Savaitės finansų rinkų apžvalga (07.09 – 07.13)

Trumpas ir jo administracija atskleidė planus įvesti papildomus 10% siekiančius tarifus importuojamoms prekėms (nuo žuvies produktų iki lagaminų) iš Kinijos. Bendra tokių mokesčių vertė galėtų siekti 200 mlrd. USD. Nauji tarifai neįsigalios dar bent iki rugsėjo. Pekinas tokius JAV veiksmus apibūdino kaip visiškai nepriimtinus ir darančius žalą Kinijai, pasauliui ir pačiai JAV. Pridurta, jog bet kokiu atveju bus imtasi atsakomųjų priemonių. Atrodo, kad prekybos karas tik prasideda, o valstybės viena kitai nusileisti neketina. Praėjusią savaitę jau buvo įvesti 34 mlrd. USD vertės tarifai tiek prekėms iš Kinijos, tiek prekėms iš JAV, dar 16 mlrd. USD tarifų įvedimas laikinai sustabdytas.

Tesla Šanchajuje statys 500 tūkst. automobilių per metus pagaminsiančią gamyklą. Tokį susitarimą oficialiai patvirtino Šanchajaus valdžia. Šis sandoris bus didžiausias šios kompanijos projektas užsienyje. Kinija yra antra šalis po JAV pagal Tesla parduodamų automobilių kiekį. Praėjusiais metais šioje šalyje buvo parduota 17 tūkst. automobilių, o JAV apie 50 tūkst. Tuo tarpu pasauliniai Tesla pardavimai siekė 103 tūkst. Palyginimui, Volkswagen 2017 metais pardavė apie 10,74 mln. automobilių.

Jungtinėje Karalystėje vienas po kito atsistatydino keli vyriausybės ministrai, tarp kurių ir užsienio reikalų ministras B. Johnsonas. Derantis su Europos Sąjunga dėl Brexit jis nepritarė ministrės pirmininkės T. May planui, kuriame numatyta laisva prekyba tarp ES ir JK. Taip pat iš savo pareigų pasitraukė Brexit sekretorius D. Davisas. D. Trumpas  taip pat itin kritiškai įvertino dabartinį T. May planą dėl Brexit. JAV prezidentui jis pasirodė per silpnas, kadangi numatytos laisvos prekybos sąlygos tarp ES ir JK reikštų, jog derantis dėl kito prekybos susitarimo su JAV reikėtų atsižvelgti ir į ES sąlygas. Pasak D. Trumpo patvirtintas ES ir JK susitarimas greičiausiai „nužudytų“ potencialų prekybos sandorį su JAV.

Įvyko Kinijos technologijų bendrovės Xiaomi viešasis pirminis akcijų pasiūlymas. Jo metu buvo išplatinta akcijų už 4,7 mlrd. USD, o tai visą kompaniją įkainojo 54 mlrd. USD verte. Tai vienas iš didžiausių IPO Honkonge biržoje pastaraisiais metais. Tiesa, pirmąją prekybos dieną Xioami akcijos nežymiai pigo. Pasak BOC International analitiko J. Zhango, investuotojai yra kiek skeptiškai nusiteikė dėl kompanijos augimo perspektyvų, kadangi pasaulinės išmaniųjų telefonų rinkos augimas mažėja. Tiesa, jau sekančią dieną po slogaus prekybos starto kompanijos akcijų vertė stipriai šovė į viršų.

Nissan pranešė, jog pastebėjo, kad galimai buvo neteisingai atlikti skaičiavimai automobilių emisijai ir degalų suvartojimui nustatyti. Bendrovė pateiks paaiškinimą. Po tokių naujienų pigo ir Renault akcijos. Šiai bendrovei priklauso 43% Nissan akcijų.

Twitter paskelbė, jog kiekvieną dieną panaikins daugiau nei 1 mln. netikrų vartotojų paskyrų. Investuotojai sunerimo, kad tokie veiksmai gali turėti įtakos tolimesniam aktyvių vartotojų skaičiaus augimui. Per paskutinius 12 mėnesių Twitter akcijos pabrango beveik 150%. Investicinis bankas Goldman Sachs tikslinę Twitter akcijos kainą padidino iki 50 USD.

Vokietijos automobilių gamintoja BMW pranešė, jog su Kinijos technologijų kompanija Baidu bendradarbiaus, vystant autonominio vairavimo technologijas Kinijoje.

Įvyko NATO valstybių susitikimas Briuselyje. Prieš susitikimą D. Trumpas Vokietijos santykius su Rusija pavadino netinkamais, skundėsi dėl buvusių šalies politikų, dirbančių Rusijos energetikos bendrovėse, ir pabrėžė, jog Vokietija yra visiškai kontroliuojama Rusijos. Taip pat dar kartą atkreipė dėmesį, jog ji skiria per mažą dalį savo biudžeto gynybos išlaidoms. Jos sudaro vos kiek daugiau nei 1% BVP, kuomet JAV išleidžia net 4,2%. Jis taip pat pasiūlė didinti NATO sąjungininkių karines išlaidas iki 4% nuo BVP. Šiuo metu vos 5 NATO šalys, tarp kurių ir JAV, savo gynybai skiria bent 2% nuo BVP.

Šią savaitę stiprokai brango Kinijos telekomunikacijų bendrovės ZTE akcijos. JAV Prekybos departamentas pranešė, jog su ZTE sudarė susitarimą, kuris leis kompanijai toliau tęsti verslo santykius su tiekėjais iš JAV.

JAV naftos atsargų kiekis sumažėjo net 12,6 mln. barelių. Tai gerokai prasilenkė su investuotojų sekama Amerikos degalų instituto prognoze. Institutas prognozavo 6,8 mln. barelių sumažėjusias atsargas. Tuo tarpu kiti analitikai tikėjosi tik 4,1 mln. mažėjimo. Tai didžiausias savaitės pokytis šiais metais. Prie to stipriai prisidėjo kritusios naftos importo į JAV apimtys. WTI naftos kaina krito iki 70 USD. Prie kainos smukimo stipriai prisidėjo naujienos iš Libijos. Ten bus vėl atidaryti keturi naftos eksporto terminalai, per kuriuos turėtų būti eksportuojama iki 850 tūkst. barelių aukštos kokybės naftos. Tai neabejotinai prisidės prie pasaulinės naftos rinkos subalansavimo.

Kinijos prekybos balansas su JAV birželio mėnesį buvo rekordiškai didelis ir siekė beveik 29 mlrd. USD. Itin išaugo Kinijos eksporto apimtys. Šalies kompanijos praėjusį mėnesį siekė kuo daugiau eksportuoti dar prieš įsigaliojant JAV tarifams.

Birželį JAV infliacijos augimas, palyginti su geguže, siekė 0,1% ir buvo 0,1% mažesnis nei prognozuota. Tiesa, infliacija praėjusį mėnesį lyginant su tuo pačiu laikotarpiu 2017 metais augo 2,9% tempu. Tai didžiausias tempas nuo 2012 metų.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai