IPO rinkos apžvalga

2020-09-28

Nepaisant itin permainingų ir istoriškai prastų metų pasaulio ekonomikai, kurią ant kelių parklupdė pandemija ir įvairūs suvaržymai stengiantis ją suvaldyti, kapitalo rinkos pasižymi išskirtiniu aktyvumu. JAV akcijų indeksai, į priekį tempiami ryškiai žibančių technologijų bendrovių, toliau laikosi istorinėse aukštumose arba netoli jų, o vertės investavimo filosofiją išpažįstantys investuotojai sunkiai suvokia dabartinius kompanijų vertinimo santykinius rodiklius (Amazon P/E – 114, Netflix – 86, į Tesla akcijų kainos ir pelno akcijai santykį geriau nežiūrėti). Visgi dėl įspūdingų centinių bankų ir vyriausybių ekonomikos skatinimo mastų kapitalas nepaliaujamai plūsta į vertybinių popierių rinkas. Pastebimai išaugęs aktyvumas ir pirminio viešojo akcijų siūlymo (angl. initial public offering, IPO) rinkoje. Kompanijos skuba pasinaudoti galimybėmis prisitraukti investicijų ar tiesiog atsidurti viešoje akcijų biržoje, o esami akcininkai parduoti turimas akcijas ar jų dalį ir tapti, jei ne naujais milijardieriais, tai bent multi-milijonieriais.

IPO rinkos aktyvumas

Šiais metais NYSE ir Nasdaq (įskaitant Nasdaq Global, Nasdaq Global Select, Nasdaq Capital Market) jau įvyko 238-ių bendrovių IPO. Palyginimui, praėjusiais metais minėtose biržose buvo listinguota beveik tiek pat kompanijų per visus metus, t.y. 231. 2018 m. per visus metus IPO skaičius šiose biržose siekė 258. Bendra pritrauktų lėšų suma šiais metais jau viršija 83 mlrd. USD. Tai daugiausiai nuo 2014 metų, kai NYSE biržoje debiutavo Kinijos bendrovė Alibaba per pirminį viešąjį platinimą pritraukusi 21,76 mlrd. USD. Įvertinus tai, jog iki metų pabaigos dar liko nemažai laiko, bendra per IPO pritraukta lėšų suma tikėtina bus dar didesnė.

IPO pritrauktos lėšos (mlrd. USD) JAV Nasdaq ir NYSE biržose (įskaitant SPAC, uždaro tipo fondus). Šaltinis: Nasdaq. Rengė: Myriad capital

Statistika pakankamai įspūdinga, ypač atsižvelgus į dabartinę situaciją realioje ekonomikoje. Investuotojams tikrai yra iš ko rinktis, o pačios kompanijos, kol rinkos vis dar laikosi aukštumose, skuba pasinaudoti rinkos galimybėmis. Verta atkreipti dėmesį, jog Nasdaq biržose listinguojamos ne tik JAV kompanijos, bet ir kitų valstybių bendrovės. Priklausomai nuo biržos, kurioje kotiruojamos akcijos, įmonei keliami aukštesni reikalavimai (finansiniai, įmonės valdymo, likvidumo). Aukščiausi reikalavimai keliami, norint akcijas listinguoti NYSE ir Nasdaq Global Select biržose.

Nors IPO skaičius pakankamai didelis, tarp jų yra ir nemažai SPAC (angl. special purpose acquisiton company), t.y. specialiai investicijų pritraukimui įkurtų įmonių. Tokių kompanijų tikslas pritraukti investuotojų lėšas ir tik paskui jas naudoti, pavyzdžiui, kitų bendrovių įsigijimams ar kitoms investicijoms įgyvendinti. Tokios įmonės prieš IPO dažniausiai jokios veiklos nevykdo, o investuotojai prisiima labai daug rizikos. Šiais metais gerai žinomo pasaulyje investuotojo Bill Ackman kontroliuojama SPAC tipo bendrovė Pershing Square Tontine Holdings pritraukė 4 mlrd. USD. Tai dižiausias SPAC tipo kompanijos pirminis viešasis siūlymas istorijoje.

Dar kiek statistikos. Vidutinis IPO dydis minėtose biržose šiemet kol kas sudaro 351,4 mln. USD (2019 m. – 272,7 mln. USD, o 2018 m. – 261,9 mln. USD). Didžiausi šių metų IPO – programinės įrangos gamintojos Snowflake (išplatinta akcijų už 3,36 mlrd. USD), Royalty Pharma (3,17 mlrd. USD), Warner Music Group (1,92 mlrd. USD), Rocket Companies (1,8 mlrd. USD). Praėjusiais metais didžiausius IPO įvykdė Uber Technologies (išplatinta akcijų už 8,1 mlrd. USD), Slack Technologies (4,56 mlrd. USD), Avantor (2,89 mlrd. USD), Lyft (2,34 mlrd. USD). Palyginimui, Lietuvos energetikos įmonių grupės Ignitis grupė planuojamas IPO dydis siekia 470 – 585 mln. EUR. Tad, įvertinus vidutinį IPO dydį JAV biržose, ir pasauliniu mastu Ignitis IPO pakankamai nemenko dydžio.

Kas yra pirminis viešas akcijų siūlymas (IPO)?

Pirminis viešas akcijų siūlymas (angl. initial public offering, IPO) yra pirmas viešas kompanijos vertybinių popierių platinimas, po kurio bendrovės akcijos yra viešai listinguojamos ir jomis pradedama prekiauti vertybinių popierių biržoje. Pagrindinis pirminio viešo akcijų siūlymo tikslas – pritraukti kapitalo ir naujų investicijų, už jas atiduodant dalį kompanijos akcijų. Investicijos dažniausiai naudojamos verslo plėtrai, naujiems projektams vystyti.

IPO procesas

IPO Process - A Guide to the Steps in Initial Public Offerings (IPOs)
IPO procesas. Šaltinis: CFI

Kompanijai nusprendus atlikti pirminį viešą akcijų siūlymą, išsirenkamas investicinis bankas/finansinė institucija, kuri suteiks konsultacijas ir padės įgyvendinti vertybinių popierių emisiją. Pasirinkimas priklauso nuo patirties, specializacijos, emitento dydžio. Vykdant didelį IPO dažniausiai renkamasi ir tarp didžiųjų investicinių bankų, kurie turi ryšius su instituciniais investuotojais, pvz. pensijų, dideliais investiciniais fondais. Tokiu būdu didesnę emisiją bus paprasčiau išplatinti. Platinimo procesas gali būti atliekamas ir kelių investicinių bankų, daromas sindikatas, tai taip pat aktualu dideliems IPO, bei kai įmonė nusprendžia akcijas listinguoti keliose biržose. Vienas bankas yra parenkamas kaip viso proceso vadovas. Šis bankas parengia emisijos tvarkaraštį, yra atsakingas už IPO kainų nustatymą, akcijų paskirstymą bei sindikato subūrimą.

Bendrovė vykdanti IPO turi parengti registracijos ataskaitą rinkos priežiūros institucijai. Ataskaitą sudaro dvi dalys: prospektas, kuris turi būti pateiktas kiekvienam vertybinių popierių pirkėjui ir informacija, kuri yra neprieinama viešai, bet gali būti patikrinta priežiūros institucijos. Šios ataskaitos tikslas yra užtikrinti, kad visuomenė turėtų tinkamą ir patikimą informaciją apie vertybinius popierius, kurie yra platinami. Registracijos ataskaitą pasirašo emitento direktoriai, pagrindiniai pareigūnai, vertybinių popierių platintojas, buhalteriai, vertintojai ir kiti prisidėję prie registracijos ataskaitos asmenys. Bet kuris vertybinių popierių pirkėjas, kuris patyrė žalą dėl informacijos neatitikimo, gali kreiptis į teismą ir reikalauti kompensacijos iš pasirašiusiųjų asmenų.

Kai registracijos ataskaita yra patvirtinama, pradedamas viešo siūlymo rinkodaros procesas. Kompanija kartu su vykdančiuoju banku prisistato instituciniams ir kitiems investuotojams. Šiame etape platinanti institucija sulaukia investuotojų susidomėjimo, atsižvelgiant į tai, gali būti prašoma paankstinti registracijos ataskaitos įsigaliojimo datą. Dieną prieš įsigaliojimą, kai rinka užsidaro, įmonė ir vykdantysis bankas susitinka aptarti galutines detales: kainos ir emisijos dydžio. Kaina yra nustatoma atsižvelgiant į sulauktą investuotojų susidomėjimą.

Pateikęs emisija į rinką, platintojas atlieka antrinės rinkos stabilizavimą bei analitikų rekomendacijų pateikimą. Rinka yra stabilizuojama superkant akcijas, jei atsiranda rinkos disbalansas. Šis kainos palaikymas atliekamas jeigu kaina yra žemesnė už išleidimo ir tik trumpą laiko tarpą po prekybos biržoje pradžios.

Didžiausi IPO istorijoje

KompanijaŠalisSektoriusDataBiržaIPO dydis
(mlrd. USD)
Saudi AramcoS. ArabijaEnergetika2019.12.11Tadawul25,6
Alibaba GroupKinijaTechnologijos2014.09.18NYSE25,0
SoftBankJaponijaTechnologijos2018.12.19Tokyo stock exchange23,5
Agricultural bank of China Ltd.KinijaFinansai2010.07.06Shanghai / Hong Kong22,1
Industrial and Commercial BankKinijaFinansai2006.10.27Shanghai / Hong Kong21,9
AIA GroupKinijaFinansai2010.10.29Hong Kong20,5
Visa Inc.JAVFinansai2008.03.18NYSE19,7
General MotorsJAVGamyba2010.11.17NYSE18,2
NTT DomocoJaponijaKomunikacijos1998.10.22Tokyo stock exchange18,1
Enel GroupItalijaEnergetika1999.11.02NYSE16,6
Facebook Inc.JAVTechnologijos2012.12.18Nasdaq16,0

V Visa Inc. monthly Stock Chart
Visa akcijų kainos pokyčiai. Šaltinis: finviz.com

Įsimintini pastarųjų metų debiutai

Kaip sėkmingiausią šių metų debiutą JAV biržose galima išskirti Snowflake. IPO metu šios įmonės akcijos išplatintos po 120 USD, tačiau jau per pirmą prekybos dieną biržoje jų kaina į viršų šovė daugiau nei 100%, o akcijos kaina prekybos sesijos pabaigoje siekė 254 USD.

Snowflake IPO tapo didžiausiu programinę įrangą kuriančios bendrovės pirminiu akcijų siūlymu istorijoje.  Į šį IPO investavimo ir Warren Buffett kontroliuojama Berkshire Hathaway. Legendinis investuotojas tikrai nedažnai investuoja i technologijų kompanijas. Snowflake išplatino 28 mln. akcijų ir pritraukė 3,4 mlrd. USD. Šiuo metu Snowflake akcijos kaina NYSE biržoje siekia 248,12 USD, o rinkos kapitalizacija sudaro 62,74 mlrd. USD (2020.09.28 duomenys). Akcijų įsigiję per IPO po 120 USD, šiuo metu turėtumėte 106,6% kapitalo prieaugį.

Didelis akcijos kainos šuolis pirmą prekybos dieną biržoje gali indikuoti apie tai, jog kompanija per IPO nebuvo pakankamai įvertinta, o investicinis bankas atsakingas už IPO prastai organizavo viešąjį siūlymą. Visgi atsižvelgus į tai, jog kai Snowflake vis dar esant privačiai, kompanija buvo vertinama „vos” 12,4 mlrd. USD. Tad net ir IPO kainomis įvertinimas išties didelis. Bendrovė vis dar dirba nuostolingai. Per paskutinius keturis ketvirčius Snowflake pajamos siekė vos 403 mln. USD, o 2019 metais kompanija patyrė 342,60 mln. USD. Pardavimų ir rinkos kapitalizacijos santykis rodiklis (price-to-sales) siekia sunkiai suvokiamus 156. Visgi nemažai investuotojų tikisi spartaus bendrovės augimo.

Frankfurto akcijų biržoje rugsėjo 28 dieną debiutavo Siemens Energy, kuri gamina dujų, vėjo turbinas, energijos perdavimo sistemas ir t.t. Tai buvusi Siemens kompanijos dalis. IPO metu akcijos išplatintos po 21,60 EUR, o biržos atidarymo metu už akciją buvo mokama 22,01 EUR. Prekybos sesijos metu kaina buvo pasiekusi ir 19,46 EUR, o užsidarė 21,01 EUR kainos lygyje. Bendra Siemens Energy vertė siekia 16 mlrd. EUR. Tai didžiausias įgyvendintas bendrovės atskyrimas (spin-off) Vokietijos istorijoje, tiesa, įmonė įvertinta mažiau nei tikėtasi. Analitikai prognozavo, jog rinkos kapitalizacija galimai sudarys 21-22 mlrd. EUR. Vertinant Siemens Energy IPO, aišku, kad pirmą prekybos dieną biržoje po IPO ne visos akcijos šoka į viršų.

Praėjusiais metais vienas sėkmingiausių debiutų JAV biržose buvo Beyond Meat akcijų platinimas. IPO metu šios įmonės akcijos išplatintos po 25 USD, tačiau jau per pirmą prekybos dieną biržoje jų kaina į viršų šovė 163%. Šiuo metu kompanijos akcijos kaina siekia net 151,30 USD (2020.09.28).

BYND Beyond Meat, Inc. daily Stock Chart
Beyond Meat akcijų kainos pokyčiai. Šaltinis: finviz.com

2019 metais taip pat įspūdingai pasirodė virtualių vaizdo konferencijų paslaugas teikianti kompanija Zoom Video Communications. Akcijos per pirmą dieną biržoje pabrango 72% iki 62 USD. Šiuo metu akcija kainuoja net 487,66 USD (2020.09.28), o Zoom vertybiniai popieriai šiais metais pagal kainos prieaugį pirmauja tarp Nasdaq 100 indeksui priklausančių kompanijų. Zoom akcijos nuo metų pradžios pabrangusios net 616,7% (2020.09.28 duomenys).

ZM Zoom Video Communications, Inc. daily Stock Chart
Zoom Video Communications akcijų kainos pokyčiai. Šaltinis: finviz.com

Šių metų didžiausi IPO

KompanijaTikerisŠalisSektoriusIPO dydis (mlrd.)IPO kaina Akcijos kaina pirmą prekybos sesiją Kapitalizacija (mlrd.) (2020.09.28)Akcijos kaina (2020.09.28)
Snowflake Inc.SNOWJAVTechnologijos3,36120,0253,9369,05250,41 
Royalty Pharma plc RPRXJKSveikatos apsaugos2,1728,044,5024,98 41,21
Warner Music GroupWMGJAVKasdienio vartojimo1,9225,030,1213,91 28,01
Rocket Companies Inc.RKTJAVFinansai1,8018,021,5141,4620,67 
Dun & Bradstreet HoldingsDNBJAVPaslaugų1,7222,025,3510,59 25,26
PPDPPDJAVSveikatos apsaugos1,6227,030,0011,98 34,40
GFL Environmental HoldingsGFLKanadaPaslaugų1,4219,016,806,63 20,63
Reynolds Consumer ProductsREYNJAVVartojimo prekių1,2226,028,556,5931,22 
ZoomInfo TechnologiesZIJAVTechnologijos0,9321,034,0015,13 38,84
GoHealthGOCOJAVFinansų0,9121,019,464,2413,48 
Albertsons CompaniesACIJAVKasdienio vartojimo0,8016,015,456,52 13,61

IPO planuojančios kompanijos

Ant Group

Iki 2014 metų Ant Group buvo Alipay, įmonė priklauso Alibaba įmonių grupei. Tai yra pasaulyje brangiausiai vertinama FinTech įmonė. 2015 metais pritraukė 4,5 mlrd. USD investicijų ir buvo įvertinta 45 mlrd. USD. Ant Group valdo didžiausią pasaulyje mobilių ir internetinių mokėjimų platformą Alipay. Alipay šiuo metu turi net 1,3 mlrd. aktyvių vartotojų. Daugiausiai iš jų yra Kinijoje, tačiau nemažai vartotojų taip pat yra kitose Azijos šalyse (Indijoje, Tailande, P. Korėjoje, Filipinuose, Indonezijoje ir kt.). Ant Group planuoja per IPO išplatinti akcijų už 30 mlrd. USD. Tokiu atveju tai taptų didžiausiu pirminių akcijų siūlymu istorijoje. 10% akcijų turėtų būti listinguota Šanchajaus, o 5% – Honkongo akcijų biržoje. IPO turėtų įvykti jau šį spalį.

Airbnb

Visiems puikiai pažįstama kompanija. Įkurta 2008 metais, Airbnb sukūrė platformą, kurioje žmonės gali siūlyti nuosavo būsto trumpalaikę nuomą. Platforma naudojasi apie 150 mln. vartotojų, paslauga yra prieinama 191 šalyje. Airbnb pateikė dokumentus dėl IPO rugpjūčio mėnesį, tad greitu metu kompanijos akcijomis turėtų būti pradėta prekiauti ir viešai. Tiesa, pandemija kompanijai itin sutrikdė veiklą. Per antrą šių metų ketvirtį Airbnb pajamos sumenko 67%, o nuostoliai siekė 400 mln. USD. Per paskutinį privataus finansavimo etapą Airbnb buvo įvertinta 18 mlrd. USD. Tai daug mažiau nei 2017 metais, kai įmonė buvo vertinama 31 mlrd. USD.

Robinhood

Robinhood buvo pirmoji bendrovė JAV investuotojams pasiūliusi nemokamą prekyba akcijomis. Kompanija susilaukė itin daug naujų vartotojų ir privertė daugelį didžiųjų JAV finansų brokerio kompanijų peržiūrėti įkainius. Robinhood buvo įkurta 2013 metais. Kompanijoje šiuo metu dirba apie 1,3 tūkst. darbuotojų. Bendras bendrovės klientų valdomas turtas viršija 20 mlrd. USD. Robinhood vertė kiekvienais metais stipriai auga. Per paskutinį privataus finansavimo etapą, kuris vyko rugpjūčio mėnesį, Robinhood įvertinta 11,2 mlrd. USD.

Doordash

2013 metais įkurta įmonė teikia maisto pristatymo į namus paslaugas. Į Doordash yra investavusios tokios puikiai žinomos bendrovės kaip SoftBank, Sequoia capital. Bendrovė planuoja įvykdyti IPO paskutinį šių metų ketvirtį. Per paskutinį įmonės finansavimą, kuris vyko birželio mėnesį, DoorDash vertė siekė net 16 mlrd. USD. Tai 3 mlrd. USD daugiau nei 2019 metų lapkričio mėnesį.

IPO Lietuvoje

Pradinis

Didžiausias ir daugiausiai dėmesio sulaukęs pirminis viešasis akcijų siūlymas Baltijos regione per pastaruosius metus yra šiuo metu vykdomas Lietuvos energetikos bendrovių grupės Ignitus grupė IPO.

Ignitis grupė siūlymo kainos intervalo ribos yra nuo 22,50 iki 28,00 EUR už akciją. IPO galutinė siūlymo kaina bus nustatyta atsižvelgiant į investuotojų paklasą. Akcijų įtraukimas simboliu IGN1L į Nasdaq Vilnius biržos pagrindinį sąrašą turėtų įvykti 2020.10.07.

Ignitis grupė siūlo 20,90 mln. akcijų. Atsižvelgiant į bendrovės akcinio kapitalo dydį, siūlymo kainos intervalo rėžiai atitinka 1,691 – 2,105 mlrd. EUR rinkos kapitalizacijos dydį.

IPO metu akcijas mažmeniniai investuotojai gali pasirašyti nuo 2020 m. rugsėjo 21 d. 12.00 val. iki 2020 m. spalio 1 d. 13.00 val. Lietuvos laiku. Siūlymo laikotarpis gali būti sutrumpintas arba pratęstas.

Su prospektu galima susipažinti Lietuvos banko interneto svetainėje, bendrovės interneto svetainėje

Primename, kad tai nėra investavimo rekomendacija. Prieš atliekant investicinius sprendimus būtina pasitarti su finansų konsultantu.

Straipsnis spausdintas „Investuok” žurnalo lapkričio mėnesio numeryje.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis internete prieinamais šaltiniais ir juose pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu