Periodinis investavimas

2020-03-20

Periodinis investavimas (angl. Dollar-cost averaging) – tai investavimo strategija, kuri tinkama neturintiems daug su investavimu susijusių žinių ir kurie nenori skirti daug laiko gilinantis į finansų rinkas. Taip pat, ši strategija yra žinoma kaip viena patogiausių ir mažiausiai stresą keliančių investavimo būdų, kai yra nelabai aiški ekonominė aplinka ir jos perspektyvos ateityje.

Nuo ko pradėti periodinį investavimą?

Nusprendus naudoti periodinio investavimo strategiją, visų pirma, turite apsispręsti kokią sumą ir kokiais periodais planuojate investuoti. Lietuvoje taip investuoti yra populiaru skiriant dalį mėnesinio atlyginimo. Visgi, ši strategija gali būti taikoma ne tik dalies gauto atlyginimo įdarbinimui, tačiau ir jau sukauptai sumai. Nusprendus investuoti atitinkamą santaupų pinigų dalį, kyla klausimas – kada yra geriausias metas investuoti? Kad šioje vietoje padaryti kaip įmanoma mažiau klaidų, galima taip pat pritaikyti periodinio investavimo principą, skaidant bendrą sumą dalimis per tam tikrą laiko tarpą. Tokiu atveju mažėja tikimybė, kad lėšos bus įdarbintos netinkamu laiku ir esant aukštai rinkos kainai.

Skaičiavimai

Sakykime, kad jūsų santaupos kurias norite investuoti yra 10 tūkst. eurų.

periodinis ivestavimas dollar cost averaging

Pateiktame pavyzdyje matyti, kad suinvestavus visą 10 000 eurų sumą 2020 m. kovo 4 d., po 14 kalendorinių dienų, t.y.
2020 m. kovo 18 d.,  nuostolis siektų 22,78 proc. ir tuometinė investuota suma būtų lygi 7 722 eurų. Tuo tarpu, jei būtumėte investavę periodiškai kiekvieną biržos darbo dieną (birža veikia tik darbo dienomis) 10 dienų išskaidant sumą po 1 tūkst. eurų, nuostolis siektų 15,79 proc. ir tuometinė investuota suma siektų 8421 eurų. Kaip matome, periodinis investavimas šioje situacijoje būtų naudingesnis ir būtų padėjęs sutaupyti 699 eurus arba 6,99 proc.

Visgi, situacija būtų kitokia finansų rinkų kilimo laikotarpiu.

periodinis ivestavimas dollar cost averaging

Suinvestavus 10 tūkst. eurų 2019 m. sausio 2 d. po 14 kalendorinių dienų pelnas siektų 6,87 proc. ir tuometinė investuota suma sudarytų 10 687 eurų. Investuojant periodiškai po 1 tūkst. eurų 10 darbo dienų, pelnas siektų 1,83 proc. ir tuometinė investuota suma sudarytų 10 183 eurų. Šioje situacijoje uždarbio skirtumas yra 504 eurų, o tai lyginat su kainos kritimo laikotarpio skaičiavimais yra mažesnis 195 eurais arba 28 proc. Taigi, galima daryti išvadą, kad periodinis investavimas yra gera rizikos valdymo priemonė, kuri kritimo laikotarpiu padės sušvelninti galimus nuostolius ir įsigyti vertybinius popierius geresne vidutine rinkos kaina.

Šie pavyzdžiai yra parinkti atsižvelgiant į dabartinę rinkos situaciją, kai rinkos neapibrėžtumas didelis ir sunku pasirinkti kada pradėti investuoti. Dėl šios priežasties skaičiavimai pateikti imant ne aukščiausius ir ne žemiausias S&P500 indekso vertes, nes esant neapibrėžtai rinkos situacijai sunku nustatyti ir pradėti investuoti esant palankiausiai rinkos kainai.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. UAB FMĮ „Myriad capital“ neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi UAB FMĮ „Myriad capital“ nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. FMĮ neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu