Savaitės rinkų apžvalga (06.20 – 06.24)

2022-06-26

JAV

Praėjusią savaitę pagrindiniai JAV indeksai stipriai kilo, nes vis daugiau analitikų pasisako, kad recesija gali aplenkti didžiausią pasaulio ekonomika, jei ir toliau darbo rinkos duomenys išliks istoriškai geri. Tuo tarpu.J. Powell tvirtino, jog šalies ekonomika yra labai tvirtoje būklėje ir atlaikys dar labiau griežtėsiančią centrinio banko vykdomą monetarinę politiką. Praėjusį mėnesį FED palūkanas padidino 75 baziniais punktais iki 1,5 – 1,75%. Artimiausias JAV centrinio banko posėdis vyks liepos 26 – 27 dienomis. Remiantis CME FedWatch Tool duomenimis, rinkoje šiuo metu skiriama 90,9% tikimybė, jog palūkanų normos bus antrą posėdį iš eilės padidintos 75 baziniais punktais, šį kartą iki 2,25 – 2,50% rėžio. Metų pabaigoje bazinės palūkanos JAV pagal prognozes turėtų pasiekti 3,5 – 3,75%.

Nepaisant pakoreguotų prognozių, analitikų rekomendacijų „pirkti“ skaičius šiuo metu yra pakankamai didelis. Pasak FactSet, S&P 500 kompanijų akcijos turi 10 708 analitikų rekomendacijų. Iš jų, 56,9% rekomendacijų yra „pirkti“, 37,7% – „laikyti“ ir 5,4% – „parduoti“. Pastaruosius 5-is metus rekomendacijų „pirkti“ dalis vidutiniškai sudarydavo 53,3%.

Analitikų rekomendacijos S&P 500 kompanijų atžvilgiu. Šaltinis: FactSet

Investuotojai bei analitikai ruošiasi ir antro ketvirčio rezultatų skelbimo sezonui, kuris prasidės jau kito mėnesio viduryje. Remiantis FactSet duomenimis, prognozuojama, kad vidutiniškai S&P 500 kompanijų pelnas šį ketvirtį per metus turėjo ūgtelti 4,3%. Dar kovo pabaigoje analitikai prognozavo, kad augimo tempas sieks 5,9%. Įvertinus pirmo ketvirčio rezultatus ir paskelbtas pačių kompanijų prognozes, analitikai skaičiavimus pakankamai ženkliai pakoregavo.

Nors tai ir nepakeitė praėjusios savaitės ralio, būta ir blogų naujienų. Didžiųjų bankų ekonomistai vis labiau užtikrintai prognozuoja būsimą ekonominę krizę. Vieno didžiausių JAV bankų Citigroup analitikai skiria 50% tikimybę, jog pasaulio ekonomika atsidurs recesijoje. Tiekimo grandinių sutrikdymai toliau skatina infliaciją ir mažina ekonomikos augimo tempą. Pasak Citigroup, recesijos atveju galima tikėtis keliais procentiniais punktais išaugsiančio nedarbo lygio ir kelių ketvirčių iš eilės stipresnio ekonomikos aktyvumo nuosmukio. Vis dėlto, didelės krizės nesitikima, o bankas toliau nepakeitė savo „bazinio“ scenarijaus prognozių, nepaisant didėjančios recesijos tikimybės. Citigroup prognozuoja, kad šiais metais pasaulio bendrasis vidaus produkto augimas sudarys 3%, o kitais metais sieks 2,8%.

Žvelgiant iš statistinės pusės iki pirmo pusmečio pabaigos JAV biržose liko 4-ios prekybos sesijos. Pirmi du ketvirčiai investuotojams buvo kupini iššūkių. Pagrindinio JAV akcijų indekso S&P 500 reikšmė nuo metų pradžios buvo kritusi 18%. Tokio „prasto“ pirmo pusmečio JAV akcijų rinkoje nebuvo labai seniai. Jeigu dar vieno didesnio šuolio per likusias sesijas nesulauksime, pirmų šešių mėnesių S&P 500 nuosmukis bus didžiausias nuo 1932 metų.

I pusmečio S&P 500 indekso pokyčiai. Šaltinis: Bloomberg Finance, Deutsche Bank

Apie sudėtingą situaciją ne tik akcijų, bet ir kitose rinkose indikuoja ir šių metų tradiciniu investiciniu portfeliu vadinamo „60/40“, kuris yra sudarytas iš 60% akcijų ir 40% obligacijų, rezultatai. Vertinant laikotarpį nuo 1970 metų, prastesnis periodas nuo metų pradžios šio portfelio grąžos atžvilgiu buvo registruotas tik 2008 metų finansines krizės metu. „60/40“ portfelio grąža šiais metais grąža siekia jau beveik -20%. Tam didžiausią įtaką padarė išsipardavimas obligacijų rinkoje, kuri būtent ir turėtų mažinti akcijų rinkoje patiriamą nuosmukį.

„60/40“ investicinio portfelio pokyčiai. Šaltinis:  Bloomberg Barclays, MSCI, Refinitiv Datastream, J.P. Morgan Asset Management

JAV Įmonės

Oro skrydžių kompanija Jetblue pranešė, jog padidins savo siūlomą kainą dėl kitos skrydžių bendrovės Spirit Airlines įsigijimo. Jetblue už Spirit Airlines akcijas dabar siūlo po 33,5 USD. Jetblue konkuruoja su kita kompanija Frontier dėl Spirit Airlines įsigijimo. Dabartinis Jetblu pasiūlymas yra 2 USD didesnis nei pateiktas prieš keletą savaičių. Birželio 10 dieną Spirit Airlines akcininkai turėjo balstuoti dėl sandorio su Frontier, tiesa, balsavimas buvo nukeltas į birželio 30 dieną, taip suteikiant laiko tolimesnėms deryboms tarp Spirit Airlines ir Frontier bei JetBlue Airways valdybų. Spirit Airlines vertybiniai popieriai šiandien brangsta. Iki šiandien akcijų kaina buvo kritusi 2,61%. Spirit Airlines rinkos kapitalizacija sudaro 2,26 mlrd. USD, JetBlue – 2,60 mlrd. USD, o Frontier Group – 1,92 mlrd. USD.

Ketvirčio rezultatus paskelbė viena didžiausių JAV gyvenamųjų namų statybos kompanija Lennar. Jie pranoko analitikų lūkesčius. Bendrovė per praėjusį ketvirtį, kuris yra antras finansinių metų ketvirtis, uždirbo 1,32 mlrd. USD grynojo pelno arba 4,69 USD pakoreguoto pelno, tenkančio vienai akcijai. Analitikai prognozavo, kad pelnas akcijai sieks 3,95 USD. Prieš metus Lennar per tą patį ketvirtį uždirbo 831,4 mln. USD. Pajamos per metus šoktelėjo 30% iki 8,36 mlrd. USD ir taip pat viršijo prognozes. Buvo tikimasi, kad jos sudarys 8,12 mlrd. USD. Grynasis pelningumas taip pat didėjo nuo 18,6% iki 23,5%. Bendrovė per ketvirtį gavo 17 992 naujų gyv. namų statybos užsakymų. Tai beveik 400 daugiau nei tikėtasi.

Stipriau brango maisto produktų gamintojos Kellog akcijos. Bendrovė paskelbė, jog planuoja visą verslą išskaidyti į tris nepriklausomas kompanijas. Global Snacking su 11,4 mlrd. USD metiniais pardavimais toliau vystys tarptautinį sausų pusryčių, užkandžių verslą. North America Cereal su 2,4 mld. USD pajamomis bus atsakinga už JAV, Kanados rinkas, o Plant Co. su 340 mln. USD pardavimais vystys augalinio maisto verslą. Planuojama, kad visos trys kompanijos bus listinguotos viešai. Verslų atskyrimas turėtų būti užbaigtas iki 2023 metų pabaigos. Kellog akcijos nuo metų pradžios iki šiandien buvo pabrangusios 4,84%. Bendrovės rinkos kapitalizacija sudaro 22,86 mlrd. USD.

JAV farmacijos gigantė Pfizer paskelbė apie 90,5 mln. EUR dydžio investicijas į Prancūzijos vakcinų gamintoją Valneva. Pfizer įsigys 8,1% Valneva akcijų paketą po 9,49 EUR už akciją. Prancūzijos kompanija panaudos investicijas tolimesnei Laimo ligos vakcinos klinikinių tyrimų programai. 3 klinikinių tyrimų fazė turėtų prasidėti jau trečią šių metų ketvirtį.

Europa

Praėjusią savaitę kilo ir senojo žemyno pagrindiniai indeksai. Pagrinde tam įtakos turėjo bendros rinkos nuotaikos. Visgi nors ir senojo žemyno pagrindiniai indeksai kilo, tačiau ne taip stipriai kaip JAV.

Praėjusią savaitę taip pat įvyko Prancūzijos parlamento rinkimai. Antrai kadencijai perrinkto prezidento E. Macron partija prarado daugumą, nors ir laimėjo daugiausiai mandatų, t. y. 245. Absoliučiai daugumai suformuoti reikėtų 289 vietų. Kraštutinės dešinės partija, kuriai vadovauji M. Le Pen, gavo net 89 vietas. Tai gerokai daugiau nei kadenciją prieš, kai turėjo vos 8 vietas.

Europos ekonominiai rodikliai

Dar vieną rekordą „pagerino“ Vokietijos gamintojų kainų indekso augimo tempas. Paskelbta, jog didžiausioje Europos ekonomikoje gamintojų kainų indekso augimas praėjusį mėnesį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, siekė 33,6%. Tai jau 6-ias mėnesis iš eilės, kai fiksuojamas rekordas. Balandį augimas siekė 33,5%. Šalyje gegužę energijos išteklių kainos per metus išaugo 87,1%. Buvo registruotas 148,1% gamtinių dujų kainų šuolis. Elektros kaina atitinkamai išaugo 90,4%.

Vokietijos gamintojų kainų indekso pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com / Federal Statistical Office

Jungtinėje Karalystėje infliacija pasiekė 40 metų aukštumas. Šiandien paskelbta, jog metinis vartotojų kainų indekso augimo tempas gegužės mėnesį siekė 9,1%. Tai atitiko ekonomistų prognozes. Metinė infliacija šalyje, lyginant su balandžiu, išaugo 0,1 procentinio punkto. Išlaidos būstui šalyje per metus išaugo 19,4%, transportui padidėjo 13,8%. Maisto ir nealkoholinių produktų kainos per metus augo 8,6%.

Europos įmonės

Bloomberg Intelligence pasidalino elektromobilių rinkos prognozėmis. Remiantis atliktu tyrimu, jau 2024 metais didžiausio elektromobilių gamintojo pasaulyje vietą iš dabartinės lyderės Tesla perims Vokietijos gamintoja Volkswagen. Skaičiuojama, kad baterijomis varomų automobilių paklausa pasaulyje turėtų padvigubėti iki 2025 metų. Trečdalis rinkos dalies bus sudaryta Kinijoje. Volkswagen konkurencinį pranašumą ateityje dar labiau didinti turėtų ir kuriamos baterijų gamybos grandinės. Volkswagen Europoje iki 2030 metų planuoja atidaryti šešias naujas baterijų gamyklas. Vokietijos bendrovė yra investavusi į Švedijos baterijų gamintoją Northvolt, kuri jau greitu metu turėtų pradėti baterijų gamybą. Nepaisant perspektyvų, Volkswagen akcijos šiandien pinga. Nuo metų pradžios jų kaina krito jau daugiau nei 30%. Panašiai yra atpigę ir Tesla vertybiniai popieriai. Jų kaina šiais metais iki šiandien buvo kritusi 32,7%. Tiesa, rinkoje bendrovės vis dar yra vertinamos visiškai skirtingai. Volkswagen rinkos kapitalizacija sudaro apie 88,8 mlrd. USD, tuo tarpu Tesla vertinama net 673,7 mlrd. USD.

Didžiausi baterijomis varomų atutomobilių gamintojai, duomenys ir prognozės

Kitos rinkos

Nemažai analitikų prognozuoja tolimesnį EURUSD kurso kritimą. Šiais metais euras pagrindinės pasaulio rezervinės valiutos atžvilgiu susilpnėjo jau daugiau nei 7%. Paskutinį kartą euras silpnesnis prieš JAV dolerį trumpam buvo 2017 metų pradžioje ir 2003 metais. JAV banko Wells Fargo analitikai prognozuoja, kad paritetas tarp dviejų valiutų bus pasiektas per artimiausią mėnesį. FED ir ECB vykdomų politikų ciklų eigos jau gerokai išsiskyrė. ECB dar tik ruošiasi kelti palūkanas pirmą kartą per daugiau nei dešimtmetį, tuo tarpu FED šiuo atžvilgiu jau gerokai pažengė į priekį. Žinoma, Europai ir jos ekonomikai gerokai planus sujaukė prasidėjęs Rusijos karas Ukrainoje.

Investicinio portfelio formavimas

fxcm

Jei esate pradedantysis ir nežinote kaip susiformuoti investicinį portfelį, siūlome apsilankyti viename iš mūsų nemokamų video seminarų „Investicinio portfelio formavimas“. Registraciją ir platesnę informaciją apie seminarą rasite čia.

Seminaras skirtas pradedantiesiems, kurie planuoja formuoti individualų investicinį portfelį, tačiau nežino kaip tai padaryti. Seminare bus paaiškinami visi etapai į ką būtina atsižvelgti formuojant investicinį portfelį ir atliekami praktiškai, kad dalyvis po seminaro pilnai mokėtų susiformuoti savo asmeninį portfelį. Taip pat, seminaro eigoje ir seminarui pasibaigus galėsite tiesiogiai bendrauti su finansų makleriu ir užduoti aktualius klausimus.

Seminarai organizuojami nuotoliniu būdu ir yra nemokami. Būtina išankstinė registracija, kurią rasite čia.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu