Metalų rinkos apžvalga 11.15 – 12.16

2019-12-17

Auksas

Nagrinėjamu laikotarpiu aukso kaina ūgtelėjo 0,3%. Nuo metų pradžios metalas yra pabrangęs 15%. Pagrindinis JAV akcijų indeksas S&P 500 per mėnesį pakilo net 3%, o nuo metų pradžios jo reikšmė yra ūgtelėjusi net 27%.

FED gruodžio mėnesio susitikime, kaip ir tikėtasi, nusprendė nekeisti bazinių palūkanų. JAV ekonomikos būklė gera, nedarbo lygis 50-ies metų žemumose. Duotas signalas, kad palūkanų normos gali būti nekeičiamos ir visus 2020-uosius. ECB savo ruožtu pokyčių taip pat nepateikė. Pasak C. Lagarde centrinio banko strategijos peržiūra bus pradėta sausio pradžioje.

JAV įmonių skolos pirmą kartą nuo 1991 metų viršijo JAV namų ūkių skolas.

Remiantis Pasaulio Aukso Tarybos duomenimis, bendras ETF valdomas turtas per lapkritį sumažėjo 1,3 mlrd. USD. Tiesa, bendrai per metus jis padidėjo net 18,6 mlrd. USD. Centrinių bankų apetitas brangiajam metalui toliau išlieka. 2019-ias bankai vidutiniškai per mėnesį įsigydavo 52 t. aukso per mėnesį. Tai daugiausiai nuo 1967 metų. Analitikai prognozuoja, kad centriniai bankai 2020-ais išlaikys panašias pirkimo apimtis ar net jas padidins. Per dešimt praėjusių metų mėnesių daugiausiai aukso kiek netikėtai įsigijo Turkija (144,8 t.). Toliau rikiuojasi Rusija (139 t.), Lenkija (100 t.) ir Kinija (95,8 t.). Bendrai aukso kainos judėjimas šiais metais priklausys ir nuo daugelio faktorių, įskaitant JAV dolerio stiprumą, geopolitinę situaciją, baimę dėl recesijos, monetarinės politikos pokyčius.

Pramoniniai metalai

Per laikotarpį pramoninių metalų kainų svertinį vidurkį atspindinčio „Bloomberg Industrial Metals Subindex“ indekso reikšmė pakilo 1%.

Varis pabrango 6,7%, nikelio kontraktų kaina pigo 5,9%, aliuminio kaina pakilo 1,3%.

Analitikai tikisi, jog šiais metais gali stipriau augti vario kaina dėl atsigausiančios jo paklausos. Ekonominė situacija ir rodikliai pastaraisiais mėnesiais gerėjo. Tikimasi, kad Kinijos vyriausybės fiskalinė politikos sprendimai šiais metais duos didesnį efektą ir ekonomika pajus didesnį pagreitį. Kinijos vario importo apimtys praėjusių metų lapkritį pasiekė 13-os mėnesių aukštumas. Vario kainos augimui įtakos turėjo ir Čilėje vykę streikai ir protestai, kurie neaplenkė ir metalų kasyklų.

Paladžio kaina per mėnesį išaugo 13,9%, o kaina vienu metu sukosi 2000 USD už unciją ribos. Nesibaigia šio metalo deficitas. Nuo 2016 metų metalo kaina išaugo beveik 4 kartus. Citi analitikai tikisi, kad per pirmą pusmetį kaina išaugs ir iki 2 500 USD ribos. Paladis naudojamas automobilių katalizatorių gamyboje. Praėjusių metų lapkritį Europoje naujų automobilių pardavimai augo trečią mėnesį iš eilės. Lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus pardavimai augo 4,5%. Lietuvoje jie šoktelėjo net 50%. Tiesa, didžiausioje automobilių rinkoje Kinijoje pardavimai smuko 17-ą mėnesį iš eilės. Tokiam užsitęsusiam kritimui daugiausiai įtakos turėjo įgyvendinti griežtesni pokyčiai emisijos standartų atžvilgiu, prie kurių dar pakankamai sunku prisitaikyti.

Jums taip pat gali būti įdomu