 4,5%, kai ekonomistai prognozavo 3% sieksiantį augimą. Tai jau ketvirtas mėnesis iš eilės, kai didžiausioje Europos ekonomikoje auga gamyklų užsakymų apimtys, tiesa, lyginant su praėjusių metų rugpjūčio mėnesiu, užsakymai mažesni 2,2%, o priešpandeminis lygis kol kas dar nepasiektas.

Vokietijos pramonės produkcijos apimtys rugpjūčio mėnesį, lyginant su liepa, netikėtai sumažėjo 0,2%, kai ekonomistai prognozavo 1,5% sieksiantį augimą. Apimtys, lyginant su 2019 metų rugpjūčio mėnesiu, sumažėjusios 9,6%.

Vokietijos pramonės produkcijos ir statybų sektoriaus apimtys. Šaltinis: Destatis

Tuo tarpu Italijos mažmenininkų pardavimų rezultatai gerokai pranoko lūkesčius. Mažmenininkų pardavimų apimtys rugpjūčio mėnesį, lyginant su liepa, šoktelėjo 8,2%. Ekonomistai prognozavo 3,8% sieksiantį augimą. Lyginant su praėjusių metų rugpjūčiu, apimtys buvo didesnės 0,8%.

Paskelbtas Vokietijos prekybos balansas. Rugpjūčio mėnesį didžiausios ekonomikos Europoje prekybos balanso perviršis krito iki 12,8 mlrd. EUR. Tai mažiausias perviršis nuo gegužės mėnesio. Vokietijos eksporto apimtys krito 10,2%. Eksportas į Europos Sąjungos šalis mažėjo 7%, į Jungtinę Karalystę – 7,3%, į JAV – 21,1%, o į Kiniją – 1,1%. Importo apimtys smuko 7,9%.

Paskelbti Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Italijos pramonės produkcijos duomenys. Geriausiai situacija šiame sektoriuje rugpjūčio mėnesį atrodė Italijoje. Šalies pramonės produkcijos apimtys, lyginat su liepa, šoktelėjo net 7,7%, nors ekonomistai prognozavo 1,3% sieksiantį augimą. Prancūzijoje sektoriuje per tą patį laikotarpį buvo fiksuota 1,3% plėtra. Labiausiai nuvylė situacija Jungtinėje Karalystėje. Buvo fiksuotas vos 0,7% augimas, nors prognozuota 3,2%.

Su lūkesčiais prasilenkė ir JK BVP duomenys. Tai viena iš nedaugelio valstybių, kuri skelbia BVP rodiklio pokyčius kiekvieną mėnesį. Rugpjūčio mėnesį, lyginant su liepa, šalies ekonomika augo 2,1%. Tai ketvirtas mėnesis iš eilės, kai JK ekonomika auga, tačiau šį kartą rezultatas prasilenkė su lūkesčiais. Buvo prognozuojamas 2,1% sieksiantis augimas. Iki prieš pandeminio lygio JK dar liko nemažas kelias. Visgi ekonomikos atšokimas kol kas idealios V formos.

Europos įmonės

Viena didžiausių kino teatrų valdytoja pasaulyje Cineworld pranešė, jog JAV ir JK bus laikinai uždaryti visi bendrovės valdomi kino teatrai. Praėjusią savaitę Holivudo studija MHM pranešė atidėsianti naujojo Džeimso Bondo filmo pristatymą, kuris turėjo įvykti lapkričio 12 dieną. Cineworld akcijos nuo metų pradžios atpigusios apie 90%.

Pigo sportinių prekių gamintojos Puma vertybiniai popieriai. Prabangos prekių gamintoja Kering pardavė 5,9% turėtų Puma akcijų už 655,6 mln. EUR.

Tuo tarpu stipriau brango inžinerijos kompanijos Rolls-Royce akcijos. Bendrovė pranešė, jog pasirašė sutartį su Indijos kompanija Dhamra LNG Terminal Pvt dėl 29MW galios dujų jėgainės projekto.

Jungtinės Karalystės prekybos centrų tinklas Tesco paskelbė, jog per pirmą bendrovės šių finansinių pusmetį pelnas prieš mokesčius sudarė 551 mln. GBP. Tai 28,7% daugiau nei per tą patį laikotarpį prieš metus. Tesco pardavimai internetu, lyginant su praėjusiais metais, daugiau nei dvigubai didesni. Bendrovė toliau užtikrintai išlaiko Jungtinės Karalystės rinkos lyderio pozicijas. Tesco užima 26,8% rinkos. Antroje vietoje prekybos tinklas Sainsbury’s, kuriam priklauso 14,9%.

Europos biržose taip pat daug dėmesio sulaukė naujiena dėl Milano biržos Borsa Italina įsigijimo. Londono akcijų birža (LSE) nusrendė parduoti Milano biržą kitai vertybinių popierių biržų operatorei Euronext už 4,33 mlrd. EUR. Euronext po įsigijmo dar labiau įsitvirtins Europos kapitalo rinkų priežiūros rinkoje. Biržų operatorė jau valdo Amsterdamo, Briuselio, Dublino, Lisabonos, Oslo ir Paryžiaus vertybinių popierių biržas. Euronext akcijos šiandien pinga, tuo tarpu LSE vertybinių popierių kaina nežymiai pakilusi.

Žaliavos

Auksas antra savaitė iš eilės kilo, iki 1926,2 USD už unciją ribos. Tam įtakos turėjo kiek silpnėjantis JAV doleris ir atnaujintas optimizmas dėl naujo JAV koronaviruso stimulo paketo. Prezidentas D.Trumpas minėjo, kad norėtų pamatyti dar didesnį paketą, nei siūlo demokratai, arba respublikonai ,t.y. 2,2 trln. USD.

Tuo tarpu WTI nafta per savaitę didėjo 9,6%, o tai yra didžiausias padidėjimas nuo birželio mėnėsio, kai uraganas „Delta“ JAV įlankos pakrantėje privertė energetikos bendroves evakuoti 183 naftos platformas jūroje, o tai sustabdė apie 1,67 milijono barelių per dieną naftos gavybą (tai daugiausia nei 2005 uraganas „Katrina“). Naftos kaina kilo taip pat dėl OPEC generalino sekretorius Mohammedas Barkindo pareiškimo, kad naftos gamintojams blogiausia jau praeityje.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu