Savaitės rinkų apžvalga (03.22 – 03.26)

2021-03-28

JAV

Praėjusią savaitę pagrindiniams JAV indeksams geriau sekėsi savaitės pradžioje. Investuotojų dėmesys buvo nukreiptas į vakcinavimo greitį ir AstraZeneca išleistus duomenis po JAV saugojimo ir stebėjimo tarnybos papildomų atliktų tyrimų, kad šios kompanijos vakcinos naudojimas yra saugus. Nauji duomenys parodė, kad vakcina buvo šiek tiek mažiau efektyvi užkertant kelią infekcijai pagal skelbiamus pradinius tik pasirodžius vakcinai duomenis, tačiau vis tiek  veiksminga prevencijai nuo Covid-19 susirgti sunkia jos forma.

Investuotojų akiratyje buvo per praėjusią savaitę įvykusi Sueco kanalo blokada, kur užstrigo didžiulis krovinius gabenantis laivas. Skaičiuojama, jog kiekviena dėl trikdžių kiekviena sugaišta valanda kainuoja 400 mln. USD. Remiantis Lloyd’s duomenimis, įprastai kiekvieną dieną per kanalą į abi puses bendrai pergabena prekių ir krovinių už 9,6 mlrd. USD. Per Sueco kanalą pereina apie 12% viso pasaulio prekybos krovinių. Tarp jų – nemažai naftos, gamtinių dujų krovinių. 

Taip pat kiek aktyviau buvo prekiaujama JAV bankų akcijomis. FED paskelbė, jog birželio 30 dieną didžiajai daliai bankų bus panaikinti laikini apribojimai dėl dividendų išmokėjimo ir savų akcijų supirkimo. Tiesa, dar bus atlikti streso testo rezultatai, kurie bus skelbiami iki liepos 1 dienos.

Tuo tarpu Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (OECD) atnaujino ekonomikos augimo prognozes. Organizacija prognozuoja, kad šių metų pasaulio bendrojo vidaus produkto augimas sieks 5,6%. Tai 1 procentiniu punktu daugiausia nei buvo skelbiama gruodžio mėnesio prognozėje. 2022 metais augimo tempas turėtų siekti 4%. OECD skaičiuoja, kad JAV ekonomika turėtų ūgtelėti 6,5%, Kinijos – 7,8%, o euro zonos 3,9%. Prancūzijoje ir Italijoje, ekonomikos augimas atitinkamai sieks 5,9% ir 4,1%. Tiesa, tai vienintelės dvi šalys tarp didžiųjų išsivysčiusių valstybių, kurių augimo prognozės nebuvo pagerintos, lyginant su gruodžiu.

Dėka gerų duomenų JAV doleris toliau stiprėjo. JAV dolerio indekso (sudaryto iš 6-šių pagrindinių valiutų) reikšmė perkopė 92,7 punktų ribą. Tai pastarųjų 4-ių mėnesių aukštumos. Dolerio stiprėjimą kitų pagrindinių valiutų atžvilgiu stebimi jau nuo šių metų pradžios, kai sausio pradžioje, atrodo, kad buvo pasiektas indekso dugnas, bent jau artimiausiu laikotarpiu. Rinkos dalyviai JAV ekonomikos atsigavimo ir augimo po pandemijos perspektyvas pastaraisiais mėnesiais vertina geriau nei kitų valstybių ar regionų ekonomikų. Panašią situaciją prognozuoja ir įvairios organizacijos dėl spartesnio tikimosi augimo už kitas didžiąsias valstybes.

JAV ekonominiai rodikliai

Stipriai išaugęs aktyvumas JAV nekilnojamo turto rinkoje pastaruoju metu vis labiau slopsta. Paskelbta, jog vasarį naujų namų pardavimai siekė 775 tūkst. (sumetinta x12). Tai mažiausiai per pastaruosius 9-is mėnesius. Rezutatai prasilenkė ir su analitikų lūkesčiais. Buvo tikimasi, kad pardavimai sieks 875 tūkst. Labiausiai pardavimų apimtys krito vakarų pakrantės regione. Per metus parduodamų namų kainų mediana pakilo nuo 331 800 USD iki 349 400 USD.

JAV naujų namų pardavimai (sumetinta x12). Šaltinis: tradingeconomics.com / U.S. Census Bureau

Kiek netikėtai su lūkesčiais prasilenkė paskelbti duomenys apie vasario mėnesio ilgalaikio vartojimo prekių užsakymus. Užsakymų apimtys, lyginant su sausio mėnesiu, krito 1,1%. Tuo tarpu ekonomistai prognozavo, kad augimas sieks bent 0,8%. Tai pirmas kartas per pastaruosius aštuonis mėnesius kai fiksuojamas užsakymų nuosmukis. Ekonomistai seka ilgalaiki vartojimo prekių užsakymų pokyčius, nes tai yra geras šalies ekonominės būklės indikatorius. Ilgalaikio vartojimo prekėmis laikomi ilgiau nei tris metus dažniausiai naudojami produktai, pvz. skalbimo mašinos, kompiuteriai, televizoriai, kt. elektronika, namų apyvokos daiktai, baldai, automobiliai ir t.t.

Remiantis galutiniais duomenimis, JAV ekonomika per paskutinį praėjusių metų ketvirtį, lyginant su trečiu ketvirčiu, augo 4,3%. Preliminarūs duomenys indikavo apie 4,1% augimą. Tai sumetintas rezultatas, t.y. padaugintas iš 4 ketvirčių skaičiaus. Galutiniai duomenys buvo geresni nei preliminarūs dėl pakoreguotų privačių investicijų į atsargas apimčių. Bendrai per visus 2020 metus JAV ekonomika susitraukė 3,5%. Tai daugiausiai nuo 1946 metų. 2019 metais buvo fiksuotas 2,2% augimas.

Taip pat paskelbta, jog praėjusią savaitę JAV registruota mažiausiai naujų bedarbių paraiškų per pastaruosius metus nuo tada, kai prasidėjo pandemija. Dėl nedarbo išmokų per savaitę kreipėsi 684 tūkst. amerikiečių. Ekonomistai prognozavo, kad bedarbių paraiškų skaičius sieks 727 tūkst.

Kiek nuvylė paskelbti JAV ekonominiai duomenys. Šalies vartotojų išlaidos vasario mėnesį, lyginant su sausiu, traukėsi 1%. Buvo prognozuojama, kad nuosmukis sieks 1%. Sausį registruotas 3,4% augimas. Praėjusio mėnesio vartojimo nuosmukis buvo didžiausias nuo 2020 metų balandžio. Vartotojų išlaidos ilgalaikio vartojimo prekėms mažėjo 4,7%. Paslaugoms išleista 0,1% daugiau nei sausį.

JAV Įmonės

Viena labiausiai šiuo metu žinomų JAV investuotojų Cathie Wood, kuri dažnai vadinama ir „rinkos veidu“ kartu su jos vadovaujama bendrove Ark invest pakoregavo Tesla tikslinę akcijos kainą. Ark prognozuoja, kad Tesla akcijų kaina 2025 metais pasieks 3000 USD. Pagrindiniame kompanijos valdomame fonde Innovation ETF 10% investuota būtent į Tesla akcijas. Ark Invest skaičiuoja, jog yra 50% tikimybė, jog Tesla akcijų kaina iki 2025 m. pasieks tikslinę 3000 USD ribą. Blogo scenarijaus atveju kaina turėtų pakilti iki 1500 USD, itin gero – 4000 USD. Šiem scenarijams suteikiama 25% tikimybė.

Aktyviai prekiaujama bendrovės Intel akcijomis. Dienos prekybos apyvarta dar nesibaigus pirmajai sesijos valandai jau viršijo vidutinę dienos apyvartą. Kompanija paskelbė, jog šiais metais planuoja investuoti net 20 mlrd. USD į gamybą ir gamybos apimčių didinimą, taip siekdama vėl atgauti pastaraisiais metais kiek prarastas pozicijas procesorių ir kt. rinkose. Praėjusiais metais Intel kapitalo investicijų apimtys siekė 14,3 mlrd. USD.

Praėjusių metų rezultatais pasidalino kino teatrų tinklą valdanti bendrovė Cineword. Bendrovės pakoreguotas nuostolis siekė 1,33 mlrd. USD. Pajamos, lyginant su 2019 metai, susitraukė net 81% iki 852,3 mln. USD. Tai pirmi nuostolingi metai, nuo tada, kai bendrovės akcijomis buvo pradėta viešai prekiauti biržoje. 2019 metais Cineworld uždirbo 212,3 mln. USD pelno. Kompanijos skolos praėjusių metų pradžioje sudarė 8,32 mlrd. USD. Tai apie 4 kartus daugiau nei šiuo metu rinkoje siekianti bendrovės vertė. Cineworld taip pat pranešė, jog užsitikrino 213 mln. dydžio USD konvertuojamų obligacijų emisijos išleidimą. Obligacijos bus išleidžiamos iki 2025 metų su 7,5% siekiančiomis palūkanomis.

Europa

Europa toliau kamuojama vis dar plintančio virusio, kuris jau yra laikomas kaip trečioji banga. Prancūzija pratęsė uždarymą iki Liono miesto, o tai sudaro jau trečdalį šalies. Tuo tarpu Vokietijos vyriausybė pratęsė savo ribojimus iki balandžio vidurio. Sveikatos ekspertai teigė, kad dabartinis infekcijų augimas Vokietijoje gali būti blogesnis nei dvi ankstesnės bangos.

Tuo tarpu Euras JAV dolerio atžvilgiu krito žemiau 1,18 lygio. Tai žemiausia riba nuo praėjusių metų lapkričio mėnesio pabaigos. Rinkos dalyviai palankiai vertindami JAV, atvirkščiai neigiamai vertina situaciją Europos valstybėse. Regionas toliau atsilieka vakcinavimo tempais. Viruso plitimas taip pat auga, o tai vyriausybes vėl verčia imtis karantino griežtinimo priemonių.

Europos ekonominiai rodikliai

IHS Markit bendrovė paskelbė euro zonos gamybos ir paslaugų sektorių PMI indeksus. Bendro abiejų sektorių sudėtinio indekso reikšmė šį mėnesį ūgtelėjo iki 52,5 punktų, kai vasarį siekė 48,8 punktus. Aukštesnė nei 50 punktų žymė, indikuoja apie augantį aktyvumą ir bendrai augančią ekonomiką. Tiesa, dėl pandemijos ir karantino atskirai paslaugų sektoriaus indekso reikšmė ir šį mėnesį išliko žemiau 50 punktų ribos. Sektoriuje veikiančios bendrovės daugelyje šalių toliau negali įprastai dirbti. PMI indeksai yra sudaromi apklausiant bendrovių pirkimų vadybininkus, siekiant išsiaiškinti verslo aplinkos sąlygas, įskaitant situaciją darbo rinkoje, gamyboje, gautų užsakymų apimtis, kainų, atsargų pokyčius ir kt. Tuo tarpu gamybos sektoriuje fiksuotas rekordinis aktyvumas. Remiantis preliminariais apklausų duomenimis, gamybos sektoriaus indekso reikšmė siekė 62,4 punkto (vasarį – 57,9). Tai daugiausiai nuo 1997 metų birželio. Tuomet ir buvo pradėti rinkti tokio tipo duomenys. Itin stipriai ir rekordiškai gamybos apimtys augo Vokietijoje.

Paskelbtas Vokietijos Ifo verslo pasitikėjimo indeksas, kurio reikšmė kovo mėnesį ūgtelėjo iki 96,6 punktų. Tai daugiausia nuo 2019 metų birželio mėnesio. Vasarį indekso reikšmė siekė 92,7 punkto. Indeksas sudaromas, apklausiant apie 9 tūkst. šalies bendrovių atstovus, siekiant išsiaiškinti ateinančio pusmečio verslo aplinkos ir ekonomikos perspektyvas. Verslui daug optimizmo suteikia situacija gamybos sektoriuje. Itin išaugusi prekių paklausa ir bendras aktyvumas rinkoje. Trečiadienį buvo skelbti IHS Markit paslaugų ir gamybos sektorių PMI indeksai. Gamybos sektoriuje šį mėnesį buvo fiksuotas rekordinis aktyvumas.

Tuo tarpu Jungtinėje Karalystėje aktyvumas augo ne tik gamybos, bet ir paslaugų sektoriuje. Remiantis preliminariais duomenimis, paslaugų sektoriaus PMI indekso reikšmė šį mėnesį šoktelėjo iki 56,8 punkto. Ekonomistai prognozavo, kad ji sieks 51,1 punkto. Dar vasarį paslaugų sektoriuje Jungtinėje Karalystėje buvo registruotas nuosmukis. Kovo mėnesio rezultatas geriausias nuo praėjusių metų kovo mėnesio. Prie verslo atsigavimo prisideda pakankamai sparčiai šalyje vykdomas vakcinavimas. Pagal 100-ui gyventojų tenkančių paskiepytų piliečių Jungtinė Karalystė šiuo metu iš didžiųjų valstybių užima 4-ą vietą. 100 gyventojų tenka apie 45 sunaudotas vakcinos dozės. Sparčiau gyventojus vakcinuoja Izraelis, Jungtiniai Arabų Emyratai, Čilė.

Vokietijos Ifo indekso pokyčiai. Šaltinis: tradingeconimics.com / IFO Institutas

JK vasario mėnesį, lyginant su sausiu, buvo fiksuotas 2,1% mažmeninės prekybos apimčių augimas. Tai kiek prasilenkė su ekonomistų prognozėmis. Buvo tikimasi 2,2% siekiančio augimo. Lyginant su praėjusių metų vasariu, mažmeninės prekybos apimtys Jungtinėje Karalystėje susitraukė 3,7%. Sausį nuosmukis siekė 5,9%.

lapkričio – sausio mėn. laikotarpiu JK nedarbas, lyginant su atitinkamu laikotarpiu prieš, traukėsi 0,1 procentinio punkto iki 5%. Ekonomistai prognozavo, kad nedarbas šalyje sudarys 5,2%. Nepaisant geresnių nei lūkesčiai rezultatų, nedarbas šalyje vis dar išlieka aukščiausiame lygyje per pastaruosius 5 metus. Lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, Jungtinėje Karalystėje vidutinio darbo užmokesčio augimas siekė 4,8%.

Nedarbo lygis Jungtinėje Karalystėje. Šaltinis: tradingeconomics.com / Office for National Statistics

Europos įmonės

Vokietijos biržoje išsiskiria stipriau brangstančios automobilių gamintojų Volkswagen ir Porsche akcijos. Pastarosios bendrovės vertybinių popierių kaina pasiekė 52 savaičių aukštumas. Didžiausio Vokietijos banko Deutsche Bank analitikai pranešė klientams apie Volkswagen akcijų tikslinės rekomenduojamos kainos didinimą nuo 185 EUR iki 270 EUR. Pasak analitikų vadovo T. Rokossa, Volkswagen parduodamų elektromobilių apimtys gali pralenkti Tesla jau kitais metais. Prie to turėtų itin prisidėti naujasis bendrovės ID.4 elektromobilis. Juo oficialiai pradėta prekiauti praėjusių metų liepą, Vokietijoje modelis tapo vienu perkamiausiu. Jis šiais metais pasirodys ir kitose rinkose. Volkswagen praėjusią savaitę pristatė planus dėl baterijų kainų mažinimo. Pasak bendrovės vadovo H. Diess, elektromobiliai jau yra pagrindinė kompanijos veiklos ašis. Deutsche Bank analitikai taip pat padidino Porsche akcijų rekomendacinę tikslinę kainą nuo 80 EUR iki 110 EUR.

Artimiausiu metu biržoje turėtų debiutuoti ir maisto pristatymo platformą valdanti bendrovė Deliveroo, į kurią yra investavusi ir Amazon. Vakar Deliveroo pranešė, jog IPO metu akcijos turėtų būti įkainuotos 3,90 – 4,60 GBP už akciją. Tokiomis kainomis bendrovės vertė siektų 7,6 – 8,8 mlrd. GBP. Deliveroo per IPO planuoja surinkti apie 1 mlrd. GBP.

Švedijos automobilių ir sunkvežimių gamintoja Volvo pranešė, jog pasaulio rinkoje šiuo metu esantis mikroprocesorių ir lustų trūkumas turės didelę įtaką šio ketvirčio bendrovės gamybai ir rezultatams. Kompanija skaičiuoja, jog sunkvežimių gamyklose gamyba šį ketvirtį galimai nevyks 2 – 4 savaites. Citi banko analitikai prognozuoja, kad dėl to Volvo ketvirčio pelnas galimai bus 3,6 mlrd. SEK (420 mln. USD) mažesnis. Vis dėl to Volvo reitingas Citi atžvilgiu nebuvo pakeistas. Citi analitikai rekomenduoja Volvo akcijas pirkti, tikslinė jų rekomendacinė kaina siekia 288 SEK.

Finansiniais rezultatais pasidalino Jungtinės Karalystės inžinerijos bendrovė Smiths Group. Kompanija per pirmą 2021 finansinių metų pusmetį (baigėsi sausio 31 d.) uždirbo 84 mln. GBP ikimokestinio pelno. Tai beveik dvigubai daugiau nei per tą patį laikotarpį prieš metus, kai pelnas siekė 46 mln. GBP. Pajamos smuktelėjo nuo 1,24 mlrd. GBP iki 1,15 mlrd. GBP. 

Kitos rinkos

Daug rinkos dalyvių dėmesio atkreipė situacija Turkijoje. Pagrindinis šalies akcijų indeksas krito daugiau nei 9% į pastarųjų 3-ių mėnesių žemumas. Stipriai pinga ir Turkijos lira, kuri JAV dolerio atžvilgiu nuvertėjo daugiau nei 15%. Turkijos prezidentas T. Erdoganas iš pareigų atleido šalies centrinio banko vadovą N. Agbal. Tai jau trečias kartas nuo 2019 metų vidurio, kai Turkijos prezidentas atleidžia centrinio banko vadovą. T. Erdoganui nepatiko griežta centrinio banko retorika. Per penkis mėnesius nuo N. Agbal paskyrimo centrinis bankas agresyviai padidino bazines palūkanas 875 baziniais punktais iki 19%. Tiesa, tokie veiksmai, nors ir nepatiko Turkijos prezidentui, tačiau suteikė galimybę atgauti bent dalį užsienio investuotojų pasitikėjimo. T. Erdoganas centrinio banko naujuoju vadovu paskyrę prezidento partijos narį S. Kavcioglu, kuris kritikavo pirmtako sprendimus griežtinti monetarinę politiką.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu