Savaitės rinkų apžvalga (04.26 – 04.30)

JAV

Praėjusią savaitę, pagrindiniai JAV indeksai (S&P 500, „Nasdaq Composite ir S&P MidCap) pasiekė naujas aukštumas kiek atsitraukdami nuo jų penktadienį. Tam įtakos turėjo toliau geri skelbiami įmonių ketvirtiniai rezultatai ir FED posėdžio metu paskelbta informacija.

FED toliau palieka galioti 0-0,25 proc. mažą palūkanų normų intervalą ir toliau vykdyti 120 mlrd. JAV dolerių per mėnesį skolos vertybinių popierių supirkimus pagal ankščiau numatytą kiekybinio skatinimo programą. Nors oficialiame pranešime teigiama, kad pastaruoju metu pastebimai pagerėjo ekonominės veiklos ir užimtumo rodikliai artimiausiu metu FED nieko neketina keisti. Kaip ir anksčiau, infliacijos padidėjimas traktuojamas kaip laikinas reiškinys, kuris grėsmės ilguoju laikotarpiu kainų stabilumui nekelia.

Taip pat, buvo išgirstos ir geros naujienos iš Niujorko, kai meras Bill de Blasio paskelbė, jog Niujorko miestas bus pilnai atidarytas nuo liepos 1 dienos. Planuojama atidaryti parduotuvės, ofisus, teatrus, kino teatrai ir kt. Remiantis miesto pateikiamais duomenimis, apie 36% miesto gyventojų jau yra pilnai paskiepyti.

JAV ekonominiai rodikliai

Paskelbta, jog JAV ekonomika per pirmą šių metų ketvirtį augo 6,4% sumetintu tempu (augimas padaugintas iš keturių). Praėjusių metų paskutinį ketvirtį atitinkamas augimas siekė 4,3%. Remiantis Dow Jones atliktos ekonomistų apklausos duomenimis, ekonomistai tikėjosi, kad augimas sieks 6,5%. Pirmo ketvirčio šalies ekonomikos augimo rezultatai indikuoja, kad šiais metais JAV augs itin sparčiai. Tam daugiausiai įtakos turės didėjančios vartojimo ir investicijų apimtys. Vartotojų išlaidos per pirmą ketvirtį augo 10,7%. Palyginimui, ketvirtį prieš augimas siekė 2,3%. Didžiausia vartojimo augimo dalis teko prekių įsigijimams, kurių apimtys išaugo 23,6%. Dėl vis dar tebesitęsiančios pandemijos, vartotojų išlaidos paslaugoms augo ne taip greitai, t.y. 4,6%. Prie augusio vartojimo prisidėjo ir pirmą ketvirtį išdalinti stimulo čekiai. Tiesa, amerikiečiai ne tik didino išlaidas, bet ir atsidėjo daugiau pinigų santaupoms nei per ketvirtą praėjusių metų ketvirtį. Sėkminga vakcinavimo programa ir toliau vis daugiau atsiverianti ekonomika, turėtų paskatinti amerikiečius dar labiau didinti vartojimą.

JAV BVP pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com

Kiek nuvylė paskelbti ilgalaikio vartojimo prekių užsakymai. Šalyje naujų tokio tipo prekių užsakymų apimtys kovo mėnesį, lyginant su vasariu, augo 0,5%. Tuo tarpu ekonomistai laukė 2,5% sieksiančio augimo. Atmetus transporto priemonių įtaką, augimas siekė 1,6%. Tai atitiko prognozes. Stipriausiai krito ne gynybai naudojamų lėktuvų ir jų dalių užsakymų apimtys, kurios sumenko net 46,9%. Automobilių ir kt. panašių transporto priemonių užsakymai augo 5,5%. Ilgalaikio vartojimo prekėms priskiriami produktai, kurių naudojimo trukmė yra ilgesnė nei 3 metai, t. y. automobiliai, lėktuvai, kompiuteriai ir panašiai.

JAV nekilnojamo turto rinka toliau kaista. Atnaujinti S&P CoreLogic Case-Shiller indeksų duomenys. 20-ies miestų gyvenamųjų namų kainų pokyčius sekančio indekso reikšmė vasario mėnėsį, lyginant su tuo pačiu mėnesiu prieš metus, šoktelėjo 11,9%. Sausį buvo registruotas 11,1% kainų augimas. Vasario mėnesio metinis pokytis buvo didžiausias nuo 2014 metų kovo mėnesio. Labiausiai iš indekso sekamų 20-ies miestų namų kainos kilo Fynikse (17,4%), San Diege (17%), Sietle (15,4%). Pirkėjų paklausa toliau nemažėja. Covid ir pandemija paskatino nemažai amerikiečių kraustytis iš apartamentų mieste į privačius namus užmiesčiuose.

S&P CoreLogic Case-Shiller indekso pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com

Tuo tarpu, JAV vartotojų asmeninės pajamos kovo mėnesį, lyginant su vasariu, šoktelėjo net 21,1%. Ekonomistai prognozavo, kad pajamų augimas sieks 20,3%. Didžiąją dalį šio augimo sudarė didėjusios valstybės išlaidos. Atmetus tiesiogines valstybės išmokas, kurios, lyginant su šių metų vasario mėnesiu kovą beveik padvigubėjo, per metus amerikiečių pajamos iš esmės beveik nepasikeitė.

JAV vartotojų pajamų pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com

JAV Įmonės

Praėjusią savaitę buvo paskelbta didžioji dalis mega kompanijų ketvirtinių rezultatų.

Apple I ketv. pajamos aplenkė analitikų prognozes, kurios sudarė 86,58 mln. USD (buvo tikimasi 77,3 mln. USD), o EPS sudarė net 1,4 USD, kai tikimasi buvo tik 0,99 USD. Solidų rezultatą kompanijai pagrinde pavyko pasiekti dėl padidėjusios paklausos iPhone telefonų. Visgi, buvo pastebėta, kad puslaidininkų trūkumas, kuris šiuo metu yra pastebimas visoje rinkoje, pradėjo neigiamai veikti Mac ir iPad pardavimus.

Facebook taip pat džiugino investuotojus savo skelbiamais I ketv. rezultatais. Pajamos sudarė 26,2 mln. USD, kai buvo tikimasi 23,7 mln. USD, o EPS pasiekė 3,30 USD, kai buvo tikimasi 2,34 USD.

Visgi, geriausiai pasirodė Aamazon, kurios pajamos sudarė 108,52 mlrd. USD, kai buvo tikimasi 104,47 mlrd. USD, o EPS siekė net 15,69 USD, kai tikimasi buvo 9,54 USD. Nepaisant savo dydžio, Amazon toliau itin stipriai auga. Toks augimo tempas dažniausiai būdingas mažesnės kapitalizacijos bendrovėms, o ne 1,7 trln. USD dydžio rinkos lyderėms. Amazon pirmo ketvirčio pardavimai augo 43,8% tempu. Tai nežymiai daugiau nei paskutinį praėjusių metų ketvirtį, kai augimas siekė 43,6%. Šių metų pirmo ketvirčio augimo tempas yra sparčiausias nuo 2011 metų. Tikėtina, kad bendrovė dar labiau pagerins ir rezultatą per antrąjį ketvirtį.

Amazon pardavimai. Šaltinis: Bloomberg

Visgi, panašu, kad rinkoje pasiekėme tašką, kuriame tokie rezultatai jau yra iš esmės pilnai įskaičiuoti į kainas, o investuotojai nėra linkę mokėti dar daugiau už ateities perspektyvas. Tą parodo ir santykiniai vertinimo rodikliai. Apple ateinančių dvylikos mėnesių PE siekia 28, Amazon – 52, Alphabet – 29, Netflix – 39. Kiek mažesnį vertinimą turi Facebook, kurio santykis siekia 24. (Finviz duomenys)

Ketvirčio rezultatus paskelbė ir UPS. Jie gerokai pranoko analitikų lūkesčius. Siuntų pristatymo bendrovė per ketvirtį uždirbo 4,79 mlrd. USD pelno. Pakoreguotas pelnas akcijai siekė 2,77 USD. Analitikai tikėjosi 1,72 USD. Bendros ketvirčio pajamos per metus išaugo 27% iki 22,91 mlrd. USD. Buvo prognozuojami 20,57 mlrd. USD sieksiantys pardavimai.

Pavėžėjimo platformą valdanti Lyft, kuri yra pagrindinė Uber konkurentė, jog Toyota dukterinei bendrovei parduos savo autonominių automobilių verslo dalį už 550 mln. USD. Lyft komandos dalis, kuri dirbo 5 lygio autonominio vairavimo technologijomis, prisijungs prie Woven Planet Holdings, priklausančios Toyota Group. 5 lygio autonominio vairavimo technologijai nėra reikalingas joks žmogaus dėmesys. Tokio tipo automobiliuose nėra vairų, pedalų ir panašiai.

Įspūdingus rezultatus pranešė e-komercijos bendrovė Shopify. Kompanija per praėjusį ketvirtį uždirbo 1,26 mlrd. USD pelno. Prieš metus per tą patį ketvirtį nuostoliai sudarė 31,4 mln. USD. Pakoreguotas pelnas akcijai siekė 2,01 USD ir buvo gerokai didesnis nei prognozuota. Analitikai tikėjosi, kad jis sudarys 0,74 USD. Shopify ketvirčio pardavimai per metus daugiau nei padvigubėjo, t.y. nuo 470 mln. USD per pirmą praėjusių ketvirtį iki 989 mln. USD per praėjusį šių metų ketvirtį. Analitikai prognozavo, kad pardavimai sieks 849 mln. USD. Visgi tikėtis tokio įspūdingo tolimesnio augimo šiais metais yra pakankamai naivu. Pati bendrovė prognozuoja, jog toliau augs, tačiau mažesnius tempu nei praėjusiais metais.

Tuo tarpu Švedijos muzikos transliavimo platformos Spotify rezultatai kiek nuvylė. Tai atsispindi ir akcijų kainos pokyčiuose. Bendrovės akcijos šiandien stipriau pinga. Spotify aktyvių mėnesio vartotojų skaičius per pirmą ketvirtį išaugo iki 356 mln. Tai 24% daugiau nei per tą patį laikotarpį prieš metus. Tiesa, Volstryto analitikai tikėjosi, kad jų skaičius viršys 360 mln. Tai indikacija, jog vartotojų skaičiaus augimas lėtėja. Kiek geresnis rezultatas fiksuotas tarp premium paslauga besinaudojančių vartotojų. Tokių vartotojų skaičius išaugo 3 mln. ir pasiekė 158 mln. Tai 21% daugiau nei prieš metus ir 1 mln. daugiau nei prognozuota, t.y. buvo tikėtasi, kad tokio tipo vartotojų skaičius iš viso sudarys 157 mln. Analitikus nuvylė Spotify prognozės, kurias bendrovė kiek pamažino. Spotify dabar tikisi, kad šių metų pabaigoje bendras aktyvių mėnesio vartotojų skaičius išaugs iki 402 – 422 mln., kai prieš tai buvo kalbama apie 407 – 427 mln. Spotify ketvirčio pajamos buvo 16% didesnės nei prieš metus ir siekė 2,1 mlrd. EUR. Tiesa, tai 1% mažiau nei buvo sugeneruota per paskutinį praėjusių metų ketvirtį. Grynas pelnas siekė 23 mln. EUR ir buvo 1 mln. EUR didesnis nei per pirmą praėjusių metų ketvirtį.

Rezultatus paskelbė McDonald’s. Bendrovės finansiniai rezultatai jau viršijo ir prieš pandeminius lygius. McDonald’s per pirmą ketvirtį uždirbo 1,54 mlrd. USD pelno. Pakoreguotas pelnas akcijai siekė 1,92 USD. Analitikai prognozavo, kad jis sieks 1,81 USD. Pajamos sudarė 5,125 mlrd. USD. Prieš metus per tą patį laikotarpį pardavimai sudarė 4,714 mlrd. USD. JAV pardavimai per metus išaugo 13,6%.

[simple_subscribe_form]

Europa

Europoje tuo tarpu kiek padidėjęs obligacijų pajamingumas neigiamai paveikė Stoxx 600 indekso rezultatą. Obligacijų kainų didėjimui turėjo įtakos FED užuolankos trukusiame 2-jų dienų posėdyje, kad būta minčių apsvarstyti galimybę sumažinti savo obligacijų pirkimo programą.

Tuo tarpu Europos Komisijos prezidentė U. von der Leyen duodama interviu New York Times teigė, jog amerikiečiams, kurie bus vakcinuoti Europoje naudojimui patvirtintinomis vakcinomis, bus leidžiama atvykti ir keliauti po regioną. Tiesa, tikslesnio laikotarpio, kada tai galėtų būti pradėta leisti neapibrėžė. Europoje patvirtintos trys vakcinos, kurios yra naudojamos kaip ir JAV, t. y. Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson. Pasak New York Times, šiuo metu vyksta diskusijos tarp JAV ir ES atstovų dėl keliavimo taisyklių ir apribojimų netaikymo pilnai vakcinuotiems abiejų regionų gyventojams. Po tokių naujienų stipriau brango su keliavimu susijusių bendrovių akcijos (Deutsche Lufthansa, International Airlines Group ir kt.).

Europos ekonominiai rodikliai

Kiek su lūkesčiais prasilenkė Vokietijos verslo atstovų nuotaika. Ją atspindinčio IFO verslo pasitikėjimo indekso reikšmė šį mėnesį, lyginant su kovu, ūgtelėjo 0,2 punkto iki 96,8 punkto, tačiau neatitiko prognozių. Buvo tikimasi, kad indekso reikšmė sieks 97,8 punkto. Indeksas yra sudaromas apklausiant apie 9 tūkst. įvairių sričių (statybos, didmeninė prekyba, mažmeninė prekyba, paslaugos) verslo atstovų. Siekiama išsiaiškinti dabartines verslo sąlygas ir jų perspektyvas per ateinančius šešis mėnesius. Nors indeksas ir prasilenkė su prognozėmis, jo reikšmė išlieka aukštumose. Daugiau nei šį mėnesį indeksas nebuvo pakilęs nuo 2019 metų birželio mėnesio.

Vokietijos IFO verslo pasitikėjimo indekso pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com / IFO Institute

Remiantis preliminariais duomenimis, Vokietijoje metinis infliacijos lygis šį mėnesį ūgtelėjo iki 2%. Ekonomistai prognozavo, kad bendras kainų augimas bus kiek lėtesnis ir sieks 1,9%. Stipriai išaugo energijos išteklių kainos, kurių augimas šį mėnesį siekė 7,9%. Šalyje maisto kainų metinis augimas siekė 1,9%, kai kovą sudarė 1,6%.

Vokietijos metiniai infliacijos pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com / Federal Statistical Office

Eurostat paskelbė išankstinius I ketvirčio euro zonos BVP duomenis. Regiono valstybių ekonomika, lyginant su praėjusių metų IV ketvirčiu, traukėsi 0,6%. Tai antras iš eilės ketvirtis, kai yra fiksuojamas ekonomikos nuosmukis. Vadovaujantis techniniais terminais, tai reiškia, jog euro zona pateko į recesiją. Pirmą ketvirtį ekonominis nuosmukis buvo registruotas daugumoje didžiųjų bloko valstybių, t.y. Vokietijoje, Italijoje, Ispanijoje. Stipriausiai BVP krito Portugalijoje, kurios ekonomikos kritimas siekė 3,3%. Vokietijoje ekonomika traukėsi 1,7%. Nustebino situacija Prancūzijoje, kur netikėtais užfiksuotas 0,4% augimas. Taip pat itin išsiskyrė Lietuva, kurioje augimas buvo didžiausias tarp duomenis paskelbusių valstybių ir siekė 1,8%.

Preliminarūs 2021 m. I ketvirčio ir ankstesnių ketvirčių BVP duomenys. Šaltinis: CNBC

Europos įmonės

Rezultatais pasidalino Olandijos bendrovė Koninklijke Philips NV. Kompanijos ketvirčio pardavimai išaugo iki 3,83 mlrd. EUR. Analitikai prognozavo, kad jie sudarys 3,72 mlrd. EUR. Prieš metus per tą patį ketvirtį buvo sugeneruota 3,69 mlrd. EUR pajamų. Pakoreguotas EBITDA sudarė 362 mln. EUR. Buvo tikėtasi, kad ji sieks 326 mln. EUR. Grynas pelnas siekė 39 mln. EUR. Prieš metus per tą patį ketvirtį buvo uždirbta 38 mln. EUR. Nuo metų pradžios bendrovės akcijos pabrangusios apie 11%.

Jungtinės Karalystės energetikos kompanija BP per pirmą šių metų ketvirtį uždirbo 2,6 mlrd. USD pelno. Tai gerokai daugiau nei per paskutinį praėjusių metų ketvirtį, kai pelnas siekė 115 mln. USD ir daugiau nei per pirmą 2020 metų ketvirtį, kai uždirbta 791 mln. USD. Remiantis Refinitiv duomenimis, analitikai prognozavo, kad pelnas sieks 1,4 mlrd. USD. Pasak BP, pelningumas išaugo dėl gerų gamtinių dujų prekybos rezultatų, gerokai aukštesnių naftos kainų ir išaugusio naftos perdirbimo pelningumo. Kompanijos grynoji skola ketvirčio pabaigoje buvo 5,6 mlrd. USD mažesnė ir siekė 33,3 mlrd. USD. BP turėjo tikslą sumažinti grynąją skolą iki 35 mlrd. USD. Tikslas pasiektas. BP taip pat yra užsibrėžusi tikslą išlaikyti investicinio lygio skolinimosi reitingą. Bendrovė taip pat planuoja toliau pratęsti savų akcijų supirkimą, kurio apimtys per antrąjį šių metų ketvirtį turėtų sudaryti 500 mln. USD. BP vadovas B. Looney praėjusį ketvirtį įvardijo kaip „itin stiprų“. Praėjusiais metais bendrovė buvo patyrusi 5,7 mlrd. USD nuostolių. Nuo metų pradžios jų kaina pakilusi apie 18%.

Didžiausias bankas Europos regione HSBC per praėjusį ketvirtį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, pelną daugiau nei padvigubino, t.y. nuo 1,79 mlrd. USD iki 3,88 mlrd. USD. Gerokai daugiau nei tikėtasi sumažėjo prognozuotos blogų paskolų apimtys, kurios siekė 400 mln. USD, kai prieš metus sudarė 3 mlrd. USD. Nepaisant stipriai išaugusio pelno, bendros banko pajamos dėl žemų palūkanų per metus sumažėjo 5% iki 12,99 mlrd. USD. Grynųjų palūkanų pelningumas siekė 1,21%. Tai 0,31 bazinio procentinio punkto mažiau nei prieš metus. HSBC patvirtino, kad šiais metais neplanuoja mokėti ketvirtinių dividendų, tiesa, gali būti, kad bankas nuspręs išmokėti dividendus už pusmetį. Pirmo pusmečio rezultatai turėtų paaiškėti rugpjūčio mėnesį. Nuo metų pradžios jų kaina išaugusi kiek daugiau nei 15%.

Didžiausias Vokietijos bankas Deutsche bank paskelbė, jog praėjęs ketvirtis bankui buvo geriausias per pastaruosius septynis metus. Deutsche per praėjusį ketvirtį uždirbo 908 mln. EUR pelno. Daugiausiai prie to prisidėjo investicinės bankininkystės veikla, iš kurios pajamos per metus išaugo net 32% iki 3,1 mlrd. EUR. Analitikai prognozavo, kad ketvirčio pelnas sieks 642,95 EUR. Deutsche Bank pasisekė, jog iš esmės nepatyrė nuostolių dėl JAV fondo Achegos Capital žlugimo, dėl kurio didelę žalą patyrė tokie bankai, kaip UBS, Credit Suisse ir kt. Bendros Deutsche Bank ketvirčio pajamos siekė 7,2 mlrd. EUR. Palyginimui, prieš metus per tą patį ketvirtį pelnas siekė 6,35 mlrd. EUR. Banko nuosavo kapitalo grąža siekė 7,4%. Tai 3 procentiniais punktais daugiau nei prieš metus.

AstraZeneca pranešė, jog per pirmą ketvirtį jos sukurtos Covid-19 vakcinos pardavimų apimtys sudarė 275 mln. USD. Visame pasaulyje bendrovė pristatė apie 68 mln. vakcinos dozių. Didžioji jų dalis buvo parduota Europoje, kur vakcinos pardavimai siekė 224 mln. USD. Besivystančiose valstybėse pardavimai sudarė 43 mln. USD, likusi dalis kituose regionuose. Bendros AstraZeneca ketvirčio pajamos siekė 7,32 mlrd. USD. Tai 11% daugiau nei per tą patį ketvirtį prieš metus. Uždirbta 1,63 USD pelno akcijai. Analitikai prognozavo, kad pelnas akcijai sieks 1,48 USD, o pardavimai sudarys 6,97 mlrd. USD.

Žaliavos ir valiutos

OPEC+ paskelbė atnaujintas prognozes. Kiek netikėtai prognozė dėl pasaulio naftos paklausos augimo šiais metais nebuvo pakeista. Toliau tikimasi, kad paklausa šiais metais turėtų būti išaugusi 6 mln. barelių per dieną. Praėjusiais metais dėl pandemijos buvo fiksuotas didžiausias istorijoje naftos poreikio mažėjimas, kuris siekė 9,5 mln. barelių per dieną. Kartelio valstybes gali neraminti prasta Covid-19 situacija Indijoje. Ši talis yra trečia pasaulyje pagal importuojamos naftos apimtis.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai