Savaitės rinkų apžvalga (11.08 – 11.12)

Image

JAV

JAV Atstovų Rūmuose buvo priimtas patvirtintas istorinis infrastruktūros gerinimo projektas, pagal kurį į šalies komunikacijas, transporto infrastruktūrą bus investuota net 1,2 trln. USD. Už įstatymo projektą balsavo 228 Atstovų Rūmų nariai, prieš pasisakė — 206. Šalies prezidentas J. Biden šį planą įvardijo, kaip vieną svarbiausių JAV vyriausybės investicijų, kuri turėtų sukurti milijonus darbo vietų. Lėšos bus skirtos kelių, tiltų statybai, interneto, telekomunikacijų tinklų tiesimu, atnaujinimui ir kitai svarbiai infrastruktūrai vystyti.

Kol kas bendrovių paskelbti trečio ketvirčio rezultatai investuotojų tikrai nenuvilia. Remiantis FactSet duomenimis, iš 89% naujausias finansines ataskaitas jau paskelbusių į S&P 500 indeksą įtrauktų kompanijų, 81% bendrovių pranoko analitikų prognozes pelno akcijai rezultato atžvilgiu, 5% rezultatai atitiko lūkesčius, o 14% – nuvylė. Vertinant pajamas, 75% kompanijų paskelbti pardavimai pranoko prognozes. Daugiausiai pelno atžvilgiu analitikų prognozes pranokusių kompanijų suskaičiuojama sveikatos apsaugos (93%), informacinių technologijų (92%), nekilnojamo turto (86%), finansų (83%) sektoriuose. Mažiausiai – žaliavų (62%), komunalinių paslaugų (63%) sektoriuose.

JAV ekonominiai rodikliai

JAV gamintojų kainų arba kitaip dar vadinamo didmeninės prekybos indekso augimas toliau nelėtina apsukų. Indekso reikšmė praėjusį mėnesį, lyginant su rugsėju, ūgtelėjo 0,6%. Tai atitiko ekonomistų prognozes. Lyginant su praėjusių metų spaliu, indekso reikšmė yra išaugusi 8,6%. Tai daugiausiai nuo praėjusios finansų krizės laikų. Rytoj bus skelbiamas ir praėjusio mėnesio vartotojų kainų indekso pokytis. Prognozuojama, kad mėnesinis šio indekso augimo tempas siekė 0,5%, o metinis – 5,3%.

Image
JAV gamintojų kainų indekso pokyčiai (metiniai). Šaltinis: tradingeconmics.com / U.S. Bureau of Labor Statistics

Tuo tarpu JAV infliacija praėjusį mėnesį pasiekė aukščiausią lygį per daugiau nei pastaruosius tris dešimtmečius. Remiantis paskelbtais oficialiais duomenimis, spalio mėnesį šalies vartotojų kainų indekso augimo tempas pakilo iki 6,2%. Paskutinį kartą spartesnis kainų augimas buvo registruotas 1990 metų lapkritį. Indekso reikšmė, lyginant su rugsėju, išaugo net 0,9%. Rugsėjį metinis infliacijos lygis siekė 5,4%. Ekonomistai prognozavo, kad kainų augimo tempas bus 0,4 procentinio punkto mažesnis. Energijos kainų indekso reikšmė, lyginant su praėjusių metų spaliu, išaugo 30%, maisto – 5%.

Image
JAV infliacijos pokyčiai (metinis). Šaltinis: tradingeconomics.com / U. S. Bureau of Labor Statistics
Image
JAV infliacijos pokyčiai (metinis) pagal kategorijas

JAV Įmonės

Stiprokai pinga mokėjimų kompanijos PayPal akcijos. Nuvylė bendrovės paskelbtos ketvirto ketvirčio prognozės. PayPal prognozuoja, kad šio ketvirčio pajamos sieks 6,85 – 6,95 mlrd. USD, o pelnas akcijai sudarys 1,12 USD. Analitikai prieš PayPal paskelbimą prognozavo 7,24 mlrd. USD pajamų ir 1,28 USD pakoreguoto pelno, tenkančio vienai akcijai. Bendrovė vakar pranešė ir praėjusio ketvirčio rezultatus. Per trečią ketvirtį PayPal sugeneravo 6,18 mlrd. USD (prieš metus per ketvirtį – 5,46 mlrd. USD) ir uždirbo 1,11 USD pelno akcijai. Analitikai tikėjosi, kad pajamos sieks 6,24 mlrd. USD, o pelnas akcijai – 1,08 USD. Per trečią ketvirtį PayPal apdorotų mokėjimų apimtys siekė 310 mlrd. USD. Tai 2,5 mlrd. USD mažiau nei laukta. Prastos ketvirčio prognozės užgožė ir naujienos dėl PayPal susitarimo su Amazon. Paskelbta, jog bendrovės dukterinė įmonė Venmo suteiks galimybę jau kitais metais naudojantis jos paslaugomis atsiskaityti Amazon pirkėjams.

Nuvylė sulėtėjęs Disney+ vaizdo turinio platformos vartotojų skaičiaus augimas. Disney paskelbė, jog ketvirčio pabaigoje Disney+ prenumeratorių skaičius siekė 118,1 mln., t.y. 2,1 mln. arba 1,8% daugiau nei ketvirtį prieš. Tai gerokai mažiau nei per antrą ir trečią bendrovės finansinių metų ketvirčius, kai augimas atitinkamai siekė 8,6% ir 9,2%. Analitikai prognozavo, kad prenumeratorių skaičius sudarys 125,3 mln. Disney pastaruoju metu pakankamai sudėtingai sekasi kurti naują turinį platformai. Prie to prisideda ir pandemija. Per praėjusį ketvirtį bendrai Disney uždirbo 159 mln. USD pelno arba 0,37 pakoreguoto pelno akcijai. Pajamos, lyginant su tuo pačiu ketvirčiu prieš metus, išaugo nuo 14,71 mlrd. USD iki 18,53 mlrd. USD. Analitikai prognozavo, kad pelnas akcijai sieks 0,50 USD, o pajamos – 18,77 mlrd.. USD.

Tesla patvirtino, jog E. Muskas praėjusią savaitę pardavė apie 4,5 mln. jam priklaususių bedrovės akcijų, kurių vertė viršija 5 mlrd. USD. Visi pardavimai įvykdyti lapkričio 8 – 10 dienomis. Per savaitę iki šiandienos Tesla akcijų kaina buvo kritusi 12,6%. Savaitgalį Tesla vadovas sulaukė itin didelio dėmesio ir net pasipiktinimo, kai savo Twitter paskyroje sukūrė apklausą, kurioje klausė savo sekėjų, ar jam reikėtų parduoti 10% dalį jam priklausančių Tesla akcijų. Didesnė dalis sekėjų pasisakė už pardavimą. Apklausos metu 10% iš E. Muskui priklausančių akcijų dalis sudarė apie 17 mln. akcijų. Tikėtina, kad artimiausiu metu išvysime ir dar daugiau pranešių apie pardavimus. Apie įvykusius bendrovės vadovų ar valdybos narių pirkimo ar pardavimo sandorius, Tesla JAV vertybinių popierių ir biržų komisijai turi pranešti per 3 dienas.

Stipriau pinga produktų iš mėsos pakaitalų gamintojos Beyond Meat (BYND) akcijos. Investuotojus nuvylė trečio ketvirčio rezultatai ir prognozės. BYND per praėjusį ketvirtį sugeneravo 106,4 mln. USD siekiančius pardavimai. Tai 13% daugiau nei per ketvirtį prieš metus. Per tris mėnesius patirti nuostoliai, lyginant su praėjusiais metais, išaugo beveik 3 kartus, t.y. padidėjo nuo 19,3 mln. USD iki 54,8 mln. USD. Tai sudarė 0,87 USD akcijai. Analitikai prognozavo 109,2 mln. USD pajamas ir ženkliai mažesnius nuostolius akcijai, t. y. siekiančius 0,37 USD. Beyond Meat prognozuoja, kad šio ketvirčio pardavimai sieks 106 mln. USD, kai ankstesnėje kompanijos prognozėje buvo kalbama apie 120 – 140 mln. USD. BYND nepateikė prognozių dėl galimų ketvirčio nuostolių, tačiau analitikai prognozuoja, kad jie šį ketvirtį sieks bent 0,37 USD akcijai. Beyond Meat dar niekada nebuvo užregistravusi pelningo ketvirčio.

Johnson & Johnson paskelbė apie planus veiklą atskirti į dvi atskiras kompanijas. Johnson & Johnson fokusuosis į receptinių vaistų bei medicininių prietaisų gamybos ir pardavimo verslą. Ji liks su tuo pačiu pavadinimu. Ši bendrovė bus atsakinga ir už gaminamą Covid-19 vakciną. Tuo tarpu vartotojų sveikatos produktų tokių, kaip Neutrogena, Aveeno, Tylenol, Listerine, Johnson’s, and Band-Aid verslo dalis bus atkirta į naują kompaniją, kurios pavadinimas dar nėra paskelbtas. Pasak kompanijos vadovo A. Gorsky, kompanijų atskyrimas turėtų būti įgyvendintas per ateinančius du metus. Šiam sprendimui dar turi pritarti ir valdyba.

[simple_subscribe_form]

Europa

Vokietijos akcijų indeksas DAX pasiekė naują rekordą. Nuo metų pradžios jo prieaugis sudaro apie 17%. Tarp į indeksą įtrauktų kompanijų, geriausiai šiais metais atrodo biotechnologijų kompanijos Sartorius akcijos, kurių kaina yra pakilusi 63,6%. Antroje vietoje pagal teigiamą kainos pokytį yra automobilių gamintoja Porsche, kurios vertybiniai popieriai pabrango 53,5%. Toliau rikiuojasi Mercedes-Benz prekės ženklo valdytoja Daimler su 51,6% prieaugiu, farmacijos gigantė Merck – 48,88% ir Siemens Healthineers, kurios akcijų kaina yra pakilusi 42,9%. Tarp indeksui priklausančių bendrovių, didžiausiais neigiamais pokyčiai išsiskiria Siemens Energy (19,2%), Henkel (-16,3%), Zalando (-15,51%).

Tuo tarpu Europos Komisija atnaujino ekonomikos augimo prognozes. EK prognozuoja, kad Europos Sąjungos ekonomikos augimo tempas sieks 5%, 4,3% ir 2,5% atitinkamai 2021, 2022 ir 2023 metais. Euro zonos ekonomikos augimas, tikėtina, kad bus identiškas ES tempo atžvilgiu 2021 ir 2022 metais, o 2023 turėtų siekti 2,4%. Pasak EK, prognozės gali keistis, nes itin sunku prognozuoti du šiuo metu esančius pagrindinius faktorius – tolimesnį Covid-19 pandemijos vystymąsi ir, kaip greitai pasiūla sugebės prisitaikyti prie augsiančios paklausos, toliau atsiveriant ekonomikai. EK prognozuoja, kad šiais metais sparčiausiai tarp ES priklausančių valstybių ekonomika augs Airijoje (14,6%), Estijoje (9%), Kroatijoje (8,1%). Lėčiausias augimas turėtų būti registruojamas Vokietijoje (2,7%), Čekijoje (3%), Suomijoje (3,4%). Prognozuojama, kad Lietuvos ekonomika šiais metais išaugs 5%.

Remiantis Europos Komisijos prognozėmis, nedarbo lygis euro zonoje šių metų pabaigoje 7,9%, 2022 metais kris iki 7,5%, o 2023 metais iki 7,3%. Infliacija regione šiais metais turėtų pasiekti piką, t.y. 2,4%, o kitais metais mažėti 2,2%. Prognozuojama, kad infliacija euro zonoje 2023 metais sieks 1,4%, iki šio laikotarpio nuosekliai mažėjant energetikos kainoms.

Image
Ekonomikos augimo prognozės. Šaltinis: Europos Komisija

Europos ekonominiai rodikliai

Teigiamų emocijų rinkos dalyviams suteikė paskelbtas Vokietijos ZEW instituto pasitikėjimo ekonomika indeksas. Jo reikšmė šį mėnesį šoktelėjo iki 31,7 punktų, kai spalį siekė vos 22,3 punkto, analitikai prognozavo 24 punktus. Tai mėnesis nuo gegužės, kai indekso reikšmė ūgtelėjo. Indeksas atspindi investuotojų ir analitikų lūkesčius dėl ekonomikos perspektyvų per ateinančius šešis mėnesius. Nors iki metų pabaigos nesitikima didesnio situacijos pagerėjimo žaliavų rinkoje, tiekimo grandinių atžvilgiu, tačiau ekonomistai prognozuoja, kad jau per pirmąjį kitų metų ketvirtį bus registruojamas infliacijos mažėjimas.

Pramonės produkcijos indekso reikšmė euro zonoje rugsėjo mėnesį smuko ne taip stipriai, kaip prognozuota. Indeksas, lyginant su rugpjūčiu, pirmą rudens mėnesį smuktelėjo 0,2%, kai ekonomistai laukė 0,5% sieksiančio neigiamo pokyčio. Lyginant su 2020 metų rugsėjų, pramonės produkcijos indekso reikšmė išaugo 5,2%. Per metus didžiausias augimas tarp Europos Sąjungos valstybių buvo registruotas Airijoje (45,4%), Belgijoje (23,1%) ir Lietuvoje (19,6%). Labiausiai pramonės aktyvumas mažėjo Slovakijoje (-4,9%), Portugalijoje (-4,8%), Čekijoje (-4%).

Europos įmonės

Stipriau brango vėjo jėgainių gamintojos Siemens Gamesa Renewable Energy akcijos. Bendrovė pranešė, jog per spalio pradžioje pasibaigusius praėjusius finansinius metus sugeneravo 10,19 mlrd. EUR siekiančius pardavimus. Tai 7,5% daugiau nei metus prieš. Vėjo jėgainių jūroje padalinio pardavimai per metus išaugo 16%, suteiktų paslaugos padidėjo 9%. 2021 finansiniai metai kompanijai vis dar buvo nuostolingi – nuostoliai sudarė 627 mln. EUR (2020 – 918 mln. EUR). Siemens Gamesa praėjusius finansinius metus užbaigė turėdama vos 207 mln. EUR grynosios skolos, bendrovė turi užsitikrinusi 4,44 mlrd. EUR finansavimo galimybes. Kompanija prognozuoja, kad 2022 finansiniai metais bus pakankamai sudėtingi. Pajamos turėtų būti mažesnės 2 – 7%, tiesa, Siemens Gamesa pozityviai nusiteikusi ilgesnio laikotarpio atžvilgiu. Kompanija nepakeitė savo tikslinės 8 – 10% veiklos pelno maržos, kurią tikisi pasiekti per 2024 – 2025 finansinius metus. Šiandien bendrovė taip pat paskelbė, jog kitais metais planuoja ištestuoti naujo tipo turbiną, su 236 metrų ilgio sparnais, kurios galia siekia 14 – 15 MW.

Suomijos maisto pristatymo platformą valdančią kompaniją Wolt, kuri teikia paslaugas ir Lietuvoje, įsigys JAV bendrovė DoorDash. Vakar paskelbta, jog Wolt per įsigijimą įvertinta 8,1 mlrd. USD. Sandoris bus įvykdytas atsiskaitant DoorDash akcijomis. Wolt buvo įkurta 2014 metais. Bendrovėje šiuo metu dirba daugiau nei 4 tūkst. darbuotojų 23-oje pasaulio valstybėse. Remiantis Crunchbase duomenimis, iki sandorio Wolt buvo pritraukusi 850 mln. USD vertės investicijų. Paskutinį kartą bendrovės finansavimo etapas buvo įvykdytas dar sausio mėnesį, per kurį į Wolt buvo investuotoju 530 mln. USD. DoorDash šiuo įsigijimu bandys išplėst savo veiklą tarptautinėje rinkoje.

Vokietijos pramonės gigantė Siemens paskelbė, jog rugsėjo mėnesio pabaigoje pasibaigusį ketvirtį uždirbo 1,33 mlrd. EUR grynojo pelno. Tai 29% mažiau nei per tą patį ketvirtį prieš metus. Sulig ketvirčio pabaiga buvo užbaigti ir Siemens finansiniai metai. Per praėjusius finansinius metus bendrovė uždirbo 6,69 mlrd. USD pelno. Tai 59% daugiau nei metus prieš bei 0,29 -0,59 mlrd. EUR daugiau nei pati bendrovė anksčiau prognozavo. Metiniai pardavimai siekė 62,26 mlrd. EUR. 2020 finansiniais metais buvo sugeneruota 55,25 mlrd. EUR. Siemens ilgo laikotarpio skolina ketvirčio pabaigoje siekė 40,87 mlrd. EUR, o visas nuosavas kapitalas sudarė 49,27 mlrd. EUR. Bendrovė finansinių metų pabaigoje buvo sukaupusi 9,54 mlrd. EUR grynųjų piniginių lėšų arba jų ekvivalentų.

Jungtinės Karalystės farmacijos bendrovė AstraZeneca paskelbė, jog per trečią ketvirtį sugeneravo 9,87 mlrd. USD siekiančius pardavimus. Tai 50% daugiau nei per ketvirtį prieš metus, kai pajamos siekė 6,58 mlrd. USD. AstraZeneca per tris mėnesius patyrė 1,65 mlrd. USD nuostolių (1,10 USD akcijai), kai praėjusiais metais per tą patį ketvirtį uždirbo 651 mln. USD. Vakcinos pajamos per ketvirtį siekė 1,05 mlrd. USD. Bendrai per pirmus devynis šių metų mėnesius Astrazeneca pardavimai, lyginant su praėjusiais metais, išaugo 32% iki 25,40 mlrd. USD. Uždirbta 0,33 USD pelno akcijai. Tai 0,80 USD mažiau nei prieš metus. Iš viso vakcinos pardavimų apimtys sudarė 2,219 mlrd. USD.

Ekonominiai rodikliai ir kiti įvykiai

Laikas///////RodiklisRezultatas//Prognozė///Ankstesnis
Pirmadienis//
17:30🟥FED vadovo J. Powello pranešimas
Antradienis//
12:00🟧Vokietijos lapkričio mėn. ZEW pasitikėjimo ekonomika indeksas31,72422,3
15:00🟥ECB prezidentės C. Lagarde pranešimas
15:30🟥JAV spalio mėn. gamintojų kainų indeksas (mėn./mėn.)0,6%0,6%0,5%
16:00🟥FED vadovo J. Powello pranešimas
Trečiadienis//
15:30🟥JAV spalio mėn. vartotojų kainų indeksas (mėn./mėn.)0,9%0,5%0,4%
15:30🟧JAV bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę267 tūkst.266 tūkst.269 tūkst.
17:30🟧JAV naftos atsargų pokyčiai per praėjusią savaitę (bareliais)1,0 mln.1,6 mln.3,3 mln.
Ketvirtadienis
09:00🟧Preliminarus Jungtinės Karalystės III ketv. bendrasis vidaus produktas (ketv./ketv.)1,3%1,5%5,5%
14:30🟧Europos Komisijos ekonomikos prognozės
Penktadienis
12:00🟨Euro zonos rugsėjo mėn. pramonės produkcijos indeksas (mėn./mėn.)-0,2%-0,5%-1,6%
17:00🟧Preliminarus JAV lapkričio mėn. Mičigano universiteto vartotojų pasitikėjimo indeksas66,872,571,7

Įmonių ketvirčio rezultatai

KompanijaIndustrijaRinkos kapitalizacija*EPS prognozėEPS rezultatas
Pirmadienis
time-after-hoursPayPal Holdings, Inc.Finansai268,16 mlrd.1,081,11
time-after-hoursRoblox CorporationVideo žaidimai47,46 mlrd.-0,16-0,13
time-after-hoursInternational Flavors & Fragrances, Inc.Kvepalai, kosmetika36,11 mlrd.1,391,47
time-pre-marketThe Trade Desk, Inc.IT34,67 mlrd.0,090,18
time-after-hoursPlug Power, Inc.Vandenilio baterijos23,11 mlrd.-0,09-0,19
time-after-hoursAMC Entertainment Holdings, Inc.Kino teatrai20,56 mlrd.-0,42-0,44
Antradienis
time-after-hoursCoinbase Global, Inc.Finansų technologijos90,21 mlrd.1,721,62
time-after-hoursNIO Inc.Automobiliai70,66 mld.-0,10-0,06
time-after-hoursDoorDash, Inc.Pristatymo paslaugos70,10 mlrd.-0,27-0,30
time-pre-marketBioNTech SEBiotechnologijos66,43 mlrd.11,7912,35
time-pre-marketPalantir Technologies Inc.IT49,76 mlrd.0,030,04
time-pre-marketUnity Software Inc.IT42,85 mlrd.-0,07-0,06
Trečiadienis
time-after-hoursWalt Disney CompanyPramogos, media309,42 mlrd.0,500,37
time-after-hoursAffirm Holdings, Inc.Finansų technologijos46,80 mlrd.-0,30-1,13
time-after-hoursApplovin CorporationIT36,69 mlrd.0,100,00
time-after-hoursSoFi Technologies, Inc.Finansų technologijos18,89 mlrd.-0,11-0,05
Ketvirtadienis
time-pre-marketBrookfield Asset Management Inc.Finansai94,97 mlrd.0,920,85
time-after-hoursCoupang, Inc.E-komercija52,85 mlrd.-0,10-0,19
time-pre-marketArcelorMittalPlieno gamyba31,86 mlrd.4,174,17
time-pre-marketTapestry, Inc.Prabangos prekės11,68 mlrd.0,660,82
time-pre-marketWix.com Ltd.IT11,22 mld.-1,33-0,21
Penktadienis
time-pre-marketSpectrum Brands Holdings, Inc.Gamyba4,04 mlrd.0,481,11
EPS (Earnings per share) – pelnas akcijai;
*2021.11.05 duomenys

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai