Savaitės rinkų apžvalga (06.28 – 07.02)

Image

JAV

Praėjusią savaitę pagrindiniai JAV indeksai užbaigė pirmuosius pusę metų itin gerais rezultatais. S&P500 indeksas užbaigė su net 14,4% kilimu, o tai yra vienas geriausių rezultatų nuo pat 1998 metų. Tuo tarpu Dow Jones pirmą pusmetį kilo 12,7%, o Nasdaq Composite 12,5% kas taip pat yra labai geri rezultatai. Tokiems geriems rezultatams turėjo įtakos palanki monetarinės politikos aplinka, mažėjantis COVID-19 užsikrėtimų skaičius, didėjantys vakcinacijos kiekiai. Pagrindinės rizikos išlieka delta viruso atmainos plitimas ir esamų vakcinų poveikis prieš šią viruso atmainą, infliacijos kilimas ir pilno užimtumo atsistatymas.

S&P 500 Septintą kartą iš eilės kilo ir penktadienį pasiekė dar vieną visų laikų aukštumą. Visgi daugiausiai investuotojų dėmesio praėjusią savaitę sulaukė skelbiami darbo rinkos ekonominiai duomenys. Skelbiamų sukurtų naujų darbo vietų skaičius pralenkė lūkesčius bylodama, kad JAV ekonomika atsigauna. Visgi darbo vietų prieaugis nebuvo pakankamai stiprus, kad padidintų investuotojų susirūpinimą dėl infliacijos ir pagrindiniams JAV indeksams neigiamos įtakos neturėjo.

JAV ekonominiai rodikliai

Praėjusią savaitę investuotojai pagrinde stebėjo savaites gale skelbiamus darbo rodiklius. Praėjusį mėnesį JAV buvo sukurta 850 tūkst. naujų darbo vietų. Analitikai prognozavo, kad skaičius sieks 725 tūkst. Birželį sukurtų dabo vietų skaičius buvo didžiausias per pastaruosius 10 mėnesių. Daugiausiai darbuotojų buvo priimta laisvalaikio ir svetingumo sektoriuje, kur sukurta 343 tūkst. naujų darbo vietų. Prasidėjus vasarai ir atostogoms stipriai išaugo darbo jėgos poreikis restoranuose, viešbučiuose ir t.t. Viešajame sektoriuje sukurta 188 tūkst. naujų darbo vietų. Tiesa, nepaisant sukurtų naujų darbo vietų, oficialiais duomenimis bendras nedarbo lygis birželį išaugo iki 5,9% nuo 5,8% gegužės mėnesį. Ekonomistų vertinimu realus nedarbo lygis JAV yra keliais procentiniais punktais mažesnis nei skelbiama. Vidutinio amerikiečių darbo užmokesčio augimas birželį, lyginant su tuo pačiu mėnesiu prieš metus, siekė 3,6%.

Image

Birželio mėnesio JAV darbo rinkos duomenys. Šaltinis: Marketwatch.com / Bureau of Labor Statistics

Tuo tarpu, JAV gamintojų vadybininkų kainų indeksas siekė 62,1 ir buvo šiek tiek žemesnis nei prognozuotas 62,6. Visgi, tai išlieka istoriškai vis dar labai aukšta indekso reikšmė (PMI reikšmei esant virš 50 punktų ribos, vyksta sektoriaus plėtra, reikšmei esant žemiau 50 punktų ribos, sektorius traukiasi). Plačiau apie pirkimų vadybininkų indeksą (PMI) rasite čia.

JAV Įmonės

Moderna Inc. akcijų kaina stipriau kilo ir pasiekė visų laikų aukščiausią kainą po informacijos paskelbimo apie tai, kad jų vakcina sukuria imunitetą ir nuo plintančios koronaviruso Delta atmainos, kurios plitimas yra spartesnis nei įprasto COVID-19 viruso.

Image
MRNA. Šaltinis: finviz.com

Viena populiariausių JAV investavimo platformų Robinhood pateikė dokumentus dėl būsimo pirminio viešojo akcijų vykdymo (IPO). Kompanija siekia listinguoti akcijas Nasdaq biržoje trumpiniu HOOD. IPO buvo buvo planuojamas dar kovo mėnesį, tiesa, jis buvo kiek nukeltas. Kartu su pateiktu prašymu dėl IPO, buvo pateiktos ir finansinės ataskaitos. Kompanijos pardavimai praėjusiais metais siekė 985,8 mln. USD ir, lyginant su 2019 metais, itin stipriai šoktelėjo. Tuo metu pajamos siekė 277,5 mln. USD. Robinhood praėję metai netgi buvo pelningi. Grynasis pelnas sudarė 7,4 mln. USD. 2019 metais buvo dirbama nuostolingai, nuostoliai sudarė 107 mln. USD. Per pirmą šių metų ketvirtį Robinhood pardavimus augino dar įspūdingiau. Ketvirčio pajamos siekė 522,2 mln. USD. Tai keturis kartus daugiau nei per tą patį ketvirtį prieš metus, kai pardavimai sudarė 127,6 mln. USD. Veiklos išlaidos per ketvirtį išaugo iki 463,8 mln. USD, Robinhood paslaugomis naudojasi beveik 18 mln. vartotojų, kurių Robihood saugomo turto apimtys siekia 81 mlrd. USD.

Brango investicinio banko Morgan Stanley ir kitų šalies bankų akcijos. Vakar pasibaigus prekybai JAV biržose bankas paskelbė, jog trečią ketvirtį išmokės dvigubai didesnius dividendus, kurie sieks 0,70 USD akcijai. MS taip pat pristatė ir naują savų akcijų supirkimo programą, pagal kurią iki kitų metų birželio mėnesio bus supirkta iki 12 mlrd. USD vertės savų banko akcijų. Pasak banko vadovo J. Gorman, per pastaruosius metus buvo sukauptas perteklinis kapitalas ir bankas šiuo metu turi vieną didžiausių kapitalo buferių rinkoje, tad sprendimas jį mažinti didinant dividendus ir įgyvendinant naują akcijų supirkimo programą atitinka dabartinius banko poreikius. Apie dividendų didinimą paskelbė ir kiti didieji JAV bankai. J.P. Morgan Chase didins ketvirčio dividendus 11% iki 1 USD akcijai. Bank of America pranešė, jog banko išmokami dividendai augs 17% iki 0,21 USD akcijai. Dar balandį Bank of America pristatė 25 mlrd.. USD akcijų supirkimą. Goldman Sachs taip pat pranešė, jog didins išmokas akcininkams. Pasak banko, planuojama ketvirčio dividendus pakelti net 60% iki 2 USD akcijai, tiesa, tai dar turi būti patvirtinta banko valdybos. Praėjusią savaitę JAV centrinis bankas paskelbė, jog visi 23 šalies bankai, kuriems buvo atliekami streso testai, testavimus sėkmingai praėjo, o jų sukaupti kapitalo rezervai gerokai viršija reikalaujamus lygius hipotetiniuose ekonomikos nuosmukio scenarijuose.

Image
MS. Šaltinis: finviz.com

Kiek aktyviau nei įprastai prekiaujama lėktuvų gamintojos Boeing vertybiniais popieriais. Antra pagal dydį JAV skrydžių bendrovė United Airlines paskelbė apie naują Boeing ir Airbus lėktuvų užsakymą. United Airlines įsigys 270 naujų lėktuvų: 200 iš Boeing ir 70 iš Airbus. Tai didžiausias United Airlines užsakymas bendrovės veiklos istorijoje. Skaičiuojama, kad užsakymo vertė siekia 35,4 mlrd USD. Skrydžių kompanija planuoja po pandeminį augimą ir tikisi pritraukti daugiau keleivių, ypač labiau mokių klientų iš San Francisko, Niujorko regionų.

Image
BA. Šaltinis: finviz.com

Dirbtinio intelekto sprendimais paremtos gamybos užsakymų platformos valdytojos Xoetry akcijos per įvykdytą IPO įkainotos 44 USD už akciją. Tai daugiau nei buvo tikimasi. Prognozuojamas IPO kainos rėžis sudarė 38 – 42 USD. Per IPO parduota 6,9 mln. akcijų ir pritraukta 303,6 mln. USD. Xoetry akcijos bus listinguotos Nasdaq biržoje su trumpiniu XMTR. Prekyba akcijomis biržoje prasidės dar šiandien. 2020 metais kompanija sugeneravo 141,4 mln. USD pajamų ir patyrė 39,9 mln. USD nuostolių. 2019 metais pajamos siekė 80,2 mln. USD, o nuostoliai sudarė 30,9 mln. USD.

[simple_subscribe_form]

Europa

Praėjusią savaitę senajame žemyne pagrindiniai indeksai liko beveik nepakitę. Nors ir buvo skelbiami geri ekonominiai rodikliai kur naujausia birželio mėn. gamybos veiklos ataskaita parodė, kad euro zonos gamyklų veikla plėtėsi rekordiniais tempais. Taip pat vis dar išlikęs ir artimiausiu metu nemažėsiantis palaikymas iš ECB. Tačiau, tai nepadėjo pagrindiniams indeksams kilti taip kaip JAV dėl sparčiau senajame žemyne plintančios delta COVID-19 atmainos, kuri labiau užkrečiama ir dėl kurios vis dar nežinoma esamų vakcinų apsauga.

Europos ekonominiai rodikliai

Pirkimų vadybininkų gamybos sektoriau indeksas (PMI) birželio mėnesio siekė 63,4 punkto, kiek aukštesnis nei prognozuota 63,1. Taip optimistiškai gamybos sektorius dar niekada nebuvo nusiteikęs, tai rekordinė šio indekso reikšmė nuo kada buvo pradėti skelbti šie duomenys.

Remiantis išankstiniais Eurostat duomenimis, metinis infliacijos augimas šį mėnesį euro zonoje siekė 1,9%. Tai 0,1 procentinio punkto mažiau nei gegužę. Birželį energijos išteklių kainos augo 12,5% (gegužę – 13,1%), paslaugos brango 0,7% (gegužę – 1,1%), o maisto, alkoholio ir tabako produktų kainų augimas siekė 0,6% (gegužę – 0,5%).

Image
Infliacijos augimo pokyčiai euro zonoje. Šaltinis: tradingeconomics.com / Eurostat

Tuo tarpu Vokietijoje infliacijos augimas buvo lėtesnis nei gegužę, tačiau ir toliau išliko aukščiau tikslinės ECB ribos. Remiantis išankstiniais duomenimis, metinis vartotojų kainų indeksas birželį siekė 2,3%. Gegužę indekso augimas sudarė 2,5%. Šį mėnesį ne taip stipriai, kaip gegužę, augo energijos ir maisto produktų kainos. Tuo tarpu drabužių, restoranų, viešbučių paslaugų kainų augimas nesulėtėjo. Vokietijos centrinis bankas kiek anksčiau šį mėnesį padidino šių metų infliacijos prognozes. Skaičiuojama, kad šiais metais bendras vartotojų kainų augimas turėtų sudaryti 2,6%. Tai daugiausiai nuo 2008 metų. Tiesa, kaip ir kitų centrinių bankų atstovai, toks kainų augimas įvardijamas kaip ne toks reikšmingas, kaip galėtų atrodyti iš pirmo žvilgsnio. Pasak Bundesbank, atmetus energijos kainų ir mokesčių pokyčius, infliacija sudarytų vos apie 1%., t.y. mažiau nei 2019 metais.

Image
Infliacijos pokyčiai Vokietijoje. Šaltinis: tradingeconomics.com / Federal Statistical Office

Gegužės mėnesį euro zonos gamintojų kainų indekso augimas, lyginant su balandžiu, siekė 1,3%, Europos Sąjungoje – 1,4%. Tai jau 12-as mėnesis iš eilės, kai gamintojų kainos auga. Daugiausiai tam įtakos turi brangstantys energijos ištekliai, kurių kainos gegužę augo 2,1%.

Eurostat paskelbė, jog gegužę euro zonos nedarbo lygis sumažėjo iki 7,9%. Balandį nedarbas regione sudarė 8,1%., ekonomistai prognozavo, kad gegužę jis mažės iki 8%. Remiantis Eurostat duomenimis, euro zonoje moterų nedarbo lygis krito nuo 8,5% balandį iki 8,3% gegužę, vyrų – nuo 7,8% iki 7,6%. Tarp Europos Sąjungai priklausančių valstybių didžiausias nedarbo lygis gegužės mėnesį buvo registruotas Graikijoje (15,4%), Ispanijoje (15,3%), Italijoje (10,5%). Mažiausiai bedarbių suskaičiuota Nyderlanduose ir Čekijoje (po 3,3%), Maltoje ir Vokietijoje (po 3,7%). Lietuvoje nedarbo lygis siekė 6,9%.

Image
Nedarbo lygio pokyčiai euro zonoje ir ES. Šaltinis: Eurostat

Vokietijos mažmeninės prekybos apimtys gegužės mėnesį, lyginant su balandžiu, ūgtelėjo 4,2%. Tiesa, tokį augimą lėmė balandį registruotas stiprokas, t.y. 6,8% nuosmukis. Gegužės augimo tempas nepateisino ir analitikų lūkesčių. Buvo prognozuojama, kas mažmenininkų pardavimai augs 4,5%. Lyginant su balandžiu, 3,4% augo maisto, gėrimų ir tabako produktų pardavimai. Lyginant su 2020 metų geguže, mažmeninės prekybos apimtys Vokietijoje išaugo 3,9%.

Europos įmonės

Stipriau pigo Jungtinės Karalystės prabangos prekių gamintojos Burberry akcijos. Paskelbta, jog bendrovę šių metų pabaigoje paliks dabartinis jos vadovas M. Gobbetti. Jis kompanijoje dirbo pastaruosius 5 metus ir padėjo įgyvendinti Burberry prekės ženklo atnaujinimą bei pačio verslo transformaciją. M. Gobetti palikęs Burberry turėtų prisijungti prie konkurentės Italijos prabangos prekių kompanijos Salvatore Ferragamo. NUo 2017 metų liepos mėnesio, kai M. Gobbetti tapo Burberry vadovu.

Vokietijos automobilių gamintojos Daimler valdybos narys ir finansų vadovas G. Wilhelm paskelbė, jog bendrovė planuoja atskirti autobusų ir sunkvežimių gamybos verslą į atskirą bendrovę Daimler Truck. Toks sprendimas turėtų būti įgyvendintas jau iki šių metų pabaigos. Daimler Truck būtų listinguota Vokietijos biržoje, kaip atskira, nepriklausoma kompanija. Šiuo metu vyksta detalus pasiruošimas šiam projektui. Daimler jau vasarį buvo paskelbusi planus apie prabangių keleivinių automobilių verslo ir komercinių tranpsorto priemonių gamybos diviziono atskyrimą. Atskyris Daimler Truck, pati bendrovė Daimler būtų pervadinti Mercedes-Benz. Atskyrimu siekiama šią kompaniją sukoncentruoti tik į prabangių automobilių ir elektromobilių gamybos verslą, siekiant tinkamai konkuruoti su BMW, Porsche, Tesla ir kitais gamintojais. Vokietijos banko LBBW analitikų vertinimu, Daimler Track galėtų būti įtraukta į DAX indeksą jau kitų metų kovo mėnesį. Daimler Truck konkuruoja su tokiais tradiciniais rinkos žaidėjais kaip Volvo, Paccar, Volkswagen Traton (Scania, Man, etc.).

Kiek stipriau brangsta elektros, apšvietimo, šildymo įrangą tiekiančios Prancūzijos kompanijos Rexel vertybiniai popieriai. Bendrovė atnaujino šių finansinių metų prognozes. Tikimasi, kad šių metų pardavimų augimas sieks 12 – 15%, kai anksčiau buvo prognozuojama 5 – 7%. EBITA pelningumas turėtų siekti 5,7%. Rexel pirmo pusmečio rezultatais pasidalins liepos 28 dieną. Tikimasi, kad pirmo pusmečio pajamų augimo tempas sieks 19%, o EBITA pelningumas – 5,6%.

Londono akcijų biržoje šiandien buvo pradėta prekiauti bendrovės Baltic Classifieds Group, kuri valdo tokius internetinius tinklalapius kaip Aruodas, Autoplius, akcijomis. Per IPO investuotojams buvo išplatinta 200 mln. akcijų. IPO kaina – 1,65 GBP. Per pirminį akcijų platinimą buvo išleista 61,3 mln. naujų akcijų, likusią dalį, t. y. 138,7 mln. pardavė bendrovė Apax Partners, kuri priklauso Antler MidCo. Bendrovės akcijomis iki liepos 5 dienos bus prekiaujama sąlyginės prekybos numatytais kriterijais (conditional trading), t.y. prekyba galima tik tam tikrais pavedimų tipais (limit, stop stop limit). Nuo liepos 5 d. prekyba akcijomis vyks įprastai, bus aktyvūs ir pavedimai rinkos kaina (market orders).

Švedijos mados prekių, drabužių mažmenininkė H&M pasidalino antro ketvirčio rezultatais. Bendrovė per ketvirtį uždirbo 3,59 mlrd. SEK (~419 mln. USD) ikimokestinio pelno. Analitikai prognozavo, kad pelnas sieks 3,42 mlrd. SEK. Prieš metus tas pats ketvirtis bendrovei buvo nuostolingas. Nuostoliai siekė net 6,48 mlrd. SEK. Tiesa, rezultatai dar nepasiekė prieš pandemini lygių. 2019 metų antro ketvirčio pelnas siekė 5,93 mlrd. SEK. Pasak H&M paskelbtos informacijos, šiuo metu iš 5 tūkst. kompanijos parduotuvių 95 yra laikinai uždarytos. Palyginimui, kovo pradžioje uždarytų parduotuvių skaičius siekė 1300. Per pirmą trečio ketvirčio mėnesį, t.y. birželį, pardavimai, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, augo 25%. Lyginant su 2019 m. pardavimų apimtys buvo mažesnės 4% nors kiek anksčiau H&M buvo pranešusi, kad pirmų birželio savaičių pardavimų augimas buvo spartesnis nei per tą patį laikotarpį prieš dvejus metus.

Žaliavos ir valiutos

Per pirmą šių metų pusmetį didelius kainos prieaugius fiksavo ir žaliavos. Jų kainų pokyčius sekančio S&P GSCI commodities index reikšmė per pirmą pusmetį šoktelėjo net 31,1%. Tai didžiausias indekso teigiamas pirmos metų pusės pokytis nuo 2008 metų. Tuomet indeksas per šešis mėnesius buvo ūgtelėjęs 41,4%. Brent naftos kaina nuo metų pradžios pakilo daugiau nei 40Į, WTI pabrango daugiau nei 50%. Kai kurių žaliavų kainos pastarąjį mėnesį jau pradėjo stipriau kristi žemyn. Medienos kontraktų kainos JAV ateities sandorių biržoje nuo pasiektų istorinių aukštumų krito beveik 60%, tiesa, teigiamas kainos pokytis per pastaruosius 12 mėnesių vis dar viršija 60%.

Itin svarbaus pramonės metalo vario kaina nuo šių metų viršūnės krito daugiau nei 10%, tačiau išlieka pakilusi beveik 57% per paskutinius metus. Žaliavų kainų augimui didžiausią įtaką padarė pandemijos sutrikdytos tiekimo grandinės bei stipriai atsigavusi paklausa gamybos sektoriuje. JAV, Europos, Kinijos valstybių gamybos sektorių aktyvumo indeksų reikšmės pasiekė istorines aukštumas. Prie įtampos prisidėjo ir pakankamai ilgai užsitęsusi krizė Sueco kanale, kai kurių medžiagų trūkumas pasijautė ir dėl JAV Teksaso ir kitose pietų valstijose vyravę rekordiniai šalčiai. Kinija, kurios industrinių metalų poreikis sudaro apie 50% viso pasaulio paklausos, kiek anksčiau jau pranešė apie planus pradėti naudoti nacionalinius pramoninių metalų rezervus. Artimiausiu metu aukciono būdu turėtų būti leista šalies gamintojams įsigyti vario, aliuminio, cinko metalus iš šalies atsargų. Paskutinį kartą tokį strateginį veiksmą Kinijos valdžia atliko 2010 m. Skaičiuojama, jog vyriausybės vario rezervai siekia 2 mln. t., aliuminio – 800 tūkst. t., o cinko – 350 tūkst. t.. Dėl išaugusių žaliavų kainų stipriai kenčia gamintojai. Jų pelningumai gerokai susitraukė. Kinijos gamintojų kainų indekso reikšmė gegužę augo sparčiausiai per paskutinius 12 m. Išaugusius gamybos kaštus kol kas sunku perkelti galutiniams vartotojams.

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai