Savaitės rinkų apžvalga (04.27 – 05.01)

2020-05-03

Pirmadienio apžvalga

JAV

Savaitės pradžia prasidėjo karantino švelninimu atitinkamose valstijose: Džiordžijoje, Oklahomoje, Aliaskoje kai kurioms verslo rūšims (kirpykloms, spa, ir t.t.) leista tęsti veiklą. Niujorko valstijos gubernatorius A Cuomo pranešė, jog nuo gegužės 15 dienos gali būti atnaujinta gamybinė ir statybų veikla. Iki šios savaitės pradžios jau buvo paskelbusios 122 kompanijų, kurių akcijos įtrauktos į pagrindinį JAV akcijų indeksą S&P 500. Remiantis FactSet duomenimis, pelnai, lyginant su pirmu ketvirčiu prieš metus yra kritę 22,7%.

Europa

Pirmadienį buvo pastebimas naujų aukų augimo lėtėjimas Italijoje, Prancūzijoje ir Jungtinėje Karalystėjė. Europos Komisija tądien paskelbė, kad mažina kapitalo pakankamumo reikalavimą bankams kas turėtų paskatinti bankus skolinti ir taip švelninti koronaviruso neigiamą poveikį ekonomikai.

Kitos rinkos

Pirmadienį WTI nafta toliau ritosi žemyn – smuko 24,56%. iki 11,09 USD už barelį. OPEC pradėjo viešai raginti prisijungti prie naftos išgavimo mažinimo JAV ir Norvegiją. Tuo tarpu Japonijos centrinis bankas pirmas iš didžiųjų monetarinės politikos vykdytojų pasaulyje paskelbė apie neribotą kiekybinį skatinimą – bus superkamas neribotas kiekis vyriausybės obligacijų.

Antradienio apžvalga

JAV

Antradienį skelbė pirmo ketvirčio rezultatus Alhabet (Google), kurios pajamos sudarė 41,6 mlrd. USD, o tai buvo daugiau nei tikimasi (40,29 mlrd. USD). Pelnas akcijai (EPS) sudarė 9,87 USD, visgi tai nepralenkė investuotojų lūkesčių. Tuo tarpu Ford Motors skelbė beveik 2 mlrd. nuostolį. Be to, buvo paskelbta, kad kompanija II ketv. tikisi dar papildomų 5 milijonų nuostolio.

Europa

Fitch sumažino Italijos kredito reitingą iki BBB -, kuris vis dar yra laikomas investicinio reitingo (žemesnis reitingas jau būtų laikomas spekuliatyviniu). Ispanijoje paskelbta, jog pirmą šių metų ketvirtį nedarbo lygis šalyje siekė 14,4%. Tai mažiau nei tikėtai. Ekonomistai prognozavo 15,6%, o paskutinį praėjusių metų ketvirtį nedarbas sudarė 13,8%. Nors augimas palyginti ir nedidelis, tačiau galima prognozuoti, kad antro ketvirčio duomenys bus ženkliai prastesni.

Pirmo ketvirčio finansinius rezultatus paskelbė ir Europos bankininkystės milžinai HSBC ir UBS. HSBC pelnas prieš mokesčius sudarė 3,23 mlrd. USD, kuomet analitikai prognozavo 3,67 mlrd. USD. Banko pajamos sudarė 14,01 mlrd. USD. Tai 28,6% mažiau nei per pirmą ketvirtį praėjusiais metais. Stipriai šoktelėjo banko atidėjimai, kurie susiję su blogomis paskolomis. Šiais metais banko akcijos atpigusios daugiau nei 30%. Šveicarijos banko UBS rezultatai buvo geresni. Bankas per pirmą ketvirtį uždirbo 1,59 mlrd. USD grynojo pelno. Per metus pajamos išaugo 13% ir sudarė 7,93 mlrd. USD. Stipriai išaugo investicinės bankininkystės padalinio rezultatais. USB akcijos šiandien stipriau brangsta, tiesa, nuo metų pradžios jų kaina kritusi 22,5%.

Kitos rinkos

Bendras užsikrėtusių Covid-19 skaičius antradienį artėjo prie 3,1 mln. Užsikrėtimų skaičius stabilizavosi ir augimas 1,5 – 2% per dieną, todėl šalys viena po kitos švelnina karantino sąlygas.

 Investuotojus toliau antradienį stebino stipriai pinganti nafta. Įprastomis rinkos sąlygomis ne taip dažnai galima stebėti taip stipriai išsiskiriančią kryptį tarp akcijų rinkos ir naftos. Ralį akcijų rinkose galima iš dalies paaiškinti centrinių bankų ekonomikų ir finansų rinkų gelbėjimo veiksmais. Tuo tarpu naftos gavybos mažinimo įtakos bent jau tądien nebuvo matyti. Pagrindinio, t. y. birželio mėnesio WTI rūšies kontrakto kaina buvo kritusi ir iki 10 USD už barelį ribos. Už tolimesnio, t.y. leipos mėnesio kontraktą buvo mokama kiek daugiau nei 18 USD už barelį. Rinkoje išlieka didelis atotrūkis tarp ateties sandorių atrimiausių mėnesių kotraktų, ką turi stebėti investuotojai norintys pasipelnytis iš naftos naudodami ETF instrumentus (plačiau apie tai: INVESTAVIMAS Į NAFTĄ: KĄ PRIVALU ŽINOTI INVESTUOTOJUI?).

Trečiadienio apžvalga

JAV

Žiniasklaidoje pasirodė žinutė, kad Gilead Sciences pagaminto vaisto tyrimų rezultatai yra geri ir preparatas padeda pacientams greičiau pasveikti nuo COVID-19 viruso. Po pasirodžiusios naujienos, įmonės akcijos kilo beveik iki 7%, tačiau savaitės pabaigoje užsidarė tame pačiame lygyje.

Remiantis preliminariais duomenimis, JAV bendrasis vidaus produktas per I ketvirtį susitraukė net 4,8%. Tiesa, nors duomenys yra I ketvirčio JAV šį rodiklį skelbia sumetintame formate, t. y. padaugindami iš 4. Visgi, prognozuotas buvo 4% susitraukimas. Šis JAV BVP ketvirčio susitraukimas yra didžiausias nuo 2008 metų.

FED nepakeitė palūkanų normų (liko 0,0 ir 0,25 proc. ribose). J. Powell‘as pabrėžę, kad skatinamosios priemonės nebus mažinamos tol, kol ekonomika neatsistatys, o prireikus bus imtasi papildomų priemonių ekonomikai skatinti.

Trečiadienį buvo skelbiami Teslos I ketv. rezultatai. Rinka tikėjosi – 0,37 USD nuostolio vienai akcijai (EPS), tačiau buvo paskelbta 1,71 USD pelnas akcijai (EPS). Pajamos taip pat viršijo lūkesčius ir siekė 5,98 mlrd. USD (tikėtasi 5,8 mlrd. USD). Pastebima, kad šiuo metu Teslai sekasi kur kas geriau nei savo konkurentams ne tik su pajamoms, bet ir su pardavimais (palyginimas apačioje).

Europa

Lūkesčius pranoko Vokietijos infliacijos rodikliai. Remiantis preliminariais duomenimis, šį mėnesį, lyginant su praėjusiu, vartotojų kainų indekso augimas siekė 0,3%. Augimo ekonomistai apskritai nesitikėjo. ECB palūkanų normų, kaip ir tikėtasi, nepakeitė, tačiau pranešta apie paskolų išdavimo sąlygų laisvinimą. Palūkanų normos išliks dabartinės arba mažesnės, tol, kol nebus įsitikinta, kad infliacijos augimo perspektyvos artėja prie pakankamai artimo 2% lygio.

Kitos rinkos

WTI tipo naftos kaina nuo trečiadienio pradėjusi stipriai brangti. To pagrindinė priežastis dėl rinkoje pasirodžiusios žinutės, kad Norvegija pirmą kartą per 18 metų prisijungė prie OPEC pastangų mažinti gavybą. Be to, apskaičiuota, kad JAV dėl uždarytų gręžinių žaliavos išgavimas turėtų sumažėti apie 2 mln. barelių per dieną. Visgi, Norvegija planuoja prisidėti prie naftos gavyvos mažinimu tik 250 tūkst. barelių per dieną, o tai nėra didelis kiekis (šiuo laikotarpiu išgaunama pasaulyje apie 88 mln. barelių per dieną jau įvertinus ankstesnį OPEC susitarimą dėl naftos gavybos mažinimo).

Ketvirtadienio apžvalga

JAV

Naujų bedarbių paraiškų skaičius JAV praėjusią savaitę siekė 3,8 mln. ir buvo kiek didesnis nei laukta.

Ekonomistai prognozavo 3,5 mln. Paraiškų augimas mažėja, tiesa, bendras naujų bedarbių skaičius paskelbus pandemiją jau išaugo 30 mln. Ekonomistai skaičiuoja, kad nedarbo lygis JAV šiuo metu gali siekti virš 15%, daugiausiai nuo Didžiosios depresijos laikų 1930-ais. Praėjusią savaitę daugiausiai naujų bedarbių buvo fiksuota Floridos, Džiordžijos, Kalifornijos, Teksaso ir Niujorko valstijose.

Europa

Tądien pranešta, jog euro zonos ekonomiką I ketvirtį, lyginant su paskutiniu praėjusių metų ketvirčiu, traukėsi 3,8%. Metinis BVP kritimas (lyginant su pirmu praėjusių metų ketvirčiu) siekė 3,3%. Tai didžiausias kritimas nuo 2009 metų III ketvirčio, kai ekonomika traukėsi 4,5%. Prancūzijoje pirmą ketvirtį, lyginant su paskutiniu praėjusių metų ketvirčiu, ekonomika traukėsi 5,8%, Ispanijoje – 5,2%. Vokietijoje balandį bedarbių gretos išaugo net 373 tūkst. iki 2,6 mln. Nedarbo lygis padidėjo iki 5,8%, kovo mėnesį jis siekė 5%. Eurostat taip pat paskelbė, jog nedarbo lygis euro zonoje kovo mėnesį siekė 7,4%, nors ekonomistai prognozavo 7,7%. Manoma, kad balandį rodiklis turėtų stipriai išaugti.

Kitos rinkos

Kinijos skelbiami balandžio mėn. paslaugų sektoriaus PMI indeksas pranoko lūkesčius ir siekė 53,2, nors buvo tikimasi vos 52,7. Taip pat, jo reikšmė pagerėjo nuo praėjusio mėnesio, kuris sudarė 52,3. Primename, kad šio rodiklio reikšmė didesnė už 50 indikuoja gerėjančia situaciją. Šie duomenys taip pat yra svarbūs ir dėl to, nes Kinijos skelbiami duomenys tarsi rodiklis kitoms šalims, pagal kurią būtų galima prognozuoti kaip seksis Europos ir JAV ekonomikoms suvaldžius Covid-19. Kinijos balandžio mėn. gamybos sektoriaus PMI indeksas siekė 50,8 ir stipriai nesiskyrė nuo prognozės 51.

Penktadienio apžvalga

Buvo minima Tarptautinė darbo diena – Europos valstybių akcijų biržos buvo uždarytos.

JAV pagrindiniai indeksai fiksavo savo geriausius mėnesio augimo rezultatus nuo 1987 metų. S&P500 indeksas per balandį kilo 13,74%, o Nasdaq100 net 16,71%.

Taip pat, atsidaro daugiau detalių dėl karantino mažinimo Europos valstybėse:

  • Italijos Ministras pirmininkas paskelbė, kad Italijos gamybos sektoriui bus leista pradėti dirbti nuo gegužės 4 d. ir nebebus draudžiamas žmonių fizinis aktyvumas. Visgi, mokyklos išliks uždarytos iki rugsėjo. Kitas etapas numatomas atidarant parduotuves. Planuojama tai padaryti nuo gegužės 18 d.
  • Vokietija nuo gegužės 4 d. leis mažų parduotuvių veiklą. Taip pat, bus atidaromi muziejai, bažnyčios ir žaidimų aikštelės. Artimiausiu metu planuojama atidaryti mokyklas ir sporto renginius.
  • Prancūzija planuoja leisti savo verslams grįžti į darbus nuo gegužės 11 d. išskyrus kavines, restoranus ir dideles susibūrimo vietas tokias kaip muziejus ar kino teatrus. Nuo tos dienos planuojama palaipsniui atkurti viešą transportą ir palaipsniui pereiti prie mokyklos atidarymų.
  • Ispanijos Ministras paskelbė planą, kuri susideda iš keturių etapų. Pirmas etapas planuojamas įgyvendinti nuo gegužės 11 d. atnaujinant restoranų, viešbučių ir mažų parduotuvių veiklą. Visgi, Mokyklas planuojama atidaryti tik rugsėjo mėnesį.

Investuotojai toliau atidžiai stebi naujų koronaviruso susirgimo skaičių pagal tai darydami tolimesnes prognozes kaip elgsis valstybės dėl karantino sąlygų griežtinimo.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu