Savaitės rinkų apžvalga (05.24 – 05.28)

JAV

Praėjusią savaitę infliacijos baimė šiek tiek sumažėjo ir tai atsispindėjo pagrindiniuose JAV indeksuose. Tuo tarpu S&P 500 gegužę nors ir sugeneravo nedidelę gražą, tačiau tai jau ketvirtas teigiamas mėnuo iš eilės. Tam įtakos turėjo vis gerėjantys darbo rinkos duomenys, mažėjantis koronaviruso dienų užsikrėtimų skaičius, rekordiškai aukštas vadybininkų pirkimų indeksas ir labai geri pirmojo ketvirčio bendrovių rezultatų duomenys.

Moderna paskelbė, jog jos sukurtos vakcinos efektyvumas siekia 100% tarp 12 – 17 metų amžiaus grupės pacientų. Tai jau antra vakcina, kurios tyrimai parodė aukštą efektyvumą tarp paauglių po Pfizer-BioNTech vakcinos. Moderna planuoja kreiptis į JAV maisto ir vaistų administraciją (FDA) dėl vakcinos naudojimo šiai amžiaus grupei patvirtinimo ekstremaliomis sąlygomis. Jeigu FDA vakciną patvirtins, tai gerokai praplės pasirinkimą ir pasiūlą artėjant naujiems mokslo metams. Praėjusį mėnesį FDA suteikė leidimą naudoti Pfizer-BioNTech vakciną 12 – 15 metų amžiaus grupės vaikams.

JAV ekonominiai rodikliai

Remiantis patikslintais JAV prekybos departamento duomenimis, didžiausia pasaulio ekonomika per pirmą ketvirtį augo 6,4% sumetintu, t.y. padauginti iš 4 tempu. Preliminarūs duomenys rodė, jog augimas taip pat siekė 6,4%, tiesa, ekonomistai laukė, jog patikslintus tempas bus 0,1 procentinio punkto didesnis. Per pirmus tris šių metų mėnesius JAV vartotojai 11% padidino išlaidas (preliminariais duomenimis – 10,7%). Palyginimui, Europos Sąjungos BVP per pirmą ketvirtį, lyginant su paskutiniu praėjusių metų ketvirčiu, traukėsi 0,4% (nesumetinta). Ekonomistai prognozuoja, kad antrą ketvirtį JAV ekonomika augs dar sparčiau ir augimas sudarys 8,4%. Oxford Economics vyr. ekonomistas G. Daco skaičiuoja, jog apskritai per visus metus JAV BVP turėtų ūgtelti apie 7,7%. Tai būtų daugiausiai nuo 1951 metų. Prognozuojama, kad vartojimo apimtys nelėtės ir augs rekordiniu, t.y. 9,5%, tempu.

Prognozės dėl antro ketvirčio gali atrodyti pozityviai įvertinus taip pat paskelbtus JAV ilgalaikio vartojimo prekių užsakymus. Šių prekių, kurių naudojimo laikas yra ilgesnis nei 3 metais, užsakymų apimtys praėjusį mėnesį, lyginant su kovu, traukėsi 1,3%, nors ekonomistai prognozavo 0,8% sieksiantį augimą. Nors iš pirmo žvilgsnio tai gali indikuoti apie mažesnę tokio tipo prekių paklausą, tačiau rodiklio mažėjimui daugiausiai įtakos šį kartą turėjo kritę transporto priemonių, t.y. automobilių ir kt. užsakymai. Automobilių gamintojai nesiskundžia paklausa. Daugiausiai įtakos tam turi pasaulio puslaidininkių rinkoje susidaręs lustų trūkumas. Atmetus transporto priemonių užsakymų įtaką, visų kitų ilgalaikėmis prekėmis laikomų produktų užsakymų apimtys per tą patį laikotarpį išaugo 1%, kai buvo prognozuota, kad augimas sieks 0,8%. Naujų automobilių užsakymai balandį krito 6,2%.

JAV būsto rinkoje kainos kovo mėnesį ir toliau augo bei pasiekė daugiau nei 15 metų aukštumas. Šiandien paskelbta, jog S&P CoreLogic Case-Shiller National Home Price indekso reikšmė kovą, lyginant su tuo pačiu mėnesiu prieš metus, paaugo 13,2%. Vasarį metinis kainų augimas siekė 12%. Kovą fiksuotas indekso šuolis yra didžiausias nuo 2005 gruodžio ir apskritai vienas didžiausių per visą 30-ies metų indekso istoriją. Didžiausi kainų prieaugiai buvo fiksuoti Phoenix, San Diego and Seattle. Phoenix mieste per metus namų kainos išaugo 20%, San Diego – 19,1%, Seattle – 18,3%. Visuose 20-yje miestų, kurių kainų pokyčius ir seka indeksas, buvo fiksuotas augimas.

S&P CoreLogic Case-Shiller 20-city home price indekso pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com / Standard & Poor’s

Jeigu kovą buvo fiksuotas istorinis namų kainų augimas, tai balandį užregistruoti naujų namų pardavimai prasilenkė su lūkesčiais. Lyginant su kovu, parduotų vienai šeimai skirtų privačių gyvenamųjų namų skaičius balandį krito 5,9% ir siekė 863 tūkst. (sumetinta, x12). Tai gerokai mažiau nei prognozavo analitikai, kurie tikėjosi, kad pardavimų skaičius sudarys 970 tūkst.

Namų namų pardavimai JAV. Šaltinis: tradingeconomics.com / U. S. Census Bureau

Toliau gerėja situacija JAV darbo rinkoje. Praėjusią savaitę registruotų naujų bedarbių skaičius dar kartą pasiekė žemumas nuo pandemijos pradžios. Buvo sulaukta 406 tūkst. naujų bedarbių paraiškų. Savaitę prieš šis skaičius siekė 444 tūkst, o analitikai prognozavo, kad jis sieks 427 tūkst. Ko gero viena aiškiausių gerėjančios situacijos darbo rinkoje priežasčių yra slopstanti pandemija ir Covid-19 infekcijos plitimas. Remiantis Johns Hopkins University duomenimis, per paskutinę savaitę vidutiniškai per dieną JAV nustatoma 23,4 tūkst. naujų užsikrėtimo atvejų. Tai 53% mažiau nei gegužės 1 dieną, kai buvo nustatyta 49,6 tūkst. susirgimų ir gerokai mažiau nei per pandemijos įkarštį sausio mėnesį.

JAV Covid-19 dienos užsikrėtimai. Šaltinis: CNBC

Vartotojų kainų indeksas (PCE index) parodė, jog infliacijos augimas šalyje buvo sparčiausias per paskutinius 13 metų, bet tai jau buvo tikimasi, nes vartotojų kainų indeksas jau buvo paskelbtas ankščiau su kiek aukštesniu rodikliu. Indekso reikšmė praėjusį mėnesį, lyginant su praeitų metų balandžiu, šoktelėjo 3,6%. Atmetus stipriai kintančių maisto ir degalų produktų kainų įtaką, indeksas ūgtelėjo 3,1%. Tai daugiausiai nuo 1992 metų.

PCE indekso pokyčiai. Šaltinis: Commerce Department via St. Louis Fed

JAV Įmonės

Aktyviau prekiaujama oro linijų bendrovių akcijomis (AAL, UAL, AZUL, HA). United Airlines pranešė, jog toliau pastebimas kelionių užsakymų augimo aktyvumas. Keleivių apimtys gegužės viduryje pasiekė praėjusių metų kovo mėnesio vidurio apimtis. Tuomet tai buvo pandemijos pradžia, kurios dugnas keleivių atžvilgiu buvo pasiektas balandžio viduryje. Investuotojus teigiamai turėtų nuteikti tai, jog bilietų pajamingumas JAV vidiniams atostogų skrydžiams pasiekė 2019 metų aukštumas. Oro linijų bendrovės prognozuoja, jis šią vasarą ir toliau augs.

JAV keleivių oro skrydžiais apimtys. Šaltinis: CNBC, TSA

Amazon patvirtino, jog už 8,45 mlrd. USD įsigys bendrovę MGM Studios. Tai jau antras pagal dydį Amazon įsigijimas bendrovės veiklos istorijoje. 2017 metais Amazon už 13,7 mlrd. USD įsigijo maisto parduotuvių tinklą Whole Foods. MGM Studios įsigijimas Amazon padės tvirčiau įžengti į pramogų industriją bei dar labiau išplėsti savo siūlomo turinio spektrą Amazon Prime vartotojams. Toks Amazon žingsnis yra indikacija, jog bendrovė pasiruošusi aršiau konkuruoti su tokiomis video platformomis kaip Netflix, Disney ir kt. Amazon praėjusiais metais video ir muzikos produktų kūrybai išleido 11 mlrd. USD. Tai gerokai daugiau nei 2019 metais, kai išlaidos siekė 7,8 mlrd. USD. Tarp Amazon sukurtų produktų filmai – The Big Sick, Machester By The Sea ir kt. Amazon šio metu kuria filmų Lord of The Rings TV serialą. Skaičiuojama, kad vienas šio serialo sezonas kainuos net 465 mln. USD. MGM įsigijimas Amazon turinio pasiūlą išplės tokiais James Bond filmų serija, Shark Tank, Survivor ir kitomis TV laidomis.

[simple_subscribe_form]

Europa

Senajame žemyne investuotojų dėmesys pagrinde buvo nukreiptas į vieno iš ECB valdybos narių F. Panetta komentarą, kurio metu jis tikino jog dar yra per anksti kalbėti apie pandeminės turto supirkimo programos apimčių mažinimą. Nepaisant to, rinkos dalyviai vis tiek prognozuoja, kad jau per artimiausią ECB posėdį, kuris vyks birželio 10 dieną, ši tema bus paliesta. Žinoma, nesitikima, jog per šį susitikimą būtų priimti kokie nors sprendimai. Panašią poziciją į F. Panetta išsakė ir Graikijos centrinio banko vadovas Y. Stournaras. Apie tai kalbėjo praėjusią savaitę kalbėjo ir C. Lagarde. Pasak F. Panetta, esame dar tolokai nuo savarankiško ekonomikos tvaraus augimo, o toks per anksti sumažinta centrinio banko pagalba galėtų padaryti žalos tolimesniam atsigavimui.

Europos ekonominiai rodikliai

Paskelbti patikslinti duomenys parodė, jog Vokietijos BVP pirmą ketvirtį, lyginant su paskutiniu praėjusių metų ketvirčiu, traukėsi 1,8%. Preliminarūs duomenys indikavo apie 1,7% siekiantį nuosmukį. Vokietijos ekonomikos apimtys, lyginant su tuo pačiu ketvirčiu prieš metus, susitraukė 3,1%. Buvo fiksuotas 5,4% vartotojų vartojimo nuosmukis. Investicijos į įrangą ir įrenginius traukėsi 0,2%.

Nepaisant nežymiai didesnio nei tikėtasi pirmo ketvirčio ekonomikos nuosmukio, Vokietijos verslo atstovų nuotaikos toliau gerėja ir darosi vis labiau pozityvios. Jas sekančio ZEW verslo pasitikėjimo indekso reikšmė šį mėnesį išaugo iki 99,2 punktų. Balandį ji siekė 96,6 punkto, o analitikai prognozavo, kad šį mėnesį reikšmė sudarys 98,2 punkto. Tai aukščiausias indekso pasiektas lygis nuo 2019 metų gegužės. Verslo atstovai palankiau nei balandį vertino esamas verslo sąlygas bei taip pat yra labiau optimistiškai nusiteikę. Paslaugų sektoriuje veikiančių bendrovių optimizmas – aukščiausiame lygyje nuo 2020 metų vasario.

Prancūzijos ekonomika atsidūrė recesijoje. Šalies bendrasis vidaus produktas per pirmą ketvirtį traukėsi 0,1%. Tai gerokai prasilenkė tiek su ekonomistų prognozėmis, tiek su išankstiniais duomenimis, kurie indikavo, jog Prancūzijos ekonomikos augimas siekė 0,4%. Didžiausias pokytis tarp patikslintų ir išankstinių duomenų buvo fiksuotas statybų sektoriaus rodikliuose, kurie buvo prastesni nei tikėtasi. Tai antras ketvirtis iš eilės, kuomet antros pagal dydį euro zonos ekonomikos BVP traukiasi. Ketvirtą praėjusių metų ketvirtį nuosmukis siekė 1,5%. Bendrai per visus 2020 metus Prancūzijos ekonomikos apimtys sumažėjo 8%. Šalies finansų ministras B. Le Maire prognozuoja, kad šiais metais augimas sieks 5%.

Prancūzijos BVP augimo pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com / INSEE, France

Europos įmonės

Stipriau į viršų šoktelėjo turto valdymo bendrovės Deutsche Wohnen akcijų kaina. Paskelbta, jog bendrovė kartu su kita nekilnojamo turto kompanija Vonovia planuoja 18 mlrd. EUR dydžio susijungimą. Nauja kompanija taptų didžiausia gyvenamosios paskirties turto valdytoja Vokietijoje su daugiau nei 500 tūkst. valdomų butų. Vonovia pasiūlė Deutsche Wohnen akcininkams 53 EUR už akciją, įskaitant 1 EUR dividendus akcijai. Tai 25% daugiau nei pastarųjų trijų mėnesių Deutsche Woven akcijų prekybos vidutinė kaina biržoje. Pasak Vonovia, susijungimas turėtų leisti pasiekti 105 mln. EUR kaštų taupymo sinergiją iki kitų metų pabaigos. Po susijungimo naujoji bendrovė taip pat planuoja pasiūlyti Berlyno valdžiai apie 20 tūkst. apartamentų pardavimui, siekiant padėti įtemptai Berlyno gyvenamojo nekilnojamo turto rinkai. Deutsche Wohnen Berlyne valdo 113 tūkst. apartamentų, o Vonovia – dar 43 tūkst.

Europos biržose stipresniu šuoliu į viršų išsiskirė Prancūzijos lėktuvų gamintojos Airbus akcijos. Kompanija paskelbė apie gamybos apimčių didinimo planus. Airbus planuoja padidinti A320 lėktuvų modelių gamybą iki 40 per mėnesį jau iki šių metų pabaigos. Kompanija įspėjo tiekėjus pasiruošti ir kitiems bei 2023 metams. Airbus išsikėlė tikslą iki 2023 metų II ketvirčio pabaigos per mėnesį gaminti 64 šio modelio lėktuvus. Tiekėjams užsiimta ir tai, jog būtų siekiama gaminti 75 lėktuvus per mėnesį 2025 metais. Airbus planuoja didinti ir kitų modelių gamybos apimtis. Nuo metų pradžios kompanijos akcijos pabrango apie 19%. Kartu su Airbus brangsta ir kitos Europos bendrovės Rolls-Royce akcijos. Kompanija yra viena iš Airbus tiekėjų.

III ketvirčio rezultatai

FactSet atnaujino pirmojo ketvirčio bendrovių rezultatų duomenis. Iš 97% rezultatus jau paskelbusių S&P 500 bendrovių, 86% pranoko analitikų prognozes pelno akcijai (EPS) atžvilgiu, paskelbti ketvirčio pardavimai viršijo lūkesčius 76% kompanijų. Bendras vidutinis S&P 500 bendrovių EPS augimas siekia 51,9%. Tai daugiausiai nuo 2010 pirmo ketvirčio, kai buvo fiksuotas 55,4% augimas. Ateinančių 12-os mėnesių P/E rodiklis išlieka gerokai aukštesnis nei pastarųjų 5-ių metų (18,0) ir 10-ies metų (16,0) vidurkiai bei sudaro 21,2.

Nepaisant įspūdingo EPS šuolio, fiksuojamas pardavimų augimas nėra toks didelis. S&P 500 bendrovių ketvirčio pajamos vidutiniškai per metus paaugo 10,7%. Įdomu, jog bendrovės, kurios gauna mažiau nei 50% visų pajamų JAV rinkoje, pardavimus augino 16,2%. Tai beveik dvigubai daugiau už tas kompanijas, kurios didesnę nei 50% dalį pardavimų susirenka namų rinkoje. Pastarųjų pajamų augimas siekė 8,9%.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai