Savaitės rinkų apžvalga (07.17 – 07.21)

2023-07-23

JAV

Praėjusią savaitę JAV pagrindinių indeksų rezultatai buvo permainingi. Įmonių II ketvirčio pelnų rezultatų skelbimo sezonas įsibėgėja ir gan džiugina investuotojus, tačiau nerimas dėl galimos recesijos vis tik išlieka.

Praėjusią savaitę geriausiai sekėsi energetikos ir farmacijos įmonių akcijos, prasčiausiai ne pirmo būtinumo prekėms ir komunikacijos sektoriams. Visi pagrindiniai JAV indeksai kilo išskyrus Nasdaq 100 ir composite dėl pagrinde minėtų sektorių traukimosi, nes šių indeksų sudėtyje minėtų sektorių svoris sudaro reikšmingą dalį.

Praėjusią savaitę baigėsi sutartis dėl grūdų eksporto iš Ukrainos Juodąją jūra. Jungtinės Tautos paprašė Rusijos susitarimą pratęsti, tačiau kol kas nesėkmingai. Tikimasi, kad naujo susitarimo sudarymo terminas gali vėluoti, arba ji gali visai neįvykti. Nuo praėjusios savaitės pradžios Rusija informavo, kad susitarimo nebus ir visi laivai bus laikomi kariniais objektais nepaisant jų paskirties. Grūdų ir net kitų grūdinių kultūros kainos dėl šios priežasties 5-10 proc. ribose. Analitikai pastebi, kad visą liepą gerokai buvo sumažėjęs jūra iš Ukrainos eksportuojamų grūdų kiekis. Iš dalies taip yra dėl sezoninių veiksnių, tačiau, kita vertus, Rusija apsunkino eksportą, ilgindama patikrinimų laiką ir nereaguodama į naujus pakrovimo prašymus.

Tuo tarpu gamtinių dujų kainos atsistatė į prieš tai buvusios savaitės lygį. Nors savaitę prieš tai buvo atnaujintas Nyhamnos objektas Norvegijoje, tai nepagerino situacijos praėjusią savaitę. Kainos kilimui įtakos turėjo dabartinės karščio bangos, paveikiančios pietų šalis, ir įspėjimų apie ekstremalias oro sąlygas tokiose šalyse kaip Prancūzija. Visgi kaina neturėtų koreguotis labai daug, nes gamtinių dujų atsargos Europoje šiuo metu yra užpildytos apie 80 proc.

Remiantis FactSet duomenimis, II ketv. rezultatus jau paskelbė S&P 500 indekso 18 proc. įmonių. Iš jų 75 proc. paskelbusių įmonių aplenkė pelno akcijai (EPS) analitikų prognozes ir 61 proc. aplenkė pajamų prognozes. Prognozuojama, kad S&P 500 kompanijų metinis pelnų nuosmukis praėjusį ketvirtį siekė -9% Dar birželį analitikai vidutiniškai tikėjosi, kad pelnų nuosmukis sudarys -7%. S&P 500 indekso būsimojo pelno akcijai (forward 12 month P/E) sudaro 19,5 ir vėl aplenkė ir šiuo metu viršija 5 ir 10 metų būsimojo pelno akcijai metų vidurkius, kas sudaro 18,6 ir 17,4 atitinkamai.

JAV ekonominiai rodikliai

Paskelbtas JAV mažmeninės prekybos duomenys, kuris kilo 0,2 proc. birželį, o tai kiek mažiau nei tikėjosi analitikai 0,5 proc. Dar gegužę mažmeninė prekyba kilo 0,5 proc. Paskelbti duomenys rodo, kad žmonių vartojamo įpročiai po kol kas dar ne taip stipriai reaguoja į gan aukštas palūkanų normas. Tai labiau matosi metiniame mažmeninės prekybos indekse, nes paskelbti duomenys rodo, kad vartojimas nominalu išlieka teigiamas ,t.y. 1,49 proc., realiai atėmus infliaciją (įvertinus perkamąją galią) neigiamas -1,51 proc.

JAV mažmeninės prekybos metiniai duomenys.

Atsveriantis ir teigiamas rinkoje matomas momentas yra tas, kad nors ir infliacija sudaro 3 proc., tačiau darbo užmokesčio augimas per pastaruosius metus didėjo 4 proc., o tai geras signalas, kad vartotojai nepradės stipriai taupyti.

JAV Įmonės

Stipriau kilo Charles Schwab po to kai pranešė geresnius nei tikėtasi antro ketvirčio rezultatus . Charles Schwab sugebėjo uždirbti 6,4 mlrd. USD pajamų, o tai yra 23 proc. daugiau nei praėjusių metų tą patį ketvirtį. Tuo tarpu grynasis pelnas traukėsi 28 proc. lyginant su tuo pačiu ketvirčiu prieš metus ir sudarė 1,29 mlrd. USD.

Tuo tarpu Morgan Stanley pelnas sumažėjo dėl pasaulio ekonomikos lėtėjimo ir prekybos vertybiniais popieriais. Banko grynosios pajamos sumažėjo 13 proc. iki 2,2 mlrd. USD. Tai žemiausias lygis per trejus metus. Tiesa, pajamos paaugo lyginant su praėjusiais metais 2 proc. ir siekė 13,5 mlrd. USD. Įmonės pajamos iš prekybos akcijomis ir obligacijomis traukėsi lyginant su praėjusiais metais ar ketvirčiu. Visgi, pelnas akcijai paskelbtas geresnis nei tikėjosi analitikai, todėl akcijų kaina kilo.

Bank of America paskelbusi geresnius nei analitikai prognozavo II ketvirčio pelno rezultatus kilo ir šiuo metu kaina laikosi virš 30. Banko pelnas per metus išaugo 19%, iki 7,4 mlrd. USD, o tai viršijo analitikų lūkesčius – 6,9 mlrd. Pajamos iš prekybos obligacijomis, žaliavomis ir valiuta išaugo 18%. Be to, banko grynosios palūkanų pajamos, skirtumas tarp to ką bankas moka indėlininkams, ir to, ką jis uždirba iš paskolų ir investicijų, per metus išaugo 14% iki 14 mlrd.

II ketvirčio rezultatus skelbė ir Netflix. EPS sudarė 3,29 ir sugebėjo aplenkti rinkos lūkesčius 2,85. Visgi, Netflix paskelbtos pajamos nesugebėjo aplenkti analitikų lūkesčius, sudarė 8,18 mlrd. USD, o buvo tikimasi 8,28 mlrd. USD. Per II ketvirtį Netflix dėjo pastangų griežtindami slaptažodžio perdavimo politiką ir tai pasijuto naujų klientų registracijose. II ketvirtį Netflix turėjo 238 mln. Registracijų ir tai yra 5,9 mln. daugiau nei praėjusį ir dvigubai daugiau nei tikėjosi analitikai. Tai praktiškai pagrindinė priežastis kodėl akcijų kaina kilo. Pasak Netflix atliktų analizių, kompanija mano, kad sugriežtindami slaptažodžio dalinimosi sistemą gali papildomai atsirasti apie 100 mln. naujų registracijų. Svarbu ir tai, jog kompanija šiuo metu susiduria su iššūkiais dėl JAV vykstančių rašytojų ir aktorių streikų. Dėl šio streiko Netflix išleis naujo turinio kūrimui mažiau nei tikėtasi per šiuos metus. Kompanija pasisako už tai, kad streikas kuo greičiau baigtųsi. Dėl šio streiko Netflix turės daugiau grynųjų nei buvo planuota, nes negalės kurti naujo turinio, o investuotojai baiminasi, kad tai gali sumažinti registracijų skaičių.

Teslai paskelbus nors ir geresnius nei tikėtasi pelno ir pajamų rezultatus kaina krito. Per II ketvirtį Tesla pranešė, kad antrojo ketvirčio pajamos sudarė 24,9 mlrd. USD, o pelnas akcijai (EPS) siekė 0,91 USD, analitikai tikėjosi 0,81 USD. Tesla pelnas lyginant su tuo pačiu ketvirčiu prieš metus padidėjo 24 proc., tačiau grynasis pelnas traukėsi atitinkamai 24 proc. Investuotojams nepatiko bendrojo pelno maržos rodiklis, kuris traukėsi jau ketvirtą kartą iš eilės. II ketvirtį jis sudarė 19,34 proc., tai yra beveik 19 proc. mažesnė nei praėjusį ketvirtį ir 23 proc. nei tą patį ketvirtį prieš metus. II ketvirtį vidutinė Tesla automobilio kaina sudarė 45000 USD, o praėjusį ketvirtį 56000 USD. Investuotojus neramina tai, kad didėja konkurencija tarp elektromobilių, o tai mažina jų savikaina. Po rezultatų paskelbimo, Elon Musk komentavo, kad Tesla ir toliau mažins automobilių kainas, norint, kad šių pardavimai didėtų, o tai turi atpirkti bendrojo pelno mažėjimą. Geros naujienos tos, kad parduotų automobilių skaičius didėjo nuo pirmą ketvirtį 423 tūkst. Iki antrą 466 tūkst. Abiejų ketvirčių pardavimai buvo rekordiniai, o tai pateisina Elono komentarą po rezultatų skelbimo.

Europa

Pagrindiniams Europos indeksai taip pat kilo pagrinde dėl gerų II ketvirčio įmonių pelnų rezultatų, kurie šiuo metu lenkia analitikų prognozes. Tuo tarpu EURUSD santykis yra pakilęs į didžiausią lygį nuo Ukrainos karo pradžios. EURUSD kainos mažėjimui įtakos turi investuotojų lūkesčiai, kad Europos centrinis bankas tęs palūkanų kėlimo ciklą ilgiau nei JAV. Paskutiniais Europos duomenimis infliacija Europoje šiuo metu siekia 5,5 proc., o JAV 3 proc., todėl tikimybė, kad ECB kels palūkanų normas ilgiau nei FED yra kur kas didesnė. Rinka tikisi, kad palūkanos ECB kels iki šių metų galo ir sieks 4 proc. Dėl šios priežasties Dolerio kursas pamažu traukiasi. Tam įtakos turi paskelbti geresni nei buvo tikėtasi infliacijos duomenis dar praėjusią savaitę. Akcijų turto klasei, tai buvo geras signalas, nes tai didina tikimybę, kad JAV palūkanų normų kėlimo ciklas jau finišo tiesiojoje. Dar savaitę prieš tai paskelbta infliacija buvo 3 proc., o FED infliacijos tikslas 2 proc. Dar praėjusių metų birželį JAV metinė infliacija siekė 9,1 proc.

Europa ekonominiai rodikliai

buvo patikslinta Europos infliacija, kurios duomenys buvo paskelbti ankščiau – ji išliko nepakitusi ir sudarė 5,5 proc. Tuo tarpu infliacija neįskaičiuojant maisto ir energijos kainų buvo pakoreguota nežymiai +0,1 proc. ir šiuo metu sudaro taip pat sudaro 5,5 proc. Tai neigiamai vertina rinka, nes tai tik didina tikimybę, kad palūkanų norma ECB kels ir toliau kadangi infliacija Europoje sekasi atvėsinti kiek sunkiau nei JAV. Rinka šiuo metu tikisi, kad Euribor metų gale sieks apie 4 proc. ir ar toliau augs, trauksis ar laikysis tame pačiame lygyje priklauso nuo infliacijos duomenų ateityje.

Europos metinė infliacija

Infliacija Jungtinėje Karalystėje 2023 m. birželį sumažėjo iki 7,9 proc., o tai yra žemiausias lygis nuo 2022 m. kovo ir šiek tiek mažiau nei tikėjosi rinka – 8,2 proc. Žemesnė infliacijai įtakos pagrinde turėjo kiek atpigusios kuro kainos. Tuo tarpu infliacija be maisto ir energetikos kainų susitraukė iki 6,9 proc. nors rinka tikėjosi 7,1 proc. Tai teigiamai nuteikia investuotojus dėl palūkanų normų didinimo, tačiau nepakankamai, kad sulauktume didesnių kainų judėjimų praėjusią savaitę.

Paskelbtas Vokietijos gamintojų kainų indeksas, kuris lėtėja jau devintą kartą iš eilės. Metinė gamintojų infliacija Vokietijoje 2023 m. birželį sulėtėjo iki 0,1 %, o tai yra žemiausias rodiklis nuo 2020 m. gruodžio mėn. Pagrinde tam įtakos turėjo energetikos kainų mažėjimas. Tai teigiamas signalas investuotojams, nes iš šio rodiklio matoma, kad infliacija Euro zonoje turi toliau mažėti, o tai mažina tikimybę kiek ateityje ECB kels palūkanų normas.

Vokietijos gamintojų kainų indeksas

Europos įmonės

Šveicarijos farmacijos milžinė Novartis padidino savo 2024 metų pajamų prognozes, po paskelbtų gerokai didesnes veiklos pajamos. Ji taip pat paskelbė, kad jos valdyba patvirtino Sandoz, jos generinių vaistų padalinio, atskyrimą ir įtraukimą į biržos prekybos sąrašą bei 15 mlrd. USD akcijų supirkimą, kuris turi būti baigtas iki 2025 m

Investicinio portfelio formavimas

fxcm

Siūlome sudalyvauti viename iš mūsų nemokamų video seminarų „INVESTICINIO PORTFELIO FORMAVIMAS“. Registraciją ir platesnę informaciją apie seminarą rasite čia.

Domitės investavimu ir susiduriate su klausimais formuojant asmeninį investicinį portfelį? Myriad capital supažindins su Interactive Brokers investavimo platforma – Trader Workstation (TWS), kurios pagalba galima susikurti savo pageidaujamą finansinių priemonių rinkinį.

Seminaro metu bus daromas video įrašas, kuris pasieks užsiregistravusius sekančią dieną. Seminarai organizuojami nuotoliniu būdu ir yra nemokami. Būtina išankstinė registracija. Būtina išankstinė registracija, kurią rasite čia.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu