Savaitės rinkų apžvalga (06.14 – 06.18)

2021-06-20

JAV

Praėjusią savaitę daugiausia dėmesio sulaikė JAV centrinio banko posėdis po kurio vykusioje spaudos konferencijoje J. Powell‘as informavo apie artimiausiu metu galinčią prasidėti diskusiją dėl kiekybinio skatinimo mažinimo. Taip pat buvo pakeistas ir prognozuojamas palūkanų normų keitimo tempas. Prieš tai buvo planuojama palūkanų nekeisti iki 2024 metų. Dabar po posėdžio iki 2023 metų pabaigos planuojama du kartus kelti palūkanų normas. J. Powell‘as apibūdino JAV darbo rinkos būklę kaip labai gerą. Artimiausiuose posėdžiuose FED vertins, ar ekonomikos atsigavimo tempas yra pakankamas, kad būtų galima pradėti diskusijas dėl vertybinių popierių supirkimo mažinimo. 2021 m. BVP augimo prognozė padidinta nuo 6,5 iki 7,0 proc., infliacija nuo 2,4 iki 3,4 proc.

Tokios prognozės ir J. Powell‘as komentarai turėjo įtakos ir finansų rinkoms. Neigiamai į tai reagavo pagrindiniai JAV indeksai. Tuo tarpu JAV doleris ir JAV vyriausybės 10 m. obligacijų pajamingumai kilo. Dėl staigiau kilusio JAV dolerio dauguma žaliavų kainos krito, nes žaliavos daugiausiai yra įsigyjamos JAV doleriais (staigiau kylant šiai valiutai žaliavos tampa brangesnės, kas mažina jų paklausą).

JAV ekonominiai rodikliai

Paskelbta, jog JAV gamintojų kainų indeksas praėjusį mėnesį, lyginant su balandžiu, ūgtelėjo 0,8%. Ekonomistai laukė 0,6% sieksiančio augimo. Vertinant kainų augimą per metus, indekso reikšmė gegužę šoktelėjo net 6,6%. Tai daugiausiai nuo 2010 metų lapkričio, kai JAV buvo pradėtas sekti gamintojų kainų pokyčių indeksas. Per metus pabrango iš esmės viskas – žaliavos, energijos ištekliai, paslaugų kainos, maisto produktai.

Nuvylė gegužės mėnesio mažmeninės prekybos duomenys. Mažmenininkų pardavimų apimtys gegužę, lyginant su balandžiu, traukėsi 1,3%. Balandį buvo registruotas 0,9% augimas. Buvo prognozuojamas nuosmukis, tačiau gerokai mažesnis, t.y. 0,6%. Amerikiečiai daugiau išlaidų skyrė paslaugų sektoriui, atsiveriant ekonomikai ir vėl atsirandant galimybėms daugiau keliauti. Tą indikuoja ir stiprokai kritę statybinių medžiagų, reikmenų sodui pardavimai, kurių apimtys sumažėjo 5,9%. Automobilių pardavimai krito 3,9%, elektronikos prekių – 3,4%.

JAV mažmenininkų pardavimų pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com / U. S. Censs Bureau

JAV Įmonės

JAV biotechnologijų kompanija Novavax paskelbė, jog bendrovės kuriamos vakcinos efektyvumas siekia 90,4%. Šiuo metu atliekami III fazės klinikiniai tyrimai, kuriuose dalyvauja apie 30 tūkst. pacientų JAV ir Meksikoje. Pasak Novavax tyrimų prezidento G. Glenn, tyrimai patvirtino, kad vakcina NVX-CoV2373 yra efektyvi ir saugi, kovojant su Covid-19. Dvi vakcinos dozės yra 100% efektyvios prieš daugelį viruso atmainų bei 93% efektyvi prieš kai kuriuos viruso variantus. Novavax planuoja kreiptis į JAV maisto ir vaistų administraciją (FDA) dėl vakcinos naudojimo III ketvirtį. Bendrovės akcijos šiais metais pabrangusios apie 90%.

NVAX. Šaltinis: finviz.com

Programinės įrangos rinkos gigantės Oracle paskelbti rezultatai pranoko analitikų lūkesčius, nors investuotojus nuvylė prognozės dėl būsimų rezultatų. Oracle per praėjusį ketvirtį uždirbo 1,54 USD pakoreguoto pelno akcijai. Pajamos sudarė 11,23 mlrd. USD. Analitikai prognozavo, kad ketvirčio pelnas akcijai sudarys 1,33 USD, o pajamos sieks 11,04 mlrd. USD. Pasak Oracle vadovės S. Catz, šio ketvirčio pelnas akcijai sudarys 0,94 – 0,98 USD, o pajamų augimas sieks 3 – 5%.

ORCL. Šaltinis: finviz.com

Kiek stipriau brangsto Nvidia akcijos. Prie to galimai prisideda ir analitikų pagerintos rekomendacijos. Investicinės bendrovės Jefferies analitikas M. Lipacis pakėlė tikslinę rekomendacinę Nvidia akcijos kainą nuo 740 USD iki 854 USD. Tai aukščiausias tikslinis akcijos kainos lygis tarp visų Nvidia sekančių analitikų. Pasak analitiko, jį teigiamai nuteikė Nvidia perspektyvos, kurios jam pasirodė dar pozityvesnės po pokalbio su bendrovės finansų vadovės C. Ress. Pastaroji daug dėmesio skyrė programinės įrangos pardavimų augimo perspektyvoms.

NVDA. Šaltinis: finviz.com

Europa

Tuo tarpu ECB prezidentės C. Lagarde interviu tonas skyrėsi nuo JAV. C. Lagarde paskelbė, jog tiek monetarinė, tiek fiskalinė stimulo pagalba toliau turi būti vykdoma. Negalima per anksti atsisakyti pagalbos ekonomikai, nes jis vis dar susiduria su rizikos veiksniais. Pasak ECB prezidentės, ekonomikos atsigavimas vis dėlto turėtų būti greitesnis, nei buvo prognozuojama anksčiau. ECB praėjusios savaitės susitikimo metu atnaujino ir ekonomikos augimo prognozes. Skaičiuojama, kad šiais metais euro zonos BVP turėtų augti 4,6%, o metinė infliacija sieks 1,9%.

Pasirodė geros žinios tarptautinius skrydžius galinčioms pasiūlyti bendrovėms. 27-ų Europos Sąjungos valstybių ambasadoriai rekomendavo įtraukti JAV į valstybių, kurios laikomomis saugiomis Covid-19 atžvilgiu sąrašą. Tai turėtų suteikti laisvės ir daugiau galimybių amerikiečiams atvykti atostogų ar verslo reikalais į Europos valstybes. Kiekviena valstybė pati spręs dėl JAV ir kitų į rekomendaciją įtrauktų šalių (Albanija, Š. Makedonija, Serbija, Libanas, Taivanas, Macao, Honkongas) piliečių atvykimo taisyklių.

Visgi, būtą ir blogų naujienų. Naujų koronaviruso atvejų vienos dienos skaičius Jungtinėje Karalystėje pasiekė aukščiausią lygį nuo vasario vidurio, o infekcinių ligų ekspertai įspėjo vyriausybę, kad naujos delta (indiškos) viruso mutacijos pikas bus pasiektas tik po kelių savaičių. Delta virusas šią savaitę aptiktas ir Lietuvoje. Šios atmainos koronavirusas yra labiau užkrečiamas. Nuo jo sunkiau apsisaugo ir tik vieną skiepą turintys asmenys.

Europos ekonominiai rodikliai

Eurostat paskelbė patikslintus infliacijos duomenis. Metinis infliacijos augimo tempas euro zonoje gegužės mėnesį siekė 2%, kai balandį sudarė 1,6%. Prieš metus kainų augimas siekė vos 0,1%. Europos Sąjungoje metinis infliacijos lygis paskutinį pavasario mėnesį siekė 2,3%. Tarp ES priklausančių valstybių, kainų nuosmukis buvo fiksuotas vienintelėje Graikijoje (-1,2%). Lėčiausiai infliacija augo Maltoje (0,2%), Portugalijoje (0,5%). Sparčiausias kainų augimas buvo registruotas Vengrijoje (5,3%), Lenkijoje (4,6%), Liuksemburge (4%). Lietuvoje metinė infliacija gegužę siekė 3,5%.

Infliacija neaplenkė ir Jungtinės Karalystės. Paskelbta, jog gegužės mėnesį šalyje vartotojų kainų indekso metinis augimas siekė 2,1%. Ekonomistai prognozavo, kad augimas sudarys 1,8%, kai balandį siekė 1,5% Prie tikslinę Anglijos centrinio banko ribą (2%) peržengusios infliacijos augimo daugiausiai prisidėjo tai, jog prieš metus per pandemijos pradžios įkarštį traukėsi drabužių, kuro kainos. Per metus jos gerokai pakilo, išaugus jų paklausai. Anglijos centrinis bankas prognozuoja, kad infliacija šių metų pabaigoje Jungtinėje Karalystėje gali išaugti ir iki 2,5%.

Eurostat atnaujino euro zonos prekybos balanso duomenis. Balandžio mėnesį euro zonos prekybos balanso perviršis siekė 10,93 mlrd. EUR. Prieš metus per tą patį laikotarpį jis sudarė vos 2,3 mlrd. EUR. Šių metų balandžio mėnesio eksporto apimtys sudarė 193,8 mlrd. EUR. Tai 43,2% daugiau nei prieš metus, kai dėl pandemijos eksportas buvo susitraukęs iki 135,3 mlrd. EUR. Importas per metus išaugo 37,4%, t.y. nuo 133 mlrd. EUR iki 182,8 mlrd. EUR.

Europos įmonės

Stipriau brango bendrovės TeamViewer akcijos. Kompanija paskelbė apie naują partnerystės sutartį su kita Vokietijos technologijų kompanija SAP. Bendrovės kartu dirbs, siekdamos transformuoti ir taip jau vykstančią darbo vietų skaitmenizavimą bei procesus pramoninėse bendrovėse. TeamViewer integruos savo išplėstosios realybės produktyvumo programą TeamViewer Frontline kartu su SAP kuriamais turto ir paslaugų valdymo programiniais sprendimais. TeamViewer Frontline jau naudojasi tokios įmonės kaip Deutsche Post DHL, BMW, Coca-Cola. SAP klientų tarpe taip pat yra daug žinomiausių ir didžiausių pasaulio įmonių. Visgi SAP yra didžiausia programinės įrangos kūrėja Europoje.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu