Savaitės rinkų apžvalga (04.20 – 04.24)

Pirmadienio apžvalga

Pirmadienis (2020-04-20) bus atsimenama kaip viena blogiausių naftos rinkos prekybos dienų. Tądien naftos kaina krito žemiau 0 USD už barelį. Tai reiškia, kad naftos pardavėjai sutiko primokėti pirkėjams, kad tik ji būtų nupirkta. Svarbu paminėti, kad tai nėra įprasta situacija rinkoje ir tai nutiko pirma kartą istorijoje.

WTI rūšies naftos artimiausio, t.y. gegužės mėnesio ateities kontrakto kaina smigo žemyn. Šio kontrakto galiojimo laikotarpis artėja į pabaigą, naftos paklausa šiuo metu itin kritusi, tad dėl to ir kaina itin stipriai sminga žemyn. Rinkos dalyviai pereina prie tolimesnio, t.y. birželio mėnesio kontrakto prekybos, kurio kaina tuo metu beveik dvigubai didesnė nei gegužės. Jeigu per mėnesį situacija rinkoje stipriai nepasikeis ir paklausa toliau neaugs, o kris, tikėtina, kad birželio mėnesio kontrakto kaina bus panaši į gegužės mėnesio kontraktą. Apie didelį naftos ateities sandorių kainų skirtumą ir jo įtaką naftos prekybai rasite plačiau čia.

Investuotojai toliau seka su pandemija susijusias naujienas. Bendras užsikrėtimų virusu skaičius pasaulyje viršijo 2,4 mln., fiksuota daugiau nei 166 tūkst. Covid-19 sukeltų mirčių. Niujorko valstijoje, kuri JAV tapo viruso židiniu, keliomis dienomis mirčių skaičiaus augimas kiek sumažėjęs. Nuspręsta itin stipriai didinti testavimo apimtis, tikimasi, kad tokia priemonė dar labiau pažabos viruso plitimą. Tuo pačiu ,D. Trumpas pranešė, kad laikinai sustabdys imigraciją į JAV.

Investuotojai daug dėmesio skiria bendrovėms, kurios skelbia praėjusio ketvirčio rezultatus. Iki šiandien juos paskelbė apie 9% bendrovių, kurių akcijos įtrauktos į S&P 500 indeksą. Lyginant su tuo pačiu ketvirčiu prieš metus kompanijų pelnai vidutiniškai susitraukę 14,5%. Tai didžiausias kritimas nuo 2009 metų trečio ketvirčio, kai kritimas siekė 15,7%. Atkrepiamas dėmesys, kad dar prastesnius rezultatus prognozuoja antram ketvirčiui, kuriam daugiausiai įtakos ir turės pandemija bei karantinas. Remiantis FactSet duomenimis, analitikai prognozuoja, kad antro ketvirčio pelnai vidutiniškai bus 26,7% mažesni nei praėjusiais metais.

Antradienio apžvalga

WTI naftos kaina toliau sminga žemyn. Tądien jau pagrindiniu naftos ateities kontraktu buvo laikomas birželio mėnesio, kurio vertė momentu buvo nusiritusi iki 6,5 USD už barelį. Kainų kritimo nesustabdė nei JAV prezidento planai papildyti nacionalinius naftos rezervus ar žinia, kad OPEC ir trečiosios šalys planuoja susitikimą papildomam gavybos sumažinimui aptarti gegužės 10 d.

Rinkos dalyviai vertina galimas tokio naftos kainos kritimo pasekmes ekonomikai ir svarbiai jos daliai, t.y. energetikos sektoriui bei jam priklausančioms įmonėms. Visgi, nepaisant stipriai pingančios naftos, energetikos bendrovių akcijos taip stipriai nepinga, manoma, kad tai trumpalaikis efektas, kol didžiosios valstybės panaikins karantiną. Visgi, jeigu naftos kaina toliau kris ir ilgiau išsilaikys istorinėse žemumose, tai neabejotinai paveiks ir didžiąsias naftos bendroves bei jų finansus. Pateiktoje lentelėje apačioje matosi didžiausios šalys, kurios išgaudavo naftą dar 2019 m. Nors dabartinė situacija gali skirtis, bet pagal šią lentelę galima matyti, kurios valstybės naftos išgavimo stabdymas ar ribojimas turėtų didžiausią įtaką naftos pasiūlai.

Taip pat, Naftos kainai yra labai svarbu ne tik naftos ribojimas, tačiau dar svarbiau ir jos vartojimas – paklausa. Nors apatinėje lentelėje pateikti duomenys tik 2017 m., tačiau pagal juos galima pastebėti, kurios valstybės karantino ribojimo panaikimus labiausiai reikėtų sekti tikintis, kad naftos vartojimas artimiausiu metu padidėtų. Lentelė parodo kas labiausiai vartoja naftą pagal šalis.

Situacija naftos rinkoje kiek užgožė naujienas susijusias su Covid-19. Kai kuriose JAV valstijose, pvz. Džiordžijoje, P. Karolinoje, Tenesyje ir Tekase pradėtos laisvinti karantino sąlygos, leista kai kuriems verslams atnaujinti veiklą.

Bendrovės toliau skelbia ketvirčio rezultatus. Šiandien juos pranešė gėrimų gamintoja Coca-Cola. Bendrovė per pirmą ketvirtį uždirbo 2,78 mlrd. USD pelno (0,51 USD pakoreguoto pelno akcijai). Tai gerokai daugiau nei prieš metus, kuomet pelnas sudarė 1,68 mlrd. USD. Pajamos smuktelėjo 1% iki 8,60 mlrd. USD, tiesa, rezultatas pranoko analitikų lūkesčius. Buvo prognozuojama 8,30 mlrd. USD pajamų ir 0,44 USD pakoreguoto pelno akcijai. Dėl dabartinės situacijos rinkoje bendrovė nepateikė šių metų prognozių.

Trečiadienio apžvalga

Senate patvirtintas dar vienas pagalbos paketas, kurio dydis siekia apie 500 mlrd. USD. Didžioji dalis lėšų bus skirta smulkiajam verslui. Taip pat 100 mlrd. USD bus skirta sveikatos apsaugai. 75 mlrd. ligoninėms, 25 mlrd. USD – Covid-19 testavimui. Šis pagalbos paketas dar turi būti patvirtintas Atstovų Rūmuose, neabejojama, kad tai bus padaryta. Tuo tarpu ECB nusprendė, kad nuo trečiadienio priims ir neinvesticinio reitingo (žemesnius nei BBB-) bendrovių obligacijas kaip užstatą bankinėms paskoloms, jei šios prieš balandžio 7 d. dar turėjo investicinį reitingą, tačiau prarado dėl koronaviruso sukeltų ekonominių sunkumų.

Trečiadienį rezultatus jau buvo pranešę 84 S&P 500 indeksui priklausančios kompanijos. 66,7% kompanijų rezultatai pranoko lūkesčius. Per praėjusius keturis ketvirčius šis skaičius siekė 74%. Netflix rezultatai pranoko lūkesčius, tiesa, investuotojus neramina prognozės. Bendrovė paskelbė, jog per pirmą ketvirtį naujų vartotojų skaičius siekė 15,77 mln. Tai daugiausiai per kompanijos gyvavimo istoriją. Daugiausiai per ketvirtį naujų vartotojų iki šiol buvo pritraukta prieš metus, kuomet šis skaičius siekė 9,6 mln. Analitikai prognozavo, kad naujų vartotojai sudarys 8,22 mln. Netflix per ketvirtį uždirbo 709 mln. USD pelno (1,57 USD pelno akcijai). Tai daugiau nei dvigubai daugiau nei prieš metus, kuomet pelnas siekė 344 mln. USD. Kompanijos pardavimai nuo 4,52 mlrd. USD išaugo iki 5,77 mlrd. USD. Analitikai prognozavo 1,64 USD pelno akcijai ir 5,75 mlrd. USD pajamų. Netflix vadovai pripažįsta, kad per ateinančius ketvirčius naujų vartotojų skaičiaus augimas mažės, antrą ketvirtį tikimasi 7,5 mln. naujų vartotojų, taip pat ir per karantiną naujai tapę klientai, gali atsisakyti paslaugos. Kompanijos akcijų kaina nuo metų pradžios šoktelėjusi daugiau nei 34%.

Ketvirtadienio apžvalga

Praėjusią savaitę JAV registruotų naujų bedarbių paraiškų skaičius siekė 4,42 mln. Tai mažau nei prieš savaitę, kuomet sudarė 5,23 mln. Fiksuojama jau trečia savaitė iš eilės, kuomet bedarbių paraiškų skaičiaus augimas mažėja, tačiau vis tiek išlieka istoriškai aukštas. Bendras naujų bedarbių skaičius per pusantro mėnesio viršijo 25 mln. Skaičiuojama, kad nuo praėjusios finansų krizės laikų JAV iš viso buvo sukurta 22 mln. naujų darbo vietų. Vos per pusantro mėnesio gauta daugiau bedarbių paraiškų. Tiesa, lyginti šių skaičių tiesiogiai negalima, nes skiriasi verslo sektoriai, kuriuose sukurtos darbo vietos, tačiau šiuo metu situacija JAV darbo rinkoje išties prasta.

Paskelbti euro zonos balandžio mėnesio paslaugų ir gamybos sektorių pirkimo vadybininkų indeksai. Bendro abiejų sektoriaus indekso reikšmė šį mėnesį krito iki 13,5 punkto ribos. Tai prasčiausias rezultatas 20-ies metų indekso sudarymo istorijoje. Paslaugų sektoriaus indekso reikšmė siekė vos 11,7 punkto. Kiek geriau atrodo gamybos sektorius, indekso reikšmė sudaro 33,6 punkto. Žemesnė nei 50 punktų reikšmė indikuoja apie sektoriaus traukimąsi. Pandemija ir dėl jos įvestas karantinas balandį padarė beprecedentę žalą euro zonos regiono ekonomikai.

Tądien buvo galutinai patvirtintas 484 mlrd. USD pagalbos paketas. 320 mlrd. USD bus skirta smulkiajam verslui gelbėti. Likusi dalis skiriama ligoninėms, Covid-19 užsikrėtimų testavimui.

Penktadienio apžvalga

Buvo paskelbti JAV ilgalaikio vartojimo prekių užsakymai. Jų apimtys kovo mėnesį, lyginant su vasariu, krito 14,4%. Buvo prognozuojamas 12% sieksiantis kritimas. Prasčiausiai sekėsi automobilių ir lėktuvų gamintojams. Atmetus jų užsakymus, apimtys augo 0,1%, kai analitikai prognozavo 6% kritimą. Ketvirčio rezultatus paskelbė American Express. Bendrovės pirmo ketvirčio pakoreguotas pelnas akcijai siekė 1,98 USD. Analitikai prognozavo 1,46 USD. Pajamos per metus smuktelėjo 1% ir sudarė 10,31 mlrd. USD. Per praėjusius tris mėnesius kompanijos akcijos krito 39%. Kainos rekordus toliau gerina video konferencijų sprendimus siūlančios bendrovės Zoom Video Communications akcijos. Nasdaq pranešė, jog kompanija bus įtraukta į Nasdaq 100 indeksą. Zoom akcijos į indeksą bus įtrauktos vietoj kompanijos Willis Towers Watson. Tai bus atlikta balandžio 30 dieną. Dėl karantino pastaraisiais mėnesiais itin išaugo Zoom vartotojų skaičius, kuris vakar viršijo 300 mln. Bendrovės akcijos per tris mėnesius pabrango net 132%, o rinkos kapitalizacija viršijo 47 mlrd. USD. Bendrovės pajamos praėjusiais finansiniais metais sudarė net 622 mln. USD. Tikimasi, kad šiais metais pardavimai bus gerokai didesni.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai