JAV
Praėjusią savaitę pagrindiniai JAV indeksai jautė atokvėpį po paskutinių dviejų savaičių išpardavimo. Tam įtakos turėjo J. Bideno‘o administracijos pateiktas pasiūlymas dėl pasaulinio minimalaus 15 proc. pelno mokesčio tarptautinėms korporacijoms. Tai mažiau nei buvo tikėtasi, t. y. 21 proc. tarifas, bet diskusijas planuojama tęsti Tarptautinės ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos, todėl neatmetama galimybė, kad tarifas gali būti padidintas.
Taip pat, buvo paskelbtas paskutinio FED posėdžio protokolas, kurio metu buvo atskleista, jog monetarinės politikos formuotojai mano, jog yra tinkamas metas bent jau pradėti diskutuoti apie turto supirkimo programos apimčių mažinimą, ypač jei toliau bus stebimas ekonomikos aktyvumo spartėjimas.
Tuo tarpu didžiausio JAV banko J. P. Morgan rinkos strategai padidino S&P 500 kompanijų pelno akcijai augimo prognozes. Analitikai prognozuoja, kad S&P 500 vidutinis P/E rodiklis kitais metais sudarys 19,5x, o 2023 metais kris iki 18x. Tikimasi, kad kompanijos po pandemijos pavyks dar labiau auginti pelnus ir gerinti rezultatus. J.P. Morgan tikslinė rekomendacinė S&P 500 reikšmė šių metų pabaigai išlieka nepakitusi ir siekia 4400 punktų.
JAV ekonominiai rodikliai
Nepaisant nuvylusių praėjusią savaitę paskelbtų balandžio darbo rinkos duomenų, šį mėnesį situacija tarp bedarbių amerikiečių gerėja. Šiandien paskelbta, jog praėjusią buvo gauta 444 tūkst. naujų bedarbių paraiškų. Tai dar kartą pasiektas žemiausias naujų paraiškų skaičiaus lygis per visą pandemiją. Ekonomistai prognozavo, kad jų skaičius sudarys 453 tūkst.
Paskelbtas JAV nekilnojamo turto rinkos rodiklių. Balandžio mėnesį šalyje išduotų statyti gyvenamųjų būstų leidimų skaičius atitiko analitikų prognozes. Sumetintas, t. y. padaugintas iš 12 skaičius siekė 1,76 mln. Tai 0,3% daugiau nei kovo mėnesį, tačiau mažiau nei sausį, kai buvo išduota daugiausiai statybos leidimų nuo praėjusios finansinės krizės laikų.
Tuo tarpu praėjusį mėnesį pradėtų statyti gyvenamųjų būstų skaičius gerokai prasilenkė su lūkesčiais. Sumetintas skaičius siekė 1,57 mln. Tai 9,5% mažiau nei kovą, kai buvo pasiektas aukščiausias lygis per pastaruosius 15 metų. Ekonomistai prognozavo, kad balandį rodiklis sieks 1,71 mln. Tikėtina, kad įtakos statybų pradžiai turėjo ir brangusios žaliavos, tarp kurių labiausiai išsiskyrė mediena. Šios žaliavos kainos dėl sutrikdytų tiekimo grandinių ir išaugusios paklausos pasiekė istorines aukštumas. Tiesa, nuo gegužės pradžios medienos kontraktų kaina pradėjo smukti žemyn ir kiek labiau pastebimai pasikoregavo, tačiau vis dar yra stipriai pabrangusi, lyginant su situacija 2020 metų pradžioje.
JAV Įmonės
Paskelbta, jog JAV telekomunikacijų gigantė AT&T planuoja jai priklausančią WarnerMedia verslo dalį sujungti su bendrove Discovery Communication. Apie galimą naujos kompanijos atsiradimą patvirtino ir pati AT&T. Remiantis Financial Times duomenimis pagal susitarimą, WarnerMedia ir Discovery sujungimo vertė galėtų siekti 150 mlrd. USD, įskaitant įsipareigojimus. AT&T prieš tris metus įsigijo bendrovę Time Warner už 85 mlrd. USD. AT&T akcininkams priklausytų 71% naujos kompanijos, o Discovery akcijų savininkams atitektų 29% dalis. Nauja bendrovė valdytų tokius prekės ženklus, kaip CNN, HBO, Warner Bros, DC Comics, TLC ir kt., bei būtų itin stipri konkurentė Netflix ir Disney kompanijoms.
Rezultatus paskelbė Walmart. Mažmeninės prekybos kompanija per praėjusį ketvirtį uždirbo 2,73 mlrd. USD pelno. Pakoreguotas pelnas akcijai sudarė 1,69 USD. Ketvirčio pardavimai siekė 138,31 mlrd. USD. Analitikai prognozavo, kad pelnas sieks 1,21 USD, o pajamos – 131,97 mlrd.. USD. E-komercijos pardavimai ir toliau augo, nepaisant to, jog karantino suvaržymai daugelyje valstijų laisvėjo. Pardavimų apimtys, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, išaugo 37%.
Kitos mažmeninės prekybos milžinės Home Depot rezultatai taip pat buvo geresni nei prognozuota. Bendrovė uždirbo 4,15 mlrd.. USD pelno, kai per ketvirtį prieš metus jis sudarė 2,25 mlrd. USD. Pakoreguotas pelnas akcijai siekė 3,86 USD. Prognozuota, kad sudarys 3,08 USD. Pardavimai, lyginant su praėjusiais metais, šoktelėjo net 32,7% iki 37,5 mlrd. USD. Analitikai tikėjosi, kad jis sieks 34,96 mlrd. USD. Per pirmą ketvirtį Home Depot parduotuvė buvo iš viso atlikta 447,2 mln. vartotojų transakcijų. Tai 19,3% daugiau nei prieš metus. Išaugo ir pirkėjų krepšelio dydis, kuris vidutiniškai buvo 10,3% didesnis ir siekė 82,37 USD. Kiek nuvylė tai, jog Home Depot nepasidalijo šių metų prognozėmis dėl vis dar vyraujančio neaiškumo dėl nepasibaigusios pandemijos.
[simple_subscribe_form]
Europa
Pagrindiniai Europos indeksai rodė geresnius rezultatus nei JAV po vis atlaisvinančių karantino sąlygų ir gerų ekonomikos paskelbtų rodiklių. Visgi, praėjusios savaitės Europos indeksų augimą kiek sustabdė nerimas dėl galimai atsirandančios infliacijos, o tai gali privesti prie ECB obligacijų supirkimo programos mažinimo, o vėliau net prie palūkanų normų didinimo. Jungtinė karalystė tuo tapu perėjo prie savo koronaviruso apribojimų panaikinimo plano antrojo etapo, kuris leidžia didesnį fizinį kontaktą ir keliones į užsienį.
Europos ekonominiai rodikliai
Eurostat paskelbė patikslintus euro zonos ir Europos Sąjungos I ketvirčio BVP duomenis. Jie atitiko išankstinius skelbtus rezultatus. Euro zonos ekonomika pirmą ketvirtį, lyginant su ketvirčiu prieš, traukėsi 0,4% kaip ir Europos Sąjungos. Lyginant su tuo pačiu praėjusių metų ketvirčiu, euro zonos BVP sumenko 1,8%, o Europos Sąjungoje metinis nuosmukis sudarė 1,7%. Palyginimui, per paskutinį praėjusių metų ketvirtį euro zonoje kritimas siekė 4,9%, o ES – 4,6%.
Su ekonomistų prognozėmis prasilenkė euro zonos prekybos balansas. Kovo mėnesį regiono valstybių importo apimčių augimas gerokai pralenkė eksportą aktyvumo augimą. Eksportas, lyginant su praėjusių metų kovu, išaugo 8,9% iki 212,1 mlrd. EUR. Tuo tarpu importo apimtys šoktelėjo net 19,2% iki 196,3 mlrd. EUR. Bendras prekybos balanso perviršis kovą sudarė 15,8 mlrd. EUR, kai prieš metus per tą patį mėnesį perviršis siekė 29,9 mlrd. EUR. Eurostat paskelbė patikslintus praėjusio mėnesio infliacijos duomenis. Metinis infliacijos balandį euro zonoje siekė 1,6%. Tai 0,3 procentinio punkto daugiau nei kovą. Europos Sąjungoje bendras kainų augimas per metus sudarė 2%. Tai taip pat 0,3 procentinio punkto daugiau nei mėnesį prieš. Remiantis Eurostat duomenimis, žemiausias infliacijos lygis tarp ES narių balandį buvo registruotas Graikijoje (-1,1%), Portugalijoje (-0,1%), Maltoje (0,1%). Sparčiausias kainų augimas buvo fiksuotas Vengrijoje (5,2%), Lenkijoje (5,1%), Liuksemburge (3,3%). Lietuvoje metinė inlfiacija
Istorinį aktyvumą pastaraisiais mėnesiais pasiekęs euro zonos gamybos sektorius augimą po truputį perleidžia paslaugų sferoje veikiantiems verslams. Žinoma, tai sutampa su įsibėgėjusia vakcinacija ir po truputį į įprastas vėžės grįžtančiam gyvenimui. Remiantis išankstiniais IHS Markit duomenimis, šį mėnesį euro zonos paslaugų PMI indekso reikšmė šoktelėjo iki 55,1 punkto. Tai daugiausiai nuo 2018 metų vasario mėnesio. Balandį indeksas perlipo 50 punktų ribą ir užkopė iki 50,5 punktų lygio. Ekonomistai prognozavo, kad gegužės apklausos indekso reikšmė sieks 52,5 punkto. Tai augantis aktyvumas gerokai nustebino. Tiek gamybos, tiek paslaugų indeksai yra sudaromi apklausiant regiono verslo įmonių atstovus, siekiant išsiaiškinti jų nuomonę verslo aplinkos sąlygų, t. y. darbo rinkos, užsakymų, kainų pokyčių, atsargų kiekiu, pristatymu ir t.t., atžvilgiu.
Stipriai šoktelėjo Jungtinės Karalystės mažmeninės prekybos apimtys. Šalyje balandžio mėnesį, lyginant su kovu, mažmenininkų pardavimai išaugo 9,2%. Ekonomistai prognozavo, kad augimas sudarys 4,5%. Lyginant su praėjusių metų balandžiu, fiksuotas net 42,4% augimas. Didžiausias augimas buvo fiksuotas ne maisto produktų parduotuvėse. Drabužių parduotuvė pardavimų apimtys išaugo net 69,4%.
Balandžio mėnesį naujų automobilių registracijos apimtys Europos Sąjungoje, lyginant su tuo pačiu mėnesiu prieš metus, kai buvo pasiektas dugnas, šoktelėjo net 218,6%. Nepaisant tokio didžiulio šuolio, registracijų skaičius praėjusį mėnesį buvo beveik 300 tūkst. mažesnis nei 2019 metų balandį. Iš viso ES šių metų balandį buvo parduota 862,22 tūkst. naujų automobilių. Italijoje metinis registracijų skaičiaus šuolis siekė net 3276,8%, Ispanijoje – 1787,9%, Prancūzijoje – 568,8%, o Vokietijoje – 90%. Iš viso per pirmus keturis šių metų mėnesius Europos Sąjungos valstybėse buvo registruota 3,42 mln. naujų automobilių. Tai beveik 25% daugiau nei per tą patį ketvirtį prieš metus.
Daugiausiai automobilių, t.y. 883,2 tūkst. nuo metų pradžios iki gegužės mėnesio pardavė Volkswagen grupės bendrovės (Volkswagen, Skoda, Audi, Seat, Porsche ir kt. prekės ženklai). Antroje vietoje su 806,59 tūkst. parduotų automobilių yra Stellantis grupė (Peugeot, Fiat, Citroen, Opel/Vauxhall, Jeep, Lancia/Chrysler, DS, Alfa Romeo ir kt. prekės ženklai). Trečioje – Renault grupė, kurios pardavimai sudarė 324,2 tūkst. Ketvirtoje – Hyundai. Kia ir Hyundai automobilių pardavimų apimtys sudarė 247,62 tūkst. Penktoje – BMW grupė, kurios pardavimai siekė 235,89 tūkst. Šeštoje – Toyota, su 214,17 tūkst. pardavimais. Septintoje – Daimler (Mercedes, Smart). Iš viso pastaroji kompanija pardavė 204,69 tūkst. automobilių.
Europos įmonės
Vodafone pasidalino praėjusių finansinių metų, kurie baigėsi kovo 31 d., rezultatais. Telekomunikacijų bendrovė per metus uždirbo 4,4 mlrd. EUR ikimokestinio pelno. Palyginimui, metus prieš jis siekė 795 mln. EUR. Tiesa, vienas pagrindinių bendrovės vertinamų rodiklių – pakoreguota EBITDA sumažėjo 1,2% iki 14,39 mlrd. EUR. Fiksuotas ir pajamų nuosmukis. Pajamos mažėjo 2,6% iki 43,81 mlrd.. EUR. Analitikai prognozavo, kad pakoreguota EBITDA sudarys 14,54 mlrd. EUR, o pajamos sieks 43,64 mlrd. EUR. Vodafone prognozuoja, kad 2022 finansinių metų EBITDA turėtų sudaryti 15,22 mlrd. EUR, o grynasis pinigų srautas sieks 5,44 mlrd. EUR. Pastarojo rodiklio prognozės kiek prasilenkė su analitikų skaičiavimais. Bendrovė už praėjusius metus išmokės 0,09 EUR akcijai siekiančius dividendus.
Jungtinės Karalystės siuntė bendrovė Royal Mail paskelbė praėjusių finansinių metų, kurie baigėsi kovo pabaigoje, rezultatus. Ikimokestinis pelnas šoktelėjo nuo 180 mln. GBP iki 726 mln. GBP. Dėl pandemijos itin išaugo prekyba internetu. Metiniai pardavimai siekė 12,6 mlrd. GBP. Tai 16,6% daugiau nei metus prieš. Fiksuotas 39% siuntų pristatymo apimčių augimas. Tuo tarpu pajamos iš korespondencijos pristatymo toliau krito. Jos buvo 12,5% mažesnės nei prieš metus. Royal Mail akcijos brangsta. Nuo metų pradžios akcijų kaina pakilo beveik 60%, o per visą pandemijos laikotarpį bendrovės kapitalizacija beveik patrigubėjo. Prieš pandemiją kompanijai sekėsi pakankamai sunkiai, buvo dirbama ir nuostolingai, tad pandemija ir siuntų pristatymo apimčių augimas iš esmės kompaniją išgelbėjo.
Žaliavos ir valiutos
Daug dėmesio sulaukė E. Musko komentarai kriptovaliutų ir bitkoino atžvilgiu. Pastarosios kriptovaliuotos kaina stiprokai krito. Kai kurie Tesla vadovo komentarai leido suprasti, jog Tesla galimai planuoja likviduoti turimas bitkoino pozicijas, kurių vertė siekia 1,5 mlrd. USD. Kiek vėliau E. Muskas priminė, jog tiki kriptovaliutomis ir jų ateitimi bei patvirtino, jog Tesla nėra pardavusi savo turimų bitkoinų.
JAV dolerio indeksas krito žemiau 90 punktų. Metų pradžioje prieš J. Bideno inauguraciją susilpnėjęs JAV doleris buvo pasiekęs panašias žemumas. Prieš tai paskutinį kartą tokią silpną pagrindinę pasaulio rezervinę valiutą matėme 2018 metų pirmoje pusėje.
Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.