Savaitės finansų rinkų įvykių apžvalga (08.13 – 08.17)

Investuotojus šią savaitę labiausiai gąsdino krizė Turkijoje, kurios valiuta per pastarąsias savaites itin stipriai nuvertėjo. Savaitės pradžioje rinkos dalyvių neįtikino Turkijos centrinis bankas, kuris pranešė, kad stengsis užtikrinti šalies finansų sistemos likvidumą. Buvo priimtas sprendimas mažinti bankų rezervų reikalavimus ir suteikti trumpalaikio skolinimosi galimybes. Analitikai skeptiškai vertina Turkijos nenorą didinti palūkanų normų. Tiesa, jos šiuo metu ir taip jau siekia 17,75%. Liros nuvertėjimą dar labiau paskatino naujos JAV sankcijos Turkijai. D. Trumpas praėjusį penktadienį paskelbė, kad tarifai plienui ir aliuminiui iš šios šalies bus padvigubinti. Kai kurie rinkos dalyviai Turkijos krizę lygina su 1997 metais įvykusia Tailando krize, kuomet šalies valiuta stipriai nuvertėjo ir privertė ją paskelbti bankrotą. Tailande prasidėjusi krizė persimetė ir į kitas Azijos valstybes taip sukeldama bendrą Azijos finansų krizę. Taip pat pasirodė pranešimai, jog Turkijos prezidentas su Kataro Emyratų šeichu susitarė, jog Kataras į Turkiją investuos 15 mlrd. USD. Tai kiek nuramino rinkos dalyvius. Tiesa, savaitės pabaigoje juos ir vėl kiek privertė sunerimti JAV iždo sekretorius S. Mnuchinas, kuris pranešė, jog JAV yra pasiruošusi įvesti dar daugiau sankcijų Turkijai, jeigu nebus paleistis įkalintas amerikiečių pastorius. Turkija jį kaltina ir sieja su nepavykusiu kariniu perversmu 2016 metais.

Microsoft vadovas S. Nadella pardavė jam priklausiusių įmonės akcijų už 35,9 mln. USD. Tai beveik trečdalis iš jam priklausančio akcijų paketo. Pasak oficialus Microsoft pranešimo, akcijos buvo parduotos dėl asmeninių finansų planavimo ir turto išskaidymo priežasčių. Investuotojus ši žinia kiek išgąsdino, o po paskelbimo Microsoft akcijos pigo.

Pakankamai aktyviai buvo prekiaujama Vokietijos chemijos pramonės gigantės Bayer akcijomis. Jos pirmadienį stiprokai pigo po to, kai JAV teismas priėmė sprendimą byloje dėl Bayer priklausančios kompanijos Monsanto gaminamų preparatų Roundup ir Ranger Pro. Šie chemikalai, kurie yra skirti naikinti piktžoles, buvo pripažinti galimai sukeliantys vėžį. Teismas nusprendė, jog Monsanto bylos ieškovams turės sumokėti 289,2 mln. USD už padarytą žalą. Kompanijos atstovai pranešė, jog apskųs tokį nuosprendį.

Stirpokai nuvertėjo ir Jungtinės Karalystės lažybų bedrovės Paddy Power Betfair vertybinių popierių kaina. Banko Citigroup analitikai pablogino savo rekomendaciją šios kompanijos atžvilgiu iš „neutrali“ į „parduoti“. Banką nuvylė lažybų bendrovės internetinio verslo rezultatai. Be to, vilčių nepateisino Australijoje veikiančio padalinio veikla.

Muskas ir vėl atkreipė į save ir Tesla dėmesį. Antradienį jis paskelbė, jog jam džiugu dirbti su naujais Tesla finansų patarėjais Silver Lake ir Goldman Sachs, kurie padės Tesla tapimo privačia kompanija klausimais. Kiek anksčiau jis buvo pranešęs, jog liepos 31 dieną buvo susitikęs su Saudo Arabijos fondo valdytojais, kurie pasak E. Musko, išreiškė itin didelį susidomėjimą dėl Tesla kompanijos išėjimo iš akcijų biržos. Pasak E. Musko, už vieną akciją būtų siūloma 420 USD. Tiesa, investuotojai tokiu pasiūlymu neturėtų pernelyg džiaugtis, kadangi savaitės viduryje pasirodė pranešimai, jog JAV vertybinių popierių ir biržų komisija (SEC) Teslai padavė šaukimą į teismą dėl galimai klaidinančio E. Musko pranešimo apie jau minėtą užsitikrintą finansavimą kompanijos išėjimui iš biržos.

Investuotojus itin pamalonino didžiausios JAV mažmeninės Walmart paskelbti rezultatai. Bendrovė pranešė praėjusio ketvirčio rezultatus. Walmart pardavimų augimas buvo didžiausias per pastaruosius 10 metų. Bendrovė sugeneravo 128 mlrd. USD pajamų. Pakoreguotas pelnas, tenkantis vienai akcijai, siekė 1,29 USD ir viršijo analitikų lūkesčius. Taip pat buvo pagerintos visų šių metų rezultatų prognozes, o Walmart akcijos vien per ketvirtadienį viršų pakilo daugiau nei 9%.

Prancūzijos reklamos bendrovės JCDecaux akcininkai šią savaitę taip pat pasižymėjo aktyvumu. Vokietijos investicijų kompanija Berenberg pagerino savo rekomendaciją JCDecaux atžvilgiu iš „laikyti“ į „pirkti“. Tikslinė kainos riba palikta tame pačiame lygyje (32 EUR). Pasak Berenberg, galimas Google atėjimas į lauko reklamos Europoje rinką turėtų pagerinti ir pačios JCDecaux rezultatus. Prancūzų bendrovė yra didžiausia lauko reklamos kompanija pasaulyje.

Buvo paskelbta patikslinta euro zonos infliacija. Kaip ir prognozuota, jos augimas liepos mėnesį, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais, siekė 2,1%. Remiantis Eurostat duomenimis, mažiausias augimas fiksuotas Graikijoje (0,8%), Danijoje (0,9%) ir Airijoje (1%). Tuo tarpu infliacija didžiausiu tempu augo Rumunijoje (4,3%), Bulgarijoje (3,6%), Vengrijoje (3,4%) ir Estijoje (3,3%).

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.
Galbūt Jus sudomins šie straipsniai