Savaitės rinkų apžvalga (09.14 – 09.18)

2020-09-20

Investuotojai pradeda ruoštis po truputį trečio ketvirčio rezultatų skelbimo sezonui, kuris prasidės kito mėnesio viduryje. Šiuo metu prognozuojama, kad III ketv. S&P 500 kompanijų pelno nuostolis gali siekti -21,8%. Jeigu, taip ir įvyktų kaip šiuo metu analitikai progznozuoja, tai būtų kiek mažesni įmonių patirti nuostoliai nei buvo II ketv. -26,9%. Taip pat, 22 S&P 500 indekso kompanijų yra paskelbusios pelno akcijai (EPS) mažėjimą, o 44 kompanijos didėjimą. Visgi, daug kompanijų neskelbia būsimų pelno prognozių dėl didelio neapibrėžtumo sukelto pandemijos. Šiuo metu S&P 500 indekso kompanijų P/E rodikli siekia 21,7 ir tai viršija 5 metų (17,2) ir 10 metų (15,4) vidurkius.

S&P 500 indekso P/E rodiklis pagal sektorius. Šaltinis FactSet

JAV

FED, kaip ir prognozuota nepristatė monetarinės politikos pokyčių. Bazinių palūkanų normos JAV išlieka 0 – 0,25% rėžyje. Palūkanos nebus keičiamos tol, kol ekonomika nebus pilnai atsigavusi. Bus laukiama 2% infliacijos. FED prognozuoja, kad palūkanos nebus keliamos bent iki 2023 metų pabaigos. Centrinis bankas galimai toleruos laikinus kainų lygio pakilimus virš 2% lygio. Remiantis atnaujintais duomenimis, FED prognozuoja, kad JAV infliacijos lygis iki 2023 metų nepasieks 2%. Pasak centrinio banko, šiais metais JAV ekonomikos nuosmukis turėtų sudaryti 3,7%, o kitais metais BVP augimas turėtų siekti 4%. Anskstesnėse prognozėsė buvo kalbama apie 6,5% kritimą šiais ir 5% ekonomikos augimą 2021 m.

Tarptautinė ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (OECD) atnaujino ekonomikos augimo prognozes. Organizuoja skaičiuoja, kad bendrai pasaulio ekonomika šiais metais trauksis 4,5%, o jau kitais metais prognozuojamas 5% sieksiantis augimas. Tai gerokai gražesni skaičiai, nei OECD skelbė birželio prognozėje, kai šiais metais buvo prognozuojamas 6% sieksiantis nuosmukis, o kitais metais – 5,2% augimas.

BVP prognozė. Šaltinis OECD

JAV ekonominiai rodikliai

JAV mažmenininkų pardavimų rezultatai kiek prasilenkė su lūkesčiais. Didžiausioje pasaulio ekonomikoje mažmeninės prekybos apimtys rugpjūčio mėnesį, lyginant su liepa, augo 0,6%. Nors tai jau ketvirtas mėnesis iš eilės, kai mažmenininkų pardavimų apimtys augą, šįkart augimas prasilenkė su ekonomistų lūkesčiais, kurie prognozavo 1,1%. Labiausiai augo drabužių, baldų, statybos reikmenų ir sodo įrankių pardavimai. Lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, mažmenininkų pardavimai JAV augo 2,6%.

JAV mažmenininkų pardavimai. Šaltinis Trading Economics

Naujų registruotų bedarbių paraiškų skaičius JAV trečią savaitę išlieka mažesnis nei 1 mln. Praėjusią savaitę registruota 860 tūkst. naujų bedarbių amerikiečių. Tai vis dar itin didelis skaičius. Prieš pandemiją naujų bedarbių paraiškų per savaitę JAV buvo pateikiama daugiau nei 4 kartus mažiau.

JAV bedarbių paraiškos ir nedarbo lygis. Šaltinis Trading Economics

JAV Įmonės

Pirmadienį farmacijos gigantės Pfizer vadovas A. Bourla paskelbė, jog kompanija turės galutinį atsakymą ar jos kuriama vakcina bus veiksminga ir tinkama naudojimui iki spalio mėnesio pabaigos. Jeigu ji bus patvirtinta, vakcina galėtų būti pasiekiama JAV gyventojams iki metų pabaigos. Pfizer kuria vakciną kartu su Vokietijos vaistų gamintoja BionTech.

Daugiau nei 100% šoktelėjo biotechnologijų bendrovės Immunomedics akcijų kaina. Sektoriaus gigantė Gilead Sciences paskelbė, jog už 21 mlrd. USD įsigys Immunomedics. Už vieną akciją bus sumokėta 88 USD, kai penktadienį biržos uždarymo metu buvo mokama 42,25 USD. Immunomedics yra sukūrusi vaistą Trodelvy, skirtą gydyti krūties vėžį. Skaičiuojama, kad bendrai pasaulyje krūties vėžio gydymui per metus išleidžiama 157 mlrd. USD. Trodelvy vaistas galėtų būti naudojamas ir plaučių bei kito tipo vėžio gydymui.

Stipriai brango ketvirčio rezultatus pranešusios siuntų pristatymo bendrovės FedEx akcijos. Kompanija per praėjusį ketvirtį, kuris buvo pirmasis bendrovės 2021 metų ketvirtis, uždirbo 1,25 mlrd. USD pelno. Pakoreguotas pelnas akcijai siekė 4,87 USD, kai per tą patį laikotarpį prieš metus sudarė 3,05 USD. Pajamos atitinkamai išaugo 2,3 mlrd. USD iki 19,3 mlrd. USD. Analitikai prognozavo 2,70 USD pelno akcijai ir 17,6 mlrd. USD, tad pranešti rezultatai gerokai viršijo prognozes. Pasak FedEx, prie gerų rezultatų prisidėjo augusios skubių tarptautinių ir JAV gyventojų siunčiamų vidinių siuntų apimtys. Dėl stipriai išaugusios bendrovės paslaugų paklausos didėjo ir išlaidos: darbuotojų kompensacija, Covid-19 prevencijos priemonių naudojimas ir kt. FedEx nepateikė bendros finansinių metų rezultatų prognozės. Gerus tokio tipo kompanijų rezultatus galima susieti su augančiu vartojimu, o tai – indikatorius apie gerėjančią ekonomikos būklę. Tai investuotojus nuteikia pozityviai.

Stipriau brango Tesla akcijos. UBS banko analitikai padidino tikslinę rekomendacinę Tesla akcijos kainą nuo 160 USD iki 325 USD. Analitikų reitingas akcijų atžvilgiu išlieka „neutralu“. Net ir dvigubai paddinus rekomendaciją, akcijos kaina yra aukštesnė. Vakar uždarymo metu už vieną akciją buvo mokėta 423,43 USD. Sekantys Tesla naujienas laukia rugsėjo 22 dieną vyksiančio Tesla Battery Day renginio. Tikimasi, kad bendrovė pristatys naujausias baterijų technologijas, kurios padės Tesla padidinti pelningumą ir dar labiau išauginti gaminamų automobilių pardavimus. Naujoji Tesla technologija galimai galėtų padidinti baterijų elementų energijos tankį apie 50%. Tai leistų ženkliai prailginti automobilių baterijų gyvavimo amžių. UBS prognozuoja, kad Tesla veiklos pelningumas iki 2023 metų pasieks 15,1%, o bendrovės parduodamų automobilių apimtys išaugs iki 1,4 mln.

Europa

Anglijos centrinis bankas taip pat paskelbė, jog bazinės palūkanų normos Jungtinėje Karalystėje lieka nepakitusios – 0,10%. Kiekybinio skatinimo programa, šiuo metu siekianti 745 mlrd. GBP, nedidinama. Anglijos centrinis bankas pabrėžė, jog ekonomikos perspektyvos išlieka neįprastai neaiškios ir neužtikrintos. Paviešintame susitikimo protokole matyti, jog centrinio banko valdybos nariai už dabartinių palūkanų nekeitimą pasisakė vienbalsiai, tiesa, nors ir trumpai, bet buvo diskutuojama, kaip būtų galima veiksmingai įgyvendinti sprendimus dėl neigiamų palūkanų įvedimo. 

Nerimo kėlė Pasaulio Sveikatos Organizacijos įspėjimas dėl situacijos regione. Europos valstybėse sparčiai daugėja naujų Covid-19 užsikrėtimų skaičius. Remiantis Reuters ekonomistų apklausa, didžiausią grėsmė regiono ekonomikos atsigavimui kelia toliau plintanti pandemija. Tikėtina, jeigu situacija nebus suvaldyta, kitais metais sulauksime daugiau neigiamų nei teigiamų staigmenų.

Europos ekonominiai rodikliai

Eurostat paskelbė pramonės produkcijos duomenis. Šiame ekonomikos sektoriuje liepą jau trečią mėnesį iš eilės fiksuojamas atsigavimas. Euro zonos regione pramonės produkcijos apimtys, lyginant su birželiu, augo 4,1%. Ekonomistai prognozavo kiek mažesnį, t.y. 4% sieksiantį augimą. Tiesa, nepaisant pastarųjų mėnesių augimo, į prieš pandeminį lygį dar negrįžome. Lyginant su 2019 metų liepa, pramonės produkcijos apimtys yra sumenkusios 7,7%.

Euro zonos ir Europos Sąjungos pramonės produkcija. Šaltinis Eurostat

Per metus stipriausias nuosmukis tarp ES narių pramonės sektoriuje buvo fiksuotas Danijoje (-13,6%), Vokietijoje (-11,6%), Portugalijoje (-9,6%). Augimas fiksuotas Airijoje (15,6%), Lenkijoje (0,9%), Latvijoje (0,1%). Lietuvoje pramonė traukėsi 2,2%.

ES narių valstybių duomenys. Šaltinis Trading Economics

Vokietijos ZEW indeksas, atspindintis šalies institucinių investuotojų lūkesčius per artimiausius šešis mėnesius, netikėtai ūgtelėjo. Indekso reikšmė šį mėnesį siekė 77,4 punkto, kai rugpjūčio mėnesį sudarė 71,5 punkto. Analitikai prognozavo 69,7 punkto. Pasak ZEW instituto prezidento A. Wambacho, toliau tikimasi pastebimo Vokietijos ekonomikos atsigavimo.

Jungtinėje Karalystėje nedarbo lygis gegužės – liepos mėn. siekė 4,1%. Tai prognozavo ir ekonomistai. Balandžio – birželio mėn. laikotarpiu nedarbo lygis sudarė 3,9%. Tiesa, pasak buvusio Anglijos centrinio banko komiteto nario A. Sentance, paskelbti oficialūs duomenys apgaulingi. Nedarbo lygis rugpjūčio mėnesį šalyje šoktelėjo iki 4,5%.

JK nedarbo lygis. Šaltinis Trading Economics

Taip pat, JK mažmenininkų pardavimai rugpjūčio mėnesį, lyginant su liepa, augo 0,8%. Tai atitiko ekonomistų prognozes. Nors mažmeninės prekybos apimtys šalyje praėjusį mėnesį augo ženkliai lėčiau nei per pvz. liepą (+3,6%), pardavimai stipriai atšoko ir viršijo prieš pandeminį lygį. Tai nuteikia pozityviai.

Paskelbta keletas ekonominių rodiklių. Remiantis Eurostat duomenimis, liepos mėnesį euro zonos tarptautinės prekybos balanso perviršis siekė 27,9 mlrd. EUR. Euro zonos valstybės narės liepos mėnesį eksportavo prekių už 185,2 mlrd. EUR, o importavo už 157,3 mlrd. EUR. Tiesa, lyginant su praėjusiais metais, regiono prekybos apimtys gerokai susitraukusios. Eksporto apimtys, lyginant su 2019 metų liepa, sumažėjusios 10,4%, importas susitraukęs 14,3%. Prieš metus prekių prekybos balanso perviršis sudarė 23,2 mlrd. EUR ir buvo mažesnis nei šiemet, t.y. euro zonos valstybių eksporto apimtys krito ne tiek, kiek importo.

Euro zonos prekių prekybos apimtys. Šaltinis Eurostat

Eurostat paskelbė galutinius praėjusio mėnesio euro zonos infliacijos duomenys. Vartotojų kainų indeksas, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, traukėsi 0,2%. Tai reiškia, kad Europa rugpjūtį gyveno defliacijos sąlygomis. Stipriausiai kainų nuosmukis tarp ES valstybių buvo fiksuotas Kipre (-2,9%), Graikijoje (-2,3%), Estijoje (-1,3%). Sparčiausiai kainos augo Vengrijoje (4%), Lenkijoje (3,7%), Čekijoje (3,5%). Lietuvoje metinis infliacijos lygis siekė 1,2%.

Euro zonos Infliacija. Šaltinis Eurostat

Europos įmonės

Į viršų stipriau šoktelėjo saugos paslaugas teikiančios kompanijos G4S vertybiniai popieriai. Skelbiama, jog didžiausia privati saugos paslaugų kompanija pasaulyje GardaWorld pateikė 3 mlrd. GBP vertės pasiūlymą dėl G4S įsigijimo. G4S tokio GardaWorld pasiūlymo kol kas nepakomentavo. Kompanijoje dirba daugiau nei 500 tūkst. žmonių 85-ose pasaulio valstybėse.

Brango Švedijos drabužių mažmenininkės H&M akcijos. Bendrovė pranešė geresnius nei tikėtasi preliminarius praėjusio ketvirčio rezultatus. H&M praėjusį ketvirtį uždirbo 2 mlrd. SEK (~228 mln. USD) ikimokestinio pelno. Analitikai prognozavo vos 396 mln. SEK pelno. Prieš metus per tą patį ketvirtį pelnas sudarė 5,01 mlrd. SEK. Tiesa, pajamos buvo kiek mažesnės nei prognozuota ir siekė 50,87 mlrd. SEK. Tai 19% mažiau nei prieš metus, o analitikai tikėjosi 51,53 mlrd. SEK. Bendrovė taip pat pranešė, jog praėjusio ketvirčio pradžioje dar buvo uždaryta apie 900 iš 5 tūkst. parduotuvių, kai ketvirčio pabaigoje uždarytų parduotuvių skaičius siekė apie 200.

Stipriai svyravo Vokietijos lizingo rinkos gigantės Grenke akcijos. Vienu momentu jų kaina krinto daugiau nei 40%, o vėliau kilo 30%. JAV finansinių tyrimų ir analizės bendrovė Viceroy Research išplatino ataskaitą, kurioje Grenke apkaltinta piktnaudžiavimu padėtimi, įskaitant pinigų plovimą. Viceroy Research anksčiau išplatino panašų pranešimą apie didžiulį skandalą sukėlusias Vokietijos mokėjimų kompanijos Wirecard problemas. Grenke paneigė visus kaltinimus ir ruošia oficialų atsakymą pateiktiems kaltinimams, kurie bus pristatyti per surengtą konferenciją.

Daugiau dėmesio sulaukė Ispanijos bankų CaixaBank ir Bankia pasiektas susitarimas. Banki bus prijungtas prie Caixabank, naujasis kompanijų darinys taps didžiausiu banku Ispanijos finansų sektoriuje. Naujojo banko kapitalizacija sieks apie 17 mlrd. EUR, o valdomas turtas viršys daugiau nei 650 mlrd. EUR. Bankai skaičiuoja, kad iki 2023 metų susijungimas padės sutaupyti bent 770 mln. EUR kasmet, o pajamos didės apie 290 mln. EUR per metus.

Kitos rinkos

Rugpjūčio mėnesį Kinijoje pirmą kartą šiais metais buvo fiksuotas mažmenininkų pardavimų augimas. Pardavimų apimtys, lyginant su 2019 metų rugpjūčio mėnesiu, augo 0,5%. Pramonės produkcijos apimtys praėjusį mėnesį augo 5,6%, nors ekonomistai prognozavo 5,1% augimą. Tai sparčiausiai per šiuos metus.

Kinijos mažmenininkų pardavimai. Šaltinis Trading Economics

Rusijos centrinis bankas nusprendė pristabdyti monetarinės politikos laisvinimą ir palūkanų nemažino. Bazinės palūkanų normos Rusijoje lieka ties 4,25%. Tiesa, didžioji dalis ekonomistų tą ir prognozavo. Metinis infliacijos lygis Rusijoje rugpjūtį netikėtai pakilo iki 3,6%, kai liepą siekė 3,4%. Tai vis dar mažiau nei tikslinė centrinio banko infliacijos riba, kuri siekia 4%.

Rusijos centrinio banko palūkanų normos. Šaltinis Trading Economics

Žaliavos

WTI naftos kaina siekė 41 JAV dolerį už barelį ir per savaitę padidėjo kiek dauigau nei 10%, o tai yra didžiausias prieaugis nuo birželio mėn. Goldman Sachs teigia, kad Brent iki metų pabaigos pasieks 49 USD už barelį, o 2021 metais III ketv. net 65 USD už barelį. Šią savaitę naftos kainų didėjimą lėmė naujos prognozės dėl kitos galimai artėjančios audros, kuri gali sustabdyti naftos tiekimo grandinę, bei norimo surengti neeilinio OPEC+ spalį susirinkimo, kurio metu būtų kalbama apie pasiūlos mažinimą.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu