Savaitės rinkų apžvalga (06.22 – 06.26)

2020-06-28
Savaitės rinkų apžvalga (06.22 - 06.26)

JAV

Praėjusios savaitės pagrindinių JAV indeksų kainos sumenko dėl koronaviruso dienos susirgimų skaičiaus didėjimo nepaisant dėl kai kurių teigiamų ekonominių duomenų.

Savaitė prasidėjo su Baltųjų Rūmų patarėjo prekybos klausimais P. Navarro klaidingu komentaru. Jis interviu su Fox News metu teigė, jog su Kinija sausio mėnesį pasirašytas susitarimas su Kinija yra nutrauktas. Visgi, vėliau pats P. Navarro pasitaisė ir patikslino, kad susitarimas galioja, o jo teiginiai buvo ne taip suprasti. Susitarimo galiojimą patvirtino ir pats D. Trumpas. Šis klaidingas komentaras turėjo įtakos pagrindiniams JAV indeksams tačiau laikinai.

Niujorko miestas leidžia kompanijoms po trijų mėnesių pertraukos atidaryti ir grįžti dirbti į biurus, nors investuotojus gąsdina rekordiniai dienos susirgimo skaičiai ir savaitėje ne karta buvo pastebėtas pagrindinių indeksų kainų fiksavimas, kada kaina koregavosi iki 3%.

Rinkas taip pat neramino atsinaujinantis prekybos karas tarp JAV ir Europos Sąjungos. Baltieji rūmai planuoja naujus tarifus importui iš Vokietijos, Ispanijos Prancūzijos ir Anglijos. Bendra apmokestinamų prekių vertė skaičiuojama maždaug apie 3,1 mlrd. USD dolerių. Nauji tarifai gali būti taikomi tokioms prekių grupėms kaip alus, džinas, alyvuogės, bei galimi papildomi ribojimai –sunkvežimiams, lėktuvams, sūriams, jogurtams.

Šiuo metu vertinant maždaug 78% fondų valdytojų Remiantis „BofA  Global Research“ birželio mėnesio tyrimu, rinkos vertė yra labiausiai pervertinta nuo 1998 m. Pasak Refinitiv S&P 500 ateities išankstinių kainų ir pajamų santykis (forward P/E) yra 24,5. Toks lygis paskutinį kartą buvo matomas prieš du dešimtmečius „dot-com“ burbulo metu.

Ekonominiai rodikliai ir įvykiai

Bedarbių paraiškos JAV neatitiko analitikų prognozių, tačiau tai dvyliktas kartas kada bedarbių paraiškų skaičius, nors ir nežymiai, tačiau vis mažėjo ir sudarė 1,48 mln. praėjusią savaitę Tai rodo, kad praeis šiek tiek laiko, kol darbo rinka grįš į iki pandeminio lygio. Šiuo metu daugelis investuotojų mano, kad JAV negrąžins blokavimo priemonių, nes tai stipriai pakenktų jos ekonomikai. Vis dėlto didėjantis infekcijų skaičius gali sulėtinti ekonominę veiklą ir pakenkti „V formos“ atkūrimo scenarijui, kuris padėjo atstatyti pastarąjį akcijų rinkos sukrėtimą.

Tarptautinio valiutos fondo duomenimis, ekonomikos uždarymas ir vartojimo sumažėjimas sukels gilesnį BVP nuosmukį, nei tikėtasi balandžio mėn. Šiuo metu skaičiuojama, kad visų šalių BVP mažėjimas šiemet sieks -4,9% (balandžio mėn. buvo tikimasi -3%). Tikimasi, kad 2021 m. atgarsis pasieks 5,4 proc., Nors anksčiau buvo tikimasi 5,9 proc.

FED paskelbė bankų metinių streso testų rezultatus. FED įspėjo, jog prailgintas ekonomikos uždarymas gali palikti bankinį sektorių su 700 mlrd. USD nuostoliais dėl blogų paskolų. Nors bankų kapitalo rezervų lygiai pakankamai geri, tačiau FED nori, kad jie tokie ir išliktų. Nuspręsta, trečią ketvirtį bankams nebeleisti atlikti savų akcijų supirkimo, taip pat iki tam tikro dydžio apriboti dividendų išmokėjimai.

JAV gegužės mėn. ilgalaikio vartojimo prekių užsakymai didėjo 15%, lyginant su praėjusiu mėnesiu. Tai yra didžiausias ilgalaikio vartojimo prekių užsakymų prieaugis nuo 2014 m. liepos mėn. Transporto įrangos paklausa padidėjo 80,7%, variklinių transporto priemonių ir jų dalių didėjo 27,5%.

JAV reguliavimo institucijos sušvelnino vadinamosios „Volckerio taisyklės“ apribojimus, leidžiančius bankams daugiau investuoti į rizikingesnius fondus, tokius kaip rizikos kapitalo fondai. Be to, bankams nebereikės atidėti grynųjų pinigų, kad būtų apsaugota prekyba išvestinėmis priemonėmis tarp tos pačios įmonės filialų. Tai naudinga dideliems pasauliniams bankams, kurie pasinaudojo pagalbos teikimu, nes jie galėjo išlaisvinti iki 40 milijardų JAV dolerių anksčiau rezervuotų grynųjų pinigų.

Įmonės

Stipriau pigo oro linijų bendrovės American Airlines akcijos. Bendrovė pranešė apie planus pritraukti 3,5 mlrd. USD finansavimą. Ketinama išplatinti 1,5 mlrd. USD naujų akcijų ir konvertuojamų obligaciją.

Šią savaitę 26% į viršų šoktelėjo biotechnologijų bendrovės Translate Bio akcijos. Bendrovė pasiekė preliminarų 2 mlrd. USD vertės susitarimą su Prancūzijos vaistų gamybos milžine Sanofi. Kompanijos plės partnerystę vakcinų gamyboje.

7% pigo biržų operatorės Cboe Global Markets vertybiniai popieriai Investicinio banko Goldman Sachs analitikai pablogino savo rekomendaciją kompanijos akcijų atžvilgiu į „parduoti“. Nustatyta tikslinė akcijos kaina – 88 USD. Penktadienį uždarymo metu už vieną akciją buvo mokama 91,51 USD.

Europa

Europos akcijos šią savaitę krito dėl didėjančių koronaviruso užsikrėtimų skaičiaus ir padidėjusios prekybos įtampos tarp JAV ir Europos.

Investuotojai palankiai įvertino tai, kad ECB pradėjo naują repo mechanizmą, skirtą suteikti euro likvidumą centriniams bankams už euro zonos ribų, kad palaikytų ekonomiką ir fondų rinkas, esant koronaviruso krizei. Tuo tarpu ECB vyriausiasis ekonomistas Philipas Lane’as perspėjo, kad aktyvumas euro zonoje ilgą laiką išliks daug mažesnis nei prieš pandemiją.

Pasak Europos centrinio banko prezidentės Christine Lagarde, euro zona tikriausiai praėjo blogiausią laiko tarpą, kurį sukėlė koronaviruso pandemija. Taip pat prezidentė paragino valdžios institucijas pasiruošti galimai antrajai infekcijų bangai.

Ekonominiai rodikliai

Šio mėnesio euro zonos tiek gamybos, tiek paslaugų sektoriaus PMI indeksai pranoko ekonomistų lūkesčius. Nors abiejuose sektoriuose toliau jaučiamos prastėjančios sąlygos, tačiau indeksų reikšmės gerokai ūgtelėjo, lyginant su geguže, ir artėja prie neutralios 50 punktų indekso ribos. Kai kuriose regiono valstybėse sąlygos ir gerėja. Prancūzijoje tiek paslaugų, tiek gamybos sektoriaus indeksų reikšmės viršijo 50 punktų ribą. Tai indikacija apie sektoriaus plėtrą. Jungtinės Karalystės gamybos sektoriaus indeksas, nors ir nežymiai, bet taip pat viršijo 50 punktų ribą.

Įmonės

Daugiausiai dėmesio Europoje sulaukia Vokietijos mokėjimų bendrovė Wirecard. Bendrovė pranešė, jog ieškomi 1,9 mlrd. EUR galimai apskritai neegzistuoja, o buhalteriniai duomenys tiesiog buvo suklastoti. Filipinų centrinio banko vadovas savaitgalį patvirtino kad bendrovės lėšos nebuvo patekusios į šalies mokėjimų sistema, nors Wirecard atstovai auditoriams buvo pateikę Filipinų bankų patvirtinimus apie įmonės pinigų likučius šios šalies bankuose. Tai pat, buvo sulaikytas buvęs kompanijos vadovas M. Braunas, kuris dar praėjusių penktadienį atsistatydino iš pareigų. Wirecard akcijos kritusios apie 75%. Remiantis analitikos bendrovės S3 Partners duomenimis, investuotojai, kurie buvo sudarę Wirecard akcijų atpirkimo sandorius ir tikėjosi kainos kritimų, bendrai uždirbo apie 2,6 mlrd USD pelno.

Pranešta, jog Olandijos ir Prancūzijos vyriausybės sutarė dėl 3,4 mlrd. EUR pagalbos paketo oro skrydžių bendrovei AIr France-KLM. Abiejų šalių vyriausybėms priklauso po maždaug 14% Air France-KLM akcijų.

Aktyviau penktadienį buvo prekiaujama Švedijos bendrovės H&M akcijomis. Kompanija pranešė, jog antro ketvirčio pardavimai krito 50%, o nuostolis sudarė 3,02 SEK (apie 0,29 EUR) akcijai. Investuotojams pozityvo suteikė tai, jog prekybos internetu apimtys augo 32%. Pasak bendrovės, pandemijos metu buvo uždaryta beveik 80% parduotuvių, tačiau bendrai pardavimai pastarosiomis savaitėmis po truputį atsigauna.

Kitos rinkos

Fitch sumažino Kanados reitingą iki AA + nuo AAA. Tam įtakos turėjo viešųjų finansų situacija. Fitch mano, kad Kanada išeis iš pandemijos, kai skolų santykis su BVP bus didesnis nei tikimąsi 115,1%.

N. Zelandijos centrinio banko sprendimas dėl palūkanų normų liko nepakitęs ir sudarė 0,25%

Žaliavos

Aukso ateities sandorių kaina viršijo 1784 USD už unciją ribą. Investicinio banko Goldman Sachs analitikai prognozuoja, kad per ateinančius 12-a mėnesių išvysime pasiektą 2 000 tūkst. už unciją aukso kainos lygį. Tikimasi, kad per metus sidabro kaina ūgtels iki 22 USD už unciją. Šiuo metu už vieną sidabro unciją ateities sandorių rinkoje mokama kiek daugiau nei 17,95 USD.

Covid-19 apžvalga

Bendras patvirtintų koronaviruso atvejų skaičius viršijo 9,73 mln., Iš jų daugiau kaip 492 000 mirė, o daugiau nei 5,27 mln. pasveiko.

JAV išlieka iki šiol labiausiai nukentėjusi šalis (daugiau kaip 2,5 mln. atvejų). Užkrėtimų skaičius Brazilijoje, antrojoje labiausiai nukentėjusioje šalyje, viršijo 1,23 mln. Susirgimų skaičius Rusijoje išaugo virš 620 000, tai yra trečia šalis pagal užsikrėtusiųjų skaičių pasaulyje.

Pagal Financial Times COVID-19 plinta sparčiausiai JAV, Lotynų Amerikoje ir Viduriniuose Rytuose. Jungtinėse Valstijose mirčių skaičius didžiausias pasaulyje – daugiau nei 126 000 aukų. Mirčių skaičius Brazilijoje sparčiai didėja ir jau yra antra šalis pagal mirtingumą pasaulyje. Brazilijos sveikatos ministerija pranešė apie 55 000 mirčių. Jungtinėje Karalystėje buvo pranešta apie 43 000 žuvusiųjų – daugiausiai iš visų Europos šalių ir trečia pagal mirtingumą nuo koronaviruso pasaulyje. Niujorko, Naujojo Džersio ir Konektikuto valstijose jau reikalaujama, kad iš labiausiai viruso paveiktų „karštųjų taškų“ atvykę asmenys laikytųsi savi izoliacijos. Vašingtono valstijoje vėl yra privaloma nešioti veido kaukes viešose vietose. Tuo tarpu ES svarsto taikyti ribojimą atvykti turistams iš JAV iki vasaros pabaigos.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu