Savaitės rinkų apžvalga (05.02 – 05.06)

2022-05-08

JAV

Praėjusią savaitę investuotojų dėmesys buvo nukreiptas į FED spaudos konferenciją. Kaip ir buvo prognozuojama, FED pakėlė palūkanų normas 50 bazinių punktų iki 0,75 – 1%. Tai yra pirmas kartas nuo 2000 metų, kai per centrinio banko posėdį palūkanos kilstelėtos ne 25 baziniais punktais (1 bazinis punktas yra 0,01%). Spaudos konferencijoje FED vadovas J. Powell, atsakydamas klausimą, ar centrinis bankas ryžtųsi per vieną kartą pakelti palūkanas 75 baziniais punktais, indikavo, kad apie tokį sprendimą monetarinės politikos formuotojos nesvarsto. Tiesa, po kitų J. Powell atsakymų tapo beveik neabejotina, jog per keletą kitų būsimų FED posėdžių taip pat galima tikėtis palūkanų kėlimo po 50 bazinių punktų.

Kartu su palūkanų didinimu, FED paskelbė ir apie balanso mažinimą. Jis turėtų prasidėti nuo birželio 1 dienos. Balansas bus mažinimas po 47,5 mlrd. USD per mėnesį. Buvo prognozuojama, kad apimtys jau po posėdžio galėtų būti mažinamas po 95 mlrd. USD pa mėnesiui, tačiau tokią sumą planuojama pasiekti po trijų mėnesių nuo programos pradžios, t. y. vasaros pradžios.. Pirmą mėnesį FED planuoja parduoti JAV iždo obligacijų už maždaug 30 mlrd. USD ir apie 17,5 mlrd. USD vertės hipoteka užtikrintų obligacijų (angl. Mortgage-backed security, MBS). Praėjus trims mėnesiams pardavimai turėtų išaugti atitinkamai iki 60 ir 35 mlrd.. USD per mėnesį. FED balansą mažinti bandė ir 2017 metais. Tiesa, tuomet mažinimo apimtys buvo gerokai mažesnės, t. y. iš viso sudarė apie 10 mlrd. USD per mėnesį (6 mlrd. USD iždo ir 4 mlrd. USD vertės hipoteka užtikrintos obligacijos). Be to, balanso mažinimo programa buvo apskritai greitai nutraukta.

FED balanso pokyčiai. Šaltinis: Board of Governors of the Federal Reserve System (US)

Po šio mėnesio posėdžio, rinkos dalyviai iš FED tikisi ir tolimesnio agresyvaus palūkanų kėlimo. Šiais metais dar įvyks 5 JAV centrinio banko posėdžiai, t.y. birželį, liepą, rugsėjį, lapkritį ir gruodį. Remiantis FedWatch Tool duomenimis, šiuo metu skiriama didžiausia tikimybė, jog per artimiausius tris posėdžius FED didins palūkanas po 50 bazinių punktų.

FED palūkanų normų tikimybės. Šaltinis: CME FEDWatch Tool

JAV ekonominiai rodikliai

Buvo paskelbti praėjusio mėnesio JAV darbo rinkos duomenys. Didžiausioje pasaulio ekonomikoje balandį buvo sukurta dar 428 tūkst. naujų darbo vietų. Ekonomistai prognozavo, kad jų skaičius sieks 390 tūkst. Darbo rinkoje situacija išlieka tvirta. Nedarbo lygis, lyginant su kovu, nepasikeitė ir išliko 3,6%. Buvo tikimasi, kad nedarbas bus sumažėjęs 0,1 procentinio punkto. Vidutinis darbo užmokestis pa mėnesiui augo 0,3%. Per metus jo pokytis siekė 5,5%.

JAV vidutinio darbo užmokesčio metinis augimas (dešinė) su infliacija (kairė). Šaltinis: tradingeconomics

JAV Įmonės

Pirmo ketvirčio rezultatus paskelbė Pfizer. Bendrovė per tris mėnesius uždirbo 7,86 mlrd. USD grynojo pelno arba 1,62 USD pakoreguoto pelno, tenkančio vienai akcijai. Grynasis pelnas per metus išaugo 61%. Ketvirčio pajamos šoktelėjo dar stipriau, t. y. 77% iki 25,66 mlrd. USD. Analitikai prognozavo, kad pakoreguotas EPS sieks 1,49 USD, o pardavimai sudarys 24,09 mlrd. USD. Pfizer prognozuoja, kad šių metų pardavimai turėtų siekti 98 – 102 mlrd. USD, o pakoreguotas EPS sudaryti 6,25 – 6,45 USD. Covid vakcinos metiniai pardavimai turėti išaugti iki 32 mlrd. USD. Prieš paskelbiant rezultatus analitikai tikėjosi 105,9 mlrd. USD metinių pajamų.

Rezultatus paskelbė Uber. Bendrovė per praėjusį ketvirtį, kuris bendrovei bus antras finansinių metų ketvirtis, sugeneravo 6,85 mrld. USD pardavimus. Tai beveik dvigubai daugiau nei per ketvirtį prieš metus, kai jie siekė 2,9 mlrd.. USD. Grynieji ketvirčio nuostoliai siekė net 5,9 mlrd. USD arba 3,04 USD akcijai, kai prieš metus siekė 108 mln. USD. Pasak Uber, 5,6 mlrd. USD nuostolių patirta dėl investicijų į bendroves Grab Hodings, Aurora Innovation, Didi Global. Šių kompanijų akcijos šiais metais atrodo itin prasta. Grab Holdings vertybinių popierių kaina nuo metų pradžios yra kritusi beveik 58%, Aurora apie 20%, o DiDi apie 47,4%. Uber per ketvirtį sugeneravo 168 mln. USD pakoreguota Ebitda. Tai yra daugiau nei prognozavo analitikai, kurie tikėjosi 134 mln. USD. Pardavimai taip pat pranoko lūkesčius, kurie sudarė 6,1 mlrd. USD. Uber prognozuoja, kad antro ketvirčio pakoreguota EBITDA sieks 240 – 270 mln. USD, o aptarnautų užsakymų apimtys per platformą sieks 28,5 -29,5 mlrd. USD.

Europa

Europos centrinio banko vadovai į monetarinės politikos posėdį rinksis birželį. Vis daugiau ECB atstovų taip pat indikuoja apie būsimą palūkanų kėlimą šiais metais. Banko valdybos narė I. Schnabel teigė, jog vertinant dabartinę aplinką ir perspektyvas, palūkanų normos kėlimas yra neatmestinas ir jau per liepos mėnesį vyksiantį ECB posėdį. Pasak jos, centrinių bankų nuomonės reiškimo ir kalbėjimo nebeužtenka, todėl būtina imtis veiksmų. Latvijos centrinio banko vadovas M. Kazasks praėjusią savaitę taip pat teigė, jog ECB palūkanas galėtų pakelti jau liepą, o iš viso normos būtų didinamos 2 – 3 kartus per šiuos metus.

Tuo tarpu posėdžiavęs Anglijos centrinis bankas (BoE) taip pat pakėlė palūkanos. Jos padidintos 25 baziniais punktais iki 1%. Ketvirtą posėdį iš eilės keliamos bazinės palūkanų normos Jungtinėje Karalystėje pasiekė aukščiausią lygį nuo 2009 metų. Toks sprendimo atitiko prognozes, tačiau Jungtinės Karalystės svaras po posėdžio smigo žemyn ir JAV dolerio atžvilgiu pasiekė žemiausią lygį nuo 2020 metų vidurio. Išsipardavimą sukėlė centrinio banko prognozės. BoE prognozuoja, kad šiais metais šalyje infliacija pasieks piką per paskutinius tris mėnesius ties 10% riba. Anksčiau bankas prognozavo 8% piką balandžio mėnesį, kurio duomenys dar nebuvo paskelbti. Kovą metinė infliacija Jungtinėje Karalystėje šoktelėjo iki 7%, t. y. pastarųjų trisdešimties metų aukštumos. Prognozės dėl šių metų šalies ekonomikos augimo buvo nepakeistos – 3,75% BVP augimas. Tiesa, centrinis bankas prognozuoja, kad kitais metais Jungtinės Karalystės BVP trauksis 0,25%, kai anksčiau buvo prognozuojamas 1,25% ekonomikos prieaugis.

Lenkijos centrinis bankas taip pat pakėlė palūkanas 75 baziniais punktais iki 5,25%. Tai yra 25 baziniais punktais mažiau nei prognozavo ekonomistai. Centrinis bankas indikavo, jog palūkanos galimai bus didinamos ir toliau per ateinančius banko posėdžius. Tiesa, taip pat įspėjo, jog monetarinė politikos perspektyvos gali keistis dėl neaiškios situacijos ekonomikos atžvilgiu bei Ukrainos karo įtakos. Balandį metinė infliacija Lenkijoje siekė 12,3% ir viršijo ekonomistų prognozes. Tai sparčiausias registruotas kainų augimas šalyje nuo 1997 metų.

Europos ekonominiai rodikliai

Kovo mėnesį euro zonos regione mažmeninės prekybos apimtys, lyginant su vasariu, krito 0,4%. Ekonomistai prognozavo 0,3% sieksiantį nuosmukį. Remiantis Eurostat duomenimis, lyginant su tuo pačiu mėnesiu prieš metus, mažmenininkų pardavimai išaugo 0,8%. Maisto, gėrimų, tabako produktų pardavimų apimtys per metus krito 2,8%. Tuo tarpu ne maisto produktų, išskyrus transportui skirtą kurą, mažmeninė apyvarta augo 2,8%.

Europos ekonominiai rodikliai

Kovo mėnesį euro zonos regione mažmeninės prekybos apimtys, lyginant su vasariu, krito 0,4%. Ekonomistai prognozavo 0,3% sieksiantį nuosmukį. Remiantis Eurostat duomenimis, lyginant su tuo pačiu mėnesiu prieš metus, mažmenininkų pardavimai išaugo 0,8%. Maisto, gėrimų, tabako produktų pardavimų apimtys per metus krito 2,8%. Tuo tarpu ne maisto produktų, išskyrus transportui skirtą kurą, mažmeninė apyvarta augo 2,8%.

Mažmeninės prekybos apyvartos pokyčiai per metus. Šaltinis: Eurostat

Euro zonoje nedarbo lygis kovo mėnesį siekė 6,8%. Lyginant su vasariu, nedarbas regione sumažėjo 0,1 procentinio punkto. Prieš metus kovą euro zonos valstybėse nedarbo lygis siekė 8,2%. Daugiausiai bedarbių pirmą pavasario mėnesį tarp Europos Sąjungos valstybių buvo registruota Ispanijoje, kur nedarbo lygis siekė 13,5%. Graikijoje bedarbystė sudarė 12,9%. Tai vienintelės dvi valstybės regione, kuriose nedarbo lygis viršijo dviženklį skaičių. Mažiausiai bedarbių registruota Čekijoje (2,3%), Vokietijoje (2,9%).

Europos nedarbo lygis. Šaltinis: Eurostat

Europos įmonės

Stipriau pigo Danijos vėjo turbinų gamintojos Vestas Wind Systems vertybiniai popieriai. Bendrovė paskelbė, jog per tris pirmus šių metų mėnesius patyrė 765 mln. EUR nuostolių, kai per tą patį laikotarpį praėjusiais metais jie buvo gerokai mažesni ir sudarė 64 mln. EUR. 401 mln. EUR nuostoliai patirti dėl sprendimo pasitraukti iš Rusijos rinkos. Ketvirčio pajamos per metus ūgtelėjo 27% iki 2,5 mlrd. EUR. Vestas pakoregavo visų šių metų prognozes. Prognozuojama, kad šių metų pardavimai sudarys 14,5 – 16 mlrd. EUR., kai anksčiau buvo kalbama apie 15 – 16,5 mrld. EUR.

Energetikos bendrovė Shell paskelbė, jog per praėjusį ketvirtį uždirbo 9,1 mlrd. USD pelno. Tai atitiko analitikų prognozes. Bendrovės pelnas dėl išaugusių naftos kainų per metus šoktelėjo įspūdingai – per tą patį ketvirtį praėjusiais metais pelnas sudarė 3,2 mlrd. USD. Shell už pirmą ketvirtį išmokės 0,25 USD dividendų akcijai. Pasak bendrovės, iš patvirtintos 8,5 mlrd. USD savų akcijų supirkimo programos, nuo metų pradžios supirkta akcijų už 4 mlrd. USD. Už likusią programos dalį akcijas bendrovė planuoja supirkti iki antro ketvirčio rezultatų skelbimo.

Adidas sumažino šių metų rezultatų prognozes. Sportinių prekių gamintoja prognozuoja, kad šių metų pardavimai bus žemesniame 11 – 13% prognozės augimo rėžyje, o grynasis pelnas sieks 1,8 – 1,9 mlrd. EUR. Veiklos pelningumas turėtų sudaryti apie 9,4%, nors anksčiau buvo skaičiuojama, kad galėtų išaugti iki 11%. Per pirmą ketvirtį Adidas pardavimai, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, krito 3% iki 5,3 mlrd. EUR. Pelnas atitinkamai smuko 38% ir siekė 310 mln. EUR. Kinijos rinkoje Adidas pardavimai per praėjusį ketvirtį krito net 35%. Kai kuriuose šalies regionuose dėl Covid-19 buvo uždarytos parduotuvės.

Kitos rinkos

Australijos centrinis bankas pakėlė bazines palūkanas 25 baziniais punktais iki 0,35%. Tai yra daugiau nei prognozavo ekonomistai, kurie laukė 15 bazinių punktų didinimo. Australijoje palūkanos buvo pakeltos pirmą kartą nuo 2010 metų lapkričio. Pasak centrinio banko, šalies ekonomika toliau yra stipri. Australijoje kylant infliacijai, auga ir darbo užmokestis. Prognozuojama, kad šalies bendrasis vidaus produkto augimas šiais metais sieks 4,25%, o kita metais sulėtės iki 2%. Infliacija Australijoje šiais metais turėtų sudaryti apie 6%.

Turkijoje metinis infliacijos lygis balandį didėjo ketvirtą mėnesį iš eilės ir pasiekė net 69,97%. Tai yra sparčiausias registruotas vartotojų kainų indekso augimas nuo 2002 metų vasario. Prieš metus balandžio mėnesį infliacija šalyje siekė 17,14%. Per metus maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų kainos pakilo 89,1%. Energijos ištekliai šalyje atitinkamai brango 105,86%.

Metinės infliacijos pokyčiai Turkijoje. Šaltinis: tradingeconomics.com / Turkish Statistical Institute

Investicinio portfelio formavimas

fxcm

Jei esate pradedantysis ir nežinote kaip susiformuoti investicinį portfelį, siūlome apsilankyti viename iš mūsų nemokamų video seminarų „Investicinio portfelio formavimas“. Registraciją ir platesnę informaciją apie seminarą rasite čia.

Seminaras skirtas pradedantiesiems, kurie planuoja formuoti individualų investicinį portfelį, tačiau nežino kaip tai padaryti. Seminare bus paaiškinami visi etapai į ką būtina atsižvelgti formuojant investicinį portfelį ir atliekami praktiškai, kad dalyvis po seminaro pilnai mokėtų susiformuoti savo asmeninį portfelį. Taip pat, seminaro eigoje ir seminarui pasibaigus galėsite tiesiogiai bendrauti su finansų makleriu ir užduoti aktualius klausimus.

Seminarai organizuojami nuotoliniu būdu ir yra nemokami. Būtina išankstinė registracija.

Ekonominiai rodikliai ir kiti įvykiai

Laikas///////RodiklisRezultatasPrognozė///Ankstesnis
Pirmadienis//
09:00🟧Vokietijos kovo mėn. mažmenininkų pardavimai (mėn./mėn.) -0,1%0,3%0,3%
17:00🟥JAV balandžio mėn. ISM gamybos sektoriaus PMI55,458,057,1
Antradienis//
07:30🟥Australijos centrinio banko sprendimas dėl palūkanų0,35%0,25%0,10%
12:00🟧Euro zonos kovo mėn. gamintojų kainų indeksas (mėn./mėn.)5,3%4,9%1,1%
12:00🟧Euro zonos kovo mėn. nedarbo lygis 6,8%6,6%6,8%
Trečiadienis//
12:00🟧Euro zonos kovo mėn. mažmenininkų pardavimai (mėn./mėn.) -0,4%-0,3%0,4%
15:15🟥JAV kovo mėn. ADP duomenys apie privačiame sektoriuje sukurtas darbo vietas247 tūkst.370 tūkst.455 tūkst.
17:00🟥JAV balandžio mėn. ISM gamybos sektoriaus PMI57,159,058,3
17:30🟧JAV naftos atsargų pokyčiai per praėjusią savaitę (bareliais)1,3 mln.-0,7 mln.0,7 mln.
21:00🟥FED sprendimas dėl palūkanų1,00%1,00%0,50%
Ketvirtadienis
09:00🟧Vokietijos kovo mėn. nauji gamyklų užsakymai (mėn./mėn.)-4,7%-0,10%–2,2%
14:00🟥Anglijos centrinio banko sprendimas dėl palūkanų1,00%1,00%0,75%
15:30🟧JAV bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę200 tūkst.185 tūkst.180 tūkst.
Penktadienis
15:30🟥JAV balandžio mėn. vidutinio darbo užmokesčio pokytis (mėn./mėn.)0,3%0,4%0,4%
15:30🟥JAV balandžio mėn. sukurtos darbo vietos, išsk. žemės ūkio sektorių428 tūkst.390 tūkst.431 tūkst.
15:30🟥JAV balandžio mėn. nedarbo lygis3,6%3,5%3,6%

Įmonių rezultatai

KompanijaIndustrijaRinkos kapitalizacija*EPS prognozėEPS rezultatas
Pirmadienis
time-pre-marketMoody’s CorporationFinansai59,22 mlrd.2,912,89
time-pre-marketWilliams Companies, Inc.Energetika41,77 mlrd.0,360,41
time-after-hoursExpedia Group, Inc.Kelionės28,43 mlrd.-0,69-0,47
Antradienis
time-pre-marketPfizer, Inc.Farmacija280,92 mlrd.1,491,62
time-pre-marketEstee Lauder Companies, Inc.Kosmetika186,25 mlrd.1,661,90
time-after-hoursAdvanced Micro Devices, Inc.Mikroprocesoriai138,18 mlrd.0,831,13
time-after-hoursAirbnb, Inc.Apgyvendinimas90,78 mlrd.-0,28-0,03
time-after-hoursStarbucks CorporationRestoranai85,97 mlrd.0,600,59
Trečiadienis
time-pre-marketCVS Health CorporationSveikatos priežiūra132,43 mlrd.2,142,22
time-pre-marketBooking Holdings Inc.Apgyvendinimas92,36 mlrd.1,183,90
time-pre-marketUber Technologies, Inc.Transportas59,98 mlrd.-0,28-3,04
time-pre-marketMarriott InternationalApgyvendinimas58,97 mlrd.0,941,25
time-pre-marketModerna, Inc.Biotechnologijos57,40 mlrd.5,188,58
Ketvirtadienis
time-pre-marketConocoPhillipsEnergetika120,61 mlrd.3,243,27
time-pre-marketZoetis Inc.Farmacija84,10 mlrd.1,221,32
time-after-hoursBlock, Inc.Finansai57,96 mlrd.-0,18?
time-pre-marketShopify Inc.IT52,42 mlrd.-0,40?
Penktadienis
time-pre-marketEnbridge Inc.Energetika88,76 mlrd.0,670,65
time-pre-marketCigna CorporationDraudimas79,84 mlrd.5,136,01
time-pre-marketTELUS CorporationTelekomunikacijos34,91 mlrd.0,230,23
EPS (Earnings per share) – pelnas akcijai;
*2022.04.30 duomenys

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu