Savaitės rinkų apžvalga (09.06 – 09.10)

Image

JAV

Praėjusią savaitę pagrindiniai JAV indeksų kainos kiek traukėsi. Visgi, S&P 500 indekso kaina išlieka vos apie pusantro procento žemiau nuo savo visų laikų aukštumų, kai nežinomybė rinkoje tik auga dėl pranašaujamo ne tokio greito ekonomikos atsigavimo kaip buvo tikėtasi. Taip pat neįprastai rinkos išlieka ramios nors FED vis dažniau pasisako apie skatinamosios politikos švelninimą dar šiais metais.

Tuo tarpu investicinio banko Morgan Stanley strategai pranašauja būsimą JAV akcijų indeksų korekciją. Pasak Morgan Stanley Wealth Management vyr. investicijų vadovės L. Shallet, šalies akcijų rinkos šiuo metu yra „pilnai“ įkainotos ir būtent dėl labiausiai pažeidžiamos. Taip pat būtina atkreipti dėmesį, jog didesnės nei 10% korekcijos nematėme nuo praėjusių metų kovo mėnesį pasiektų žemumų. Morgan Stanley analitikai prognozuoja, kad JAV akcijų indeksai iki šių metų pabaigos patirs 10 – 15% siekiančius nuosmukius. S&P 500 prieaugis nuo metų pradžios sudaro apie 20%.

JAV ekonominiai rodikliai

JAV praėjusią savaitę registruota dar mažiau naujų bedarbių paraiškų. Šį kartą jų skaičius siekė 310 tūkst. Tai yra naujos pandemijos laikotarpio žemumos. Ekonomistai prognozavo, kad bus užregistruota 542 tūkst. naujų paraiškų. Tai paskutiniai savaitiniai paraiškų duomenys, kai dar galiojo padidintos nedarbo išmokos ir kitos pagalbos priemonės. Rugsėjo 6 dieną baigė galioti papildomos bedarbių išmokos, kurios siekė 300 USD per savaitę. Tikėtina, kad ir toliau bus registruojamas naujų bedarbių skaičiaus mažėjimas, jeigu ekonomikos ir darbo rinkos stipriai paveiks galimai artėjanti nauja koronaviruso plitimo banga.

Image
JAV bedarbių paraiškos. Šaltinis: tradingeconomics.com / U.S. Deparment of Labor

JAV Įmonės

Kompanija Reddit, pasak praėjusios savaitės Reuters pranešimo, jau kitų metų pirmoje pusėje planuoja įvykdyti pirminį viešąjį akcijų platinimą (IPO). Reuters paskelbė, jog kompanija jau ieško investicinių bankų pagalbos, kurie padėtų išplatinti akcijas. Tiesa, pati Reddit tokių naujienų nepatvirtino. Skelbiama, kad bendrovės kapitalizacija IPO metu galėtų sudaryti apie 15 mlrd. USD. Reddit rugpjūtį skelbė, jog vykdo serijos F finansavimo pritraukimą, per kurį siekia surinkti 700 mln. USD, bendrą įmonę įvertinant 10 mlrd. USD. Per antrą šių metų ketvirtį kompanijos ketvirčio reklamos pajamos pirmą kartą viršijo 100 mln. USD. Per metus jos išaugo 192%. Reddit tinklalapis sulaukia daugiau nei 50 mln. unikalių vartotojų per dieną.

S&P Dow Jones Indices paskelbė, jog kompanijos Match Group, kuri valdo tokias pažinčių platformas kaip Tinder, Hinge ir kitas, akcijos bus įtrauktos į pagrindinį JAV akcijų indeksą S&P 500. Match indekso sudėtyje pakeis farmacijos kompaniją Perrigo, kurios vertybiniai popieriai bus įtraukti S&P MidCap 400 indeksą. Pokyčiai bus atliekami rugsėjo 20 dieną.

Image

Mokėjimų rinkos gigantė PayPal pranešė, jog bendrovė pasiekė susitarimą dėl Japonijos kompanijos Paidy įsigijimo. Sandorio dydis siekia 2,7 mlrd. USD. Didžiąją jo dalį sudaro grynieji pinigai. PayPal žengia žingsnį į Japonijos mokėjimų rinką. Paidy kompanija specializuojasi paslaugos „pirk dabar, mokėk vėliau (angl. buy now, pay later“) teikimo platformoje. Po įsigijimo Paidy toliau vystys verslą ir išlaikys savo prekės ženklą. Skaičiuojama, kad Japonija yra trečia pagal dydi e-komercijos rinka pasaulyje. Toks PayPal žingsnis turėtų padėti bendrovei įsitvirtinti šioje šalyje.

Image

Kinijos keleivinių automobilių asociacija paskelbė, jog rugpjūčio mėnesį JAV automobilių gamintoja Tesla pardavė 44 264 automobilius, kurie buvo pagaminti Šanchajuje, esančioje bendrovės gamykloje. Iš jų 31 379 automobiliai buvo eksportuoti. Bendras kompanijos pagamintų automobilių skaičius praėjusį mėnesį buvo 34% didesnis nei liepą. Didžioji dalis Kinijoje pagamintų Tesla yra eksportuojami į Europos žemyną. Liepos mėnesį bendrovė pristatė pigesnį, mažesnio įveikiamo atstumo modelį, Kinijoje gaminamą Model Y. Jo kaina sumažinta iki 42,6 tūkst. USD. Bendrai Kinijoje naujos kartos energijos (New energy vehicle) būdais varomų automobilių pardavimai rugpjūtį siekė 304 tūkst. Tai net 202% daugiau nei per tą patį laikotarpį prieš metus. Šių automobilių tipui priskiriami elektromobiliai, hibridiniai ir vandeniliu varomi automobiliai.

Image

JAV banko JMorgan analitikai padidino tikslinę rekomenduojamą Netflix akcijos kainą nuo 625 iki 705 USD. Rekomendacija banko klientams išlieka nepakeista – „pralenks rinką’ (angl. Overweight). Analitikai atkreipia dėmesį į naujo turinio programą likusiai metų pabaigai, kuri turėtų išsiskirti kokybe, taip pat į sezoniškumą – šiaurės pusrutulyje prasidedantį šaltesnės temperatūros sezoną. Pasak banko, Netflix taip pat turi itin daug perspektyvų ir galimybių plėstis tarptautinėje rinkoje, t.y. šalyse, kur kompanijos paslaugos dar nėra taip išpopuliarėjusios, kaip didžiausiose Netflix rinkose. Vakar bendrovės Atlantic Equities analitikai taip pat pakėlė savo tikslinę rekomendacinę kainą iki 780 USD.

Image

Stipriau į viršų vėl šoktelėjo finansinių technologijų bendrovės Affirm akcijų kaina. Rinkos dalyviai itin palankiai įvertino kompanijos paskelbtus rezultatus. Bendrovė per praėjusį ketvirtį sugeneravo 261,8 mln. USD siekiančius pardavimus. Tai 71% daugiau nei per tą patį laikotarpį prieš metus. Analitikai prognozavo, kad pajamos sudarys 224 mln. USD. Tiesa, kompanija toliau dirba nuostolingai. Ketvirčio nuostoliai, tenkantys vienai akcijai, siekė 0,38 USD. Buvo tikimasi, kad jie sieks 0,26 USD. Affirm teikia kreditavimo paslaugas, iš kurių pagrindinė yra „pirk dabar, mokėk vėliau“. Rugpjūčio pabaigoje skelbta, jog bendrovė sudarė bendradarbiavimo susitarimą su Amazon. Affirm paslauga Amazon pirkėjams suteiks galimybę visą pirkinio sumą išskaidyti į mažesnes kiekvieną mėnesį sumokamas dalis.

Image

[simple_subscribe_form]

Europa

Daugelio analitikų vertinimu, ECB apie programos apimčių mažinimą paskelbs per gruodžio mėnesio susitikimą. Prieš tokį sprendimo pranešimą ECB valdybai bus itin svarbu įsivertinti, kaip per ateinančius keletą mėnesių toliau vystysis pandemija. Praėjusių metų kovą Europos centrinis bankas pristatė naują pandeminę turto supirkimo programą (PEPP, angl. Pandemic Emergency Purchase Program), kurios numatytas bendras dydis siekia 1,85 trln. EUR. Numatyta, kad programa turėtų būti užbaigta kitų metų kovo mėnesį, tiesa, ar ji atėjus terminui bus galutinai užbaigta dar nėra visiškai aišku. Visgi kai kurių analitikų vertinimu, tai bus padaryta. ECB vis dar vykdo ir seniau pradėtą bendrą turto supirkimo programą (APP, angl. Asset Purchase Program), pagal kurią per mėnesį superkama turto už 20 mlrd. EUR. Pasak banko valdančiosios tarybos narių, šiuo metu esančios palankios finansavimo rinkos sąlygos turėtų būti išlaikytos ir sulėtinus turto supirkimo tempą pagal PEPP programą, lyginant su per praėjusius ketvirčius vykdytos supirkimo programos apimtimis. Bendra programos pabaiga yra numatyta kitų metų kovo mėnesį, tiesa, ji bus gali būti ir pratęsta, jeigu nebus nuspręsta, jog pandemijos krizė baigėsi. Kaip ir prognozuota, bazinės palūkanų normos lieka nepakeistos – 0,0%. Už centriniame banke laikomus komercinių bankų indėlius toliau bus taikomos neigiamos palūkanos.

Centrinio banko ekonomistai atnaujino ir ekonomikos augimo prognozes. Jų vertinimu, euro zonos ekonomikos augimas šiais metais turėtų siekti 5%. Ankstesnėje prognozėje buvo kalbama apie 4,6% augimą. Kitais metais regiono BVP turėtų ūgtelti 4,6%. Tai 0,1 procentinio punkto mažiau nei buvo tikimasi anksčiau. 2023 metų augimo skaičiavimai išlieka nepakeisti – euro zonos ekonomika turėtų augti 2,1% tempu. ECB pakoregavo ir prognozes infliacijos atžvilgiu. Šiais metais euro zonos regione metinė infliacija turėtų siekti 2,2%, 2022 m. – 1,7% ir 2023 m. – 1,5%.

Europos ekonominiai rodikliai

Lūkesčius pranoko paskelbti Vokietijos gamintojų duomenys. Pranešta, jog liepos mėnesį didžiausioje Europos ekonomikoje gautų naujų gamyklų užsakymų apimtys, lyginant su birželiu, šoktelėjo 3,4%. Tai itin geras rezultatas, atsižvelgus į tai, jog birželį užsakymų skaičius buvo išaugęs 4,6%, tad liepos mėnesio rezultato palyginamoji bazė buvo iškelta išties aukštai. Tą parodo ir ekonomistų prognozės. Buvo prognozuojama, kad užsakymų apimtys vidutiniškai turėtų būti 0,9% mažesnės nei birželį. Buvo registruotas stiprus užsienio paklausos augimas. Euro zonai nepriklausančių valstybių paklausa iš Vokietijos gamintojų išaugo net 15,7%. Itin daug užsakymų sulaukė laivų statybos sektoriuje veikiančios bendrovės. Lyginant su 2020 metų vasario mėnesiu, kai prasidėjo pandemija, naujų užsakymų apimtys šių metų liepą buvo 15,7% didesnės.

Image
Vokietijos gamyklų naujų užsakymų apimčių pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com / Federal Statiscal Office

Rugpjūtį Vokietijoje metinis infliacijos lygis siekė 3,9%. Paskutinį kartą spartesnis kainų augimas didžiausioje Europos regiono ekonomikoje buvo registruotas 1993 metų gruodį. Per metus energijos išteklių kainos išaugo 12,6% (liepą – 11,6%), maisto produktai pabrango 4,6% (liepą – 4%). Paslaugų kainos, lyginant su praėjusių metų rugpjūčiu, išaugo 2,5%. Tai 0,3 procentinio punko daugiau nei liepą.

Itin suprastėjo Vokietijos investuotojų ir analitikų nuotaikos ekonomikos perspektyvų atžvilgiu. Pirmą rudens mėnesį Vokietijos instituto ZEW rengiamo pasitikėjimo ekonomika indekso reikšmė krito į žemumas nematytas nuo 2020 metų kovo mėnesio, kai prasidėjo koronaviruso krizė. ZEW indekso reikšmė rugsėjį pasiekė 26,5 punkto, kai ekonomistai laukė, jog sudarys 30,2. Tai jau ketvirtas mėnesis iš eilės, kai Vokietijos institucinių investuotojų nuotaikos prastėja ir indekso reikšmė krenta. Nors ir toliau tikimasi bei laukiama ekonomikos augimo per ateinančius šešis mėnesius, tačiau vis labiau prastėja augimo tempo prognozės. Vokietijos ekonomikai, kuriai daug įtakos turi automobilių gamintojai, stipriai smogė ir pasaulinė mikroprocesorių pasiūlos krizė. Didžiausioje Europos ekonomikoje ir kitose regiono valstybėse taip pat įtampa jaučiama ir statybų sektoriuje, kuriame jaučiamas žaliavų ir statybos medžiagų trūkumas bei dėl to registruojamas spartus augimas.

Image

Vokietijos ZEW pasitikėjimo ekonomika indeksas. Šaltinis: tradingeconomics.com / ZEW

Remiantis patikslintais Eurostat duomenimis, euro zonos ekonomika antrą šių metų ketvirtį, lyginant su pirmu, augo 2,2%, o Europos Sąjungos – 2,1%. Preliminarūs duomenys rodė, jog euro zonos bendrojo vidaus produkto augimas siekė 2%. Antrą ketvirtį stiprokai šoktelėjo namų ūkių vartojimo apimtys, kurios, lyginant su pirmu ketvirčiu, išaugo 3,7%. Viešos išlaidos augo 1,2%. Sparčiausias ketvirčio BVP augimas tarp ES valstybių buvo registruotas Airijoje (6,3%), Portugalijoje (4,9%), Latvijoje (4,4%). BVP nuosmukį fiksavo Malta (-0,5%) ir Kroatija (-0,2%).

Image

Europos įmonės

Išsiskyrė pingančios skrydžių bendrovės easyJet akcijos. Britų kompanija paskelbė apie planus išplatinti naujų akcijų. Siekiama pritraukti apie 1,2 mlrd. GBP kapitalo. Bendrovė taip pat užsitikrino 400 mln. USD kredito liniją, kuri bus skirta vykdyti investicijas, užtikrinti likvidumą ir grąžinti kompanijos finansinę būklę į tokią, kokia buvo prieš pandemiją. EasyJet taip pat pranešė, jog kompanijos valdyba neseniai gavo pasiūlymą dėl įsigijimo, kuris buvo atmestas dėl pernelyg didelio įmonės nuvertinimo. Remiantis Bloomberg duomenimis, pasiūlymą buvo pateikusi Vengrijos pigių skrydžių bendrovė Wizzair. EasyJet prognozuoja kad ketvirtą ketvirtį skrydžių užimtumas sudarys apie 57% 2019 metų ketvirto ketvirčio užimtumo. Bendrovė tikisi, kad pirmą kitų metų ketvirtį jis išaugs iki 60%. Rugpjūtį vykdytų skrydžių užimtumo lygis siekė 82% 2019 metų lygių. EasyJet akcijų kaina šiais metais yra kritusi 15,37%. Bendrovės rinkos kapitalizacija sudaro apie 3,6 mlrd. GBP.

Kitos rinkos

Australijos centrinis bankas, kaip prognozuota, per vykusį rugsėjo susitikimą paliko bazines palūkanas rekordiškai žemas, t. y. siekiančias 0,1%. Bankas taip pat patvirtino, kad sumažins turto supirko programos apimtis 1 mlrd. AUD iki 4 mlrd. AUD per savaitę. Suplanuota turto supirkimo programos peržiūra lapkričio mėnesį bus nukelta į kitų metų vasarį. Australijos ekonomistai prognozuoja, kad trečią ketvirtį šalies ekonomika stipriai susitrauks, per ateinančius mėnesius turėtų išaugti ir nedarbo lygis. Kai kuriose prognozėse užsimenama ir apie galimą 4% BVP nuosmukį per šį ketvirtį. Tiesa, jau per paskutinį metų ketvirtį tikimasi ekonomikos atšokimo, prie kurio turėtų prisidėti būsimi karantino suvaržymų laisvinimai. Pasak Australijos centrinio banko vadovo P. Lowe, bazinės palūkanos tikriausiai nebus keliamos iki 2024 metų.

Rusijos centrinis bankas dar kartą pakėlė bazines palūkanų normas. Jos per rugsėjo mėnesio susitikimą pakeltos 25 baziniais punktais iki 6,75%. Tai mažiau nei prognozavo analitikai, kurie tikėjosi, kad palūkanos bus keliamos 50 bazinių punktų. Pasak centrinio banko vadovų, šiuo metu vykdoma banko politika turėtų padėti mažinti rinkas šalies finansų rinkoje ir grąžinti infliaciją prie tikslinio banko lygio, t. y. 4%. Bankas atkreipė dėmesį į tai, jog Rusijos ekonomika per antrą ketvirtį jau pasiekė prieš pandeminį lygį ir grįžta į subalansuoto augimo kelią. Tolimesnis palūkanų kėlimas per artimiausius banko susitikimus yra neatmestinas, tiesa, banko ekonomistai prognozuoja, kad metinis infliacijos lygis kris iki 4 – 4,5% jau kitais metais.

Image

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai