Savaitės rinkų apžvalga (09.21 – 09.25)

2020-09-27

Praėjusią savaitę raudonavo visi pagrindiniai akcijų indeksai iš kurių didžiausią nuostolį patyrė Europos Stoxx 600 (-3,6%). Taurieji metalai ir nafta taip pat koregavosi, o tam turėjo įtakos stiprėjantis JAV doleris. Investuotojams daugiausiai nerimo kėlė vis neslopstantys Covid-19 užsikrėtimų atvejai, dviprasmiški ekonominiai duomenys, JAV nesugebėjimas susitarti dėl papildomos finansinės paramos ekonomikai ir artėjantys lapkričio mėnesį prezidento rinkimai.

Covid-19 užsikrėtimų skaičius per dieną pasaulyje. Šaltinis: Woldometer

JAV

JAV mirė Aukščiausio Tesimo teisėja Ruth Bader Ginsburg. D. Trumpas pranešė, jog netrukus paskelbs apie nauja kandidatą, kai Demokratai pareiškė, jog naująjį teisėją turėtų paskirti lapkričio mėnesį išrinktas naujas JAV prezidentas. Tai gali dar labiau padidinti ir taip jau didelę priešpriešą tarp Demokratų ir Respublikonų. Tokiu atveju susitarimui dėl fiskalinio ekonomikos skatinimo plano kiltų grėsmė būti dar labiau nukeltam.

JAV ekonominiai rodikliai

JAV praėjusią savaitę registruotą 870 tūkst. naujų bedarbių paraiškų. Tai 4 tūkst. daugiau nei savaitę prieš ir 25 tūkst. daugiau nei prognozavo ekonomistai. Nors jau mėnesį fiksuojami panašūs skaičiai, statistika gerokai prastesnė nei per praėjusią finansų krizę. 2009 metų kovo mėnesį per savaitę buvo registruota tuo metu daugiausiai, t.y. 665 tūkst. bedarbių paraiškų.

Investicinio banko Goldman Sachs ekonomistai pablogino JAV ekonomikos augimo prognozes. Prognozuojama, kad ketvirtą ketvirtį JAV BVP augimas sieks ne 6%, kaip anksčiau buvo prognozuota, o vos 3%. Pasak banko ekonomistų, tapo aišku, jog Kongresas nepadidins fiskalinio stimulo apimčių prie jau esamų priemonių. Papildomo ekonomikos paskatų iš vyriausybės būtų galima tikėtis 2021 metais.

Ir toliau stebina JAV naujų būstų pardavimai ­- 2020 m. liepos mėn. viršijo net 1 mln.  Toks skaičius buvo pasiektas 2007 m. Lyginant su 2019 m. liepos mėn. pastebimas net 43% augimas. Tai geros žinios JAV ir pasaulio ekonomikai, nes naujų būstų pirkimai glaudžiai koreliuoja su mažmeninės prekybos apimčių pokyčiais, nes nusipirkus būstą reikia jį įrengti, tad išauga buitinės technikos, baldų ir kitų prekių pardavimai. Būsto pardavimų augimą įtakoja rekordiškai žemos palūkanų normos ir didėjantis žmonių noras gyventi toliau nuo didžiųjų miestų.

JAV naujų būstų pardavimai. Šaltinis: tradingeconomics.com

Su lūkesčiais prasilenkė paskelbti JAV ilgalaikio vartojimo prekių užsakymai. Užsakymų apimtys rugpjūčio mėnesį augo 0,4%. Tai gerokai mažiau nei prognozuota. Rinkos dalyviai prognozavo 1,5% sieksiantį augimą. Liepos mėnesį augimas siekė net 11,7%. Nepaisant lūkesčius pranokusių rezultatų, tai jau 4-as mėnesis iš eilės, kuomet fiksuojamas užsakymų augimas.

JAV ilgalaikio vartojimo prekių užsakymai. Šaltinis: Tradingeconomics.com

JAV Įmonės

Savaitės pradžioje stipriai pigo elektra varomų sunkvežimių gamintojos Nikola Corporation akcijos. Bendrovės įkūrėjas ir vadovas T. Miltonas pranešė apie atsistatydinimą. Nikola pastarąsias savaites purto skandalai. Rugsėjo 8 dieną kompanijos akcijos brango daugiau nei 40% po paskelbto milijardinio sandorio su General Motors. Tiesa, rugsėjo 10 – 11 dienomis akcijų kaina dar stipriau nukrito. Hinderburg Research išplatino pranešimą ir ataskaitą apie tai, kaip Nikola apgavo investuotojus. Reklaminiame kompanijos video klipe buvo pristatytas kompanijos elektra varomas sunkvežimis. Pasak Hinderburg Research, kompanija nufilmavo važiuojantį sunkvežimį ne sava eiga, o riedantį nuo nuokalnės. Nikola pranešė, jog video kompanijoje ir nebuvo teigta, jog sunkvežimis važiuoja savo eiga. Rugsėjo 14 dieną Bloomberg News paskelbė, jog JAV vertybinių popierių ir biržų komisija (SEC) pradėjo Nikola tyrimą. Akcijos stipriau pigo. Tiesa, Nikola tokį SEC tyrimą pavadino sveikintinu. Visgi T. Miltono atsistatydinimas savo noru kelia dar didesnį klausimą ir susirūpinimą dėl bendrovės ateities.

Tuo tarpu, šoktelėjo sportinių prekių gamintojos Nike akcijos. Bendrovė skelbė ketvirčio rezultatus, kurie gerokai pranoko analitikų lūkesčius. Praėjusį ketvirtį Nike uždirbo 1,52 mlrd. USD pelno arba 0,95 USD akcijai. Prieš metus per tą patį laikotarpį pelnas sudarė 1,37 mlrd. USD arba 0,86 USD akcijai. Pajamos siekė 10,59 mlrd. USD ir buvo nežymiai, t.y. 0,07 mlrd. USD mažesnės nei pernai. Analitikai prognozavo 9,13 mlrd. USD pajamų ir 0,47 USD pelno akcijai.

Europa

Augant Covid-19 užsikrėtimų atvejams Europos valstybės grįžta prie griežtesnių ekonomikos ir verslo suvaržymų. Jungtinės Karalystės premjeras B. Johnsonas vasarą raginęs žmones grįžti į biurus ir restoranus dabar pranešė apie suvaržymus. Jungtinėje Karalystėje barai, restoranai nuo šiol turės būti uždaromi 10 valandą vakaro, o lankytojai ir darbuotojai bus baudžiami 200 GBP baudomis, jeigu nedėvės apsauginių kaukių. JK gatvėse priežiūrą palaikys daugiau policininkų. Naujieji suvaržymai galimai galios ateinantį pusmetį. Italija pranešė, jog uždarys sieną su Prancūziją. Keliaujantys į Italiją iš šios šalies bus reikalaujami pateikti Covid-19 testų rezultatus. Tuo tarpu Vokietijoje virusu užsikrėtė du vyriausybės ministrai.

Europos ekonominiai rodikliai

IHS Markit paskelbė euro zonos gamybos bei paslaugų sektorių PMI indeksus. Rezultatai – dviprasmiški. Gamybos sektoriaus aktyvumas euro zonoje šį mėnesį yra didžiausias per pastaruosius du metus. Indekso reikšmė pakilo nuo 51,7 punkto rugpjūčio mėnesį iki 53,7 punkto šį mėnesį. Gamybos apimtys didžiausioje regiono ekonomikoje Vokietijoje augo sparčiausiai per dvejus metus. Tuo tarpu paslaugų sektoriuje šį mėnesį situacija visiškai pasikeitė. Dėl išaugusių Covid-19 susirgimų atvejų aktyvumas sektoriuje gerokai susitraukė, o indekso reikšmė šį mėnesį smuko iki 47,6 punkto. Tai žemiausias lygis per pastaruosius 4 mėnesius. Rugpjūtį indekso reikšmė sudarė 50,5 punkto. Žemesnis nei 50 punktų lygis indikuoja apie sektoriaus traukimąsi. Bendro abiejų sektorių PMI indekso reikšmė krito nuo 51,9 punkto rugpjūtį iki 50,1 punkto rugsėjį.

Euro zonos PMI indekso ir BVP pokyčiai. Šaltinis IHS Markit ir Eurostat

Vokietijos Ifo institutas paskelbė, jog šalies verslo nuotaikos rugsėjį gerėjo penktą mėnesį iš eilės. Nepaisant plintančios infekcijos, Vokietijos ekonomika stabiliziuojasi. Ifo indekso reikšmė rugsėjį kilo iki 93,4 punkto, kai rugpjūtį sudarė 92,5 punkto. Indeksas yra sudaromas apklausiant apie 9 tūkst. gamybos, paslaugų, prekybos, statybos sektorių bendrovių.

Vokietijos IFO indkesas. Šaltinis: Tradingeconomics.com / IFO institutas

Vokietijos ekonomika II ketvirtį traukėsi 9,7% stipriai kritus namų ūkių vartojimui, kompanijų investicijoms ir prekybai. Ifo prognozuoja, kad trečią ketvirtį šalies ekonomikos augimas turėtų sudaryti 6,6%. Tiesa, ketvirtą ketvirtį prognozuojamas augimo lėtėjimas iki 2,8%.

Europos įmonės

Daugiausiai dėmesio susilaukė naujienos apie galimus didžiulio masto Europos ir kitų valstybių gerai pasaulyje žinomų bankų, kaip JP Morgan, HSBC, Deutsche Bank, Bank of New York Mellon, Standar Chartered Bank, neteisėtus pervedimus ir pinigų plovimą. Iš JAV iždo departamento finansinių nusikaltimų tyrimo institucijos buvo nutekinta informacija, kurioje apibrėžiamas 2000 – 2017 metų laikotarpis, per kurį sudarytų nelegalių sandorių vertė gali siekti apie 2 trln. USD. Tiesa, pranešama, kad tai tik nedidelė dalis viso tyrimo dokumentų. Deutsche Bank akcijos pinga daugiau nei 7%, HSBC – daugiau nei 5%. Didžiausia dalis kaltinimų tenka Deutsche Bank.

Stipriau brango mažmeninės prekybos kompanijos Kingfisher akcijos. Bendrovė pranešė pirmo šių finansinių metų pusmečio rezultatus. Kompanija, kuri specializuojasi statybos, remonto ir buities prekių prekyboje, per pusmetį uždirbo 398 mln. GBP ikimokestinio pelno. Tai 153 mln. GBP daugiau nei per tą patį laikotarpį prieš metus. Pajamos nežymiai smuktelėjo, t.y. nuo 6 mlrd. GBP prieš metus iki 5,92 mlrd. GBP praėjusį pusmetį. Pasak kompanijos, dėl karantino klientai daugiau laiko praleidžia namuose, todėl didėja paklausa remonto, buities prekėms. Prekyba per trečią ketvirtį vyksta aktyviai.

Žaliavos

Praėjusią savaitę, stipriai smuko taurieji metalai. Auksas užsidarė 1866,30 USD už unciją (krito -4,88%) o Sidabras 23 USD  už unciją (krito -14,1%). Pagrinde tam įtakos turi JAV dolerio stiprėjimas. Praėjusią savaitę JAV doleris (jo indeksas DXY) stiprėjo net po FED žinių, kad monetarinės politikos priemonės nebuvo mažinamos. Visgi, pagal stiprėjantį JAV dolerį matome, kad investuotojai tikėjosi didesnių paskatų, o kadangi jų nebuvo valiuta stiprėja smukdydama žemyn tauriųjų metalų kainas. Auksas ir JAV dolerio indeksas turi atvirkštinę koreliaciją, kuri matosi apačioje).

JAV dolerio ir Aukso priklausomybė. Šaltinis: Bloomberg

Tauriųjų metalų kainų staigių svyravimų galime tikėtis ir ateityje, nes artėja prezidento rinkimai lapkritį, kurie istoriškai padidina aukso svyravimą prieš rinkimus ir po jų.

Aukso kainos pokytis per JAV prezidento rinkimus. Šaltinis Bloomberg

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu