Savaitės rinkų apžvalga (05.04 – 05.08)

2020-05-08

Pirmadienio apžvalga

JAV

Savaitės pradžia prasidėjo JAV ir Kinijos nesutarimais. JAV sekretorius M. Pompeo pranešė, jog yra nemažai įrodymų, kad Covid-19 virusas išplito iš vienos laboratorijų Kinijoje. Praėjusią savaitę Kiniją dėl viruso išplitimo kaltino ir D. Trumpas, kuris planuoja įvesti dar papildomus tarifus. Rinkos dalyviai jau buvo pamiršę Kinijos ir JAV prekybinį konfliktą, kuris aprimo sausio mėnesį pasirašius pirmąją prekybos susitarimo dalį. Be to, viską užgožė ir Covid-19, tačiau artėjant JAV prezidento rinkimams ši priešprieša gali paaštrėti, ieškant kaltų dėl viruso išplitimo ir jo sukeltos krizės.

Pastebima, kad artimiausiu metu turėtų išaugti JAV vyriausybės obligacijų pasiūla, nes šalis planuoja 2020 II ketv.  biudžeto deficitui finansuoti paskolinti apie 3 trilijonus USD.

FactSet  pateikė su iki šios savaitės skelbiamų bendrovių ketvirtinių rezultatų statistiką. Iki šios savaitės pradžios juos paskelbė 55% į S&P 500 indeksą įtrauktų bendrovių. 65% iš rezultatus paskelbusių kompanijų pelno rezultatais pralenkė analitikų prognozes. Tai mažiausiai nuo 2008 metų finansinės krizės. Pirmo ketvirčio pelnai, lyginant su tuo pačiu ketvirčiu praėjusiais metais, vidutiniškai susitraukė 13,7%. Paskutinį kartą stipriau kompanijų pelnai buvo kritę 2009 metų III ketvirtį, kuomet kritimas siekė 15,7%. Nepaisant prastų rezultatų, akcijų indeksai nuo kovo mėnesį pasiektų žemumų yra stipriai atšokę. Bendras S&P 500 indekso akcijų kainos ir pelno santykis (P/E) šiuo metu yra pakankamai aukštas. FactSet skaičiuoja, jog ateinančių 12 mėnesių S&P 500 indekso akcijų P/E santykis šiuo metu siekia 20,3 ir yra ženkliai aukštesnis nei 5 metų (16,7) ar 10-ies metų (15,0) vidurkis.

Europa

Remiantis paskelbtais galutiniais bendrovės IHS Markit duomenimis, euro zonos gamybos sektoriaus PMI indekso reikšmė balandžio mėnesį siekė 33,4 punkto, kai kovą sudarė 44,5 punkto. Tai sparčiausias kritimas ir žemiausia reikšmė indekso sudarymo istorijoje. Regione praėjusį mėnesį rekordiškai stipriai traukėsi gamybos, eksporto ir naujų užsakymų apimtys. Žemiausia indekso reikšmė fiksuota Graikijoje (29,5 punkto), Ispanijoje (30,8 punkto), Italijoje (31,1 punkto). Žemesnė nei 50 punktų indekso reikšmė indikuoja apie sektoriaus traukimąsi. Remiantis ECB surinktais duomenimis ekonomistai prognozuoja, kad šių metų euro zonos bendrasis vidaus produktas vidutiniškai bus 5,5% mažesnis nei praėjusiais metais. 2021 metais euro zonos ekonomika turėtų „atšokti“ ir augimas sudaryti 4,3%.

Kitos rinkos

Pastebimas buvo stebimas spartus naftos augimas. Tam įtakos turėjo vis dažniau žiniasklaidoje pasirodžiusios žinutės dėl karantino ribojimų mažinimo. Taip pat yra pastebimas atsargų augimo lėtėjimas JAV. Tuo tarpu, Australijos Centrinis bankas nekeitė palūkanų normų informuodamas visuomenę, kad jos nebus keičiamos kol valstybė nepasieks bedarbystės ir infliacijos išsikeltų tikslų.

Antradienio apžvalga

JAV

Investuotojų akys nukreiptos į naujienas susijusias su karantino švelninimu. Kalifornija nuo penktadienio planuoja leisti atidaryti drabužių ir kitas parduotuves. Niujorko gubernatorius pastebėjo, kad hospitalizuojamų žmonių skaičius mažėja, tačiau prieš labiau laisvinant karantino sąlygas norėtų pamatyti dar stipresnį susirgimų augimo mažėjimą. Tuo tarpu D. Trumpas ragina kuo greičiau atidaryti šalies ekonomika.

Paskelbta, jog JAV prekybos balanso deficitas kovą sudarė 44,4 mlrd. USD. Tai daugiau nei prognozavo ekonomistai, kurie tikėjosi, kad deficitas sieks 41 mlrd. USD. Kovo mėnesį JAV eksporto apimtys sudarė 187,7 mlrd. USD ir buvo 20 mlrd. USD mažesnės nei vasarį. Importas sumažėjo 15,4 mlrd. USD ir siekė 232,2 mlrd. USD..

Europa

Paskelbta keletas makroekonominių rodiklių. Ispanijoje praėjusį mėnesį naujų registruotų bedarbių skaičius išaugo 282,9 tūkst. Tai mažiau nei prognozuota. Buvo tikimasi 0,5 mln. Bendras darbo ieškančių žmonių skaičius šalyje išaugo iki 3,8 mln. Tai 7,97% daugiau nei kovo mėnesį. Eurostat paskelbė, jog euro zonos gamintojų kainų indeksas kovo mėnesį, lyginant su vasariu, krito 1,5%. Buvo laukiama 1,3% sieksiančio kritimo. Per metus gamintojų kainos sumažėjo 2,8%.

Brangsta Vokietijos skrydžių bendrovės Lufthansa akcijos. Bendrovės vadovas C. Spohras pranešė, jog kompanija neturi planų įsigyti dėl Covid-19 susilpnėjusių konkurentų. Lufthansa pagrindinė užduotis šiuo metu yra stabilizuoti kompanijos veiklą. Dėl karantino Lufhtansa buvo priversta sustabdyti skrydžius daugiau nei 700 bendrovei priklausančiais lėktuvais. Bendrovė šiuo metu derasi su Vokietijos vyriausybe dėl 10 mlrd. EUR vertės pagalbos paketo. Kompanijos vadovas tikisi, jog susitarimas netrukus bus pasiektas. Pagal susitarimą, Vokietijos vyriausybei priklausytų 25,1% bendrovės akcijų paketas. Lufthansa akcijos nuo metų pradžios yra atpigusios daugiau nei 50%.

Kitos rinkos

Naftos kainos toliau kilo ir tai jau buvo penkta sesija iš eilės per kurias naftos kaina pakilo beveik 60% iki 24,56 USD už barelį. Toks ilgas kilimas buvo pastebimas tik prieš 9 mėnesius.

Euras dolerio atžvilgiu patyrė viena didžiausių kritimų per mėnesį dėl susirūpinimo dėl ECB obligacijų pirkimo programos. Vokietijos konstitucinis teismas antradienį pateikė prieštaravimus dėl Bundesbank‘o dalyvavimo ECB viešojo sektoriaus pirkimo programoje sakydamas, kad per ateinančius tris mėnesius neturi dalyvauti naujuose pirkimuose, nebent ECB įrodytų, kad tie pirkiniai yra tikrai reikalingi.

Trečiadienio apžvalga

JAV

Žiniasklaidoje pasirodė ADP instituto duomenys – balandį JAV privataus sektorius atleido 20,2 mln. darbuotojų, o tai didžiausias kada nors fiksuotas skaičius. Iki tol rekordinis prarastų darbo vietų skaičius siekė vos 835 tūkst. (2009 m. vasarį). Taip pat, buvo prognozuojama, kad nedarbo lygis šalyje bus išaugęs nuo 4,4% kovo mėnesį iki 16% balandį. Taip pat, stipriau brango General Motors akcijos. Kompanija planuoja atnaujinti darbą visose Š. Amerikos gamyklose jau gegužės 18 dieną. General Motors taip pat pranešė, jog I ketvirtį kompanijos pajamos sudarė 32,7 mlrd. USD. Tai 6,2% mažiau nei per tą patį laikotarpį praėjusiais metais. Nustebino tai, jog stipriai išaugo kompanijos gaminamų sunkvežimių pardavimai, kurie atsvėrė kritusius automobilių pardavimus. Nepaisant Covid-19 sukrėtimų, bendrovė I ketvirtį dirbo pelningai, pelnas sudarė 292 mln. USD. Kompanijos akcijos nuo metų pradžios yra smukusios apie 40%.

Europa

Europos Komisija atnaujino Europos ekonomines prognozes. Prognozuojama, kad euro zonos ekonomika 2020 m. turėtų smukti 7,7%, nedarbas turėtų didėti iki 9,6%, o vidutinis biudžeto deficitas tarp bloko šalių dėl poreikio finansuoti ekonomikos skatinimo priemones turėtų šoktelti iki 8,6% (2019 m. buvo 0.6%).

Paskelbti itin prasti ekonominiai duomenys. Vokietijos gamyklų naujų užsakymų apimtys kovo mėnesį, lyginant su vasariu, krito net 15,6%. Ekonomistai prognozavo 10% kritimą. Tai daugiausiai nuo 1991 metų, kai tokie duomenys buvo pradėti rinkti. Remiantis Eurostat duomenimis, per tą patį laikotarpį mažmeninės prekybos apimtys euro zonos regione krito 11,2%. Per metus kritimas siekė 9,2%. Stipriausiai mažmenininkų pardavimai tarp Europos Sąjungai priklausančių šalių krito Prancūzijoje (-16%), Slovėnijoje (-15,1%), Bulgarijoje (-14,6%). Augimas buvo fiksuotas Vengrijoje (3,5%), Rumunijoje (3,1%) ir Airijoje (3%). Lietuvoje apimtys traukėsi 5,7%. Vokietijos automobilių gamintoja BMW pranešė finansinius rezultatus. Praėjusį ketvirtį kompanijos pajamos siekė 23,25 mlrd. EUR, o grynasis pelnas sudarė 574 mln. EUR. Automobilių pardavimai per metus sumažėjo 20,6%. BMW prognozuoja, kad šiais metais automobilių segmento veiklos pelningumo marža mažės iki 0 – 3%. Praėjusiais metais ji sudarė 4,9%. Nuo metų pradžios BMW akcijos yra atpigusios beveik 30%.

Kitos rinkos

Kinijos prekybos rodikliai šalies eksportas balandį išaugo  8,2%, nors buvo prognozuotas 14,1% smukimas. WTI rūšies nafta po penkių iš eilės sesijų kilimo trečiadienį apsistojo ties 23,99 USD už barelį. Manoma, kad kuo daugiau bus kalbama apie karantino sąlygų mažinimą tuo naftos kaina turėtų stipriau reaguoti. Šiuo metu labiausiai stebima Amerikos karantino sąlygų lengvinimo eiga (sudaro beveik 33% visų Covid-19 sergančiųjų) ir Europos (sudaro beveik 29% visų Covid-19 sergančiųjų).

COVID-19 sergančiųjų pasaulyje pagal šalis
COVID-19 sergančiųjų pasaulyje pagal šalis

Ketvirtadienio apžvalga

JAV

Nuo šių metų pradžios NASDAQ100 indeksas pradėjo generuoti teigiamą grąžą, nors vienu metu nuosmukis siekė 24%. Investuotojų nuotaikas kėlė ir žinia, kad artimiausiu metu JAV ir Kinijos derybininkai susitiks aptarti prekybinių klausimų. Visgi, TVF paskelbė prastesnes pasaulio ekonomikos prognozes nei prieš tris savaites, kuri siekė vos 3%. Taip pat įspėjo dėl galimo pasikartojančio sukrėtimo finansų rinkoje ir skirtų 2,5 trilijonų USD skirtų besivystančioms šalims tikėtina neužteks. Praėjusią savaitę JAV buvo fiksuota dar 3,17 mln. naujų bedarbių paraiškų. Augimas pastarosiomis savaitėmis mažėja, tačiau vis dar išlieka rekordiškai aukštas. Ekonomistai prognozavo, kad naujų bedarbių paraiškų skaičius šį kartą sieks 3 mln. Bendras naujų bedarbių paraiškų skaičius JAV fiksuotas Covid-19 pandemijos metu jau siekia daugiau nei 33 mln.

Europa

Anglijos centrinis bankas nepakeitė palūkanų normų, kuri liko 0,1% ribose, tačiau buvo užsiminta apie galimybę praplėsti turto supirkimo programą, kuri kovą buvo pristatyta 200 mlrd. GBP. Anglijos centrinis bankas prognozuoja, kad antrą ketvirtį šalies ekonomika trauksis net 25%. Tai reikštų, kad pirmo pusmečio Jungtinės Karalystės BVP kritimas galėtų siekti net 30%.

Italijoje mažmeninės prekybos apimtys kovo mėnesį, lyginant su vasariu, krito 20,5%, nors buvo prognozuotas 14,9% sieksiantis nuosmukis. Balandį kritimas turėtų būti dar stipresnis. Vokietjos pramonės produkcijos apimtys per tą patį laikotarpį krito 9,2%. Buvo lauktas kiek mažesnis nuosmukis. Tai prasčiausias rezultatas nuo 1991 metų, kai buvo pradėti rinkti šie duomenys.

Kitos rinkos

Pozityvo suteikia Kinijoje paskelbti makroekonominiai duomenys. Antros pagal dydį pasaulio ekonomikos ekpsorto apimtys praėjusį mėnesį, lyginant su praėjusių metų balandžiu, netikėtai augo. Augimas siekė 3,5%, nors ekonomistai prognozavo 15,7% sieksiantį kritimą. Tai pirmas mėnesis nuo praėjusių metų gruodžio, kuomet fiksuojamas Kinijos eksporto augimas. Kaip pagrindinė to priežastis įvardijama ta, jog Kinijoje praėjusį mėnesį didžiojoje dalyje gamyklų jau vyko darbai, kai kitose šalyse veikla buvo visai sustabdyta ar stabdoma. Tuo tarpu importo apimtys per atitinkamą laikotarpį krito 14,2%.

Penktadienio apžvalga

JAV

Balandžio mėnesį JAV darbo vietų skaičius, išskyrus žemės ūkio sektorių, sumenko 20,5 mln. Tai kiek mažiau nei prognozavo ekonomistai, kurie tikėjosi 22 mln. Bendras nedarbo lygis didžiausioje pasaulio ekonomikoje praėjusį mėnesį išaugo iki 14,7%. Kovą jis siekė 4,4%, per šį mėnesį buvo prarasta 871 tūkst. darbo vietų. Paskutinį kartą toks aukštas nedarbas JAV buvo fiksuotas po antrojo pasaulinio karo. Tiesa, remiantis didesnę apimtį apimančia bedarbių ir ieškančių darbo žmonių statistika, nedarbo lygis JAV šiuo metu gali siekti net 22,8%. Daugiausiai darbo vietų prarasta viešbučiuose ir restoranuose. Įmonės veikiančios šiose srityse atleido bent 7,6 mln. darbuotojų.

Penktadienį  vyko JAV ir Kinijos derybų atstovų pokalbis telefonu. Jame dalyvavo Kinijos vice premjeras L. He ir JAV astovai S. Mnuchinas bei R. Lighthizeris. Pokalbis buvo sutarta stiprinti bendradarbiavimą ekonominiu ir visuomenės sveikatos atvžilgiu, taip pat toliau palaikyti glaudžius ryšius. Šis skambutis įvyko po to, kai D. Trumpas pagrasino nutraukti sasuį pasiektą prekybos susitarimą, jeigu Kinija nepirks JAV prekių ir paslaugų, kaip buvo žadėta.

Europa

Jungtinėje Karalystėje penktadienį buvo nedarbo diena dėl to finansų biržos neveikė. Tuo tarpu paskelbtas kovo mėneso Vokietijos prekybos balanso perviršis, kuris siekė 12,8 mlrd. EUR. Tai ženkliai mažiau nei vasarį, kuomet perviršis sudarė 21,4 mlrd. EUR. Šalies eksporto apimtys pirmą pavasario mėnesį, lyginant su vasariu, sumenko 11,8%. Buvo lauktas 5% kritimas. Importas per atitinkamą laikotarpį krito 5,1%.

Investuotojai toliau atidžiai stebi naujų koronaviruso susirgimo skaičių pagal tai darydami tolimesnes prognozes kaip elgsis valstybės dėl karantino sąlygų griežtinimo.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu