Savaitės rinkų apžvalga (06.15 – 06.19)

Image

JAV

Pagrindiniai JAV indeksai praėjusią savaitę kilo labiau nei tikėtasi dėl geresnių ekonominių rodiklių ir naujų FED paskatų.

Nuo gegužės vidurio FED supirkinėja įmonių obligacijas per biržoje prekiaujamų fondų vienetus (ETF), kurių trukmė neviršija 5 metų. Pirmadienį pasirodė žinutė, kad supirkinės obligacijas ir iš atskirų bendrovių taip siekiant palaikyti geras tų įmonių skolinimosi sąlygas. Tądien taip pat pasirodė žinutė, kad JAV prezidento administracija svarsto 1 trln. JAV dolerių išlaidų infrastruktūrai paketą.

Antradienį investuotojus džiugino JAV šalies mažmeninės prekybos rezultatai. Gegužės mėnesį, lyginant su balandžiu, JAV mažmenininkų pardavimai šoktelėjo 17,7%. Tai didžiausias šuolis istorijoje. 2001 metais spalio mėnesį po Rugsėjo 11-osios atakos mažmeninės prekybos apimtys buvo ūgtelėjusios 6,7%. Ekonomistai šį kartą tikėjosi 7,9% augimo. Tiesa, nors rezultatas išties įspūdingas, tačiau tai tik dalis pardavimų nuosmukio, kuris buvo fiksuotas balandžio ir kovo mėnesiais. Šis rodiklis svarbus JAV ekonomikai, nes didelė dalis šalies ekonomikos sudaro vartojimas (apie 70%). Tikimąsi, kad atgaivinus vartojimą, ekonomika grįš greičiau į savo vėžes ko ir siekia JAV valdžia bei FED vykdydami skantamąją politiką.

Image
Image

Teigiamos JAV gyventojų nuotaikos matosi ir  būsto rinkos sektoriuose. Praėjusį mėnesį JAV buvo išduota 14,4%  daugiau naujų būsto statybos leidimų nei balandį. Sumetintas skaičius siekė 1,22 mln.  Nepaisant pakankamai įtemptos ekonominės situacijos, praėjusių savaitę bankai sulaukė 4% daugiau prašymų dėl būsto paskolos. Remiantis Morgage Bankers Association duomenimis, būsto paskolų prašymų skaičius, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais,  yra didesnis net 21%. Fiksuojama jau devinta savaitė iš eilės, kuomet prašymų skaičius auga.

Image

Tam įtakos turi FED pažadas nekelti bazinių palūkanų normų iki 2022 m. pabaigos. Taip pat, remiantis JAV nacionalinės nekilnojamojo turto įmonių asociacijos duomenimis, vidutinė būsto paskolos įmoka šiuo metu yra mažesnė nei vidutinė nuomos įmoka, tad žemos palūkanų normos skatins JAV gyventojus įsigyti nuosavą būstą, o ne jį nuomotis. Manoma, kad palankiai susiklosčiusi situacija nekilnojamojo turto sektoriuje didins norinčių įsigyti naują būstą, o tai didins ir NT kainas. Vis matomas toliau mažėjantis naujų bedarbių paraiškų skaičius. Praėjusią savaitę JAV užregistruota 1,51 mln. naujų bedarbių paraiškų. Visgi, tai daugiau nei tikėtasi. Buvo prognozuojama 1,3 mln. Savaitę prieš naujų bedarbių skaičius siekė 1,56 mln. Pastebimas bedarbių paraiškų mažėjimas, visgi, skaičiai vis dar siekia šešiaženkles sumas ir iki prieš tai buvusio lygio taip greitai manoma nesumažės

Image

Pozityviau suteikė Filadelfijos regiono gamybos sektoriaus indeksas. Jo reikšmė birželį šoktelėjo aukščiau 0 pirmą kartą per pastaruosius keturis mėnesius ir sudarė 27,5 punkto. Teigiama indekso reikšmė indikuoja apie gerėjančias sąlygas regiono gamybos sektoriuje. Ekonomistai tikėjosi, jog indekso reikšmė sudarys -23,0 punkto. Visgi nerimą kelia toliau kai kuriose valstijose didėjantys naujų užsikrėtimų atvejai. trečiadienį Teksaso valstijoje virusu užsikrėtusių hospitalizuotų pacientų skaičius šoktelėjo 11% (pandemijos pradžioje New York šis skaičius siekė 20%).

Taip pat, Reuters duomenimis valstijose: Aliaskoje, Arizonoje, Arkanzase, Kalifornijoje, Floridoje, Š. Karolinoje, P. Karolinoje, Oklahomoje, per paskutines tris dienas buvo fiksuoti rekordiniai naujų užsikrėtimų duomenys. Rinkos dalyvius bando raminti investicinio banko Morgan Stanley analitikai. Pasak jų, praėjusios savaitės korekcija buvo „savalaikė ir sveika“ ir tikėtina, kad ateityje galime išvysti dar 5 – 7% sieksiantį kritimą.

Europa

Pagrindiniai Europos indeksai užbaigė savaite aukštesnėmis kainomis dėl pagrindinių Europos šalių karantino sąlygų griežtinimo naikinimo.

Savaitės pradžia prasidėjo euro zonos balandžio mėnesio prekybos balanso duomenimis. Šiais duomenimis galima matyti kokias pasekmes karantino sąlygos daro senojo žemyno ekonomikai. Kovos su virusu ir karantino padariniai paliko žymę regiono ekonomikoje. Euro zonos eksporto apimtys balandį, lyginant su tuo pačiu mėnesiu prieš metus, krito net 29,3% ir siekė 136,6 mlrd. EUR. Importuota prekių už 133,7 mlrd. EUR. Tai 24,8% mažiau nei praėjusių metų balandį. Bendras prekybos balanso perviršis sudarė 2,9 mlrd. EUR, kai prieš metus jis siekė 15,5 mlrd. EUR. Bendrai euro zonos eksporto apimtys sausio – balandžio mėnesių laikotarpiu sudarė 703,3 mlrd. EUR. Tai 8,6% mažiau nei prieš metus. Importas krito 9,3% iki 646,3 mlrd. EUR.

Vokietijoje vartotojų kainų indeksas gegužės mėnesį, lyginant su balandžiu, krito 0,1%. Metinė infliacija didžiausioje Europos ekonomikoje gegužę siekė 0,6%. Lūkesčius pranoko Jungtinės Karalystės darbo rinkos rodikliai. Nedarbo lygis šalyje netikėtai vasario – balandžio mėnesių laikotarpiu išliko nepakitęs ir siekė 3,9%. Ekonomistai prognozavo 4,7% sieksiantį nedarbo lygį. Prognozes pranoko ir Vokietijos ZEW ekonomikos sentimentų indeksas. Jo reikšmė šį mėnesį ūgtelėjo iki 63,4 punktų ribos. Ekonomistai prognozavo 63 punktus. Praėjusį mėnesį reikšmė siekė 51. Pasak ZEW instituto prezidento A Wambacho, auga lūkesčiai, jog šių metų vasarą ekonomika suformuos dugną. Tiesa, finansų ekspertai toliau tikisi tik lėto ekonomikos augimo per trečiąjį ir ketvirtą ketvirtį. 

Vokietijos koalicijos kabinetas pasirašė papildomą 62,5 milijardo eurų skolą šalies skatinimo programai finansuoti, o grynasis skolinimasis šiais metais padidėjo iki 218 milijardų eurų. Parlamentas turės patvirtinti išlaidų padidinimą.

Jungtinės Karalystės ir ES institucijų vadovai surengė vaizdo derybas dėl prekybos susitarimo po „Brexit“ ir susitarė paspartinti derybų tempą, kuris iki šiol nedavė naudos. JK ministras pirmininkas Borisas Johnsonas minėjo, kad susitarimas galėtų būti pasiektas liepą.

Anglijos centrinis bankas, kaip ir prognozuota, nekeitė palūkanų ir paliko jas 0,1% lygyje. Nuo pandemijos pradžios palūkanos Jungtinėje Karalystėje buvo sumažintos du kartus nuo 0,75% iki 0,10%.

Paskelbta apie papildomą 100 mlrd. obligacijų supirkimo programą, siekiant sušvelninti ekonomikos kritimą. Bendros centrinio banko turto supirkimo programos apimtys pasiekė 754 mln.

Kinija

Pirmadienį ekonominiai duomenys itin nedžiugina ir iš Kinijos pusės. Gegužės mėnesį pramonės produkcijos apimtys, lyginant su tuo pačiu mėnesiu prieš metus, augo 4,4%. Tai mažiau nei prognozuota. Ekonomistai prognozavo 5% augimą. Kinijos skelbiami duomenys šiai dienai aktualūs ir naftos kainos svyravimui, nes apie 13% sunaudojamos pasaulio naftos tenka šiai šaliai. Mažmeninės prekybos apimtys per metus krito 2,8%. Nedarbo lygis antroje pagal dydį pasaulio ekonomikoje sumažėjo iki 5,9%.

Kinijos žmonių banko (PBoC) valdytojas Yi Gang paskelbė naują banko skolinimo tikslą – 20 trilijonų RMB iki 2020 m., o bendrą socialinio finansavimo (TSF) tikslą – 30 trilijonų RMB.

Nafta

Tarptautinė Energetikos Agentūra (IEA) pasidalino prognozėmis. Prognozuojama, kad pasaulinė naftos paklausa atšoks kitais metais, tačiau į prieš pandeminį lygį grįš ne anksčiau kaip 2022 metais. Kuro paklausa kitais metais bus mažesnė 2,5% nei 2019 metais.

JAV praėjusios savaitės naftos atsargos sumenko iki 1,2 mln. barelių. Savaitę prieš fiksuotas 5,72 mln. atsargų didėjimas. Dėl gegužės mėnesį užsilaikiusių istoriškai žemų kainų, gavybos įmonės stipriai mažino aktyvių naftos platformų skaičių. Pagal praėjusį penktadienį skelbtus Baker Hughes bendrovės duomenis, šiuo metu JAV esančių aktyvių naftos platformų skaičius siekia vos 279. Prieš metus platformų buvo beveik 4 kartus daugiau, skaičius siekė 1 tūkst. WTI rūšies naftos kaina praėjusių metų birželį siekė apie 60 USD už barelį. Itin žema naftos kaina pastaraisiais mėnesiais paliks didelį randą energetikos sektoriuje.

OPEC paskelbė mėnesinę ataskaitą. Pasaulio naftos rinkoje pamažu atsiranda balansas dėl sumažintų gavybos apimčių ir atsiveriančios ekonomikas, tačiau pasiūla rinkoje vis dar perteklinė. Pasak OPEC, naftos paklausa per antrą šių metų pusę bus mažesnė 6,4 mln. barelių per dieną. Tai mažiau nei pirmą pusmetį, per kurį paklausa sumažėjo net 11,9 mln. barelių per dieną.

Covid-19 apžvalga

Investuotojams baiminantis naujo koronaviruso protrūkio. Viso šiuo metu sergančiųjų pasiekė beveik 9 mln. (8,98 mln.) ir 468 tūkst. mirusiųjų.

Užsikrėtusiųjų skaičiaus augimas Kinijoje, Brazilijoje ir Irane rodo, kad šiose šalyse gali vėl prireikti socialinių kontaktų ribojimo priemonių. Izraelis dėl tos pačios priežasties laikinai sustabdė įvestų apribojimų mažinimus. Kadangi investuotojai baiminasi antros Covid-19 bandos, prekybos aktyvumas savaitės pabaigoje buvo ketvirtadaliu mažesnis nei įprastai.

Image
Image
Image

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai