Savaitės rinkų apžvalga (08.30 – 09.03)

Image

JAV

Praėjusią savaitę pagrindiniai JAV indeksai vėl sugebėjo atsitiesti ir atnaujinti visų laikų aukštumas. Tam įtakos turėjo savaitės gale paskelbti prasti darbo rinkos rezultatai. Investuotojai prastus darbo rinkos duomenų naujienas laiko geromis vien dėl to, nes tai mažina tikimybę, kad FED pradės obligacijų pirkimų mažinimą dar šiais metais. Pasak FED skatinamosios priemonės bus mažinamos ne tik kai infliacija pasieks nustatytą tikslą, kuris jau yra pasiektas, tačiau pilnai atsistatys ir darbo rinkos duomenys (nedarbo lygis prieš pandemiją buvo 3,5 proc., dabar – 5,2 proc.).

JAV ekonominiai rodikliai

The S&P CoreLogic Case-Shiller 20-city home price indekso, kuris vertina gyvenamųjų namų kainų pokyčius 20 JAV didmiesčių, reikšmė toliau gerina rekordus. Indeksas birželio mėnesį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, ūgtelėjo 18,6%. Gegužę augimo tempas siekė 16,8%. Gyvenamųjų namų kainos JAV didmiesčiuose yra 41% aukštesnės nei nekilnojamo turto rinkos burbulo piko metu 2006 metais. Birželio mėnesį fiksuotas indekso pokytis yra didžiausias mėnesio pokytis fiksuotas per visą indekso sudarymo istoriją nuo 1987 metų. Sparčiausias namų kainų augimas tarp 20-ies miestų buvo fiksuotas Fynikse (29,3%), San Diege (27,1%), Sietle (20,5%).

JAV prekybos balanso deficitas liepos mėnesį, lyginant su birželiu susitraukė iki 70 mlrd. USD. Birželį deficitas buvo pasiekęs rekordinį dydį, kai sudarė 73,23 mlrd. USD. Šalies eksporto apimtys per mėnesį išaugo 1,3% ir sudarė 212,9 mlrd. USD. Tai daugiausiai nuo 2019 metų gegužės. Tuo tarpu importas traukėsi 0,2% iki 282,9 mlrd. USD. Birželį JAV importo apimtys buvo pasiekusios istorines aukštumas, t.y. 283,3 mlrd. USD. Prekybos balanso deficitas su JAV liepos mėnesį susitraukė 2 mlrd. USD iki 25 mlrd. USD.

Image
JAV prekybos balanso pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com / Bureau of Economic Analysis

JAV naujų savaitės bedarbių paraiškų skaičius pasiekė pandemijos žemumas. Praėjusią savaitę šalyje dėl bedarbių išmokų paraiškas pateikė 340 tūkst. amerikiečių. Tai mažiausiai nuo 2020 metų kovo mėnesio. Ekonomistai prognozavo, kad paraiškų skaičius bus 2 tūkst. didesnis, o savaitę prieš jų buvo užregistruota 354 tūkst. Situacija darbo rinkoje tiek JAV, tiek kitose vakcinavimą efektyviai vykdančiose valstybėse gerėja, tiesa, tuo pačiu išlieka įtempta. JAV darbdaviai toliau skundžiasi darbo jėgos trūkumu. Prognozuojama, kad situacija ir toliau gerės bei bedarbių gretos mažės. Rytoj bus skelbiami oficialūs JAV rugpjūčio mėnesio darbo rinkos duomenys. Ekonomistai tikisi, kad praėjusį mėnesį privačiame ir viešajame sektoriuose, išskyrus žemės ūkį buvo sukurta 750 tūkst. naujų darbo vietų. Nedarbo lygis turėjo, prognozuojama, per mėnesį sumažėjo 0,2 procentinio punkto iki 5,2%.

Image
JAV naujų bedarbių paraiškos. Šaltinis: tradingeconomics.com / U. S. Department of Labor

Praėjusį mėnesį šalies privačiame ir viešajame sektoriuose, išskyrus žemės ūkį, buvo sukurta viso labo 235 tūkst. naujų darbo vietų. Buvo tikimasi, kad jų skaičius sieks 750 tūkst. Tai mažiausiai per mėnesį sukurtų darbo vietų nuo šių metų sausio, kai jų skaičius siekė 233 tūkst. Nedarbo lygis, kaip ir prognozuota, sumažėjo iki 5,2%. Liepos mėnesį nedarbas JAV siekė 5,4%. Pastaraisiais mėnesiais JAV darbo rinką į priekį stūmęs laisvalaikio, svetingumo paslaugų sektorius baigiantis vasarai nebuvo toks aktyvu. Suskaičiuota, kad šiame sektoriuje nedarbo lygis rugpjūtį išaugo iki 9,1%. Su lūkesčiais prasilenkęs aktyvumas JAV darbo rinkoje signalizuoja galimą ekonomikos lėtėjimą, tiesa, pasireiškus didesnei stagnacijai ir galbūt net vėl pradėjus prastėti darbo rinkos duomenims, FED atstovai gali būti priversti peržiūrėti iš esmės sutartus planus pradėti mažinti turto supirkimo programos vykdymo apimtis jau metų pabaigoje. Toliau tęsiamas skatinimas neabejotinai turėtų tolimesniam turto klasių kainų augimui.

Image
Rugpjūčio mėnesio JAV darbo rinkos rodikliai. Šaltinis: MarketWatch

JAV Įmonės

Stipriau į viršų šoktelėjo finansinių technologijų kompanijos Affirm akcijos. Paskelbta, jog bendrovė sudarė bendradarbiavimo susitarimą su Amazon. Affirm paslauga leis Amazon pirkėjams pasinaudoti paslauga „pirk dabar, mokėk vėliau“. Paslauga suteiks galimybę visą pirkinio sumą išskaidyti į mažesnes kiekvieną mėnesį sumokamas dalis. Tokia Amazon paslauga dar viena indikacija apie alternatyvių finansavimo variantų poreikį dabartiniams vartotojams. Affirm rinkos kapitalizacija šiandien šoktelėjo iki 25 mlrd. USD. Bendrovė per paskutinius dvylika mėnesių sugeneravo 703 mln. USD pajamų ir patyrė 242 mln. USD nuostolių. Tikimasi, kad susitarimas su Amazon prisidės prie rezultatų augimo. Affirm yra viena geriausiai žinomų tokio tipo finansinių paslaugų teikimo kompanijų. Tarp bendrovės klientų yra tokios kompanijos, kaip Peloton, Walmart.

Image

Dar didesniu kainos šuoliu pasižymė telekomunikacijų bendrovės Globalstar akcijos, kurios vienu brango daugiau ne 50%. Pasirodė pranešimai, jog naujajame iPhone modelyje bus pristatyta galimybė naudotis palydoviniu ryšiu. Naujasis iPhone turėtų būti pristatytas dar šį rudenį. Pasak TFI Securities analitiko Ming-Chi Kuo, tikėtina, kad Apple bendradarbiautų su Globalstar, kuriai priklauso 24 palydovų tinklas.

Image

Tuo tarpu Zoom Video Communications akcijos pigo. Bendrovė paskelbė praėjusio ketvirčio rezultatus ir šio ketvirčio prognozes, kurios nuvylė investuotojus. Praėjusį ketvirtį Zoom pelnas akcijai siekė 1,04 USD (GAAP – Generally Accepted Accounting Principles). Tai 0,22 USD daugiau nei tikėtasi. Pajamos per metus išaugo net 53,7% ir siekė 1,02 mlrd. USD. Tai 29,73 mln. USD pranoko analitikų prognozes. Daugiau nei 100 tūkst. USD per metus sugeneruojančių bendrovės klientų skaičius išaugo 131%. Zoom prognozuoja, kad trečio ketvirčio pardavimai sudarys 1,015 – 1,02 mlrd. USD, o pakoreguotas pelnas, tenkantis vienai akcijai, sieks 1,07 – 1,08 USD. Analitikų prognozės – 1,10 USD akcijai. Nors daugeliui bendrovių toks Zoom metinis pajamų augimas būtų itin neįprastas reiškinys, tačiau pačiai Zoom kompanijai toks metinis augimo tempas yra pats lėčiausias bendrovės istorijoje. Mažiausias augimas prieš šį ketvirtį buvo fiksuotas per ketvirtį, kuris baigėsi 2020 metų sausį, t.y. prieš pat prasidedant pandemijai. Tuomet bendrovės pajamos augo 77,9%. Zoom prognozuoja, kad visų šių finansinių metų pardavimai sudarys 4,01 – 4,015 mlrd. USD, o pakoreguotas pelnas, tenkantis vienai akcijai, sieks 4,75 – 4,79 USD.

Image

Taip pat žemyn smuko prekybos finansiniais instrumentais platformos Robinhood vertybinių popierių kaina. JAV vertybinių popierių ir biržų komisijos (SEC) vadovas G. Gensler duodamas interviu Barron’s teigė, jog neatmetama galimybė uždrausti brokeriams galimybę pardavinėti savo klientų prekybos pavedimų srautu. Būtent kientų vykdomų pavedimų įsigyti įvairiems finansiniams instrumentams (akcijoms, opcionams ir t.t.) srauto pardavimas investiciniams fondams, aukšto dažnio prekybą (angl. high frequency trading, HFT) vykdantiems prekiautojams, rinkos formuotojams (angl. market makers) yra pagrindinis pajamų šaltinis Robinhood kompanijai, kuri savo klientams leidžia akcijomis prekiauti nemokamai.

Image

Išsiskiria Kinijos Uber vadinamos pavėžėjimo platformos Didi akcijos. Bloomberg News pranešė, jog Kinijos vyriausybė galimai ruošia planą, kaip galėtų kontroliuoti bendrovę. Pasak pranešimo, tai būtų daroma įsigijus Didi akcijų paketus per vyriausybės kompanijai Beijing Tourism Group ir kitas. Didi akcijos nuo įvykdyto IPO dėl problemų su reguliatoriumi nuvertėjusios beveik 50%, šią savaitę jau atšoko daugiau nei 14%. Pati bendrovė Didi tokių Kinijos planų oficialiai dar nepatvirtino. Įdomu tai, jog į Didi yra investavusi ir pati Uber kompanija. Praėjusių metų pabaigoje Uber buvo paviešinusi informacijų, jog jai priklausančių Didi akcijų vertė tuomet siekė apie 6,3 mlrd. USD. Uber sausį skelbė, jog pardavė Didi akcijų už 207 mln. USD ir per pirmąjį metų pusmetį dar parduos vertybinių popierių už 293 mln. USD. Analitikai galimą Kinijos vyriausybės įsikišimą į Didi kompanijos valdymą ir akcijų perėmimą vertina teigiamai Uber kompanijai, kuri galėtų susitarti su Kinija dėl savo akcijų dalies pardavimo. Tai padėtų išvengti akcijų kainos smukdymo, jei Uber pardavimai būtų atliekami viešoje rinkoje.

Image

[simple_subscribe_form]

Europa

Senajame žemyne pagrindiniai indeksai užsidarė kiek žemesnėmis kainomis nei praėjusią savaitė dėl nerimo, kad ekonomika nesugebės atsistatyti taip greitai kaip buvo tikėtasi. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras informavo, kad Covid-19 dienos susirgimų skaičius stabilizuojasi, tačiau pastebimas ligoninės gydomų ir mirčių dienos skaičiau didėjimas. Centras perspėjo, kad šios tendencijos tikisi visą rugsėjo mėnesį. Nors investuotojai tokią žinią priėmė neigiamai, tačiau ne taip stipriai kaip tikėtasi dėl labai gerų II ketvirčio įmonių rezultatų.

Remiantis FactSet duomenimis, ketvirčio rezultatus jau buvo paskelbusios 85% Europos kompanijos, kurių akcijos yra įtrauktos į pagrindinį regiono indeksą Stoxx Europe 600. Bendrovių pelno augimo rezultatas tiesiog įspūdingas, žinoma, tam daugiausiai įtakos turi prieš metus stipriai kritęs pelningumas, tad dėl žemos lyginamosios bazės ir metinis augimas įspūdingas – o jis tikrai įspūdingas. Vidutiniškai Stoxx 600 kompanijų pelnai praėjusį ketvirtį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, paaugo net 248%. Analitikai prognozavo, kad augimas sudarys 155%. Palyginimui, S&P 500 bendrovių pelnas akcijai per atitinkamą laikotarpį vidutiniškai išaugo 93%.

Didžiausią augimą demonstravo pramonės ir žaliavų sektoriams priskiriamos kompanijos. Jų pelnai per metus vidutiniškai atitinkamai išaugo net 438% ir 402%. Europos ekonomika itin orientuota į gamybą, taip pat didelį svorį viso indekso atžvilgiu užima finansų sektorius. Jo atstovių pelno augimas rezultatas taip pat įspūdingas – 109%.

Image
Stoxx 600 kompanijų pelnų metinis augimas. Šaltinis: FactSet

Europos ekonominiai rodikliai

Remiantis išankstiniais Eurostat duomenimis, infliacijos augimo tempas euro zonoje rugpjūtį pasiekė pastarojo dešimtmečio aukštumas. Vartotojų kainų indekso augimas šį mėnesį, lyginant su 2020 metų rugpjūčiu, siekė 3%. Liepą metinis infliacijos lygis euro zonoje sudarė 2,2%. Ekonomistai prognozavo, kad augimas bus išaugęs iki 2,7%. Paskutinį kartą regione spartesnis kainų augimas buvo registruotas 2011 metų lapkričio mėnesį. Rugpjūtį energijos išteklių kainos regione išaugo 15,4% (liepą kainos didėjo 14,3%). Paslaugos brango 1,1% (liepą – 0,9%), maisto produktai – 2% (liepą – 1,6%).

Image

Tuo tarpu paskelbti preliminarūs Vokietijos infliacijos duomenys. Šį mėnesį didžiausioje Europos ekonomikoje metinis kainų augimas išaugo iki 3,9%. Tai daugiausiai nuo 1993 metų gruodžio, tiesa, duomenys atitiko ekonomistų prognozes. Paslaugos šį mėnesį pabrango 2,5% (liepą – 2,2%), maisto produktų kainos išaugo 4,6% (liepą – 4,3%), energijos ištekliai per metus brango net 12,6% (liepą – 11,6%.).

Image
Infliacijos pokyčiai Vokietijoje. Šaltinis: tradingeconomics.com / Federal Statistical Office

Visgi, remiantis Eurostat duomenimis, euro zonos valstybėse bendras mažmenininkų pardavimų nuosmukis liepos mėnesį, lyginant su birželiu, sudarė 2,3%. Tai gerokai prastesnis rezultatus nei tikėjosi analitikai, kurie prognozavo, kad pokyčių apskritai nebus. Per metus mažmeninės prekybos apimtys euro zonoje liepą išaugo 3,1%. Didžiausias metinis augimas tarp ES valstybių liepą buvo registruotas Bulgarijoje (20,2%), Kroatijoje (12,9%), Lietuvoje (12,4%). Prekybos apimtys traukėsi Nyderlanduose (-2,4%), Liuksemburge (-5,6%), Vokietijoje (-0,3%), Ispanijoje (-0,1%).,

Image
ES valstybių metiniai mažmeninės prekybos pokyčiai. Šaltinis: Eurostat

Nedarbo lygis euro zonoje toliau mažėja. Remiantis Eurostat duomenimis, regionui priskiriamose valstybėse liepos mėnesį bedarbių skaičius siekė 7,6%. Tai 0,2 procentinio punkto mažiau nei birželį, kai nedarbo lygis sudarė 7,8%. Prieš metus tą patį mėnesį bedarbių gretos buvo išaugusios iki 8,4%. Europos Sąjungoje nedarbo lygis šių metų liepą krito iki 6,9% nuo 7,1% birželį.

Image

Nedarbo lygis euro zonoje. Šaltinis: tradingeconomics.com / Eurostat

Tarp Europos Sąjungos valstybių didžiausias nedarbo lygis liepą buvo registruotas Graikijoje (14,6%), Ispanijoje (14,3%), Italijoje (9,3%). Mažiausiai bedarbių suskaičiuota Čekijoje (2,8%), Nyderlanduose (3,1%), Maltoje (3,3%). Lietuvoje nedarbo lygis siekė 7,5%.

Image
Nedarbo lygis ES valstybėse. Šaltinis: Eurostat

Europos įmonės

Nyderlandų finansinių technologijų kompanija PayU, kuri priklauso investicijų grupei Prosus, pasiekė susitarimą dėl Indijos internetinių mokėjimo paslaugų teikėjos BillDesk įsigijimo už 345 mlrd. rupijų (apie 4,7 mlrd. USD). Tai didžiausias Prosus grupės bendrovių įsigijimas Indijoje. Su šiuo pirkiniu Prosus investicijos Indijoje jau perkopė daugiau nei 10 mlrd. USD. BillDesk buvo įkurta 2000 metais ir yra viena iš Indijos mokėjimo lyderių. Prosus akcijos brango.

Pirmo pusmečio rezultatus paskelbė vena iš didžiausių energetikos bendrovių Baltijos šalyse Ignitis grupė. Kompanija per laikotarpį sugeneravo 168,4 mln. EUR pakoreguota EBITDA (pelnas prieš mokesčius, palūkanų mokėjimą, nusidėvėjimą ir amortizaciją). Tai 30,5% daugiau nei per pirmą pusmetį praėjusiais metais. Stipriam augimui įtakos turėjo žaliosios energetikos gamybos segmento augimas, taip pat Kauno kogeneracinės jėgainės (KJ) ir Vilniaus KJ atliekas į energiją verčiančio bloko komercinės veiklos pradžia bei geresni Kauno hidroelektrinės (HE) rezultatai, kuriuos lėmė aukštesnės elektros kainos. Ignitis toliau laikosi ankstesnių prognozių ir skaičiuoja, jog metinis koreguota EBITDA sudarys 300 – 310 mln. EUR (3 – 6% daugiau nei 2020 m.). Per pirmą pusmetį energetikos įmonių grupė uždirbo 48,8 mln. EUR gryno pelno (32,1% mažiau nei pernai). Ignitis planuoja išmokėti 43,75 mln. EUR dividendus už pirmąjį šių metų pusmetį, t.y 0,589 – 0,599 EUR akcijai.

Žaliavos ir valiutos

OPEC pakoregavo pasaulio naftos paklausos prognozes. Organizacija, vienijanti tam tikras naftos gavyba užsiimančias valstybes, skaičiuoja, kad šiais metais viso pasaulio naftos paklausa, lyginant su praėjusiais metais, bus išaugusi 5,95 mln. barelių per dieną. 2020 metais dėl pandemijos pasaulinė naftos paklausa buvo sumažėjusi rekordiškai daug, t. y. vidutiniškai apie 9 mln. barelių per dieną iki iš viso 91 mln. barelių per dieną. OPEC prognozuoja, kad kitais metais paklausos augimas sieks 4,2 mln. barelių per dieną. Tai beveik 1 mln. barelių per dieną daugiau nei buvo skaičiuojama anksčiau.

Image

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai