Savaitės rinkų apžvalga (01.25 – 01.29)

2021-01-31

JAV

Praėjusią savaitę ne tik JAV, tačiau ir pagrindinių ekonomikų indeksai fiksavo didžiausią nuostolį per paskutinius tris mėnesius. Tam įtakos turėjo susidariusi neįprata situacija tarp kelių įmonių, kurios yra populiarios tarp individualių investuotojų. Remiantis žiniasklaidos pranešimais, atitinkami rizikos draudimo fondai buvo tarp trumpųjų investuotojų (short selling) GameStop ir AMC Entertainment pozicijose. Šios akcijos parytė „short squeeze“, nes individualūs investuotojai, padrąsinti žiniasklaidos ir atitinkamų forumų darė didelius sandorių kiekius neleisdami rizikos fondams pasipelnyti iš akcijų kritimo. Po didelių patirtų rizikos fondų nuostolių šios buvo priverstos uždaryti daug kitų pozicijų, o tai įtakojo pagrindinių indeksų reikšmingą neigiamą kainų judėjimą.

Tuo tarpu centrinių bankų akiratyje FED nekeitė palūkanų ir mano, kad per anksti kalbėti apie kiekybinio skatinimo mažinimą. J. Powell akcentavo trumpuoju laikotarpiu galimas rizikas ekonomikai susijusias su Covid-19 ir pažymėjo, kad vertybinių popierių supirkimas bus išlaikomas toks pat (80 milijardų USD valstybės obligacijoms ir 40 milijardų USD su hipoteka užtikrintiems vertybiniams popieriams) ir bus vykdomas iki kol bent bus pasiektas 2 proc. infliacijos lygis ir sumažintas nedarbo lygis, kuris JAV šiuo metu siekia 6,7 proc.

Tarptautinis valiutos fondas (IMF) atnaujino savo prognozes pasaulio ekonomikos atžvilgiu. IMF prognozuoja, kad šiais metais viso pasaulio ekonomikos augimas sieks 5,5%. Skaičiuojama, kad 2022 metais augimo temps kris iki 4,2%. Prognozė šiems metams padidinti 0,3 procentinio punkto, lyginant su paskutine IMF prognozes. IMF palankiai įvertino kai kuriose valstybėse pakankamai greitai ir sėkmingai prasidėjusį vakcinavimą, taip pat papildomo fiskalinio stimulo pagalbą ekonomikai JAV ir Japonijoje. Pasak vyr. ekonomistės G. Gopinath, tolimesnės ekonomikos perspektyvos labiausiai priklausys nuo lenktynių tarp matuojančio viruso ir jo plitimo bei vykdomos vakcinacijos. Remiantis IMF duomenimis, praėjusiais metais pasaulio ekonomika traukėsi 3,5%. Tai daugiausiai nuo Didžiosios Depresijos laikų.

JAV ekonominiai rodikliai

Pranešti preliminarūs praėjusio ketvirčio JAV BVP duomenys. Per paskutinį praėjusių metų ketvirtį didžiausios pasaulio ekonomikos augimas siekė 4%. Tai sumetintas rodiklis, t.y. padaugintas iš 4. III ketvirtį augimas siekė net 33,4%. Ekonomistai prognozavo, kad augimas sieks bent 4,2%.

JAV BVP pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com

Tuo tarpu, per savaitę naujai užregistruotų bedarbių JAV buvo šiek tiek mažiau, negu tikėtasi (847 tūkst., prognozė 880 tūkst.), tačiau skaičius vis dar išlieka aukštas.

JAV bedarbių paraiškos ir nedarbo lygis. Šaltinis: tradingeconomics.com

JAV Įmonės

Praėjusią savaitę isiskytė itin stipriai brangstančios bendrovės GameStop akcijos. Pradžioje akcijų šuolis buvo inicijuotas, kai pasirodė naujienos, kad šiuo metu dėl pandemijos su problemomis kovojančios kompanijos valdyboje pradės dirbti vienas iš kompanijos Chewy įkūrėjus ir buvęs jos vadovas R. Cohenas. Investuotojai tikisi, kad jam pavyks atgaivinti GameStop verslą. GameStop užsiima video žaidimų, kompiuterių prekyba ir nuoma. Tiesa, ši naujiena buvo tik akcijų kilimo aukštyn pradžia. Tokį akcijų šuolį į viršų išprovokavo itin didelė parduotų į skolą, t.y. „pashortintų“ GameStop akcijų. Remiantis paskutiniais FactSet duomenimis, parduotų į skolą akcijų kiekis sudarė net apie 140% laisvų rinkoje prieinamų akcijų (angl. floating stock). Norint uždaryti parduotų į skolą akcijų poziciją reikia iš rinkoje prieinamų laisvų akcijų atpirkti atitinkamą kiekį akcijų ir grąžinti jas skolininkui. Esant tokiai situacijai, kaip GameStop, tai gali būti pakankamai sunku padaryti, tad akcijos kainą ir sukelia rinkos dalyviai, norintys kuo greičiau atpirkti prieinamas akcijas rinkoje ir taip padengti savo įsiskolinimą. Teoriškai, akcijų neatpirkus ir jų negrąžinus, popierinis nuostolis galėtų būti neribotas akcijoms toliau brangstant.

Vienas didžiausių panašios į GameStop situacijos išprovokuotų akcijos šuolių (angl. short squeeze) įvyko 2008 metais, kai Volkswagen akcijos buvo pabrangusios nuo 210 EUR iki 1005 EUR, o kompanija pagal kapitalizaciją trumpai buvo tapusi didžiausia pasaulyje.

Rezultatus paskelbė Microsoft. Bendrovės ketvirčio pajamos siekė 43,1 mlrd. USD ir pirmą kartą kompanijos istorijoje viršijo 40 mlrd. USD. Microsoft uždirbo 15,46 mlrd. USD pelno, arba 2,03 akcijai. Prieš metus per tą patį ketvirtį pajamos siekė 36,9 mlrd. USD, o pelnas akcijai – 1,51 USD. Analitikai prognozavo, kad praėjusį ketvirtį Microsoft sugeneruos 40,23 mlrd. USD siekiančius pardavimus ir uždirbs 1,64 USD pelno akcijai. Microsoft akcijos per paskutinius dvylika mėnesių pabrango 43,17%.

Europa

Praėjusią savaitę Europos akcijos krito dėl nerimo, kad ekonomika gali sulėtėti dėl siautėjančios koronaviruso pandemijos ir vėluojančių vakcinų pristatymo. Europos Sąjunga bendrovei AstraZeneca pateikė griežtą perspėjimą. ES planuoja apriboti vakcinos nuo koronaviruso eksportą, o Europos Vadovų Tarybos prezidentas Ch. Michel‘is minėjo, kad jei šios priemonės neduotų rezultatų, svarstoma perimti gamybos kontrolę. Įdomu tai, kad AstraZeneca vakcina dar net nėra patvirtinta bendrijoje. Tikimasi, kad sprendimas dėl šios vakcinos platinimo bus priimtas iki sausio 29 dienos.

Europoje toliau griežtinami kelionės ribojimai norint apriboti naujos koronaviruso atmainos plitimą. Portugalija pareiškė pratęsianti blokavimą iki vasario vidurio. Vokietija uždraudė visas keliones iš Pietų Afrikos, JK, Portugalijos, Brazilijos ir kitų šalių, kur didėja užsikrėtimai nauja koronaviruso atmaina. Tuo tarpu Prancūzijos vyriausiasis patarėjas medicinos klausimais teigė, kad netrukus gali prireikti trečio nacionalinio blokavimo, kad būtų galima užkirsti kelią infekcijoms.

Europos ekonominiai rodikliai

Vokietijos, Prancūzijos ir Ispanijos ketvirtojo ketvirčio BVP rodikliai buvo geresni nei tikėtasi ir paskatino viltis, kad euro zona gali išvengti gilesnės recesijos. Visgi, Vokietija dėl nuolatinių sustabdymų sumažino 2021 m. BVP augimo prognozę iki 3% (ankstesne 4,4%).

Taip pat, lūkesčius gerokai pranoko infliacija Vokietijoje remiantis preliminariais duomenimis. Šį mėnesį, lyginant su gruodžiu, vartotojų kainų indekso reikšmė ūgtelėjo 0,8%. Buvo lauktas 0,4% sieksiantis augimas. Tai jau antras mėnesis iš eilės, kai didžiausioje Europos ekonomikoje fiksuojamas bendras kainų augimas.

Europos įmonės

Tuo tarpu Šveicarijos bankininkystės flagmano UBS vertybiniai popieriai brangsta. Paskelbta, jog praėjusį ketvirtį bankas uždirbo 1,71 mlrd. USD pelno. Tai 137% daugiau nei per ketvirtį prieš metus. Analitikai prognozavo, kad pelnas sieks 967 mln. USD. Prie to prisidėjo geri turto valdymo veiklos rezultatai. UBS taip pat paskelbė, jog vėl pradės vykdyti savų akcijų supirkimo programą. Per tris metus planuojama supirkti iki 4,5 mlrd. USD vertės akcijų. Per pirmą šių metu ketvirtį planuojama supirkti akcijų už 1 mlrd. USD. Bankas planuoja už 2020 metus išmokėti 0,37 USD dividendų akcijai.

Preliminarius praėjusių metų rezultatus paskelbė Vokietijos automobilių gamintoja Daimler. Kompanijos pelnas prieš palūkanas ir mokesčius EBIT sudarė 6,6 mlrd. EUR ir buvo beveik 50% didesnis nei metus prieš. Buvo prognozuojama, kad kad EBIT sudarys 4,3 mlrd. EUR. Tiesa, 2019 metų pelną stipriai mažino milijardinės baudos dėl dieselgate skandalo, todėl atmetus tokius vienkartinius veiksnius, praėjusių metų pelnas buvo 16% mažesnis nei 2019 metų pakoreguotas EBIT. Daimler akcijos per paskutinius dvylika mėnesių yra pabrangusios 34,29%.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu