Savaitės rinkų apžvalga (10.26 – 10.30)

JAV

Finansų rinkoms praėjusi savaitė buvo kiek nuvilianti – tiek pagrindiniai šalių indeksai tiek žaliavų kainos smuko. Pagrinde tam įtakos turėjo padidėjęs neapibrėžtumas, kas yra vienas didžiausių investuotojų priešų. Tą liudija ir padidėjęs VIX indeksas, kurio kaina šiuo metu pasiekė vasaros pradžios lygį. Investuotojų akys šiuo metu nukreiptos į augančių Covid-19 vis didėjančius naujų užsikrėtimų skaičius beveik visose valstijose ir atėjusi žinia, kai Baltieji rūmai paskelbė, kad galimas Covid-19 pagalbos paketas gali būti patvirtintas tik po savaičių. Taip pat, Senato daugumo lyderis atidėjo Senato susitikimą iki lapkričio 9 d.. o tai reiškia, kad JAV stimulo projektas nebus priimtas iki JAV prezidento rinkimų, kurie vyks lapkričio 3 d.

Remiantis naujausių apklausų duomenimis, rinkimuose turėtų laimėti Demokratų kandidatas J. Bidenas. Už jį balsą atiduotų 51,3% apklaustųjų, už D. Trumpą balsuotų – 43,5%.

JAV prezidento rinkimų apklausų duomenys. Šaltinis: RealClearPolitics

Nepaisant apklausų rezultatų, puikiai finansų rinkų pasaulyje žinomas investuotojas DoubleLine Capital vadovas J. Gundlachas prognozuoja, jog D. Trumpas bus perrinktas dar kartą. Per praėjusius rinkimus 2016 metais J. Gundlachas taip pat prognozavo D. Trumpo pergalę prieš H. Clinton, nors apklausose pirmavo buvusi Demokratų kandidatė. Pasak J. Gundlacho, politinės apklausos dažnai iliustruoja ne realybę, o būna pakreipiamos taip, jog sukurtų siekiamą vaizdą. Tokio tipo apklausomis apskritai negalima pasitikėti. J. Gundlachas taip pat atkreipė dėmesį, jog nemaža dalis rinkėjų vengia pripažinti savo pasirinkimą balsuoti už D. Trumpą. Remiantis Cloud Research atlikta studija, net 11,7% Respublikonams prijaučiančių rinkėjų nesutinka atskleisti savo pasirinkimo rinkimuose apklausose.

JAV ekonominiai rodikliai

Didžiausios pasaulyje ekonomikos bendrasis vidaus produktas praėjusį ketvirtį, lyginant su antru, augo net 33,1%. Analitikai prognozavo, kad augimas sieks 31,9%. Antrą ketvirtį ekonomika traukėsi 31%. JAV šis rodiklis skaičiuojamas kiek neįprastu būdu. Skaičiuojamas sumetintas ketvirčio rezultatas, t.y. padaugintas iš 4. Praėjusį ketvirtį fiksuotas augimas buvo didžiausias nuo antro pasaulio karo laikų. Prie to itin prisidėjo augęs šalies gyventojų vartojimas, kuris yra pagrindinė JAV ekonomikos varomoji jėga. Vartojimo apimtys išaugo 40,7%. Stipriai šoktelėjo ir privačių namų ūkių investicijos, kurios augo 83%. Didžiausią dalį šio augimo sudarė investicijos į gyvenamosios paskirties nekilnojamąjį turtą.

Paskelbti JAV vartotojų asmeninių išlaidų pokyčiai. Pagrindinės šalies ekonomikos varomosios jėgos – vartojimo apimtys rugsėjo mėnesį, lyginant su rugpjūčiu, augo 1,4% ir pakankamai neblogu rezultatu užbaigė trečią ketvirtį. Tai jau penktas mėnesis iš eilės, kai didžiausioje pasaulio ekonomikoje, vartotojai didina išlaidas. Ekonomistai tikėjosi kuklesnio vartojimo augimo ir prognozavo, kad jis sudarys 1%.

JAV vartotojų išlaidų pokyčiai. Šaltinis: tradingeoconomics.com

Daugiau nei tikėtasi ūgtelėjo ir JAV asmeninės gyventojų pajamos. Jos praėjusį mėnesį, lyginant su rugpjūčių, augo 0,9%, nors buvo prognozuotas 0,3% sieksiantis augimas. Tiesa, įdomu tai, jog pajamų augimas vis dar atsilieka nuo augančio vartojimo apimčių.

Visgi, nuvylė paskelbti naujų gyvenamųjų namų pardavimai. Rugsėjo mėnesį JAV parduota 959 tūkst. naujų vienai šeimai skirtų gyvenamųjų namų. Tai sumetintas, t.y. padaugintas iš 12, skaičius. Analitikai prognozavo, kad pardavimai sudarys 1025 tūkst.

Naujų namų pardavimai JAV (sumetinta x12). Šaltinis: tradingeconomics.com

JAV Įmonės

Daugiau nei 15% į viršų šoktelėjo Dunkin Brands Group akcijų kaina. New York Times paskelbė, jog artėjama prie bendrovės įsigijimo, kurį atliktų privati kompanija Inspire Brands. Apie derybas patvirtino ir Dunkin Brands Group. Šiai kompanijai priklauso tokie puikiai žinomi JAV greito maisto restoranų tinklai: Dunkin Donuts ir Baskin-Robbins. Sandorio dydis galėtų siekti 8,8 mlrd. USD arba 106,50 USD už akciją.

Dėmesio sulaukė didžiausios regiono technologijų kompanijos SAP paskelbti rezultatai ir prognozės. Jie prasilenkė su analitikų lūkesčiais. Pranešus naujienas SAP akcijos krito daugiau nei 20%. Tai didžiausias dienos nuosmukis SAP akcijoms per pastaruosius dvylika metų. Kompanijos rinkos kapitalizacija sumažėjo nuo 147 mlrd. EUR iki 118 mlrd. EUR.

Microsoft ketvirčio rezultatai pranoko analitikų lūkesčius. Bendrovė per ketvirtį uždirbo 1,82 USD pelno akcijai ir sugeneravo 37,15 mlrd. USD pajamų. Analitikai prognozavo 1,54 USD sieksiantį pelną akcijai ir 35,72 mlrd. USD pajamų. Kiek nuvylė prognozės dėl einamojo ketvirčio rezultatų. Microsoft prognozuoja, kad šio ketvirčio pardavimai sieks 39,5 – 40,4 mlrd. USD. Analitikai skaičiavo, kad pajamos galėtų siekti 40,43 mlrd. USD. 

Rezultatus taip pat paskelbė lėktuvų gamintoja Boeing. Jie nebuvo tokie blogi, kaip prognozuota. Ketvirčio nuostoliai akcijai sudarė 1,39 USD, kai analitikai tikėjosi 2,52 USD. Sugeneruota 14,1 mlrd. pajamų. Tai 0,2 mlrd. USD daugiau nei prognozuota. Boeing taip pat pranešė, jog stipriai mažins darbuotojų skaičių. Kompanijos tikslas iki 2021 metų pabaigos sumažinti darbuotojų skaičių iki 130 tūkst. Šių metų pradžioje Boeing dirbo apie 160 tūkst. žmonių. Boeing akcijos nežymiai pinga.

Rezultatus paskelbė didžiausia JAV energetikos kompanija Exxon Mobil. Bendrovė trečią ketvirtį iš eilės dirbo nuostolingai. Praėjusio ketvirčio gryni nuostoliai sudarė 680 mln. USD arba 0,18 akcijai. Praėjusiais metais per tą patį ketvirtį buvo uždirbta 3,17 mlrd. USD pelno. Naftos ir gamtos gavyba krito iki 3,67 mln. barelių per dieną. Tiesa, nuostolio akcijai rezultatas pranoko analitikų lūkesčius. Buvo prognozuojama, kad jie sudarys 0,27 USD akcijai.

Ketvirtadienį rezultatus skelbė technologijų ir interneto gigantai: Apple, Amazon, Alphabet (Google) ir Facebook. Visos kompanijos viršijo tiek pajamų, tiek pelno akcijai analitikų prognozes, tačiau nepaisant geresnių rezultatų, visų kompanijų akcijų kainos išskyrus Google penktadienį kiek sumenko.

Atkreipiame dėmesį, kad JAV sekmadienį taip pat persuko laiką viena valanda atgal, todėl nuo kitos savaitės prekyba JAV biržose ir vėl vyks įprastu laiku, t.y. prasidės 16:30 val. ir baigsis 23:00 val. Lietuvos laiku.

[simple_subscribe_form]

Europa

Europos valstybėse toliau fiksuojami antirekordiniai Covid-19 užsikrėtimų atvejai. Virusu užsikrečia ir vis daugiau svarbias pareigas užimančių politikų. Apie susirgimą pranešė Europos Komisijos vice prezidentas M Schinas. Kiek anksčiau skelbta, jog dėl kontakto su sergančiu Covid-19, izoliuojasi ir pati EK prezidentė Ursula von der bei Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Ch. Michelis. Tokia situacija apsunkina ir sprendimų priėmimą, skirtą valdyti pandemiją bei mažinti jos padarinius regiono ekonomikai. Vokietijos kanclerė A. Merkel šiandien pripažino, kad Vokietija yra arti to, kad viruso protrūkis taptų nebevaldomas.


Covid-19 dienos susirgimų ir mirčių skaičius pasaulyje. Šaltinis: internationalsos.com

Tuo tarpu Europos centrinis bankas posėdžio metu nusprendė nekeisti palūkanų ir nepristatė kitų monetarinės politikos pakeitimų. Tą prognozavo ir rinkos dalyviai. Toliau bus tęsiama 1,35 trln. EUR dydžio turto supirkimo programa. Ji bus vykdoma bent iki 2021 metų birželio mėnesio. ECB pranešime taip pat nurodyta, jog gruodžio mėnesį bus atnaujintos euro zonos ekonomikos prognozės, pagal kurias bus peržvelgiamos dabartinės politikos priemonės. Tai gali reikšti, jog ECB imsis papildomo skatinimo, pavyzdžiui išplečiant turto supirkimo programą. Ekonomistai prognozuoja, kad gruodį ši programa gali būti didinama dar 500 mlrd. EUR. Dėl šios priežasties Euro kursas JAV dolerio atžvilgiu per savaitę sumo -1,18% ir užsidarė 1,1647 kaina.

Europos ekonominiai rodikliai

Remiantis išankstiniais duomenimis, euro zonos ekonomika praėjusį ketvirtį, lyginant su antru šių metų ketvirčiu, augo 12,7%. Tai gerokai viršijo analitikų prognozes, kurie tikėjosi 9,5% sieksiančio augimo. Ekonomika praėjusį ketvirtį augo sparčiausiai nuo 1995 metų, kai Eurostat pradėjo rinkti šiuos duomenis. Tiesa, duomenys visiškai kitokie, juos lyginant su tuo pačiu ketvirčiu praėjusiais metais. Euro zonos ekonomika praėjusį ketvirtį, lyginant su 2019 metų III ketvirčiu, traukėsi 4,3%, o Europos Sąjungoje nuosmukis siekė 3,9%. Tai geriau nei antro ketvirčio rezultatas, kai euro zonos BVP krito net 14,8%, o ES – 13,9%.

Tarp ES valstybių narių, kurių III ketvirčio BVP duomenys jau yra žinomi, didžiausias ekonomikos augimas, lyginant su II ketvirčiu, fiksuotas Prancūzijoje (18,2%), Ispanijoje (16,7%), Italijoje (16,1%). Lėčiausiai ekonomika augo Lietuvoje (3,7%), Čekijoje (6,2%), Latvijoje (6,6%). Didžiausioje Europos ekonomikoje Vokietijoje BVP ketvirčio augimas siekė 8,2%. Analitikai prognozavo 7,3%. Tiesa, su lūkesčiais prasilenkė rugsėjo mėnesio šalies mažmenininkų rezultatai. Mažmeninės prekybos apimtys šalyje, lyginant su rugpjūčiu, krito 2,2%, nors buvo prognozuotas mažesnis, t.y. 0,6% sieksiantis nuosmukis.

Eurostat taip pat paskelbė darbo rinkos duomenis. Rugsėjo mėnesį euro zonoje nedarbo lygis siekė 8,3%. Lyginant su rugpjūčiu, pokyčių neįvyko. Tiesa, analitikai prognozavo, kad nedarbas sieks 8,2%. Praėjusių metų rugsėjį nedarbo lygis regione sudarė 7,5%.

Nedarbo lygis ES ir euro zonoje. Šaltinis: Eurostat

Paskelbtas Vokietijos Ifo indeksas. Jo reikšmė šį mėnesį krito iki 92,7 punkto, kai rugsėjį sudarė 93,2 punkto. Rezultatas taip pat prasilenkė su analitikų lūkesčiais. Indeksas yra sudaromas apklausiant 9 tūkst. Vokietijoje veikiančių kompanijų vadovų, norint išsiaiškinti jų nuomonę apie dabartines verslo aplinkos sąlygas ir jų prognozes ateinančiam pusmečiui. Indekso nuosmukiui daugiausiai įtakos turėjo stipriai augantys infekcijoms plitimo duomenys.

Vokietijos Ifo indeksas. Šaltinis: tradingeconomics.com

Europos įmonės

Rezultatus pranešė bankininkystės milžinas HSBC. Banko ikimokestinis pelnas praėjusį ketvirtį, lyginant su laikotarpiu prieš metus, krito 36% iki 3,1 mlrd. USD. Tiesa, rezultatas vis tiek gerokai viršijo analitikų prognozes, kurie tikėjosi 2,1 mlrd. USD sieksiančio pelno. HSBC taip pat užsiminė apie galimybes už 2020 metus išmokėti dividendus. Banko akcijos nuo metų pradžios atpigusios apie  50%.

Geresniais nei tikėtasi ketvirčio rezultatais nustebino didžiausias Vokietijos bankas Deutsche Bank. Bankas praėjusį ketvirtį uždirbo 182 mln. EUR pelno. Analitikai prognozavo, kad Deutsche Bank vis dar dirbs nuostolingai, o nuostoliai sieks 114 mln. EUR. Bankas suformavo 273 mln. EUR atidėjinių. Per pirmus du ketvirčius suformuoti atidėjiniai siekė 761 mln. EUR. Daugiausiai prie gerų bendrų rezultatų prisidėjo banko investicinės bankininkystės veikla. Padalinio pajamos, lyginant su tuo pačiu ketvirčiu prieš metus, augo net 43% iki 2,4 mlrd. EUR. Per ketvirtį bankas sugeneravo 5,9 mlrd. EUR pajamų. Tai 0,6 mlrd. EUR daugiau nei prieš metus.

Žaliavos

WTI naftos kaina per mėnesį sumažėjo 11% iki 35,79 USD už barelį. Naftos rinka patyrė spaudimą didėjant susirūpinimui dėl kuro paklausos atsigavimo, nes koronaviruso infekcijų skaičius vis didėja visame pasaulyje, verčiantis šalis – įskaitant Vokietijai, Prancūzijai, Italijai ir Ispanijai nustatyti naujus apribojimus. Savaitę WTI rūšies nafta sumažėjo 10,19%, o tai yra didžiausias nuosmukis nuo balandžio. Tam įtakos turėjo ir praėjusią savaitę paskelbtos JAV naftos atsargos, kurios didėjo daugiau nei buvo tikėtasi.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai