Savaitės rinkų apžvalga (06.01 – 06.05)

2020-06-07
Savaitės rinkų apžvalga (06.01 - 06.05)

Pirmadienio apžvalga

JAV

Dėl šalyje vyksiančių protestų nemažai miestų įvesta komendanto valanda. Prieš rasizmą protestuojantys demonstrantai priešinasi policijai, daužo parduotuves, kitą turtą. Dėl susirėmimų netoli Baltųjų rūmų JAV prezidentas penktadienį net dalį laiko praleido požeminėje slėptuvėje. Visgi, ši situacija nepakišo kojos JAV indeksams užbaigti gegužės mėnesį gerais rezultatais. Pastebima, kad nemažas kiekis analitikų viešoje erdvėje atsargiai vertina indeksų staigų atsigavimą, nes manoma, kad jis prasilenkia su realybe ekonomikoje. Pasak Citigroup investicinės bankininkystės vadovo M. Falco, rinkos yra toli atitrūkusios nuo realybės ir bankas  savo klientams rekomenduoja išeiti iš rinkos, kuri anot jų, šiuo metu pervertinta.

Pagal FactSet per pirmuosius penkis 2020 m. mėnesius analitikai sumažino bendrovių S&P 500 pelno prognozes metams iki -28%. Prieš tai mažiausias vertinimas siekė -26,4% 2009 metais.

Iki šiandien 97% į S&P 500 indeksą įtrauktų bendrovių paskelbė pirmo ketvirčio rezultatus. Bendrai kompanijų pelnai vidutiniškai kritę 14,6%, lyginant su praėjusiais metais. Skaičiuojama, kad ateinančių 12 mėn. P/E (akcijos kainos ir pelno akcijai) santykis šiuo metu sudaro 21,5. Tai daugiau nei pastarųjų 5-ų (16,8) ir 10-ies (15,1) metų vidurkis. Paskutinį kartą aukštesnis nei 21 santykis buvo 2002 metais.

Vasara investuotojams tikrai nebus įprasta. Liepos viduryje bendrovės pradės skelbti antro ketvirčio rezultatus, kuriems daugiausiai įtakos ir turės pandemija bei karantinas. Bus tikrai įdomu, nes didžioji dalis bendrovių pranešdamos pirmo ketvirčio ataskaitas, nesiryžo prognozuoti antrojo rezultatų. Tai nėra įprasta praktika.

Europa

Nemažai šalių, tarp jų ir Vokietijos, akcijų biržos buvo uždarytos dėl nedarbo dienos. Buvo paskelbti galutiniai euro zonos ir jos regionui priklausančių gamybos sektoriaus gegužės mėnesio PMI indeksai. Euro zonos indekso reikšmė praėjusį mėnesį pakilo iki 39,4 punkto, kai balandį siekė 33,4 punkto. Indekso reikšmė ūgtelėjo, tačiau įdomu tai, jog indeksas yra sudaromas apklausos būdu, norint išsiaiškinti, ar einamąjį mėnesį sąlygos sektoriuje buvo geresnės nei per praėjusį. Jeigu sąlygos per mėnesį gerėjo, teoriškai indekso reikšmė turėtų būti didesnė nei 50, o tai indikuotų apie sektoriaus augimą. Tuo tarpu iš dabartinių rezultatų galima daryti išvadą, kad situacija ir toliau prastėja, nors ekonomikos atveriamos, o indekso reikšmė auga.

Kitos rinkos

Žiniasklaida skelbia, jog OPEC ir Rusija artėja prie to, jog balandžio mėnesį priimtas susitarimas dėl gavybos mažinimo būtų pratęstas dar 1 – 2  mėnesiams. Balandį OPEC+ sutarė gavybos apimtis mažinti rekordiškai, net 9,7 mln. barelių per dieną. Tai apie 10% pasaulio naftos gavybos. Skelbiama, kad virtualus OPEC susitikimas galimai vyks birželio 4 dieną, nors anksčiau buvo kalbama apie birželio 9 -10 dienas.

Tuo tarpu, Kinijos šalies valdžia nurodė kai kurioms valstybinėms bendrovėms nebepirkti JAV žemės ūkio produkcijos. Tokie veiksmai gali sužlugdyti sunkiai pasiektą pirmojo etapo prekybinį susitarimą su JAV.

Antradienio apžvalga

JAV

Protestų bangos JAV miestuose nesibaigia. D. Trumpas pagrasino į gatves malšinti situacijos siųsti kariuomenę. Oregono universiteto ekonomikos profesorius T. Duy įspėjo investuotojus, kad toks sprendimas gali turėti neigiamų pasekmių ir akcijų rinkoms. Situacijai dar paaštrėjus gali dar labiau smukti jau ir taip menkas vartotojų pasitikėjimas, aktyvai ir išlaidos, o tai dar labiau sulėtins atsigavimo progresą.

Europa

Investuotojai į šalies biržas šiandien grįžo po vakarykštės nedarbo dienos. Paskelbta keletas regiono valstybių makroekonominių rodiklių. Nustebino Ispanijos darbo rinkos duomenys. Gegužės mėnesį, lyginant su balandžiu, šalyje užfiksuota tik 26,6 tūkst. naujų bedarbių. Bendras registruotų bedarbių skaičius šalyje išaugo iki 3,85 mln. Ekonomistai tikėjosi, kad naujų bedarbių registruota bus 230,3 tūkst. Šveicarijoje balandį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, mažmeninės prekybos pardavimai šalyje sumenko net 19,9%.

Antdarienį atnaujintos derybos tarp ES ir JK prekybinio susitarimo. ES kol kas nesutinka nukelti gruodžio 31 d. termino. Visgi, manoma, kad per tokį trumpą laiką susitarti nepavyks, dėl ko vėl kyla kieto „Brexit“ rizika.

Trečiadienio apžvalga

JAV

Nors protestai šalies miestuose ir toliau vyksta, tačiau jaučiamas atoslūgis. Prie to prisideda ir valdžios sprendimai. Niujorke, mieste, kuris niekada nemiega, buvo įvesta komendanto valanda. Investuotojų dėmesį patraukė ginklų ir šaudmenų amunicijos gamintojų akcijos. Per pastarąsias tris prekybos sesijas ginklus gaminančios bendrovės Sturm, Ruger & Co. vertybiniai pabrango 17,1%, o jų kaina vakar pasiekė aukščiausią lygį nuo 2016 metų. Kitų šio sektoriaus bendrovių Smith & Wesson Brands, Vista Outdoor akcijos taip pat stipriai šoktelėjusios. Analitikos bendrovė Automatic Data Processing šiandien pasidalino duomenimis. Kompanija skaičiuoja, kad privačiame sektoriuje šalyje gegužės mėnesį buvo prarasta 2,76 mln. darbo vietų. Tai ženkliai mažiau nei balandį, kuomet darbo vietų sumažėjo net 19,56 mln.

Rezultatus pranešė vaizdo konferencijų paslaugas teikianti bendrovė Zoom Video Communications. Kompanija per ketvirtį uždirbo 27 mln. USD pelno, kai prieš metus jis sudarė vos 200 tūkst. USD. Pajamos šoktelėjo net 169% iki 328,2 mln. USD. Analitikai prognozavo, kad pajamos sudarys 230,6 mln. USD. Nuo metų pradžios jų kaina išaugusi net 200%.

Europa

Šveicarijos bendrasis vidaus produktas pirmą šių metų ketvirtį, lyginant su paskutiniu praėjusių metų ketvirčiu, traukėsi 2,6%. Vokietijoje gegužės mėnesį labiau nei tikėtasi išaugo bedarbių gretos. Registruota 238 tūkst. naujų bedarbių, kai buvo tikimasi 50 tūkst. mažiau. Bendras nedarbo lygis praėjusį mėnesį šalyje išaugo iki 6,3% nuo 5,8% balandį. Eurostat paskelbė bendrus euro zonos darbo rinkos duomenys. Nedarbo lygis euro zonos valstybėse balandį augo iki 7,3%. Kovo mėnesį jis sudarė 7,1%. 

Pirmo šių metų ketvirčio rezultatus pranešė Vokietijos oro skrydžių bendrovė Lufthansa. Kompanija patyrė 2,1 mlrd. EUR nuostolių. Prieš metus nuostoliai siekė 342 mln. EUR. Lyginant su pirmu praėjusių ketvirčiu, keleivių srautų apimtys krito 26%. Tuo tarpu balandį srautai buvo net 98,1% mažesni. Tai, žinoma, pandemijos ir karantino įtaka. Vis dėl to bendrovė po truputį grįžta į įprastines vėžes. Nuo birželio vidurio Lufthansa  atnaujins nemažai skrydžių į daugiau nei 130 viso pasaulio krypčių. Nuo metų pradžios jų kaina kritusi 44,2%.

Ketvirtadienio apžvalga

JAV

Praėjusią savaitę JAV registruota 1,88 mln. naujų bedarbių paraiškų. Ekonomistai tikėjosi, kad skaičius sudarė 1,82 mln. Visgi, tai mažiausias bedarbių paraiškų skaičius nuo koronaviruso pandemijos pradžios. Nors nuo kovo 21 d. viso bedarbių paraiškų jau yra pateikusių 42,6 mln., svarbu paminėti, kad paraiškų skaičius yra nuosekliai mažėjantis.

JAV eksporto apimtys į užsienio šalis balandį sudarė 151,3 mlrd. USD. Tai 38,9 mlrd. USD mažiau nei kovo mėnesį. Importas per tą patį laikotarpį krito 31,8 mlrd. USD ir siekė 200,7 mlrd. USD. Bendras prekybos balanso deficitas išaugo 7,1 mlrd. USD, nuo 42,3 mlrd. USD kovo mėnesį iki 49,4 mlrd. USD gegužę.

Europa

Europos centrinis bankas, kaip ir tikėtasi, nusprendė nekeisti palūkanų. Pagrindinių palūkanų norma išlieka 0%. Buvo nuspręsta dar 600 mlrd. EUR padidinti turto supirkimo programą. Bendra supirkimo programa išplėsta iki 1,35 trln. Programa pratęsta bent iki 2021 m. birželio, o lėšos, gaunamos už išperkamas obligacijas, bus reinvestuojamos bent iki 2022 m. pabaigos. Euro zonos ekonomika šiais metais turėtų trauktis 8,7%, o 2021 m. – 5,2%, o infliacija turėtų augti palaipsniui, t. y., 2020 m. prognozuojama 0,3%, 2021 m. – 0,8%. Toks kainų augimo tempas yra žemesnis nei ECB iškeltas tikslas 2%, o tai rodo, kad švelninanti pinigų politika turėtų užsitęsti.

Eurostat paskelbė, jog euro zonos regione mažmeninės prekybos apimtys balandžio mėnesį, lyginant su kovu, traukėsi 11,7%. Tai ne toks prastas rezultatas, kurio tikėjosi ekonomistai. Buvo prognozuojamas 15% sieksiantis kritimas. Tarp duomenis jau paskelbusių Europos Sąjungai priklausančių valstybių, didžiausias nuosmukis mažmeninės prekybos sektoriuje buvo fiksuotas Maltoje (-25,1%), Rumunijoje (-22,3%), Airijoje (-21,9%). Vienintelėje Suomijoje buvo fiksuotas augimas, kuris siekė vos 0,3%. Švedijoje prekybos apimtys nepasikeitė, o Lietuvoje nuosmukis sudarė 9,3%.

Kitos rinkos

Reuters skelbia, jog S. Arabija ir Rusija pasiekė preliminarų susitarimą dėl gavybos mažinimo pratęsimo. Pagal balandžio mėnesio susitarimą, buvo įsipareigota gegužės ir birželio mėnesį gavybą bendrai sumažinto 9,7 mln. barelių per dieną, o kitus mėnesius kiek laisvinti apribojimus, mažinant gavybą nuo pradinio lygio 7,7 mln. b.p.d, nuo kitų metų sausio – 5,8 mln. b.pd. Kiek anksčiau šią savaitę, antra pagal išgaunamą naftos kiekį valstybė Irakas paskelbė, jog toliau laikysis įsipareigojimų.

Penktadienio apžvalga

JAV

Praėjusį mėnesį JAV nedarbo lygis netikėtai krito iki 13,3% nuo 14,7% balandį. Ekonomistai tikėjosi, kad nedarbo lygis bus šoktelėjęs iki 19,4%. Bendrai gegužę privačiame sektoriuje JAV buvo sukurta 2,5 mln. naujų darbo vietų. Tai didžiausias teigiamas vieno mėnesio pokytis istorijoje. Daugiausiai darbuotojų įdarbinta laisvalaikio, pramogų, apgyvendinimo ir svetingumo paslaugų sektoriuje. Tokie rezultatai, įvertinus itin prastą situaciją balandžio mėnesį, nustebino daugelį rinkos dalyvių.

Europa

Pagrindiniai akcijų indeksai pasiekė pastarųjų trijų mėnesių aukštumas. Paskelbta keletas makroekonominių rodiklių. Vokietijos gamyklų naujų užsakymų apimtys balandžio mėnesį, lyginant su kovu, sumenko net 25,8%. Tai prasčiau ir nei prognozavo ekonomistai, kurie tikėjosi 20% nuosmukio. Tai antras didžiausias mėnesio kritimas nuo 1991 metų, kai buvo pradėti rinkti tokie duomenys. Balandis buvo labiausias paveiktas pandemijos ir karantino, tikėtina, kad gegužės mėnesio rezultatai bus geresni. Tuo tarpu Italijos mažmeninės prekybos apimtys per tą patį laikotarpį sumenko mažiau nei laukta. Pardavimai mažėjo 10,5%, nors buvo lauktas 19% sieksiantis kritimas. Nepaisant prastokų regiono valstybių ekonominių rodiklių, profesionalūs investuotojai dairosi į Europos bendrovių akcijas. Pasak Principal Global Investors vyr. rinkos strategės S. Shah, Europos akcijų rinkos atsiliko nuo JAV, tačiau vertinant santykinius rodiklius, regiono bendrovių akcijos atrodo žymiai patraukliau nei JAV. Ji taip pat atkreipė dėmesį į vakarykštį ECB sprendimą didinti turto supirkimo programą, kuri suteiks tvirtumo finansų rinkoms. Europos, ypač Vokietijos, bendrovių akcijos turi nemažai vietos augimui.

Kitos rinkos

Investuotojai toliau atidžiai stebi naujų koronaviruso susirgimo skaičių pagal tai darydami tolimesnes prognozes kaip elgsis valstybės dėl karantino sąlygų griežtinimo. Visgi, pastarąsias dvi savaites yra pastebimas dienos susirgusiųjų skaičiaus didėjimas, kuris šiuo metu viršija 7 d. vidurkį. Jei dienos susirgusiųjų skaičius pradėtų stipriai didėti, manoma, kad būtų vėl pradėta griežtinti karantino sąlygas.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu